Ποιες είναι οι υποχρεώσεις μας στις αγγελίες;

manosfp

AVClub Addicted Member
30 July 2008
1,538
Ανοίγω αυτό το thread γιατί ένιωσα μ*****ας λόγω
μιας αγγελίας του φόρουμ.

Aφού ήρθα σε επαφή με το μέλος που πουλούσε
και κανονίσαμε τα πάντα,του έδωσα διεύθυνση και
τηλέφωνο μου, άκρα του τάφου σιωπή.
Η απάντηση ήρθε μετά από οχλήσεις μου.
«Το κινητό το έδωσα σε ένα φίλο μου γιατί
ξέμεινε.Sorry αλλά προτίμησα τον φίλο.»

Νόμιζα ότι οι αγγελίες μπαίνουν από σοβαρά άτομα
και απευθύνονται σε σοβαρά άτομα.
Αν δεν ισχύει αυτό πείτε μου το ρε παιδιά να
αραδιάσω κι εγώ καμιά δεκαριά με πράγματα
που δεν έχω και αν βρω θύμα να τα ψάξω στο Ebay
ή με πράγματα που ίίίίσως πουλήσω και αν αλλάξω γνώμη
δεν τρέχει και τίποτα, πάλι φίλοι.

Στο φόρουμ τούτο έχω πάρει iphone το οποίο
πλήρωσα αφού το παρέλαβα χωρίς να έχω καμία σχέση με
τον πωλητή, καλή του ώρα.
Έχω πιαστεί όμως και κορόιδο όπως
τώρα και αυτό δεν το ανέχομαι.
Πείτε μου ρε παιδιά έχω άδικο;

υ.γ. Τελικά όντως πρέπει να είμαι μ*****ας
μιας και πρόλαβα ήδη να παραγγείλω θήκη, φορτιστή
αυτοκινήτου και κάρτα μνήμης για το συγκεκριμένο κινητό.
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,624
Μπακοτσιάνος...
Μιας και θα απαντήσει κάποια στιγμή ο φίλος-πωλητής, να επισημάνω -γενικά- ότι καλό είναι όταν πουλάμε κάτι να προσπαθούμε να υπάρχει μια σχετική διαφάνεια και σειρά προτεραιότητας.

Για παράδειγμα έχω βάλει και εγώ αγγελία σε δύο μέσα και αν δεν πουληθεί θα την βάλω σε δύο άλλα κοκ για να μη μπερδεύω τις σειρές...............:a0210:



Σε οποιαδήποτε περίπτωση, αυτή είναι προσωπική άποψη και όχι του φόρουμ μιας και δεν ήταν παρόν στις συζητήσεις...-bye-
 

manosfp

AVClub Addicted Member
30 July 2008
1,538
Ο φίλος-πωλητής έχει ζητήσει ήδη συγγνώμη μέσω sms.
O παππούς όμως λέει "Απο τότε που βγήκε η συγγνώμη χάθηκε η ανθρωπιά".
Δεν πρόκειται ούτε να ηρεμήσει την τσατίλα μου,ούτε να επαναφέρει το χαμένο χρόνο μου και τέλος δεν νομίζω να μου επιστρέψει τα 20 ευρώ που μου κόστισε η συμπεριφορά αυτή.
Sorry αν είμαι λίγο απότομος αλλά έτσι νιώθω.
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Φιλε μου , τα φορουμ ειναι μικρες κοινωνιες με την ιδιαιτεροτητα κιολας οτι δεν υπαρχει διαπροσωπικη επαφη που σημαινει οτι θα συναντησεις καθε λογης ανθρωπους και συμπεριφορες.
Απο εκει και περα ο καθενας πρεπει να ειναι προετοιμασμενος......
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να τηρούνται οι συνθήκες μιας αγγελίας...
1) Σειρά προτεραιότητας...
καλό είναι οι ενδιαφερόμενοι να postάρουν στο σχετικό νήμα και στη συνέχεια να στέλνουν pm... αλλιώς χάνει η μάνα το παιδί... Δεν εξασφαλίζεται αλλιώς η διαφάνεια!
2) Όχι διακρίσεις...
Καλό είναι οι πωλητές να μην διαλέγουν αγοραστές, όπως πρόσφατα είδα σε άλλη αγγελία... Ή αν το κάνουν, να το αναφέρουν εξαρχής και όχι αφού προκύψει ενδιαφερόμενος... πχ προτεραιότητα έχουν τα παλαιά μέλη ή οι φίλοι μου κοκ...
3) Ο πωλητής να σέβεται την τιμή πώλησης που αναγράφει...
Σε άλλο site πρόσφατα συμφώνησα για αγορά ενισχυτή ο οποίος δεν ήρθε στην κατοχή μου γιατί ο πωλητής είχε μεγαλύτερη προσφορά με pm!
Δεν το παρεξηγώ καθόλου, αλλά θα έπρεπε να το αναφέρει εξαρχής, ότι θα προτιμήσει (όπως είναι φυσικό) υψηλότερη τιμή. Κάτι που βέβαια μπορεί να κάνει την αγγελία δημοπρασία, αλλά αν είναι σύμφωνο το forum, γιατί όχι?
4) Tέλος ο πωλητής έχει όλη την ευχέρεια του χρόνου να συντάξει την αγγελία όπως πρέπει. Τι εννοώ... Εφόσον υπάρχει η δυνατότητα δεν πρέπει να μπαίνει κάποιο link με το προιόν? Δεν πρέπει τα χαρακτηριστικά του προιόντος να είναι γνωστά? ακόμα και το χρώμα ή το έτος αγοράς, αν είναι πρώτο χέρι, αν υπάρχουν χτυπήματα και χίλια δυό άλλα, που τις περισσότερες φορές τα μαθαίνουμε από pm ή τηλέφωνο... Πολλοί ούτε φωτογραφία δεν βάζουν... Γιατί το forum πρέπει να το σέβεται αυτό? Οι ίδιοι δεν σέβονται τα μέλη του forum όταν πετάνε ένα: "Πωλείται το XXX YYY Ευρώ" και τέλος...

Πιστεύω και το προτείνω, ο τρόπος ανάρτησης μιας αγγελίας να είναι πολύ αυστηρότερος, ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ...
Αν Jim το συζητήσετε και συμφωνήσετε είμαι διαθέσιμος να βοηθήσω...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,555
Μεταμορφωση
Ασχετως του ποσο "καλο" θεωρειται το φορουμ μας, γενικα στις αγγελιες πρεπει να ειμαστε παντα πολυ προσεκτικοι.
Δεν θεωρω πως οτι ανταλλασεται με πμ η οτι γραφεται στο νημα της αγγελιας αποτελει και εγγυηση/συμβολαιο.
Την επαθα και εγω προσφατα οπου αφου ειχα κλεισει ενα προιον απο το φορουμ μας, ξαφνικα μου ειπε ο πωλητης οτι το εδωσε αλλου.
Οκ , τι να κανουμε συμβαινουν αυτα.
Εγω παντως αν δεν ειχα κατι στα χερια μου, δεν θα αγοραζα αξεσουαρ του.
 

manosfp

AVClub Addicted Member
30 July 2008
1,538
Σ'αυτό έχεις δίκιο,απλά εδώ μέσα μέχρι σήμερα ένιωθα σαν να είμαι με τα φιλαράκια μου.Ξαναλέω: Πήρα iphone στα χέρια μου χωρίς να δώσω μία!!!
Άνετα θα το καβάτζωνα και μην τον είδατε τον Παναή.
Παλεύω καθημερινά να αποδείξω στον εαυτό μου και στους άλλους ότι υπάρχει και φιλότιμο,δεν είναι όλα συμφέρον και χρήμα.
Όταν έφαγα το ένα και μοναδικό αρνητικό feedback μου στο Εbay δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ.Έχω αναρτήσει και σχετικό θέμα.
Όσο μαλακορομαντικός όμως είμαι, άλλο τόσο γίνομαι κακός άνθρωπος όταν με κοροιδέψεις.Δεν θα πω ποτέ "Έλα μωρέ μικρογραφία της κοινωνίας είναι και το φόρουμ","εντάξει θα βρούμε άλλο","εντάξει συμβαίνουν αυτά".
Δε με τσούζει που έχασα ενα κινητό σε μια καλή τιμή,
δε με πειράζει που έχασα το χρόνο μου και κάποια ψωροευρώ.

ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΟΜΩΣ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΝΑ ΠΙΑΝΟΜΑΙ ΚΟΡΟΙΔΟ.
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,624
Μπακοτσιάνος...
Re: Απάντηση: Ποιες είναι οι υποχρεώσεις μας στις αγγελίες;

Πιστεύω και το προτείνω, ο τρόπος ανάρτησης μιας αγγελίας να είναι πολύ αυστηρότερος, ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ...
Αν Jim το συζητήσετε και συμφωνήσετε είμαι διαθέσιμος να βοηθήσω...


Είναι πολύ δύσκολο κάτι τέτοιο και γιαυτό άλλωστε πιστεύω δεν το έχω δει πουθενά.

Εδώ δεν μπαίνουν τιμές, περιγραφές και άλλα βασικά.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,555
Μεταμορφωση
Καταλαβαινω τι λες , αλλα δεν μπορεις να περιμενεις ολοι να σκεφτονται σαν και εσενα.
Και στην τελικη , αγγελια ειναι απο καποιον "ξενο" .Να την κανεις με οση μεγαλυτερη ασφαλεια γινεται.
 

manosfp

AVClub Addicted Member
30 July 2008
1,538
Και φυσικά καμμία απάντηση απο τον "φίλο"...
Δεν περίμενα βέβαια και κάτι διαφορετικό....
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,763
ΑΘΗΝΑ
Ανοίγω αυτό το thread γιατί ένιωσα μ*****ας λόγω
μιας αγγελίας του φόρουμ.

Aφού ήρθα σε επαφή με το μέλος που πουλούσε
και κανονίσαμε τα πάντα,του έδωσα διεύθυνση και
τηλέφωνο μου, άκρα του τάφου σιωπή.
Η απάντηση ήρθε μετά από οχλήσεις μου.
«Το κινητό το έδωσα σε ένα φίλο μου γιατί
ξέμεινε.Sorry αλλά προτίμησα τον φίλο.»

Νόμιζα ότι οι αγγελίες μπαίνουν από σοβαρά άτομα
και απευθύνονται σε σοβαρά άτομα.
Αν δεν ισχύει αυτό πείτε μου το ρε παιδιά να
αραδιάσω κι εγώ καμιά δεκαριά με πράγματα
που δεν έχω και αν βρω θύμα να τα ψάξω στο Ebay
ή με πράγματα που ίίίίσως πουλήσω και αν αλλάξω γνώμη
δεν τρέχει και τίποτα, πάλι φίλοι.

Στο φόρουμ τούτο έχω πάρει iphone το οποίο
πλήρωσα αφού το παρέλαβα χωρίς να έχω καμία σχέση με
τον πωλητή, καλή του ώρα.
Έχω πιαστεί όμως και κορόιδο όπως
τώρα και αυτό δεν το ανέχομαι.
Πείτε μου ρε παιδιά έχω άδικο;

υ.γ. Τελικά όντως πρέπει να είμαι μ*****ας
μιας και πρόλαβα ήδη να παραγγείλω θήκη, φορτιστή
αυτοκινήτου και κάρτα μνήμης για το συγκεκριμένο κινητό.


εδω ειναι η αντιθετη περιπτωση απο την δικια σου:

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=65912

ειναι και πως εχει μαθει ο καθενας να φερεται.
οντως το παιδι που μιλουσα,ηταν πιθανοτατα ο τελευταιος που εφταιγε,αλλα η μ@λ@κια εγινε.
ειδικα οταν εισαι σε μια πολυ ασχημη περιοδο της ζωης σου-οπως εγω τωρα-τετοιου ειδους μπερδεματα σε χαλανε περισσοτερο.
θελει προσοχη και υπομονη...
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
κατά την γνώμη μου η στάση που θα πρέπει να κρατάει ο καθένας μας είναι
αυτή η στάση που κρατάει και στις αγγελίες των εφημερίδων
για μένα δεν υπάρχει καμιά διαφορά, άλλωστε μπορεί εσυ να αισθάνεσαι οτι
τα μέλη του avclub είναι κολλητοί σου αλλά όλοι ?
έχεις μιλήσει με όλους ? με την συγκεκριμένο πωλητή είχες μιλήσει στο παρελθόν ?

edit
αυτός πάντως ( ο πωλητής ) προτίμησε να το δόση σε φιλαράκι του άρα εσένα
σε θεώρησε ενα όνομα μέσα στο πλίθος......
 
Last edited:

manosfp

AVClub Addicted Member
30 July 2008
1,538
Έχεις δίκιο όσον αφορά την προσοχή που επιβάλλεται σε τέτοιες συναλλαγές.
Θα διαφωνήσω όμως στην σύγκριση με αγγελίες εφημεριδών.
Εκεί έχεις να κάνεις όντως με άγνωστους.
Εδώ υποτίθεται οτι έχεις μιλήσει με κάποιους,ξέρεις έστω το nick τους, συζητάς κάθε μέρα και μοιράζεσαι προβληματισμούς για χιλιών λογιών πράγματα.
Και η κυριότερη διαφορά:
Όποιος στην κάνει έχεις το δικαίωμα να βγείς και να τον εκθέσεις δημοσίως στους υπολοίπους.
Ας βγεί μετά να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.
Όχι δεν είχα μιλήσει προηγουμένως μαζί του,μίλησα όμως στο τηλέφωνο.
Επαναλαμβάνω ότι είμαι απο τους ηλίθιους ρομαντικούς που εξακολουθούν να πιστεύουν οτι η ανθρωπιά υπάρχει ακόμα στις μέρες μας.
 
Last edited:

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
ναι αλλά δεν μου απάντησες, τον συγκεκριμένο τον γνώριζες ?
είχατε μιλήσει στο παρελθόν ? αν όχι τότε πως τον θεώρησες κολλητό σου ?
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
όλοι εδώ με εξαίρεση αυτούς που έχουν γνωριστεί απο κοντά το μόνο που τους συνδέει είναι μαι virtual φιλία....
πως είναι άλλωστε δυνατόν να θεωρείς κάποιον φίλο σου την στιγμή που
γνωρίζεις μόνο το nick name του ?
 

vaggt

AVClub Enthusiast
29 June 2006
880
Ναι αλλά ακόμα και η virtual φιλία είναι κάτι παραπάνω από τις αγγελίες στις εφημερίδες.

Επίσης μεγάλα παιδιά είμαστε δεν είναι και τόσο δύσκολο να κρατάμε κάποιους κανόνες πχ σειρά προτεραιότητας κλπ

Τώρα βέβαια αν η συνδιαλλαγή γίνεται για φίλο φίλου, τότε τα πράγματα περιπλέκονται και λειτουργεί λίγο η λογική του σπασμένου τηλεφώνου. Γι αυτό καλό θα είναι οι ενδιαφερόμενοι να συνομιλούν μεταξύ τους απ´ ευθείας.
 

manosfp

AVClub Addicted Member
30 July 2008
1,538
ναι αλλά δεν μου απάντησες, τον συγκεκριμένο τον γνώριζες ?
είχατε μιλήσει στο παρελθόν ? αν όχι τότε πως τον θεώρησες κολλητό σου ?

όλοι εδώ με εξαίρεση αυτούς που έχουν γνωριστεί απο κοντά το μόνο που τους συνδέει είναι μαι virtual φιλία....
πως είναι άλλωστε δυνατόν να θεωρείς κάποιον φίλο σου την στιγμή που
γνωρίζεις μόνο το nick name του ?

Προσπαθείς να πείς ή να αποδείξεις κάτι;
Όχι δεν τον γνώριζα.Να ζητήσω συγγνώμη που τον εμπιστεύτηκα;Δεν ξέρω κανένα απο εδώ μέσα προσωπικά.Να μην ξαναασχοληθώ με αγγελίες;
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,058
Το θέμα είναι να μην πέσεις στην περίπτωση.
Να σου πω κι εγώ μία ιστορία που συμπεριφέρθηκα περίπου σαν το φίλο με το κινητό και να μου πεις εσύ τι θα έκανες.

Αγόρασα ένα μηχανάκι και καιγόμουν να πουλήσω το παλιό.
Το είχα βάλει 1500 ευρω και επειδή ήθελε και sevice, θα το πλήρωνα εγώ (γύρω στα 150 ευρω κοστος).
Έλειπε όμως ο μηχανικος λογω αδειας και θα γυριζε σε μια εβδομαδα.
Με παίρνει τελικά ένας κύριος τηλέφωνο, το βλέπει, του άρεσε και μου λέει ότι το θέλει αλλα μου έδινε 1200 ευρω και το service πάλι δικό μου.
Λέω αναγκαστικά οκ γιατι δεν με είχε πάρει κανείς αλλος και καιγόμουν όπως είπα.
Φυσικα τον ενημερωσα οτι σε μια εβδομαδα θα επιστρεψει ο μηχανικος για το service και θα πρεπει να περιμενει.
Μετά από 2 μερες με παίρνει καποιος αλλος τηλέφωνο και του λεω οτι έχει πουληθεί.
Επειδη εμενε κοντα σε μενα επέμενε να το δει. Του άρεσε και μου λεει εγω σου δινω τωρα 1500 ευρω για να το παρω και το service θα το τακτοποιησει αυτος
Παιρνω λοιπόν τον 1ο κύριο τηλέφωνο και του λέω ότι ένας αλλος υποψήφιος μου προσφερει αυτα. Θεώρησα ότι πρέπει να σε πάρω τηλέφωνο να σε ενημερώσω και να σε ρωτήσω αν μπορείς να μου τα προσφερεις εσυ μιας και είχες προτεραιότητα.
Άρχισε να μου λεει ότι δωσαμε τα χερια και δεν ειναι σωστο αυτο που κανεις κλπ.
Αρνήθηκε να ακολουθησει την προσφορα, πολύ λογικό απο θεμα εγωισμου και μόνο και μου είπε ότι επρεπε να στο αγόραζα με 1200 ευρω επι τοπου.
Ήθελε και το service τσαμπα βλέπετε και την πάτησε.
Θα επρεπε να ενιωθα ασχημα;
Δεν τον ηξερα δεν με ηξερε, δεν ειμασταν φιλοι και απλα ο καθενας κοιτουσε την τσεπη του
 
Last edited:

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
Προσπαθείς να πείς ή να αποδείξεις κάτι;
Όχι δεν τον γνώριζα.Να ζητήσω συγγνώμη που τον εμπιστεύτηκα;Δεν ξέρω κανένα απο εδώ μέσα προσωπικά.Να μην ξαναασχοληθώ με αγγελίες;

εγώ δεν λέω τίποτα παραπάνω από αυτά που λέει η λογική.
το AVclub είναι μια μικρή κοινωνία , ένα χωριό να πούμε με τους καλούς και τους κακούς ,
το ότι σου αρέσει το χωρίο αυτό δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να εμπιστεύεσαι και
όλα τα άτομα που κατοικούν σε αυτό.......ιδιαίτερα εάν δεν έχεις ξαναμιλήσει ποτέ με αυτό.

ΕΑΝ και τώρα δεν μπορείς να καταλάβεις τι θέλω να πω ....άστο να πάει
 

manosfp

AVClub Addicted Member
30 July 2008
1,538
Βρε φίλε kokar δεν άνοιξα το thread για να ζητήσω αποζημίωση ή λύπηση.
Το άνοιξα για να ακουστεί οτι κάποιος εδω μέσα δεν έπαιξε τίμια.
Θεωρώ ότι ήταν χρέος μου να το αναφέρω απο τη μια για προστασία των υπόλοιπων και απο την άλλη για να αποδείξω (στον εαυτό μου πιο πολύ) οτι δεν είμαι πρόβατο.Ναι,την πάτησα αλλά δεν θα ξαναγίνει.
Στο φίλο Σωτήρη έχω να πω ότι για την τσέπη του έπραξε καλώς, δεν τήρησε όμως το λόγο του.Θεμιτό; Κατά τη γνώμη μου όχι.Το οτι δεν γνωρίζω τον άλλο δεν μου δίνει αυτομάτως το δικαίωμα να αθετώ το λόγο μου.
Ούτε τον ανάπηρο που μπαίνει μέσα στο μετρό τον γνωρίζουμε, η δεοντολογία όμως επιβάλλει να του προσφέρουμε τη θέση μας....

Όλα αυτά βέβαια σε μια αγγελικά πλασμένη κοινωνία,οπαδοί της οποίας είναι συνώνυμοι του μακάκα.

p.s. Πριν ένα μήνα αγόρασα απο φόρουμ ένα μεταχειρισμένο σκληρό ide εσωτερικό 320 gb στην τιμή των 20 ευρώ.Αφού συμφώνησα με το παλληκάρι τα διαδικαστικά, την επόμενη μέρα με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει ότι είχε κάνει λάθος στην τιμή και ότι θέλει 40 ευρώ.Του απάντησα ότι δεν πειράζει για το λάθος και ότι δεν θα τον πάρω.
Την επόμενη μέρα μου τον έστειλε στη συμφωνειθήσα τιμή των 20 ευρώ.
Δεν γνωριζόμασταν.

Μακάκας ή άντρας με παντελόνια κατά την άποψη σας;