Μαύρη Αστραπή — Black Lightning

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
avclubl.jpg








ΜΑΥΡΗ ΑΣΤΡΑΠΗ
Black Lightning






» Παιζουν: -
» Σκηνοθέτης: Τιμουρ Μπεκμαμπετοφ
» Διάρκεια: 101' λεπτά
» κατηγορία: Φαντασίας
» Studio: Universal
» Διανομή: -
» Έτος: 2008
» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: DVD






» Υπόθεση:
Ο Νιίμκα, ένας συνηθισμένος φοιτητής, καλείται να πάρει το ρόλο... του super hero και υπερασπιστή της πόλης, όταν ο πατέρας του
χαρίζει για τα γενέθλια του ένα περίεργο αυτοκίνητο... ένα κλασικό Βόλγα21, που μπορεί να... πετάει.. Σύντομα ανακαλύπτει ότι
πρόκειται για μια μυστική εφεύρεση ενός σοβιετικού εργαστηρίου που θα αλλάξει τη ζωή του. Τώρα μπορεί να βλέπει από ψηλά τους
μποτιλιαρισμένους δρόμους της Μόσχας και, με τη δύναμη που έχει αποκτήσει, να πολεμάει το Κακό και να προστατεύει αυτούς που αγαπά...








— AvCLUB.gr // Audio & Video Fanatics Area —
 
Last edited:

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: ΜΑΥΡΗ ΑΣΤΡΑΠΗ — Black Lightning

Είμαι πολύ περίεργος αν θα είμαι ο μόνος που την έχει δει.... :firstprize:

Ρώσικη περιπέτεια - επιστημονική φαντασία. Κάτι σαν Ρώσικο blockbuster :flipout: Αξιοπρεπής περιπέτεια μαζικής κατανάλωσης (απλοϊκό σενάριο που θυμίζει διάφορες γνωστές αμερικανιές, με τα γνωστά κλισέ, τον ήρωα - αντιήρωα που τελικά κερδίζει την κοπελίτσα και έχουμε happy end κλπ), με καλά εφέ, σε παραγωγή Timur Bekmambetov (και όχι σε σκηνοθεσία όπως λαθασμένα αναφέρεται στο πρώτο ποστ)...
Νεαρούλης βρίσκεται με αυτοκίνητο - σαράβαλο (Volga) δωρο από τον πατέρα του, που όμως κρύβει μυστική τεχνολογία που του επιτρέπει να πετάει... (σας θυμίζει κάτι από τρανσφόρμερς?) Στην πορεία τίθονται ηθικά ζητήματα, αν πρέπει να βοηθάς ή όχι τους άλλους... Και ο νεαρός χάνει τον πατέρα του μην βοηθώντας (σας θυμίζει κάτι από Σπάιντερμαν?) Τελικά αντιμετωπίζει "πρησμένη" μερσέντα με αντίστοιχη τεχνολογία (σας θυμίζει κάτι από iron man?)
Γνωρίζοντας τι θα δω, και φυσικά γνωρίζοντας χώρα προέλευσης, την είδα ανετότατα... :2thumb22sup:

edit: αυθεντικός τίτλος: Chernaya Molniya
 
Last edited:

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: ΜΑΥΡΗ ΑΣΤΡΑΠΗ — Black Lightning

Είμαι πολύ περίεργος αν θα είμαι ο μόνος που την έχει δει.... :firstprize:

:flipout::flipout::flipout:

άντε βρε δείτε την, δεν είναι χειρότερη από τις κλασσικές αμερικανιές... Αντιθέτως το ότι είναι ίδιου τύπου, αλλά από ένα λαό τόσο διαφορετικό, την κάνει συμπαθητική... :BDGBDGB53:
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,807
Αθήνα
Re: Απάντηση: ΜΑΥΡΗ ΑΣΤΡΑΠΗ — Black Lightning

:flipout::flipout::flipout:

Αντιθέτως το ότι είναι ίδιου τύπου, αλλά από ένα λαό τόσο διαφορετικό, την κάνει συμπαθητική... :BDGBDGB53:

Ή απογοητευτική αν σκεφτεί κανείς την ιστορία και την προσφορά του λαού αυτού στον παγκόσμιο κινηματογράφο.....