3D χωρίς γυαλιά απο την Toshiba.

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
79E353142F04F1C776DEE41FEADE4551.jpg
Τα ειδικά γυαλιά που απαιτούν τα σημερινά μοντέλα «κουράζουν τους θεατές»


The Associated Press
Τόκιο, Ιαπωνία
Η Toshiba θα παρουσιάσει εντός του 2010 τις πρώτες τηλεοράσεις τρισδιάστατης προβολής που δεν απαιτούν τη χρήση ειδικών γυαλιών, αναφέρει την Τρίτη ο ιαπωνικός Τύπος, αν και η εταιρεία αρνείται να σχολιάσει.

Σύμφωνα με την εφημερίδα Yomiuri Shimbun του Τόκιο, η Toshiba θα λανσάρει πριν από τα φετινά Χριστούγεννα τρία μοντέλα με τιμές αρκετών χιλιάδων δολαρίων.

Ο ιαπωνικός γίγαντας των ηλεκτρονικών φέρεται να έχει αναπτύξει ένα σύστημα που προβάλλει ελαφρώς διαφορετικές εικόνες σε κάθε μάτι ώστε να δημιουργεί την ψευδαίσθηση του βάθους χωρίς επιπλέον εξοπλισμό.

«Οι θεατές μπορούν να απολαμβάνουν εικόνες σε τρεις διαστάσεις από διάφορες γωνίες χωρίς να κουράζονται» γράφει η εφημερίδα όπως αναμεταδίδει το AFP.

Πολλοί καταναλωτές φέρονται να παραπονιούνται ότι τους ενοχλούν τα ειδικά γυαλιά που απαιτούν τα σημερινά μοντέλα, των οποίων οι πωλήσεις είναι χαμηλότερες από ό,τι ήλπιζαν οι κατασκευαστές.

«Δεν είμαστε σε θέση να προχωρήσουμε σε ανακοίνωση» σχολίασε εκπρόσωπος της εταιρείας.
Newsroom ΔΟΛ
 
Last edited:

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
έχω βαρεθεί την ανακύκλωση τεχνολογιών που οι εταιρίες τις παρουσιάζουν λες και ανακάλυψαν τον τροχό...

τεχνολογία με μικρο-πρίσματα υπάρχει χρόνια πολλά...

είχα δει κάποτε στο Πλαίσιο Mall. Ηταν απαίσια. Αν παρουσιάσει κάτι τέτοιο η toshiba σίγουρα θα είναι βελτιωμένη, αλλά και πάλι πρέπει να κάθεσαι σε ένα πολυ συγκεκριμένο σημείο για να βλέπεις 3D.

αλλά τώρα, μιας και είναι τις μόδας το 3D ας βγάλουμε καμιά πατέντα απο τι συρτάρι!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μολις αγορασουν ολοι 3d τηλεορασεις με γυαλια ...τσουπ τα φανταστικα νεα μοντελα χωρις γυαλια που κανουν την 3d τηλεοραση του γειτονα με τα "πατομπουκαλα" να μοιαζει απολιθωμα....

Και ο κυκλος ξεκινα απο την αρχη...
 
Εγώ πάντως δεν αγόρασα/αγοράζω τηλεόραση ΜΕ ΓΥΑΛΙΑ. Είναι συνειδητοποιημένη απόφαση αυτό, όχι προιόν αντίδρασης. Όχι μόνο αυτό, αλλά τώρα που έχει αρκετές HDTV χωρίς γυαλιά και μάλιστα σε πολύ καλές τιμές, προέτρεψα γνωστούς και πήραν τέτοιες.

Σίμος
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,755
έχω βαρεθεί την ανακύκλωση τεχνολογιών που οι εταιρίες τις παρουσιάζουν λες και ανακάλυψαν τον τροχό...

τεχνολογία με μικρο-πρίσματα υπάρχει χρόνια πολλά...

είχα δει κάποτε στο Πλαίσιο Mall. Ηταν απαίσια. Αν παρουσιάσει κάτι τέτοιο η toshiba σίγουρα θα είναι βελτιωμένη, αλλά και πάλι πρέπει να κάθεσαι σε ένα πολυ συγκεκριμένο σημείο για να βλέπεις 3D.

αλλά τώρα, μιας και είναι τις μόδας το 3D ας βγάλουμε καμιά πατέντα απο τι συρτάρι!

Έχεις δίκιο. Τη συγκεκριμένη, την είχε φέρει και το Πλαίσιο Βουλιαγμένης και εκτός του ότι έκανε ένα "σκασμό¨λεφτά, έπαιζε και απαίσια.
Τώρα που επένδυσαν οι εταιρίες στην τεχνολογία με τα γυαλιά, σιγά μην αφήσουν την οποιαδήποτε εταιρία , ακόμα κι αν λέγεται Toshiba να τους αλλάξει σχέδια που έβλεπαν τουλάχιστον για 4-5 χρόνια μελλοντικά. Εκτός κι αν αποφάσισαν να ενδιαφερθούν για το όφελος των καταναλωτών. :D
 
Εγώ πάντως δεν αγόρασα/αγοράζω τηλεόραση ΜΕ ΓΥΑΛΙΑ. Είναι συνειδητοποιημένη απόφαση αυτό, όχι προιόν αντίδρασης. Όχι μόνο αυτό, αλλά τώρα που έχει αρκετές HDTV χωρίς γυαλιά και μάλιστα σε πολύ καλές τιμές, προέτρεψα γνωστούς και πήραν τέτοιες.

Σίμος

Τι εννοείς; Πότε οι HDTVs απαιτούσαν γυαλιά;
 
Εκτός φυσικά αν δούμε μια τελείως νέα επαναστατική τεχνολογία...

... τεχνολογία η οποία θα "παίζει" με τις ιδιότητες της ανθρώπινης όρασης περισσότερο... και τον τρόπο που αυτή αντιλαμβάνεται την εικόνα. Γιατί από γυαλιά και λοιπά μπλιμπλίκια μάλλον κλείσαμε...
 

tigergreg

Banned
24 June 2008
3,304
ΑΘΗΝΑ
ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΠΡΟ 2 ΕΤΩΝ ΣΤΟ ΠΑΜΠΛΙΚ ΤΗΝ ΦΙΛΙΠΣ 42 3ΝΤ ΧΩΡΙΣ ΓΥΑΛΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟΧΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΕΔΩ ΖΑΛΙΣΤΗΚΑ ΓΙ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ. ΜΑΛΛΟΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΝΕΤΕ. ΡΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΑΦΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ?
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Aς περιμένουμε να δούμε περί τίνος πρόκειται...

Αν είναι κάτι καλό κι όντως νεωτεριστικό,θα ενδιέφερε ακόμα κι εμένα που δεν είμαι και φανατικός των τηλεοράσεων.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Δεν βλέπω τον τρόπο να απολαμβάνουμε 3D χωρίς γυαλιά , χωρίς την ανάγκη ύπαρξης συγκεκριμένων sweet spots... Δυστυχώς...

Εδώ, ανεχόμαστε το sweet spot σε 2D, στο 3D θα μας πειράξει; :flipout:
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Εγω αναρωτιεμαι εαν το 3D χωρις γυαλια θα μπορεσει να εχει την ιδια αισθηση οπως αυτο με τα γυαλια.
Μεχρι τωρα στις υλοποιησεις που απαιτουν την χρηση γυαλιων η τρισδιαστατη αισθηση φτανει ως την μυτη μας και γενικοτερα η τρισδιαστατη αισθηση πεταγεται εξω απο την οθονη και με κατευθυνση προς τον θεατη.
Αυτο θα μπορεσει να το καταφερει η Toshiba ( η καποια αλλη) χωρις την χρηση γυαλιων;
Χλωμο το βλεπω και σε αυτη τη περιπτωση δεν θεωρω ιδιαιτερα θελκτιτη τη τρισδιαστατη αισθηση οταν περιοριζεται μονο προς το βαθος της τηλεορασης .
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Είχα δει στη Γερμανία, το '89, μία επίδειξη 3D με κατευθυντικούς μικροφακούς, σε μονόχρωμη βέβαια, ακίνητη εικόνα.

Το αποτέλεσμα, σαν τρισδιάστατη αίσθηση, ήταν εντυπωσιακό. Σε μία σχετικά ευρεία γωνία θέασης, έβλεπες το τρισδιάστατο αντικείμενο εντελώς ανάγλυφο και όχι σαν viewmaster, να αιωρείται, περίπου στο μισό μέτρο μπροστά από το κάδρο, το οποίο είχε μέγεθος αντίστοιχο με μία 14άρα τηλεόραση.

Αν καταφέρουν να δώσουν τέτοια αίσθηση με έγχρωμη, μεγάλη και κινούμενη εικόνα, ίσως το sweet spot να είναι προτιμότερο από τα γυαλιά. Θα είναι όμως έτσι;
 
Τι ακριβώς φαίνεται στο παραπάνω βιντεάκι;

Δηλαδή, πως καταλαβαίνουμε κατά πόσο είναι αποτελεσματική η τεχνολογία, δηλαδή η επίτευξη καλού 3D effect χωρίς να υπάρχουν απαγορευτικά μικρές γωνίες θέασης;
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003

SOLD OUT

Senior Member
5 June 2010
501
πατρα
σαν τεχνολογία θα σκιση
αντε να ερθουν να παω να της δω
αν και εχω ψηλιαστη κατη ολα τα βιντεακια ειναι ψηφιακα που διχνουν σε ολα τα βιντεο στο youtube
εγω θα ηθελα να εδηχναν και βιντεακια με ανθρωπους οπος το ROME της Panasonic ας πουμε
ολα τα βιντεακια στο youtube να παιζουν μονο ψηφιακα κηνουμενα σχεδια κατη λεη απο μονο του
ειδωμεν