Πρόβλημα με Krell KPS-20 IL

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

VISION

Established Member
28 June 2006
241
Καλημέρα σε όλους
Φίλος έφερε απο Αμερική το CD Krell KPS-20 IL.Εκεί λοιπόν το cd επαιζε μιά χαρα.Αφού λοιπόν άλλαξε την τροφοδοσία απο 110 σε 220 το cd επαιξε για λίγο καιρό και μετά σώπησε και πάλι.
Ο γιατρός ανακοίνωσε ότι εχει καεί ο μηχανισμός.Επειδή πολλά εχουν δεί τα ματια μας πήγαμε και σε άλλο γιατρό που είπε ακριβώς το ίδιο.
Ο μηχανισμός είναι ο Philips CDM-9 Pro's
Επικοινωνία με την αντιπροσωπεία στην Ελλάδα αλλά δεν υπάρχει φυσικά τέτοιος μηχανισμός.
Επικοινωνία με την Krell στην Αμερική.Μετά απο συνεχής email η Krell μας λέει ότι αφού εχει εξαντληθει ο CDM-9 Pro's τον αντικατηστούσαν με τον CDM-9/44.Αλλά εξαντλήθηκε και αυτός.Οπότε χρησιμοποιησαν τον CDM-9/46 με μέτρια όμως ηχητικά αποτελέσματα.
Οσο και να εχω ψαξει σε forum και online καταστήματα δεν μπόρεσα να βρώ κατι.
Εχουμε κολλήσει και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.
Βοηθήστε μήπως βρούμε μία άκρη γιατί είναι κρίμα ενα τέτοιο κόσμημα να κάθεται αχρηστο.
Ευχαριστώ για την βοήθεια.
 

Κώστας Ο.

Senior Member
21 July 2006
308
αν ψάξεις λίγο στο νετ θα βρείς αρκετά online shops που έχουν το μηχανισμό 9/44 τουλάχιστον, αν όχι τον 9προ, σε στοκ. δυστυχώς από ένα φορματ πέχω χάσει τα bookmarks, κ δεν μπορώ να σου δώσω ακριβή διεύθυνση..
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Καλημέρα σε όλους
Φίλος έφερε απο Αμερική το CD Krell KPS-20 IL.Εκεί λοιπόν το cd επαιζε μιά χαρα.Αφού λοιπόν άλλαξε την τροφοδοσία απο 110 σε 220 το cd επαιξε για λίγο καιρό και μετά σώπησε και πάλι.
Ο γιατρός ανακοίνωσε ότι εχει καεί ο μηχανισμός.Επειδή πολλά εχουν δεί τα ματια μας πήγαμε και σε άλλο γιατρό που είπε ακριβώς το ίδιο.
Ο μηχανισμός είναι ο Philips CDM-9 Pro's
Επικοινωνία με την αντιπροσωπεία στην Ελλάδα αλλά δεν υπάρχει φυσικά τέτοιος μηχανισμός.
Επικοινωνία με την Krell στην Αμερική.Μετά απο συνεχής email η Krell μας λέει ότι αφού εχει εξαντληθει ο CDM-9 Pro's τον αντικατηστούσαν με τον CDM-9/44.Αλλά εξαντλήθηκε και αυτός.Οπότε χρησιμοποιησαν τον CDM-9/46 με μέτρια όμως ηχητικά αποτελέσματα.
Οσο και να εχω ψαξει σε forum και online καταστήματα δεν μπόρεσα να βρώ κατι.
Εχουμε κολλήσει και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.
Βοηθήστε μήπως βρούμε μία άκρη γιατί είναι κρίμα ενα τέτοιο κόσμημα να κάθεται αχρηστο.
Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Για δες εδω:
http://www.donberg.ie/descript/c/cdm944.htm

και δω:
http://www.ersatzteil.justone-schnepel.de/html/philips_cdm9_44_cdm944.html

Νομιζω οτι αμα ψαξεις , κατι θα βρεις ....
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Γνήσια ανταλλακτικά για Krell θα βρείς στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης της εταιρείας που εισάγει τα μηχανήματα Hi-End της Krell στην Ελλάδα.

Αποκλείεται να μην υπάρχει απόθεμα ανταλλακτικών στην Krell για το συγκεκριμένο transport.

Ασε που μπορεί το transport να θέλει μόνο ρυθμιση κι όχι αντικατάσταση.

Γιατί δεν το πας εκεί ο ίδιος ? Από το τηλέφωνο δεν βγαίνει άκρη.

Να το πας στην αντιπροσωπεία και αν θέλεις στη συνέχεια μας γράφεις τα αποτελέσματα.

Το να ψάχνεις μόνος σου για ανταλλακτικά στο ιντερνετ και στο e-bay για ένα τόσο ακριβό μηχάνημα είναι για μένα απαράδεκτο.

Δεν κατάλαβα !!! Ας ψάξουν αυτοί.
 
Last edited:

VISION

Established Member
28 June 2006
241
Μην βιάζεστε.
Αυτή η ιστορία κοντεύει να κλείσει 1,5 χρόνο.
Ο ενας απο τους δύο γιατρούς ήταν η επίσημη αντιπροσωπεία που αφου το κράτησε καπου 4 μήνες αποφασισε ότι δεν φτιάχνεται γιατί δεν υπάρχει ο συγκεκριμένος μηχανισμός (Philips CDM-9 Pro's )
Μετα απο συνεχόμενα email στην Krell Αμερικής παραδέχτηκαν ότι ουτε ο 9/44 ουτε ο 9/46 δουλεύουν και θα μας ενημερώσουν εάν έχουν κάποιο νέο κάποτε.....
Η περιέργεια μας οδήγησε να δοκιμάσουμε και τα δύο transport αλλά δεν δουλευαν.
Και φτανουμε στο σήμερα όπου εχουμε για κλουβί για τα περιστέρια ένα μηχανήμα που και εγώ δεν ξέρω ποσο μπορεί να στοιχίζει.
Ειδες βίλλα τα περιστερια;;;;;;
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Φίλε μου σε καταλαβαίνω απόλυτα πως αισθάνεσαι. Δεν σε ρώτησα καν πόσα χρήματα σου κόστισε αυτό το μηχάνημα της Krell.

Εγώ απλά δεν καταλαβαίνω πως έτυχε και ξέμεινε μια ολόκληρη Krell από ανταλλακτικά και συγκεκριμένα σε ένα εξάρτημα τόσο ευαίσθητο όπως είναι ένας μηχανισμός laser disc drive.

Συγγνώμη, προσπαθώ να το πιστέψω και δεν μπορώ. Δεν μπορώ και να σε βοηθήσω. Ψάχνω και εγώ από χθες στο ιντερνετ να σου βρω λύση.
 

VISION

Established Member
28 June 2006
241
Ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια
Οταν με το καλό τελειωσει αυτή η ιστορία θα παραθεσω όλη την αλληλογραφία με την Krell.
Να θυμίσω βέβαια ότι το μηχανημα είναι πολύ καλού φίλου που απο την αγανακτηση του το εχει παρατήσει σε μία αποθήκη.
Εμένα όμως η καρδούλα μου δεν αντεχει να το βλεπει να κάθεται κα έτσι αποφασισα να ζητήσω την βοηθεια σας.
Ευχαριστώ πάντως εκ των προτέρων
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Θα σε βοηθήσουμε φίλε όσο μπορούμε. Επικοινώνησε απευθείας με την Philips Ευρώπης. Βρες τα στοιχεία και το Serial No του τρανσπορτ και στείλε τους e-mail.
Aυτό το tansport θα το βρούμε δεν υπάρχει περίπτωση να μην το βρούμε.
 

Κώστας Ο.

Senior Member
21 July 2006
308
Last edited:

VISION

Established Member
28 June 2006
241
Με φίλο που δουλεύει στην Philips εχουμε κάνει ενα αναλυτικό ψαξιμο μέσα στο warehouse της με κανένα απολύτως αποτέλεσμα.
Ενδιαφέρον η εναλλαγή των laser είναι μία αρχή που δεν την σκεφτήκαμε.
 

Κώστας Ο.

Senior Member
21 July 2006
308
εφόσον έχει καεί το laser και όχι το μοτέρ.. για περισσότερες λεπτομέρειες , για κάντε ένα ποστ στο digital section του www.diyaudio.com, μιας και γω δεν το κατέχω καθόλου το θέμα...
 

VISION

Established Member
28 June 2006
241
Το mail σταλπηκε ηδη.
Αν και το οτι είναι ρώσικο κάτι δεν μου καθεται παιδιά.
Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.
Θα επανέλθω με λεπτομέριες
 

VISION

Established Member
28 June 2006
241
Χα χα
Ποια αντιπροσωπεία της Krell;;;;;
Στην Ελλάδα δεν το συζητάω,είναι για γέλια η κατάσταση, στην Αμερική και με την τόσο συχνή επικοινωνία που έχουμε αποκτήσει κοντεύουμε να γίνουμε και κολλητοί.
Τελος πάντων το μηχάνημα έχει σταλθεί κάπου στην Ευρώπη σε γνωστό και φίλο που για χρόνια επισκεύαζε μηχανήματα της Krell και απο ότι μαθαινω το Πάσχα κάποιοι εδώ στην πόλη θα κάνουνε καλή ανασταση (ακούτε εκεί στο κέντρο;;;;;;;;;)

Πάντως είναι να γελάς και να κλαις πως απο την μία στιγμή στην άλλη και έχοντας επενδύσει κάποια χιλ. ευρώ οχι μόνο να μην μπορείς να ακούσεις αλλά και να φτανεις σε σημείο να είσαι σίγουρος ότι εχεις πετάξει τα λεφτά σου.
Κρίμα πάντως....
 
Last edited:

VISION

Established Member
28 June 2006
241
Λοιπόν νεότερα απο το μέτωπο.

Μετά απο ενδολεχεί μελέτη του μηχανήματος εκεί στο εξωτερικό η απόφαση λέει:
καμένη πλακέτα.

Ποσό αντικατάστασης .............κρατηθείτε:


3.000

Το ξαναγράφω μπάς και δεν το είδατε καλά:::::::3.000 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Για μία πλακέτα.

Η ζημιά έγινε εδώ στην Θεσσαλονίκη όταν και έγινε η μετατροπή απο 110V σε220V.

Τι να πεις.
Εγώ προσωπικά εχω σηκώσει ψηλά τα χέρια.
Ο ιδιοκτήτης το σκέφτεται ........δεν του μένει και τίποτε άλλο να κάνει.

Καμία ιδέα;;;;;
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Λοιπόν νεότερα απο το μέτωπο.

Μετά απο ενδολεχεί μελέτη του μηχανήματος εκεί στο εξωτερικό η απόφαση λέει:
καμένη πλακέτα.

Ποσό αντικατάστασης .............κρατηθείτε:


3.000

Το ξαναγράφω μπάς και δεν το είδατε καλά:::::::3.000 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Για μία πλακέτα.

Η ζημιά έγινε εδώ στην Θεσσαλονίκη όταν και έγινε η μετατροπή απο 110V σε220V.

Τι να πεις.
Εγώ προσωπικά εχω σηκώσει ψηλά τα χέρια.
Ο ιδιοκτήτης το σκέφτεται ........δεν του μένει και τίποτε άλλο να κάνει.

Καμία ιδέα;;;;;

Tην πλακετα την εχεις?
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Οχι ρε παιδιά 3.000 ευρώ για μια πλεκέτα !!! Ελεος .

Δηλαδή θες να πεις ότι το transport θα λειτουργεί κανονικά όταν και εφόσον αλλαχθεί η πλακέτα ή μετά θα θέλουν και άλλα 1.000 για την αλλαγή του transport ?