Βοήθεια για αγορά ηχείων 5.1 (μικρός χώρος ~18τ.μ, ενισχυτής onkyo 808)

fran

Established Member
20 October 2007
179
Αγαπητοί συμφουρίτες

Χρειάζομαι απελπισμένα τη βοήθεια σας για επιλογή ηχείων 5.1 για το σύστημα home cinema που εχω στο σαλόνι.

Το σύστημα αποτελείται από μια τηλεόραση Sony KDL-52X3500, με πηγές ένα playstation 3 και το χειροποίητο htpc. Για ηχεία χρησιμοποιούσα (προσωρινά) τα ηχειάκια της creative gigaworks 7.1.

Τα ηχεία αποτελούσαν τον αδύνατο κρίκο της αλυσίδας αλλά δυστυχώς η αγορά ενισχυτή και ηχείων αναβλήθηκε τα τελευταία δύο χρόνια καθώς προέκυψαν απρογραμμάτιστες δαπάνες.

Προχθές το subwoofer-ενισχυτής παρέδωσε πνεύμα και καθώς το home cinema του σπιτιού είναι πλέον η κύρια πηγή χαλάρωσης (ταινίες και μουσική) και καθώς η ανακατεύθυνση του ήχου στα ηχεία της τηλεόρασης σε χθεσινή προβολή ταινίας μας προκάλεσε κατάθλιψη θέλω να αγοράσω άμεσα ηχεία και ενισχυτή αλλά με περιορισμένο προϋπολογισμό σε σχέση με αυτόν που στόχευα.

Ξεκινώντας ανάποδα, επέλεξα, διαβάζοντας αντίστοιχα νήματα του forum, τον Οnkyo 808 καθώς εκτός από την αξιοπρεπή απόδοση με ενδιαφέρει και το web radio και οι δυνατότητες δικτύωσης. Επίσης η τιμή του στο http://www.hifiglobe.com (669 ) μου φάνηκε εξαιρετική γι' αυτά που προσφέρει.

Το πρόβλημα μου είναι η επιλογή των ηχείων καθώς είμαι παντελώς άσχετος από ηχεία.

Μερικά στοιχεία για όσους θέλουν να με βοηθήσουν:

1. Μας ενδιαφέρει κατά κύριο λόγο η θέαση ταινιών και ακολούθως μουσικής (αν και αδόκιμο σε αναλογία 60-40 θα έλεγα).

2. Ο χώρος είναι μικρός (περίπου 18-20 τμ) και ορθογώνιος.

3. Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω (για τα ηχεία πάντα) είναι 1500 με οροφή τα 2000 για κάτι εξαιρετικό, μετρητά πάντα.

Επειδή φαντάζομαι ότι δε συζητάμε για ηχεία βάσης (που πάντα ήθελα αλλά δε το βλέπω με τίποτα λόγω χώρου (τόσο από άποψη διαστάσεων όσο και ηχητικής) π.χ γλυκοκοίταζα τα TX-3D12-BLA της crystal audio που είναι και ελληνική εταιρεία) στο μυαλό μου είχα ως λύση τα B&W MT30, αλλά ακριβώς επειδή δε διαθέτω ούτε την εμπειρία ούτε τη γνώση θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τις προτάσεις σας.

Παραθέτω ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα (χρησιμοποίησα το εργαλείο που παρέχεται στην ιστοσελίδα της crystal audio) του χώρου και δυο φωτογραφίες με την ελπίδα να βοηθήσουν.

Αν έχω ξεχάσει κάτι πείτε μου, η γνώμη σας θα είναι καθοριστική για την άμεση αγορά των ηχείων και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.
 

Attachments

  • roomr.jpg
    roomr.jpg
    36.7 KB · Views: 109
  • DSC_0670_1.jpg
    DSC_0670_1.jpg
    52.7 KB · Views: 193
  • DSC_0672_1.jpg
    DSC_0672_1.jpg
    53.9 KB · Views: 160

fran

Established Member
20 October 2007
179
Συγνώμη για το λάθος, ο ενισχυτής είναι ο Onkyo TX-NR 708 και όχι o Onkyo 808 που αναφέρω, δυστυχώς δε πρόλαβα το edit για να κάνω τη διόρθωση.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Καταρχήν ο γάτος σου είναι όλα τα λεφτά! Όσον αφορά το δίλημμά σου με τα ηχεία μιας και πριν λίγο καιρό ήμουν και εγώ στη θέση σου θα σε συμβούλευα να αποφύγεις τη λύση των δορυφόρων. Τα ίδια έλεγα και εγώ και μετά από τις παροτρύνσεις των παιδιών του forum άλλαξα πλεύση. Δεν σου λέω να πας σε ηχεία δαπέδου αλλά κοίτα με κάποιο τρόπο να μπορέσεις να βάλεις τουλάχιστον κάποια ποιοτικά ηχεία βασης, το budget σου το επιτρέπει άνετα. Προσωπικά όταν άκουσα τα mt30 απογοητεύτηκα από τον ήχο τους, μόνο το sub άξιζε πολύ.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Επειδή φαντάζομαι ότι δε συζητάμε για ηχεία βάσης που πάντα ήθελα αλλά δε το βλέπω με τίποτα λόγω χώρου.......

Ποιός σου είπε ότι δεν πρέπει να προσανατολιστείς σε ηχεία βάσης; Ισα - ίσα που τα ηχεία βάσης μάλλον είναι προτιμότερα στην περίπτωσή σου.

Μερικές προτάσεις παρακάτω:

http://www.odes.gr/index.php?option...ypage-sound.tpl&product_id=437&category_id=37

http://www.odes.gr/index.php?page=s...ategory_id=379&option=com_virtuemart&Itemid=5

http://www.odes.gr/index.php?page=s...ategory_id=311&option=com_virtuemart&Itemid=5

http://www.odes.gr/index.php?page=s...ategory_id=311&option=com_virtuemart&Itemid=5

http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=9&prID=180

http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=9&prID=590


Μαζί με τα αντίστοιχα κεντρικά τους ηχεία.
 

fran

Established Member
20 October 2007
179
@ Βασίλης Α.

Βασικά είναι γάτες (δύο) αλλά η μικρή είχε αράξει στο άλλο δωμάτιο. Συμφωνώ ότι είναι όλα τα λεφτά και πρέπει να προσθέσω ότι παρακολουθούν ανελλιπώς μαζί μας το βράδυ τις ταινίες που βλέπουμε στο καναπέ...

@ kblachos

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις προτάσεις σου. Έχεις απόλυτο δίκιο, ήθελα να γράψω ηχεία δαπέδου αλλά λόγω της αρχαριοσύνης μου έγραψα βάσης.

Η αλήθεια είναι ότι έχω ζαλιστεί με τα εκατοντάδες νήματα που έχω διαβάσει, καθώς, αν κατάλαβα καλά, οι επιλογές μου είναι περισσότερες από αυτές που φανταζόμουνα.

Από ότι είδα στα χρήματα που διαθέτω υπάρχουν αξιοπρεπή ηχεία από Monitor audio, Klipsch, Toyffel, Acoustic energy, Kef κτλ.

Βέβαια η επιλογή μάλλον έχει γίνει πιο δύσκολη. Επίσης προσπαθώ να καταλάβω αν είναι τελικά αδιανόητη και η τοποθέτηση δύο ηχείων δαπέδου για τα εμπρός ηχεία στο χώρο μου. Για παράδειγμα αυτό το σύνολο θα ήταν ακατάλληλο;
http://www.hifisound.de/oxid/oxid.p...X-RF-62.-2-X-RS-52.-1-X-RC-52-und-1-X-RW-12D/ ή και τα TX-3D12 της Crystal audio; http://www.crystalaudio.gr/ProductDetails/58471388-e29e-4516-a984-94a36861cc17.aspx . Νομίζω ότι διάβασα σε κάποιο νήμα ότι αντίστοιχα κάποιος φίλος με μικρό χώρο προχώρησε σε αγορά μεγάλων ηχείων και δεν είχε πρόβλημα με την ηχητική απόδοση (μπούκωμα κτλ) στο χώρο του.

Ευχαριστώ για τη μέχρι τώρα βοήθεια, διάβασμα τώρα για τα ηχεία που πρότεινε ο φίλος kblachos.
 

fran

Established Member
20 October 2007
179
@ kblachos.

Διάβασα το εξής νήμα: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=63639

και μου κίνησαν το ενδιαφέρον οι προτάσεις που έκανες στον ενδιαφερόμενο.

Συγκεκριμένα τα Acoustic Energy AEGIS NEO 5.1 δείχνουν ιδιαίτερα ενδιαφέροντα, αλλά παράλληλα ψάχνω και για τη σειρά Aelite 3.

Έχεις γνώμη γι' αυτά και αν ναι πιστεύεις ότι είναι υπερβολικά για το χώρο μου;
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Τα Acoustic Energy Aelite 3 είναι καταπληκτικά ηχεία, άλλωστε αυτά έχω επιλέξει κι εγώ μαζί με το κεντρικό τους και τα Aelite 1 για surround... :D

Δες και το avatar μου αριστερά....

Προσπάθησε να πας σε ένα κατάστημα να τα ακούσεις. Πρέπει όμως να έχεις κατά νου ότι θα πρέπει να τα τοποθετήσεις σε απόσταση τουλάχιστον 40-50cm απ' τον τοίχο, διότι η οπή του bass reflex βρίσκεται στο πίσω μέρος της καμπίνας και θα μπουμάρουν. Αν μπορείς να τα τοποθετήσεις έτσι, πιστεύω ότι τα ηχεία θα σε ικανοποιήσουν απόλυτα.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
.... Επίσης προσπαθώ να καταλάβω αν είναι τελικά αδιανόητη και η τοποθέτηση δύο ηχείων δαπέδου για τα εμπρός ηχεία στο χώρο μου.......ή και τα TX-3D12 της Crystal audio; .......

Οχι, δεν είναι αδιανόητη η τοποθέτηση εμπρός ηχείων δαπέδου στον χώρο σου. Αρκεί να έχεις υπόψην σου αυτό που σου έγραψα πριν σχετικά με την τοποθέτησή τους σε ορισμένη απόσταση από τον πίσω τοίχο. Οσον αφορά τα Crystal Audio, αυτά έχουν τις οπές του bass reflex στο εμπρός μέρος της καμπίνας άρα δεν υφίσταται ο προηγούμενος περιορισμός.

Ξεκίνα λοιπόν τις βόλτες στα καταστήματα για ακροάσεις....
 

ichaltou

AVClub Enthusiast
Κώστα και fran

διαφωνώ. Ο χώρος είναι πολύ μικρός για δαπέδου. Εαν τα πλακάκια κάτω ειναι 40cm η απόσταση απο τη θέση ακρόασης είναι μικρότερη απο 2 μέτρα στο μήκος και στο πλάτος. Εαν βάλεις και το μέγεθος των ηχείων οπου φαντάζομαι πως θα είναι σε βάθος 50cm ´θα μικρύνει ακόμα περισσσότερο.
Η γνώμη μου πάρε 4 ηχεία βάσης, μικρών διαστάσεων, και ενα καλό κεντρικό και θα είσαι οκ. Μιά άλλη επιλογή είναι να πάρεις εαν καλό σετ δορυφόρων που επίσης θα σε καλύψει, όπως τα dome, MT30 ή KEF3005. Σε αυτήν τη λύση έαν μπόρείς και θές πάρε τους δορυφόρους των dome με ενα άλλο σαμπ.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Ποιός σου είπε ότι δεν πρέπει να προσανατολιστείς σε ηχεία βάσης; Ισα - ίσα που τα ηχεία βάσης μάλλον είναι προτιμότερα στην περίπτωσή σου.

Είπαμε, προτιμότερα τα ηχεία βάσης, αλλά και τα δαπέδου δεν είναι απαγορευτικά....
 

fran

Established Member
20 October 2007
179
Ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές. Ελπίζω να μη γίνομαι κουραστικός. Όπως παρατήρησε πολύ σωστά ο φίλος ichaltou η καθαρή απόσταση ακρόασης αν τοποθετηθούν τα δύο εμπρός με απόσταση 50cm από το τοίχο είναι 2 μέτρα.

Σε περίπτωση που βοηθάει παραθέτω άλλη μία φωτογραφία από το κάτω άκρο του ορθογωνίου στου σαλονιού.

Το τελευταίο ερώτημα για τα δαπέδου είναι το εξής:

Για απόσταση 2 μέτρα από τη θέση ακρόασης πιστεύετε ότι θα πρέπει να το ξεχάσω; Η μικρή απόσταση της θέσης ακρόασης τι πρόβλημα ακριβώς δημιουργεί με τα ηχεία δαπέδου; (φαντάζομαι για αρχή ότι οι εντάσεις δε θα μπορούν να είναι μεγάλες....)

Έχω καταλήξει σε δύο Aelite 3 μπροστά με το αντίστοιχο κεντρικό και δύο Aelite 1 πίσω, οπότε αν τελικά όχι σε δαπέδου προχωράω σε τέσσερα Aelite 1 ; (Εξετάζα και το συνδυασμό δύο monitor audio RX8 μπροστά με το αντίστοιχο κεντρικό και δύο RX2 πίσω).

Είδα ότι στην ηχοέκφραση πουλάνε και τις δύο μάρκες. Τους παίρνω τηλέφωνο αν τα έχουν στημένα να πάω να τα ακούσω; (Αν και για να είμαι ειλικρινής λόγω μικρής εμπειρίας δε ξέρω κατά πόσο μπορώ να ξεχωρίσω διαφορές...). Σε κάθε περίπτωση σκοπεύω να πάω άμεσα για να πάρω και προσφορά για την αγορά τους.

Τέλος διαβάζοντας δημιουργήθηκε και άλλο δίλημμα. Διάβασα πολύ καλά πράγματα για τους pioneer και καθώς είδα ότι ίσως υπάρχει η δυνατότητα για αγορά του LX 72 σε καλή τιμή (ή αν όχι του LX 72, του 2020) , πιστεύετε ότι είναι καλύτερη αγορά σε σχέση με τον onkyo 708 ή και 808. Η ερώτηση αφορά την απόδοση τους σε ρεύματα και τη μεγαλύτερη φιλικότητά τους (αν ισχύει) σε μουσικό πρόγραμμα.

@ kblachos

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια, ειλικρινά έχουν ξεκαθαρίσει πολλά πράγματα και αν όλα πάνε καλά πιστεύω μέχρι το τέλος της εβδομάδας να προχωρήσω και σε παραγγελία - αγορά.

@ ichaltou

Αρχικά για δορυφόρους είχα προσανατολιστεί, όμως με όσα διάβασα και με συμβούλευσαν οι φίλοι στο φόρουμ κατευθύνομαι προς αγορά ηχείων βάσης και το παλεύω και για εμπρός δαπέδου (αν και απ´ότι καταλαβαίνω δύσκολα...)
 

Attachments

  • DSC_0676_1.jpg
    DSC_0676_1.jpg
    56.8 KB · Views: 81

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Ο χώρος για τον οποίο προορίζεις τα ηχεία, είναι κομμάτι ενός αρκετά μεγαλύτερου χώρου. Γνώμη μου είναι πως δεν θα έχεις πρόβλημα με ηχεία βάσης εμπρός, αρκεί να μην σε ενοχλεί η τοποθέτηση τους μακρυά απ' τον τοίχο.

Αν δεν χρειάζεσαι το HDMI 1.4 κατ' εμέ είναι προτιμότερη η αγορά του Pioneer SC-LX72 έναντι του ΟΝΚΥΟ TX-SR708.
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Απάντηση: Re: Βοήθεια για αγορά ηχείων 5.1 (μικρός χώρος ~18τ.μ, ενισχυτής onkyo 808)

Κώστα και fran

διαφωνώ. Ο χώρος είναι πολύ μικρός για δαπέδου. Εαν τα πλακάκια κάτω ειναι 40cm η απόσταση απο τη θέση ακρόασης είναι μικρότερη απο 2 μέτρα στο μήκος και στο πλάτος. Εαν βάλεις και το μέγεθος των ηχείων οπου φαντάζομαι πως θα είναι σε βάθος 50cm ´θα μικρύνει ακόμα περισσσότερο.
Η γνώμη μου πάρε 4 ηχεία βάσης, μικρών διαστάσεων, και ενα καλό κεντρικό και θα είσαι οκ. Μιά άλλη επιλογή είναι να πάρεις εαν καλό σετ δορυφόρων που επίσης θα σε καλύψει, όπως τα dome, MT30 ή KEF3005. Σε αυτήν τη λύση έαν μπόρείς και θές πάρε τους δορυφόρους των dome με ενα άλλο σαμπ.

Διαφωνώ στην λύση δορυφόρων. Κάνεις τη δουλειά σου για ταινίες (όχι βέβαια στα επίπεδα των υπολοίπων ηχείων) αλλά όχι για μουσική.
Σίγουρα ιδανικό θα ήταν να βάλεις ηχεία βάσης όμως υπάρχουν και ηχεία δαπέδου που μπορούν να σε καλύψουν (βασική βέβαια προϋπόθεση όπως είπε παραπάνω ο Κώστας η οπή για το bass reflex να είναι μπροστά ή το ηχείο να είναι κλειστού τύπου).
 

fran

Established Member
20 October 2007
179

ichaltou

AVClub Enthusiast
fran

εσυ αποφασίζεις καθως εσυ θα ζείς στο χώρο. Εγω σου είπα την γνώμη μου ως κάτοχος και των 2 επιλογών σου- δορυφόρων και ηχείων βάσης. Είχα τa focal dome μεχρι πριν καμια εβδομάδα , σε μεγαλύτερο χωρο απο τον δικό σου, και το μονο που μου έλειψε ήταν οι υψηλές σταθμες καθώς απο ενα σημειο και μετά είχα παραμόρφωση.
Ασχέτως του μεγαλύτερου χώρου στον οποίο θα βρίσκονται τα ηχεία, στην ουσία θα ακούς σε περίπου 10τμ.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Έχουμε παραπλήσιο χώρο (ειδικά στη θέση που είναι το τζάκι έχεις πέσει "διάνα"...) αλλά και στη διάταξη των ηχείων οπότε ίσως βοηθήσω με τις προτάσεις και παρατηρήσεις μου.

(ο δικός μου χώρος είναι 3,80μ εγκάρσια και 6,25μ στο διάμηκες... η τοποθέτηση έχει γίνει εγκάρσια, όπως και σε σένα, με απόσταση ακρόασης 2,40μ από τα ηχεία που έχουν απόσταση μεταξύ τους 2,20μ)

1) Γράφεις 60-40 ταινίες - μουσική... Για να δούμε...
Ας υποθέσουμε ότι βλέπεις 2 ταινίες την εβδομάδα - περίπου 4 ώρες δλδ... Ακούς λιγότερο από 4 ώρες μουσική? αν ναι, το έχεις υπολογίσει καλά, αν περισσότερες μάλλον πρέπει να δώσεις μεγαλύτερη έμφαση στη μουσική που θα παίζει το σύστημα... εκτός και αν δεν έχεις απαιτήσεις στο μουσικό πρόγραμμα! Αυξάνοντας δε τις απαιτήσεις σου στη μουσική το πιθανότατο είναι να βοηθήσεις και το κινηματογραφικό κομμάτι...
Ας υποθέσω ότι ακούς λιγότερο από 4 ώρες/εβδομάδα και έχεις υπολογίσει καλά τις ανάγκες σου και συνεχίζω...

2) Εκτός από τα τετραγωνικά του χώρου σου μεγάλο ρόλο θα παίξει και η απόσταση ακρόασης από τα ηχεία...
Έτσι όπως βλέπω το χώρο σου μπορείς να πετύχεις μια απόσταση από τα ηχεία 2,5-2,80 μέτρα σωστά?

Στην απόσταση αυτή μπορείς να βάλεις και δαπέδου και βάσεως για front.
Aντίθετα η απόσταση για τα rear κρίνοντας και από τη τοποθέτηση των προηγούμενων δορυφόρων σου είναι πολύ μικρή (δε βλέπω πως θα ξεπεράσεις το 1,5μ...) οπότε πας, εκτός από βάσεως και σε καλούς δορυφόρους...

Αρκετοί δορυφόροι δίνουν την δυνατότητα τοποθέτησεις και στον τοίχο... σκέψου και αυτό...

3) Η θέση του αριστερού front ηχείου, δίπλα στο τζάκι δεν είναι ότι καλύτερο.
Η λύση που σου πρότεινε ο Βασίλης είναι μονόδρομος... κλειστού τύπου ή με την εξάτμιση (bass port) μπροστά... Ή τα ταπώνεις με αφρολέξ και χάνεις μέρος των δυνατοτήτων τους...
Αργότερα μπορείς να δοκιμάσεις και κάποια φορητή κατασκευή (πχ στοκαρισμένο κόντρα πλακέ) για να "ταπώσεις" το τζάκι τις ώρες που θα παίζουν τα ηχεία γιατί το τζάκι συμπεριφέρεται σαν χωνί... Θα "μπατάρει" εύκολα το σύστημα...
Όλα αυτά θα παρουσιάζονται όσο ανεβάζεις την ένταση του volume...

4) Στη περίπτωση που τοποθετήσεις sub και δαπέδου για front, συνυπολόγισε ότι με κλειστή τη μπαλκονόπορτα και υψηλές εντάσεις, πιθανόν να έχεις προβλήματα με ενοχλητικά μπουμαρίσματα αλλά και ανισότροπες ανακλάσεις...
Άρα το sub θα ήταν καλύτερα να μπεί στο δεξί μέρος, χάνοντας κάτι από την "δύναμή" του αφού ως γνωστόν στις γωνίες ενισχύεται η απόδοσή του αισθητά.
Επίσης για τις ανακλάσεις σκέψου ότι από την μία μεριά θα γίνονται άμεσα (τοίχος/τζάμι στο 1,5-2,00 μέτρα) ενώ από την άλλη τα ηχητικά κύματα θα "τρέχουν" μέχρι τη κουζίνα... κι αυτό πρόβλημα... Θέλει προσοχή τα ηχεία που θα διαλέξεις να έχουν καλή διασπορά και να μπορούν να χαρακτηρίζονται ως "ευέλικτα" στο χώρο... Δύσκολα θα βρεις στα λεφτά που διαθέτεις τέτοια ηχεία δαπέδου και μάλλον δεν θα σιγουρευτείς αν δεν τα ακούσεις στο χώρο σου...

Όχι μπουμαρίσματα, bass port μπροστά, καλή διασπορά...

5) Η θέση ακρόασης στο καναπέ θα υποφέρει από ανεπιθύμητες αντανακλάσεις λόγω της απόστασης από το τοίχο... Αυτό θα το καταλάβεις πιο πολύ σε μουσικό πρόγραμμα και πιθανότατα θα είναι πιο έντονο με front ηχεία δαπέδου

6) LX-72... σίγουρα και δοκιμασμένα πράγματα...

Τέλος, ελπίζω να μην σου έκανα την καρδιά περιβόλι (όπως και τη δική μου...) και μεταξύ σοβαρού και αστείου σου προτείνω...

- Γυρνάς το σύστημα στο διάμηκες και λύνονται δια μαγείας πολλά από τα προβλήματά σου...

- Όπως είσαι... λαμβάνοντας υπόψιν όλα τα παραπάνω, προσπάθησε να έχεις την επιλογή επιστροφής (αν δεν σου κάτσει)! Το βλέπω δύσκολο βέβαια αλλά μόνο έτσι θα είσαι σίγουρος...
Ο χώρος σου (μας είναι αρκετά δύσκολος!)
Με τις επιλογές που αναφέρθηκαν πιο πάνω θα μπορούσα να "ζήσω" άνετα!
Άλλωστε η μουσικές και οι ταινίες έχουν την μεγαλύτερη σημασία, έτσι δεν είναι?

Καλή επιλογή...
-bye-

ΥΓ Αν καταλήξεις σε δαπέδου γράψε σε παρακαλώ τις εντυπώσεις σου, όπως καταλαβαίνεις με ενδιαφέρουν πολύ...
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Θα πω και εγω την γνωμη μου, τσαμπα ειναι :D

Τι θα εκανα εγω

Ειτε δαπεδου ειτε βασης (λεω για τα L&R), θα επρεπε να ειναι τετοια που να μπορουν να παιξουν κοντα (εως και κολλητα) στον πισω τους τοιχο. Και αυτο γιατι αν ενα ηχει εχει βαθος, πχ 35 ποντους, βαλε και μισο μετρο απο πισω τους... Θα μου ειναι στην μαπα.
+ το οτι θα στενευει το περασμα μπροστα απο το τραπεζακι, + ασχημια, + (δικαιολογημενη) γκρινια

Με βαση τα παραπανω, θα επελεγα βασης

Τα 2000 (πηρα το max του budget, μιας και στο "σπορ" αυτο, η παροιμια " η φτηνια τρωει τον παρα", κανει θραυση...), θα τα ξοδευα ως εξης:

1600 για μια καλη μπροστα 3αδα, και 400 για τα 2 πισω.
Sub σε πρωτη φαση δεν θα αγοραζα.

Θα κοιταζα τι υπαρχει σε μεταχειρισμενο.
 

fran

Established Member
20 October 2007
179
@ Danalik

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες για να δεις το χώρο μου και να κάνεις τις επισημάνσεις σου. Με προβλημάτισες πάρα πάρα πολύ και τις προτάσεις σου θα τις εξετάσω πάρα πάρα πολύ αναλυτικά. Σε πρώτη γρήγορη ανάγνωση θέλω να πω ότι έχεις πέσει διάνα. Μερικές επισημάνσεις στα γρήγορα:

Στο 1. Λοιπόν έχεις πάρα πολύ δίκιο. Στη πραγματικότητα αφιερώνουμε πολύ περισσότερο χρόνο στη μουσική. Οι ταινίες (όντως maximum 2 φορές την εβδομάδα) είναι η στιγμή της χαλάρωσης και ασυνείδητα έδωσα πιο πολύ βάρος.

Στο 2. Έχεις δίκιο, νομίζω μπορώ να πετύχω απόσταση γύρω στα 2,4 - 2,5 μέτρα και με κάποιες αλλαγές που θα κάνω. Η τηλεόραση θα πάει όσο πιο δεξιά γίνεται και θα στηθεί στο τοίχο (βρήκα κατάστημα να παραγγείλω την αντίστοιχη vogel). Για τα πίσω σε καμιά περίπτωση πίσω από τον καναπέ ή εκατέρωθεν με όση απόσταση μπορώ να κερδίσω ή και πολύ πιθανό δορυφόροι στον τοίχο όντως.

Στο 3. Δυστυχώς προσωπικά δε καταλαβαίνω γιατί φτιάχνουν τζάκια σε διαμερίσματα και μάλιστα στα μικρά διαμερίσματα. Τα θεωρώ περιττή πολυτέλεια και πρόβλημα. Όντως πιστεύω και εγώ ότι από τα μεγαλύτερα προβλήματα για δαπέδου τουλάχιστον είναι το αριστερό στο τζάκι. Τα ηχεία που προσανατολιζόμουν πάντως (monitor audio και acoustic energy) από ότι είδα έχουν την "εξάτμιση" πίσω.

Στο 4 - 5. Το sub για δεξιά το προόριζα λόγω και έλλειψης χώρου στα αριστερά. Με προβλημάτισες πάρα πολύ με όσα γράφεις, φαντάζομαι δύσκολα τα πράγματα...

Στο 6. Εκεί κατέληξα και εγώ, η τιμή του από όσο είδα λόγω και του νεότερου μοντέλου φαντάζομαι είναι πολύ καλή.
Πολύ θα ήθελα να μπορούσα να το στήσω στο διαμήκες αλλά η διάταξη του χώρου δεν το επιτρέπει. Αύριο θα περάσω να ακούσω σε κατάστημα τα monitor audio, για τα acoustic energy δεν ήταν σίγουροι αν τα έχουν στημένα. Πάντως δε ξέρω πόσο θα με βοηθήσει η ακρόαση (πέρα από την εντύπωση του πως ακούγονται) καθώς φαντάζομαι ο χώρος και τα μηχανήματά τους θα προσεγγίζουν ιδανική εικόνα... (+ ότι δεν το κατέχω το αντικείμενο).

Καθώς μπήκες στο κόπο, έχεις παρόμοιο χώρο και τις γνώσεις από ηχεία τι θα πρότεινες;

Σε ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου και τις εξαιρετικές παρατηρήσεις.

@ Database error

Έχεις δίκιο, το έχω σκεφτεί και εγώ (πλέον και εγώ υπολογίζω τα 2.000 για τα ηχεία) αν βρεθούν τα ηχεία που θα καταλήξω τελικά δε θα πιέσω προς τα κάτω για το sub, θα μεταθέσω την αγορά του για λίγο αργότερα. 'Αλλωστε πιστεύω (από όσα διάβασα, αν έχω καταλάβει σωστά ότι δε θα έχουν πρόβλημα στην απόδοση των χαμηλών)

Σας ευχαριστώ όλους για τις παρατηρήσεις σας.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Χαίρομαι που έπεσα μέσα στις υποθέσεις μου... απλά έτυχε να έχουμε τα ίδια προβλήματα...

Όσον αφορά το τζάκι τι να σου πω... Έχω φάει τη γυναίκα μου να το γκρεμίσω αλλά δεν δέχεται με τίποτα!!! "Σπίτι χωρίς τζάκι, δεν είναι σπίτι!" Αυτή την απάντηση παίρνω από την ημέρα που το αγοράσαμε...
Τώρα σκέφτομαι να το αλλάξω με ένα ενεργειακό, δήθεν για ανακαίνιση... αλλά στη πραγματικότητα μπας και γλιτώσω 30-40 πόντους...

Για το sub δυστυχώς δεν είναι απλά δύσκολα τα πράγματα αλλά και πολυέξοδα... Τουλάχιστον σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει εγώ...
Για σένα πιστεύω ότι θα είναι πιο εύκολα όμως!
Στο κινηματογραφικό κομμάτι κάτι θα γίνει και στο μουσικό δεν το έχεις κάν ανάγκη αν πάρεις δαπέδου... Αν πάρεις όμως βάσεως... Εγώ τουλάχιστον, με δύο sub πάνω στο σύστημα τα έχω βρεί σκούρα και μάλιστα πολύ...

Για τις ακροάσεις σε μαγαζί, από την εμπειρία μου ισχύει το ανάποδο...
Συνήθως τα ηχεία ακούγονται καλύτερα σπίτι...
Το κακό είναι ότι μπορεί να μην καταφέρεις να συνδυάσεις ακρόασή τους με τον ενισχυτή που θέλεις... Φρόντισε να μην είναι τουλάχιστον κάποιος μικρότερος και τα αδικήσει...

Tώρα για τα ηχεία πραγματικά δεν μπορώ να σου πω ένα συγκεκριμένο γιατί τα θεωρώ ίδιου επιπέδου (ΑΕ Αelite - MA RX6)...

Αν θυμάμαι καλά είναι 8Ω / 90 db οπότε ο LX-72 θα σε καλύψει αρκετά...
Απ´οτι θυμάμαι όταν τα άκουσα, σε μουσικό πρόγραμμα, τα ΑΕ είχαν πιο ελεγχόμενες χαμηλές αλλά τους έλειπε η οξύτητα στις υψηλές...
Τα RX6 δεν τα έχω ακούσει ακόμη αλλά κρίνοντας από τα RS6 και διαβάζοντας ότι δεν υστερούν θα έλεγα ότι μου άρεσαν ένα κλικ παραπάνω...
Σε καμία όμως περίπτωση να μην επηρεαστείς από τη γνώμη μου αν δεν τα ακούσεις!!! Έχω για παράδειγμα σχηματίσει άσχημη γνώμη για ηχεία που παγκοσμίως έχουν αφήσει άριστη εντύπωση...
Πρέπει να σου αρέσουν εσένα και όχι σε φίλους, συγγενείς και συμφορουμίτες...

Σου προτείνω να ακούσεις εκτός των παραπάνω και τα Focal 816V με front bass port και ήχο που τουλάχιστον για μένα είναι πολύ καλός... δεν υπολείπεται των δύοπ προηγούμενων... Είναι επίσης και ευκολοδήγητα...

Τέλος η ιδέα του Ντίνου (Database Error) για μεταχειρισμένα δεν είναι καθόλου άσχημη...

Καλή επιλογή!

-bye-
 

fran

Established Member
20 October 2007
179
Λοιπόν θέλω να σας ευχαριστήσω πάρα πολύ για τις συμβουλές σας. Πραγματικά με βοήθησαν να καταλήξω στις επιλογές μου και να πάρω τις τελικές αποφάσεις.

Πήγα στο κατάστημα όπως είχα προγραμματίσει, άκουσα τα ηχεία (αν και ο χώρος ακρόασης δεν ήταν μάλλον ο ιδανικός και ξέχασα να πάρω δικά μου cd). Γενικά μου άρεσαν πολύ (αν και στα κομμάτια που άκουσα ο ήχος μου φάνηκε (φαντάζομαι ο όρος είναι αδόκιμος) λίγο "σκληρός". Πάντως όπως και να έχει προχώρησα στην παραγγελία για τα εξής:

Εμπρός: Ζεύγος Monitor audio RX6 (Ηχεία δαπέδου αλλά πολύ μαζεμένα νομίζω θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω ανεπτυγμένα ηχεία βάσης. Επιπλέον το bass reflex ήταν μπροστά (υπάρχει και οπή πίσω και ψηλά για τις μεσοϋψηλές, όμως, όπως μου είπε ο πωλητής)

Κεντρικό: Monitor audio RX Centre

Πίσω: Ζεύγος Monitor audio RX 1 (Ξεκίνησα για δίπολα αλλά δε με συγκινούσε η ιδέα να τα κρεμάσω στο τοίχο και προτίμησα την ευελιξία στην τοποθέτηση των RX 1)

Sub: RXW12

Τα περιμένω το Σάββατο και φυσικά ο αρχικός προϋπολογισμός πήγε περίπατο.

Δυστυχώς ο Pioneer LX-72 δεν υπάρχει πουθενά, στην αντιπροσωπεία δεν υπάρχει, ούτε σε 2-3 γνωστά καταστήματα που πήρα τηλέφωνο, ούτε σε site εξωτερικού που κοίταξα. Αυτό μου δυσκολεύει τη ζωή γιατί είναι πολύ καλός ενισχυτής για τα 1100 -1200 που ήταν η τιμή του τώρα. Ήδη ανέβηκα από τα 700 που σκόπευα να δώσω στα 1200+ και τώρα δεν ξέρω τι να επιλέξω. Κάποια πρόταση για αντίστοιχο της κλάσης του LX-72;

Ευτυχώς τοπικό κατάστημα ηλεκτρικών ειδών συνεργάζεται με Κινοτεχνική και παρήγγειλα τη βάση της vogel EFW 8425, την οποία και περιμένω την Τρίτη, εκτός αν είναι σε έλλειψη, για τοποθέτηση της τηλεόρασης στο τοίχο, ώστε να μπει κεντρικό ηχεία και ενισχυτής στο έπιπλο.

Κατόπιν έλυσα τα πάντα για να ξηλώσω τις παλιές καλωδιώσεις και να κάνω κάποιες αλλαγές με τα εξής αποτελέσματα:

1. Η τηλεόραση (και το έπιπλο) μετακινήθηκαν όσο γινόταν δεξιά της θέσης ακρόασης με αποτέλεσμα ο δύσκολος χώρος στα αριστερά να διευρυνθεί κάπως.

2. Ο καναπές κόλησε πίσω στο τοίχο.

Ο χώρος έχει ανοίξει λίγο. Με απόσταση από το τοίχο των εμπρός ηχείων στους 40 - 50 πόντους η θέση ακρόασης είναι πλέον στα 2,6 - 2,8 μέτρα από τα αρχικά 2 μέτρα (μικροαστός σε μικροαστικό σπίτι, τη παλεύω πόντο πόντο τη θέση ακρόασης).

Γνωρίζοντας και κατανοώντας καλύτερα χάρη στις παρατηρήσεις σας τις δυσκολίες του χώρου πραγματικά είμαι πολύ περίεργος για το πως θα ακούγονται τα ηχεία.

Δυστυχώς έχω ακόμα να αποφασίσω τι θα κάνω τελικά για ενισχυτή, ιδανικά θα ήθελα να παραγγείλω - αγοράσω αύριο το απόγευμα...

Ευχαριστώ και πάλι για τη πολύτιμη βοήθειά σας και παρακαλώ αν μπορείτε να προτείνετε κάποιο ενισχυτή για τα παραπάνω ηχεία (~ 1200 με μέγιστη τα 1500 ).
 
Last edited: