LG 42LD450 ή 42LD550

nickefor

New member
21 August 2010
44
ΑΘΗΝΑ
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,
Θέλοντας να αγοράσω μια καινούρια -οικονομική- τηλεόραση είμαι ανάμεσα στις εξής δύο: LG-42LD450 και LG-42LD550 .
Οι ουσιαστικές διαφορές είναι ότι η 550 έχει αντίθεση 70.000:1 και δουλεύει στα 100 hz ενώ η 450 έχει 50.000:1 στα 50hz.

Στην τηλεόραση θα συνδέσω μέσω scart τoν δέκτη της nova μιας και από εκεί βλέπω τηλεόραση ενώ η απόστασή μου από αυτήν θα είναι περίπου 3 μέτρα.
Η ερώτησή μου είναι η εξής: Πιστεύετε ότι βλέποντας μέσω scart στις γρήγορες κίνησεις θα έχω "ουρά" στην 450; Η αλήθεια είναι ότι δεν βγάζω άκρη αν τελικά έχουν διαφορά τα 50 ή τα 100hz. Εσείς ποια από τις δυο προτείνετε ώστε να μειώσουμε την πιθανότητα θολούρας και ουράς στις γρήγορες κινήσεις;
Ευχαριστώ
 

nickefor

New member
21 August 2010
44
ΑΘΗΝΑ
Φίλε Yperion θα μπορούσες να εξηγήσεις με λίγα λόγια τους λόγους που η πλάσμα της LG που ανέφερες ειναι καλύτερη από την 42LD450;
Ρωτάω γιατί αύριο το πρωί σκέφτομαι να πάω να αγοράσω την 450. Αν είναι να το ξανασκεφτώ...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μαυρο , χρωματα , κινηση , γωνια θεασης , ομοιομορφια κτλ.

Μονο σε καταναλωση ρευματος υπερτερουν οι LCD και στις λιγοτερες ανακλασεις (αναλογα με το μοντελο βεβαια).

Για να μην λεμε τα ιδια κοιτα και εδω...

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=64815
 

Asteris

AVClub Enthusiast
8 April 2008
719
Θεσσαλονίκη
Σκέφτομαι τις ίδιες τηλεοράσεις σε 32" για την κρεβατοκάμαρα. Το πρόβλημα με την 450 είναι ότι την δίνουν με 8-bit panel, σε σχέση με την 550 που έχει 10-bit panel. Η χρήση θα είναι ταινίες από εξωτερικό media player και λίγο Tv μέχρι να μας πάρει ο ύπνος.

Η διαφορά τους είναι 85 στο skroutz. Δεδομένου ότι τα 100Hz δεν θα πολυχρειαστούν, θα δω καλύτερη εικόνα στην 550 , ή να τα δώσω για ένα player?
 

Asteris

AVClub Enthusiast
8 April 2008
719
Θεσσαλονίκη
Με τίποτα. Θέλω DTS και Samba ή NFS για να βλέπω κατευθείαν τον WHS που έχω όλο το multimedia υλικό. Δεν την ξαναπατάω όπως με την Samsung B653 που έχω στο σαλόνι.

Τα 85 τα δίνω ευχαρίστως για να δω καλύτερη εικόνα. Για ενσωματωμένο media player όχι, δεν αξίζει...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Και εμενα δεν με ενθουσιαζουν οι ενσωματωμενοι MP , αλλα 85 ευρω για media player + 100 Hz + καλυτερο πανελ 10 bit?

Η ζυγαρια κλινει πολυ προς την 550....
 

Asteris

AVClub Enthusiast
8 April 2008
719
Θεσσαλονίκη
Μόνο για το 10-bit μόνο τι θα έλεγες, αξίζει? Το MP δεν μου χρειάζεται καν γιατί η 550 δεν έχει Lan, και τα 100Hz λίγο ρόλο θα παίξουν στα mkv.

Μάλλον πρέπει να τις βρω να παίζουν δίπλα-δίπλα...
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
Αν πάρεις όμως την 32C530 τότε πραγματικά δεν θα χρειαστείς media player καθώς παίζει και DTS και γενικά τα πάντα... και εικόνα καλύτερη από της αντίστοιχης τιμής LG.. Τι λές;
 

Asteris

AVClub Enthusiast
8 April 2008
719
Θεσσαλονίκη
Ότι δεν παίζει dvd iso ή dvd folder, ή έστω την κυρίως ταινία κανονικά με υπότιτλους και δεν έχω και όρεξη να παίζω πάλι με τον Samsung PC manager που είναι ελαφρώς για τα πανυγήρια. Όπως επίσης της χρωστάω της Samsung την υποστήριξη στην σειρά Β που έχω πάρει, που ακόμη δεν έχει φτιάξει το μπρος-πίσω από Lan, την μη δυνατότητα επιλογής audio track και την αδυναμία να παίξει σωστά dvd folders. Για να μην πω και για το νταβατζηλίκι να κλειδώσει το firmware με ύπουλο τρόπο.

Οπότε αυτήν την 32άρα και μιά 50-60" που θα πάρω για το υπόγειο, έχω αποφασίσει να πάω σε LG και Panasonic αντίστοιχα. Αν δεν είχε κάνει αυτές τις εξυπνάδες, ευχαρίστως θα έπαιρνα την ελαφρά καλύτερη σε εικόνα C530...
 

Mr.Linatsa69

New member
27 August 2010
4
Γεια χαρά και καλώς σας βρήκα... -bye-
Συγνώμη που ρωτάω εδώ απλά το κάνω για να μην ανοίγω νέο θέμα...

Κοιτάω και γω για την 42LD550 την οποία στο skoutz τη βλέπω σε διάφορα καταστήματα σε καλές τιμές (<650 )
Απλά είχα αποφασίσει για την Samsung LE40C630 και μάλιστα θα την αγόραζα σήμερα (650 ), αλλά μπήκε στο παιχνίδι και η LG και πελάγωσα...
Τι λέτε?
Στην LD550 με εντυπωσίασε που προσαρμόζει αυτόματα την εικόνα μέσω του φωτοσένσορα για να μη σε κουράζει... και γενικά δε ξέρω αν έχει ουσιαστική διαφορά το μέγεθος αλλά έχω χόρο και απόσταση από το καναπέ περίπου 3-3,5μέτρα οπότε με καλύπτει και η 42αρα.
Αυτό που δε κατάλαβα είναι αν η LG τελικά έχει RJ45. Στο site δεν αναφέρει κάτι, αλλά σε καταστήματα τόσο σε Ελλάδα όσο και εξωτερικό αναφέρει ότι έχει.
To "Wireless-ready" που χρειάζεται?

Θα το συνδιάσω με το συγκεκριμένο home theater που πιστεύω είναι αρκετό σε Watt για ένα νορμάλ σαλόνι http://www.lg.com/gr/tv-audio-video/home-theater-system/LG-dvd-home-theater-system-HT805PH.jsp (190 )

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις... ελπίζω να μη σας κούρασα!
 

mpetou

AVClub Enthusiast
22 May 2010
1,282
Γεια χαρά και καλώς σας βρήκα... -bye-
Συγνώμη που ρωτάω εδώ απλά το κάνω για να μην ανοίγω νέο θέμα...

Κοιτάω και γω για την 42LD550 την οποία στο skoutz τη βλέπω σε διάφορα καταστήματα σε καλές τιμές (<650 )
Απλά είχα αποφασίσει για την Samsung LE40C630 και μάλιστα θα την αγόραζα σήμερα (650 ), αλλά μπήκε στο παιχνίδι και η LG και πελάγωσα...
Τι λέτε?
Στην LD550 με εντυπωσίασε που προσαρμόζει αυτόματα την εικόνα μέσω του φωτοσένσορα για να μη σε κουράζει... και γενικά δε ξέρω αν έχει ουσιαστική διαφορά το μέγεθος αλλά έχω χόρο και απόσταση από το καναπέ περίπου 3-3,5μέτρα οπότε με καλύπτει και η 42αρα.
Αυτό που δε κατάλαβα είναι αν η LG τελικά έχει RJ45. Στο site δεν αναφέρει κάτι, αλλά σε καταστήματα τόσο σε Ελλάδα όσο και εξωτερικό αναφέρει ότι έχει.
To "Wireless-ready" που χρειάζεται?

Θα το συνδιάσω με το συγκεκριμένο home theater που πιστεύω είναι αρκετό σε Watt για ένα νορμάλ σαλόνι http://www.lg.com/gr/tv-audio-video/home-theater-system/LG-dvd-home-theater-system-HT805PH.jsp (190 )

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις... ελπίζω να μη σας κούρασα!

την samsung παρε γιατι εχει καλυτερο media player απο την lg που παιζει τα παντα
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Εγώ από αυτά που έχω δει από τον player της LG 750 και από αυτά που διαβάζω για τους player γενικά,
όσο καλός και να είναι ένας player τηλεόρασης, είτε LG είτε Samsung, τις δυνατότητες εξωτερικού μedia player δεν τις φτάνει κανένας.
Πάντα θα υπάρχει κάτι που θα θέλουμε να κάνουμε και η τηλεόραση δεν θα μπορεί να το κάνει.

Οπότε εσείς που κοιτάτε πρώτα την εικόνα και δεν σας απασχολεί αν έχει player ή όχι, πιστεύω πως κάνετε την καλύτερη επιλογή.
Φυσικά όμως... ένας ενσωματωμένος player δεν μπορούμε να πούμε πως είναι εντελώς άχρηστος, όλο και κάπου μπορεί να χρειαστεί.
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Στην LD550 με εντυπωσίασε που προσαρμόζει αυτόματα την εικόνα μέσω του φωτοσένσορα για να μη σε κουράζει... και γενικά δε ξέρω αν έχει ουσιαστική διαφορά το μέγεθος αλλά έχω χόρο και απόσταση από το καναπέ περίπου 3-3,5μέτρα οπότε με καλύπτει και η 42αρα.

Τετοιο σενσορα εχει το 90% των τηλεορασεων , δεν ειναι και καμια φοβερη εφευρεση. Πρεπει να εχει και η 630.

Το οτι σε καλυπτει η 42αρα στα 3 μετρα απο που προκυπτει?