4 Μαύρα Κοστούμια

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
avcluby.jpg








4 ΜΑΥΡΑ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙΑ
4 Μαύρα Κοστούμια






» Παιζουν: Ρενος Χαραλαμπιδης, Γιάννης Ζουγανέλης, Τακης Σπυριδακης, Δημητρης Πουλικάκος.
» Σκηνοθέτης: Ρενος Χαραλαμπιδης
» Διάρκεια: 101' λεπτά
» κατηγορία: Κωμωδία
» Studio: Nutopia
» Διανομή: Audio Visual
» Έτος: 2010
» Γλώσσα: Ελληνικά
» Υπότιτλοι: Αγγλικά
» Κυκλοφορεί σε: DVD







» Υπόθεση:
Τέσσερις χρεοκοπημένοι νεκροθάφτες οργανώνουν την αρπαχτή που θα τους δώσει την ευκαιρία να αλλάξουν τη ζωή τους
εγκαταλείποντας το επάγγελμα που αρχικά ξεκίνησαν σαν προσωρινή βιοποριστική λύση, αλλά έμειναν σε αυτό μία ζωή.
Πραγματοποιούν, με την υπόσχεση μεγάλης αμοιβής, την τελευταία επιθυμία αποθανόντα Έλληνα της αλλοδαπής, που είναι
να τον πάνε για ταφή από την Αθήνα σε κάποιο χωριό της Βοιωτίας, με τα πόδια. Αυτή η παράξενη τελευταία επιθυμία, θα
οδηγήσει σε μια οδύσσεια, που θα μετατραπεί σε ένα απροσδόκητο ταξίδι αυτογνωσίας.








— AvCLUB.gr // Audio & Video Fanatics Area —
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: 4 ΜΑΥΡΑ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙΑ

Δεν είναι υπερπαραγωγή, δεν είναι η κωμωδία που θα πατήσει ο ο πρωταγωνιστής τη μπανανόφλουδα και θα ξεραθούμε στο γέλιο , δεν έχει sexy γκομενάρες με πλούσια τα ελέη , δεν είναι κωμωδία του Ρεπα - Παπαθανασίου . Είναι η νέα ¨περίεργη¨ ταινία του φίλου μου του Ρένου. Θα τολμούσα να πω πως έχει Κοενικές καταβολές και κατάμαυρο χιούμορ που σκοτώνει . Εξαιρετικοί χαρακτήρες ο ένας πιο βαρεμένος απ τον άλλο. Αν ψάχνεται μια ¨καμένη¨ ταινία εντελώς διαφορετική απ τα ελληνικά standart θα τη λατρέψετε . Αν όμως αρέσκεστε στο τηλεοπτικό χιούμορ και την αισθητική τύπου Μακρυπούλια θα τη μισήσετε. Ο ελληνικός ορισμός του cult . Την προτείνω αλλά με πολλές επιφυλάξεις
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,807
Αθήνα
Re: 4 ΜΑΥΡΑ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙΑ

Δεν την έχω δει ακόμα, ελπίζω να είναι καλύτερη από την "Καρδιά του κτήνους", την αμέσως προηγούμενή του δηλαδή, όπου διαπίστωσα μια στασιμότητα στην εξέλιξή του που ξεκίνησε δυνατά με το "No budget story" και συνεχίστηκε κάπως αμήχανα με τα "Φτηνά τσιγάρα".
Πάντως μου είναι συμπαθέστατος ως φυσιογνωμία και μακάρι να πήρε τα πάνω του πάλι.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: 4 ΜΑΥΡΑ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙΑ

Δεν την έχω δει ακόμα, ελπίζω να είναι καλύτερη από την "Καρδιά του κτήνους", την αμέσως προηγούμενή του δηλαδή, όπου διαπίστωσα μια στασιμότητα στην εξέλιξή του που ξεκίνησε δυνατά με το "No budget story" και συνεχίστηκε κάπως αμήχανα με τα "Φτηνά τσιγάρα".
Πάντως μου είναι συμπαθέστατος ως φυσιογνωμία και μακάρι να πήρε τα πάνω του πάλι.


εδώ θα διαφωνήσω φίλε μου. Τα Φτηνά τσιγάρα είναι μια καθ όλα ολοκληρωμένη ταινία και η καλύτερη με διαφορά του Χαραλαμπίδη . Από τις ελάχιστες σοβαρές ελληνικές ταινίες ανθρωπίνων σχέσεων και χαρακτήρων που δεν εχει να ζηλέψει τίποτα απο ανάλογες ξένες παραγωγές του είδους. Το λάθος της ήταν ότι βγήκε 12 χρόνια νωρίτερα απ ότι έπρεπε
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,807
Αθήνα
Re: 4 ΜΑΥΡΑ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙΑ

Είμαι θετικά προδιατεθειμένος με τις ταινίες του Χαραλαμπίδη και σίγουρα τα "Φτηνά τσιγάρα" είναι καλύτερη ταινία από την επόμενη γι'αυτό και έγραψα "κάπως αμήχανα" αναφερόμενος σε αυτήν και όχι κάτι πιο απόλυτο.
Πάντως πιστεύω ότι πρέπει να "προχωρήσει" σκηνοθετικά ο Χαραλαμπίδης και μακάρι να έχει γίνει σε αυτήν την ταινία, δεν την έχω δει ακόμα.
 
Απάντηση: 4 ΜΑΥΡΑ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙΑ

Δεν είναι υπερπαραγωγή, δεν είναι η κωμωδία που θα πατήσει ο ο πρωταγωνιστής τη μπανανόφλουδα και θα ξεραθούμε στο γέλιο , δεν έχει sexy γκομενάρες με πλούσια τα ελέη , δεν είναι κωμωδία του Ρεπα - Παπαθανασίου . Είναι η νέα ¨περίεργη¨ ταινία του φίλου μου του Ρένου. Θα τολμούσα να πω πως έχει Κοενικές καταβολές και κατάμαυρο χιούμορ που σκοτώνει . Εξαιρετικοί χαρακτήρες ο ένας πιο βαρεμένος απ τον άλλο. Αν ψάχνεται μια ¨καμένη¨ ταινία εντελώς διαφορετική απ τα ελληνικά standart θα τη λατρέψετε . Αν όμως αρέσκεστε στο τηλεοπτικό χιούμορ και την αισθητική τύπου Μακρυπούλια θα τη μισήσετε. Ο ελληνικός ορισμός του cult . Την προτείνω αλλά με πολλές επιφυλάξεις

Τελικά είδα απόψε την ταινία...
Αν και σε καμία περίπτωση δεν μου αρέσει το τηλεοπτικό χιούμορ και η αισθητική τύπου Μακρυπούλια, θεωρώ πως έχασα άσκοπα τον χρόνο μου...
Ενω στην αρχή και στο τέλος κάτι πήγε να γίνει στο 95% την ταινία την βρήκα απαράδεκτη.Ενενήντα + λεπτά που βαριόσουνα την ζωή σου και έψαχνες απεγνωσμένα μιά σανίδα να κρατηθείς όρθιος.
Μην ψάχνετε να την κατατάξετε σε κάποιο είδος γιατί και ο ίδιος ο σκηνοθέτης δεν ξέρει.Ομως αυτό δεν είναι το ερώτημα και το θέμα.Η ουσία γιά εμένα είναι πως βρήκα κακή την ταινία και οποιες δήποτε προσεγγήσεις περί Κοέν ,προσωπικά το θεωρώ αμαρτία.

Τέλος απο εικόνα και ήχο, απόψε θυμήθηκα τις απαράδεκτες Ελληνικές παραγωγές πριν 10+ χρόνια.Απλά άθλια.
 

MrTux

New member
9 August 2010
10
Re: 4 ΜΑΥΡΑ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙΑ

Ο Ρένος είναι εξαιρετικός ηθοποιός & σκηνοθέτης.
Μια ακόμα πολύ καλή ταινία του!
 

apohi_admin

New member
6 August 2010
7
Re: 4 ΜΑΥΡΑ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙΑ

Κάθε προσπάθεια για ελληνικές κινηματογραφικές ταινίες πρέπει να την επικροτούμε.

Αλλά εδώ τα πράγματα ήταν σκέτη απογοήτευση. Η γυναίκα μου κοιμήθηκε μετά από 15 λεπτά. Αλλά το χειρότερο είναι το τεστ από τα 10χρονα μικρά που πρώτη φορά αποκοιμήθηκαν σε ταινία, αυτό πραγματικά δεν έχει γίνει ποτέ και ειλικρινά έχουμε δει πολλές ταινίες. (το είδαμε σε dvd στο homecinema του σπιτιού, και μετάνιωσα για τα 2 euro της ενοικίασης).
Τι θα ήθελα παραπάνω; τα πάντα: Σενάριο, σκηνοθεσία, διαλόγους...
Μια ταινία για να πετύχει πρέπει να σε κάνει να την δεις και όχι να κοιμηθείς.
 

kiss1

Senior Member
11 August 2006
321
Απάντηση: 4 ΜΑΥΡΑ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙΑ

Την ειδα την ταινία και ομολογώ οτι......ενω στην αρχή ξεκινησε πολυ ωραία, ξαφνικά κάνει μεγαλη κοιλιά.....στη μέση με το θησαυρό κατι πήγε να γίνει, αλλά στο τέλος καταλήγει "πατάτα"!!!!
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Απάντηση: 4 ΜΑΥΡΑ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙΑ

Έχω ιδιαίτερη συμπάθεια σε όλους τους πρωταγωνιστές. Έκατσα να την δω με πολύ θετικές προσδοκίες. Δυστυχώς οι πρωταγωνιστές είναι εντελώς χλιαροί και παρά την αρχική μου εκτίμηση (πριν δω την ταινία) δεν "δένονται" καθόλου μεταξύ τους. Παίζουν κρύα και ο καθένας χώρια. Κρίμα, γιατί όλοι τους έχουν ταλέντο και πηγαίο χιούμορ.. Το story, παρ'ότι πρωτότυπο είναι γεμάτο κενά που φτάνουν στα όρια της ασυναρτησίας. Μερικά ωραία πλάνα των ήρωων με το παράξενο φορτίο τους, με φόντο την ελληνική ύπαιθρο, τα τρώει η μαρμάγκα από την άθλια απεικόνιση στο μετριότατης παραγωγής dvd..
Πολλές φορές κάθομαι με λαχτάρα να δω μια καινούρια ελληνική ταινία. Δυστυχώς, με ελάχιστες εξαιρέσεις, κατά κανόνα απογοητεύομαι.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: 4 ΜΑΥΡΑ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙΑ

Πολύ κακή. Βασικά το σενάριο και η σκηνοθεσία υστερούσαν πολύ. Δεν την είδα ολόκληρη, βαρέθηκα...
 

anima

Established Member
15 December 2009
196
Δεν την έχω δει ακόμα αλλά με όλα αυτά που λέτε μάλλον θα την δω μόνος μου χωρίς τη γυναίκα. Διαφορετικά από τι κατάλαβα θα πέσει παντόφλα. Κρίμα πάντως γιατί είμαι φαν των πρωταγωνιστών και σίγουρα αυτή η ομάδα θα μπορούσε να κάνει μια πολύ καλή Ελληνική ταινία.