Samsung LE37B551 και μπέρδεμα

Voodooman

New member
22 August 2010
31
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!
Δεν θυμάμαι να με έχει ζορίσει άλλη αγορά οποιουδήποτε προϊόντος όσο η αγορά νέας τηλεόρασης. Ατελείωτες επιλογές, μηδαμινές διαφορές στα χαρτιά, μεγάλες στην πράξη, χαρακτηριστικά που υπάρχουν στην μία λείπουν στην άλλη, τρελό ζόρι...
Για να μην τα πολυλογώ, ψάχνω για 37-40 ίντσες, Full HD μόνο για θέαση τηλεόρασης, ούτε PC, ούτε κονσόλα, ούτε τίποτα. Με ενδιαφέρει η άψογη αναπαραγωγή όλων των αρχείων από USB, καλό θα ήταν να είχε και είσοδο για ακουστικά. Α, και χρήματα με το ζόρι 750, ούτε ευρώ παραπάνω.

Μετά από επίσκεψη σε όλα τα γνωστά μαγαζιά, αυτή που από άπο άποψη εικόνας με κέρδισε ήταν αυτή η πανάκριβη ( 749) για το μέγεθός της LE37B551. Εκτός από τα χρώματα που ήταν τα πιο φυσικά, παρουσίαζε και πολύ μικρότερο "πιξέλιασμα" (δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω) σε σχέση με τις άλλες αντίστοιχες.
Γιατί ήταν τόσο ακριβή, είναι καινούργιο μοντέλο ή έχει κάτι το ξεχωριστό; Και τελικά τί προτείνετε, να την προτιμήσω; Έχετε κάποια άλλη καλή επιλογή με τα παραπάνω κριτήρια σε αυτά τα χρήματα;
Σας ευχαριστώ!
 

Voodooman

New member
22 August 2010
31
Η πρώτη τηλεόραση που ήταν υποψήφια ήταν η C530 είναι η αλήθεια. Αλλά η B551 είχε πολύ εμφανείς διαφορές στην ποιότητα. Και εντάξει το χρώμα, ίσως είναι θέμα ρυθμίσεων, αλλά η απουσία πιξελιάσματος μου έκανε εντύπωση.
Τελικά λές να μείνω στην C530 και να τελειώνω; Υπάρχει περιπτωση να υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή μέχρι τα 750;
Δεν έχω τρελό κόλλημα με το θέμα τηλεόραση, απλά επειδή τώρα θα περάσω επιτέλους από CRT σε LCD, δεν μπορώ με τίποτα να συνηθίσω την εικόνα τους (την βρίσκω σχεδόν απωθητική) και θέλω να πάρω αυτήν που θα μου κάνει την μετάβαση όσο γίνεται πιο ανώδυνη...
Α, και μία ερώτηση ακόμη, αξίζει τον κόπο να πάω σε 100Hz;
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Δεν έχω τρελό κόλλημα με το θέμα τηλεόραση, απλά επειδή τώρα θα περάσω επιτέλους από CRT σε LCD, δεν μπορώ με τίποτα να συνηθίσω την εικόνα τους (την βρίσκω σχεδόν απωθητική) και θέλω να πάρω αυτήν που θα μου κάνει την μετάβαση όσο γίνεται πιο ανώδυνη...

Την λυση των πλασμα την εχεις σκεφτει?

Συνδυαζουν χαμηλη τιμη και πολυ καλη ποιοτητα εικονας με μαυρο, αντιθεση και κινηση που πλησιαζει τα προτυπα των CRT (καμια σχεση με τις LCD δηλαδη).

Πχ. H Panasonic 42S20 που ειναι η καλυτερη τηλεοραση μακραν στα λεφτα που δινεις (και οχι μονο) κατα την γνωμη μου.

http://www.skroutz.gr/s/259763/Panasonic-TX-P42S20E-42".html
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ξεχασα να γραψω οτι δεν εχει ενσωματωμενο media player , δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα τι να κανουμε.

Υπολογισε και 80-100 ευρω για την αγορα ενος εξωτερικου MP.
 

Voodooman

New member
22 August 2010
31
Ξεχασα να γραψω οτι δεν εχει ενσωματωμενο media player , δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα τι να κανουμε.

Υπολογισε και 80-100 ευρω για την αγορα ενος εξωτερικου MP.

Αυτό είδα και εγώ. Και το media player είναι από τις προτεραιότητές μου, άσε που τελικά θα φύγουμε υπερβολικά στην τιμή. Ακόμη και τα 750 που είπα είναι πολλά, θα ήμουν χαρούμενος αν έκλεινα κοντά στα 600. Και προτιμώ να πέσω στις 37 ίντσες για να μείνω στο budget, αλλά να έχω κάτι καλύτερο ποιοτικά.
Τις έχω σκεφτεί τις plasma, τις έχω δει και μου άρεσαν, αλλά φοβάμαι με αυτά που ακούω για πτώση της φωτεινότητάς τους μετά από κάποια χρόνια. Θα μου πεις ότι σε 3-4 χρόνια ούτως ή άλλως θα κοιτάω για καινούργια...
Και για ποιόν λόγο οι περισσότεροι τελικά προτιμούν LCD, ακόμη και αν η ποιότητα της εικόνας είναι τόσο χειρότερη;
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Υπαρχει πιο οικονομικη και η Panasonic 42U20 , λιγο χειροτερη σε σχεση με την S20 αλλα και παλι πολυ ανωτερη απο το 90% των LCD ανεξαρτητως τιμης.

Γιατι οι κατασκευαστες αλλα και τα καταστηματα σπρωχνουν τις LCD και τελευταια τις LED (δηλαδη LCD με λαμπακια LED-αλλαξε ο Μανωλιος και εβαλε τα ρουχα του αλλιως) ειναι μεγαλη συζητηση και εχει να κανει με οικονομικα , μαρκετινγκ κτλ.

Εσενα δεν σε νοιαζουν ολα αυτα βεβαια.

Αυτα για τον χρονο ζωης κτλ. δεν ισχυουν. Οτι τηλεοραση και να παρεις εχει θεωρητικα για το πανελ της χρονο χωης καποιες δεκαετιες , για τις πλασμα θεωρητικα 100,000 ωρες.

Πρακτικα βεβαια δεν νομιζω καμια απο τις σημερινες τηλεορασεις να κρατησει τοσο πολυ γιατι βλεπω πολλες τηλεορασεις LCD και πλασμα απο ολες τις μαρκες 3ετιας-4ετιας να πηγαινουν στα σκουπιδια.
 

blitzNikos

Established Member
29 November 2009
160
Νέα Σμύρνη
Φίλε μου στο site του "Λημναίου" http://www.limnaios.gr/παίζει η Samsung 40C650 στα 755 ευρώπουλα. Είναι νεότερο μοντέλο (2010) 40", full hd, 100hz, με τον καλύτερο media player της αγοράς, πολύ καλύτερη και 3" μεγαλύτερη από την 37B551 (2009). Σε αυτή την τιμή είναι πραγματικά ευκαιρία και ακριβώς αυτό που ψάχνεις στα χρήματα που θες να διαθέσεις :a0210:
 

chriac

New member
11 June 2010
47
Φίλε μου στο site του "Λημναίου" http://www.limnaios.gr/παίζει η Samsung 40C650 στα 755 ευρώπουλα. Είναι νεότερο μοντέλο (2010) 40", full hd, 100hz, με τον καλύτερο media player της αγοράς, πολύ καλύτερη και 3" μεγαλύτερη από την 37B551 (2009). Σε αυτή την τιμή είναι πραγματικά ευκαιρία και ακριβώς αυτό που ψάχνεις στα χρήματα που θες να διαθέσεις :a0210:

H Samsung 40C650 ήταν στα υπόψιν μου για αγορά αλλά σε ξένο review αναφέρθηκε ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με το truemotion 100hz συγκεκριμένα:
The flicker apparent when 100Hz is switched on is a worry, and though it's always noticeable it's worth persevering with while watching Blu-rays because of the involving picture it creates. There's little in the way of blur or judder and standard-definition pictures are treated well
Aυτό με έκανε να κρατάω μια επιφύλαξη για την tv γιατί τα 800 ευρώ που θα έδινα θα ήταν και για τα 100hz
 

Voodooman

New member
22 August 2010
31
Re: Απάντηση: Samsung LE37B551 και μπέρδεμα

Φίλε μου στο site του "Λημναίου" http://www.limnaios.gr/παίζει η Samsung 40C650 στα 755 ευρώπουλα. Είναι νεότερο μοντέλο (2010) 40", full hd, 100hz, με τον καλύτερο media player της αγοράς, πολύ καλύτερη και 3" μεγαλύτερη από την 37B551 (2009). Σε αυτή την τιμή είναι πραγματικά ευκαιρία και ακριβώς αυτό που ψάχνεις στα χρήματα που θες να διαθέσεις :a0210:

Πολύ καλή περίπτωση blitzNikos, σε ευχαριστώ!!!
Λογικά αυτή θα είναι η επιλογή μου σε LCD. Αλλά, κακά τα ψέματα, στα χρήματα που μπορώ να διαθέσω φοβάμαι ότι δεν καλύπτομαι από τις LCD σε θέμα ποιότητας. Πείτε με παράξενο, αλλά μου φαίνονται πολύ πιξελιαστές, η κίνηση κάπου κάπου σπάει, τα χρώματα παραείναι τονισμένα...
Τις plasma τις βλέπω με πιο καλό μάτι από θέμα ποιότητας. Ο χρόνος ζωής της plasma δεν με προβληματίζει αυτός καθεαυτός, όσο η πτώση στην ποιότητα απεικόνισης. Οι 100.000 ώρες είναι πάρα πολλές, αλλά δεν θα μου είναι καθόλου ωραίο αν αρχίσω να βλέπω την ποιότητα απεικόνισης να έχει ορατή πτώση από τις πρώτες 2-3000 ώρες. Και αυτές οι ώρες όμως είναι τουλάχιστον 4-5 χρόνια, οπότε πάλι καλά είναι.
Συγνώμη που σκέφτομαι μεγαλόφωνα, αλλά με προβληματίζει αυτή η μετάβαση από τις CRT στις "λεπτές". Τόσο, που σκέφτομαι ακόμη και να περιμένω λίγο, να μαζέψω χρήματα, ώστε να τα χώσω καλά για μία τηλεόραση με ποιότητα απεικόνισης κοντά στις CRT. Τί χρήματα πρέπει να διαθέσω για να έχω εικόνα αντίστοιχη της μέτριας (φτηνή LG 32" πενταετίας) CRT μου στις 40";
Ευχαριστώ για την κατανόηση...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Samsung LE37B551 και μπέρδεμα

Υπαρχει πιο οικονομικη και η Panasonic 42U20 , λιγο χειροτερη σε σχεση με την S20 αλλα και παλι πολυ ανωτερη απο το 90% των LCD ανεξαρτητως τιμης.

Ας μην υπερβάλλουμε και τόσο... :p

Πολύ καλή περίπτωση blitzNikos, σε ευχαριστώ!!!
Λογικά αυτή θα είναι η επιλογή μου σε LCD. Αλλά, κακά τα ψέματα, στα χρήματα που μπορώ να διαθέσω φοβάμαι ότι δεν καλύπτομαι από τις LCD σε θέμα ποιότητας. Πείτε με παράξενο, αλλά μου φαίνονται πολύ πιξελιαστές, η κίνηση κάπου κάπου σπάει, τα χρώματα παραείναι τονισμένα...
Τις plasma τις βλέπω με πιο καλό μάτι από θέμα ποιότητας. Ο χρόνος ζωής της plasma δεν με προβληματίζει αυτός καθεαυτός, όσο η πτώση στην ποιότητα απεικόνισης. Οι 100.000 ώρες είναι πάρα πολλές, αλλά δεν θα μου είναι καθόλου ωραίο αν αρχίσω να βλέπω την ποιότητα απεικόνισης να έχει ορατή πτώση από τις πρώτες 2-3000 ώρες. Και αυτές οι ώρες όμως είναι τουλάχιστον 4-5 χρόνια, οπότε πάλι καλά είναι.
Συγνώμη που σκέφτομαι μεγαλόφωνα, αλλά με προβληματίζει αυτή η μετάβαση από τις CRT στις "λεπτές". Τόσο, που σκέφτομαι ακόμη και να περιμένω λίγο, να μαζέψω χρήματα, ώστε να τα χώσω καλά για μία τηλεόραση με ποιότητα απεικόνισης κοντά στις CRT. Τί χρήματα πρέπει να διαθέσω για να έχω εικόνα αντίστοιχη της μέτριας (φτηνή LG 32" πενταετίας) CRT μου στις 40";
Ευχαριστώ για την κατανόηση...

Aυτό δεν είναι κάτι που πρέπει να σε απασχολεί, μιας και καμμία τεχνολογία απεικόνισης δεν έχει σταθερή ποιότητα σε βάθος χρόνου. Και στις CRT και στις Plasma και στις LCD, τα χαρακτηριστικά της οθόνης μεταβάλλονται με την πάροδο του χρόνου, αλλά η μεταβολή αυτή είναι τόσο άργη, που δεν την καταλαβαίνεις άμεσα, επιβεβαιώνεται όμως με όργανα μετρήσεων (εξαιρούνται οι Plasma για τις πρώτες 100 ώρες, όπου η μεταβολή προς το καλύτερο είναι εμφανής και στο μάτι).
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Samsung LE37B551 και μπέρδεμα

Συγνώμη που σκέφτομαι μεγαλόφωνα, αλλά με προβληματίζει αυτή η μετάβαση από τις CRT στις "λεπτές". Τόσο, που σκέφτομαι ακόμη και να περιμένω λίγο, να μαζέψω χρήματα, ώστε να τα χώσω καλά για μία τηλεόραση με ποιότητα απεικόνισης κοντά στις CRT. Τί χρήματα πρέπει να διαθέσω για να έχω εικόνα αντίστοιχη της μέτριας (φτηνή LG 32" πενταετίας) CRT μου στις 40";
Ευχαριστώ για την κατανόηση...

Δεν εχει σχεση με τα χρηματα.

Οτι LCD και να παρεις δεν προκειται ποτε να πλησιασει τα χαρακτηριστικα μιας CRT.

Ειναι τελειως διαφορετικη η αρχη λειτουργιας.

Μονο OLED και πλασμα προσεγγιζουν οτι γνωριζαμε απο τις CRT.

Για τις ωρες που λες εχουμε περιπου 700-800 μελη με πλασμα και πολλοι εχουν ξεπερασει τις 5,000 ωρες χωρις καμια πτωση στην ποιοτητα απεικονισης.
 

Voodooman

New member
22 August 2010
31
Re: Απάντηση: Samsung LE37B551 και μπέρδεμα

Δεν εχει σχεση με τα χρηματα.
Οτι LCD και να παρεις δεν προκειται ποτε να πλησιασει τα χαρακτηριστικα μιας CRT.
Ειναι τελειως διαφορετικη η αρχη λειτουργιας.
Μονο OLED και πλασμα προσεγγιζουν οτι γνωριζαμε απο τις CRT.
Για τις ωρες που λες εχουμε περιπου 700-800 μελη με πλασμα και πολλοι εχουν ξεπερασει τις 5,000 ωρες χωρις καμια πτωση στην ποιοτητα απεικονισης.

Και εγώ που νόμιζα πως ήμουν περίεργος και έβλεπα την CRT μου καλύτερη από όλες τις λεπτές και με κορόϊδευαν οι φίλοι!
Λέω να κινηθώ προς plasma. Δύσκολη η αναζήτηση,στα μαγαζιά όντως δεν βρίσκεις εύκολα σε αυτές τις διαστάσεις και οι πωλητές δεν τις προωθούν.
Αν δεν τα καταφέρω, θα κινηθώ προς τις C530 ή C650.
Αλλά κάθε μέρα οι τιμές αλλάζουν, νέα μοντέλα εμφανίζονται, τέτοιο μπέρδεμα σε καταναλωτικό αγαθό δεν έχω ξαναδεί. :hmmmm2:
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,754
Re: Απάντηση: Samsung LE37B551 και μπέρδεμα

........
.....Για τις ωρες που λες εχουμε περιπου 700-800 μελη με πλασμα και πολλοι εχουν ξεπερασει τις 5,000 ωρες χωρις καμια πτωση στην ποιοτητα απεικονισης.

Έχω τη Hitachi 42PD7200 - 42" plasma από τον Σεπτέμβριο του 2005. Μπορεί να υπολείπεται κατά πολύ των καινούργιων τηλεοράσεων σε πολλά σημεία, κίνηση, εξομάλυνση κ.λ.π. αλλά χρωματικά στέκεται άψογα. Η φυσιολογική πτώση, ύστερα από τόσα χρόνια δεν έχει έρθει ακόμη. Για να μην πω ότι πολλές φορές τη χρησιμοποιώ και για περιήγηση, ή συγχρονισμό υποτίτλων :D, επειδή έχει πάνω της το HTPC το οποίο είναι πολλές ώρες ανοικτό. Έχω τις καλύτερες εμπειρίες από τη συγκεκριμένη πλάσμα και όπως φαντάζεσαι, τη συγκεκριμένη τεχνολογία την προτείνω ανεπιφύλακτα.
 

Voodooman

New member
22 August 2010
31
Λέω να πάω για την Panasonic 42U20 τελικά και ας μου πέφτει υπερβολικά μεγάλη. Δεν είναι ότι έχω πρόβλημα με την απόσταση θέασης (λίγο λιγότερο από 3 μέτρα), αλλά 42 ίντσες θα μου φάνε πολύτιμο χώρο από την βιβλιοθήκη. Πάντως έχει εξαιρετική τιμή και ελπίζω και καλή ποιότητα εικόνας.
Και φυσικά υπολογίζω άλλα 100-120 για media player...
Τώρα βέβαια σκέφτομαι και την C530, δίνω 600 και ξεμπερδεύω. Μεγάλο δίλημμα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Πηγαινε να δεις καπου την U20 σε κανα μαγαζι με λογικο φωτισμο (πχ. πλαισιο στο Mall) αν ειναι δυνατον.

Παντως η εικονα ειναι πολυ κοντα στις CRT οπως θες.
 
Last edited:

kostas5579

AVClub Addicted Member
31 May 2010
1,827
THESSALONIKI/GREECE
Λέω να πάω για την Panasonic 42U20 τελικά και ας μου πέφτει υπερβολικά μεγάλη. Δεν είναι ότι έχω πρόβλημα με την απόσταση θέασης (λίγο λιγότερο από 3 μέτρα), αλλά 42 ίντσες θα μου φάνε πολύτιμο χώρο από την βιβλιοθήκη. Πάντως έχει εξαιρετική τιμή και ελπίζω και καλή ποιότητα εικόνας.
Και φυσικά υπολογίζω άλλα 100-120 για media player...
Τώρα βέβαια σκέφτομαι και την C530, δίνω 600 και ξεμπερδεύω. Μεγάλο δίλημμα.

Εγώ έχω την Samsung LE32B551. Πράγματι έχει πολύ καλή εικόνα αλλά όπως σου ανέφεραν τα παιδιά είναι παλαιότερο μοντέλο. Επίσης δε παίζει ταινίες απ´τη θύρα USB. Η τιμή για την αντίστοιχη 37 που είδες είναι εξωφρενικά υψηλή. Αν τελικά επιλέξεις LCD, C530 ή C650 αν μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω. Παίζουν σχεδόν τα πάντα από USB και υποστηρίζουν ήχο DTS που έχουν οι περισσότερες ταινίες σε μορφή .mkv. Για τη plasma που είπες ψάξε να δείς αν και ποιά αρχεία video υποστηρίζει, στο λέω εφόσον θέτεις βασικό κριτήριο τον media player.