Αόρατος Συγγραφέας — The Ghost Writer

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
12285_front.jpg






The Ghost Writer
ΑΟΡΑΤΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ








H ιστορια του Ρομαν Πολανσκι ειναι μοναδικη. Ισως ο πιο πολυσυζητημενος ευρωπαιος σκηνοθετης μετα την επανασταση του 68 αν και οχι παντα για το σκηνοθετικο του εργο.

Ζωντας ο ιδιος μερος κινηματογραφικων δραματων καταφερε σε ενα διαστημα 40 χρονων να παραμεινει στο επαγγελμα του σκηνοθετη και κυριως να το ασκει σε υψηλοτατο επιπεδο.

Φετος και εν μεσω μιας ακομα καταιγιδας δικαστικων του εμπλοκων για τις παλιες υποθεσεις του '77 καταφερε να στησει μια περιεργη ταινια που ειμαι βεβαιος οτι αν και δεν εκανε κανενα μεγαλο μπαμ στο περασμα του χρονου θα βρει την θεση που της αξιζει.

Ο συγγραφεας -φαντασμα ειναι μια ταινια που κυριως "φωτογραφιζει" το πολιτικο προφιλ του τεως πρωθυπουργου της Βρεταννιας Τονι Μπλερ και των φιλοαμερικανικων του πολιτικων πραξεων -στα ορια ενος πιστου σκυλου- πηγαινοντας το βεβαια παραπερα και αναπτυσσοντας το στα ορια του φανταστικου (?) και ακολουθωντας την νουβελα του Robert Harris (the Ghost).

To φιλμ αυτο ειναι ισως ενα απλουστατο μαθημα του πως να χειριζεσαι ενα πολιτικο θριλερ.

Απλες κινησεις , μαεστρικη χρηση του μονταζ και της μουσικης , υπεροχη φωτογραφια που δεν "φωναζει" αλλα υπηρετει αριστα το κλιμα της ταινιας και ταξιδευοντας τον θεατη στο μουντο κοσμο της πολιτικης και των συνεπειων της .

Οι ερμηνειες ειναι ιδανικες. Ο Γιουαν Μαγκρεγκορ στα γνωστα του υψηλα επιπεδα αποδοσης , ο Πιρς Μπροσναν στον ρολο του τεως πρωθυπουργου ειναι εξαιρετικος , η Ολιβια Γουιλιαμς ειναι η αποκαλυψη της ταινιας (εχει και τον βασικο ρολο για μενα ) o Τομ Γουλκινσον στον παντα υποπτο του ρολο και σε ρολους αποκαλυψη επανεμφανιζονται σχεδον αγνωριστοι οι Τζιμ Μπελουτσι και Ελαι Γουαλας !!


Αν προκειται να αναζητησετε ενα θριλερ για αυτο το καλοκαιρι μην χασετε αυτην την ταινια.

Παει πολυς καιρος που πιστευα οτι ο Πολανσκι εχει σβησει σαν δημιουργος μετα τα τοσα του προβληματα.

Χαιρομαι απολυτα που διαψευδομαι.






» Παιζουν: Γιούαν ΜακΓκρέγκορ, Πιρς Μπρόσναν, Κιμ Κατράλ, Τομ Γουίλκινσον, Τίμοθι Χάτον, Ολίβια Γουίλιαμς, Τζέιμς Μπελούσι.
» Σκηνοθέτης: Ρομάν Πολάνσκι
» Διάρκεια: 120' λεπτά
» κατηγορία: Θρίλερ
» Παραγωγή: Summit Entertainment
» Διανομή: Odeon
» Έτος: 2010
» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY και DVD



























— AvCLUB.gr // Audio & Video Fanatics Area —
 
Last edited by a moderator:

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,840
Ελλαδα
Απάντηση: the Ghost Writer

καθε ταινια του Πολανσκι ειναι σταθμος στον κινηματογραφο
εδω εχουμε το καλυτερο θριλερ της χρονιας με ανεση.
Θυμιζει παλιο καλο κινηματογραφο και πολυ Χιτσκοκ

.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: the Ghost Writer

Ο Πολάνσκι για μένα εάν δεν κουβαλούσε το στίγμα στην πλάτη του θα ήταν ένας άπ τους μεγαλύτερους δημιουργούς του αιώνα . Διαθέτη την ιδανική και ιδιαίτερη ματιά που χρειάζεται σ ένα δημιουργό για να τον κάνει ξεχωριστό. Ξέρει πολύ καλά να κάνει απ το τίποτα μια μεγάλη ταινία . Με απλά λόγια είναι μεγάλος ¨ΜΑΣΤΟΡΑΣ¨
Μια ταινία που δεν πρέπει να χάσετε
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,478
Μεταμορφωση
Re: the Ghost Writer

Φοβερο θριλερακι με ωραιες ερμηνειες.Την ειδα πριν λιγες μερες χωρις να ξερω οτι ειναι ο Πολανσκι απο πισω.
Το καταλαβα ομως στην συνεχεια.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: the Ghost Writer

Καταπληκτική ταινία, με καθήλωσε μέχρι τέλους, η ατμόσφαιρα και η φωτογραφία υποδειγματικές.!!

Μπράβο στον Πολάνσκι για την επάνοδό του (που με τον Ολιβερ με είχε απογοητεύσει..)
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,807
Αθήνα
Re: the Ghost Writer

Μάλλον εγώ θα παίξω τον ρόλο του γκρινιάρη μου φαίνεται.....επαγγελματικά γυρισμένη ταινία, όντως καλές ερμηνείες αλλά συνολικά σαν ταινία δεν μου άρεσε, δεν με εντυπωσίασε.
Σε μια εποχή όπου όλα έχουν ειπωθεί στη μεγάλη οθόνη και έχοντας δει τις "3 μέρες του Κόνδωρα", την "Υπόθεση Παραλλάξ" και το "υπόμνημα Κουίλερ" αναγνωρίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να συγκλονίσει κάποια ταινίαι ως υπόθεση οπότε το μόνο που μένει είναι η εν γένει σκηνοθετική ματιά.
Σε αυτό πιστεύω ότι ο Πολάνσκι δεν πέτυχε.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,526
Land of Dystopia
Re: the Ghost Writer

Ότι να πούμε και να γράψουμε για τον μέγα Ρομάν, θα είναι σίγουρα λίγο, εδώ επιστρέφει σε πολύ γνώριμα μονοπότια γι' αυτόν, ένα είδος που υπηρέτησε πολλά χρόνια, το αστυνομικό θρίλερ.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,840
Ελλαδα
Απάντηση: Re: the Ghost Writer

Μάλλον εγώ θα παίξω τον ρόλο του γκρινιάρη μου φαίνεται.....επαγγελματικά γυρισμένη ταινία, όντως καλές ερμηνείες αλλά συνολικά σαν ταινία δεν μου άρεσε, δεν με εντυπωσίασε.
Σε μια εποχή όπου όλα έχουν ειπωθεί στη μεγάλη οθόνη και έχοντας δει τις "3 μέρες του Κόνδωρα", την "Υπόθεση Παραλλάξ" και το "υπόμνημα Κουίλερ" αναγνωρίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να συγκλονίσει κάποια ταινίαι ως υπόθεση οπότε το μόνο που μένει είναι η εν γένει σκηνοθετική ματιά.
Σε αυτό πιστεύω ότι ο Πολάνσκι δεν πέτυχε.


ακριβως γι αυτο μου αρεσε η ταινια του Πανο
γιατι μας θυμισε αυτον τον καλο κινηματογραφο που αναφερεις
με τον καλυτερο τροπο και οχι τα σημερινα σκουπιδια εξ αλλου καθε ταινια του Πολανσκι ειναι για μενα μια εκπληξη
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,807
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: the Ghost Writer

ακριβως γι αυτο μου αρεσε η ταινια του Πανο
γιατι μας θυμισε αυτον τον καλο κινηματογραφο που αναφερεις
με τον καλυτερο τροπο και οχι τα σημερινα σκουπιδια εξ αλλου καθε ταινια του Πολανσκι ειναι για μενα μια εκπληξη

Στέλιο, δεν το συζητώ ότι αν γύριζαν άλλοι αυτήν την ταινία θα ήταν γι'αυτούς αριστούργημα, απλά για τις δυνατότητες του Πολάνσκι την βρήκα λίγη.
Δεν παραβλέπω επίσης και το γεγονός ότι όσο μεγαλώνω γίνομαι και περισσότερο γκρινιάρης, χεχεχε.
 

Chris75

Established Member
18 May 2008
161
Re: the Ghost Writer

Παιδιά δεν γράφω συχνά στο φόρουμ (περισσότερο διαβάζω), αλλά γι' αυτή την ταινία έπρεπε να αποδώσω tribute !

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ, απ' τα παλιά καλά πολιτικά θρίλερ που όλοι αγαπάμε...

Δεν θα την συμπεριλάμβανα στις καλύτερες ever ταινίες που έχω δει, αλλά σίγουρα θα ακολουθούσε στην λίστα με τις πολύ καλές που ΠΡΕΠΕΙ να έχω στην συλλογή μου.

Παρατηρήσεις:
- το -εξαίσιο αρχιτεκτονικά- σπίτι δεν βρίσκεται τελικά στις ΗΠΑ, αλλά σε ένα νησάκι της Βαλτικής.
Εκεί γυρίστηκε και η ταινία λόγω των γνωστών προβλημάτων του Πολάνσκι με τις Αμερικανικές Αρχές...
- η Kim Cattrall απλά εξαίσια !
Αδυνατούσα να πιστέψω πως είναι μια γυναικάρα 54 χρονών !

Αν σας αρέσει το genre, αξίζει να την δείτε...
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,807
Αθήνα
Re: the Ghost Writer

- το -εξαίσιο αρχιτεκτονικά- σπίτι δεν βρίσκεται τελικά στις ΗΠΑ, αλλά σε ένα νησάκι της Βαλτικής.

Το μόνο πράγμα που μου άρεσε από την ταινία....
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Re: the Ghost Writer

Την στιγμή που βρίσκεται στο δωμάτιο του μοτέλ στο λιμάνι και μπαίνει στο internet εκεί τρώω το ξενέρωμα ... γιατί ρε Ρόμαν και το πήγαινες καλά ως εκεί ?

Υ.Γ , Το GPS ... ευφυέστατο
και το σπίτι υπέροχο
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: the Ghost Writer

Μου φάνηκε απίστευτα βαρετό. Και είχα καταλάβει τον ένοχο από τα μισά της ταινίας...
 

hvoul

Senior Member
27 June 2006
545
Απάντηση: the Ghost Writer

Μετριότητα για μένα!!! ο Ρομάν μπορούσε καλύτερα!!
Όμως η γραμματέας, έπαιζε πρίν πολλά χρόνια στο STAR TREK THE UNDISCOVERED COUNTRY? η Βολκάνια προδότρια?
Εντάξη γέρασα μπορεί να κάνω λάθος!
 
Last edited:

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,807
Αθήνα
Re: the Ghost Writer

Τι γρουσούζης και στριμμένος άνθρωπος βρε παιδί μου...:damnyou: :slapface:


























:flipout::flipout::grinning-smiley-043:grinning-smiley-043

Το είπα πρώτος εγώ, μεγαλώνοντας γίνομαι πιο "γκρινιάρης" κινηματογραφικά. -bye-

Μετριότητα για μένα!!! ο Ρομάν μπορούσε καλύτερα!!
Όμως η γραμματέας, έπαιζε πρίν πολλά χρόνια στο STAR TREK THE UNDISCOVERED COUNTRY? η Βολκάνια προδότρια?
Εντάξη γέρασα μπορεί να κάνω λάθος!

Αυτή είναι όντως, η Kim Cattrall.