Η Σκοτεινή Πλευρά του Νόμου — Brooklyn's Finest

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
avclubx.jpg








Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ
Brooklyn's Finest






» Παιζουν: Ριτσαρντ Γκιρ, Ιθαν Χοκ, Ντον Τσιντλ, Γουεσλι Σναιπς, Ελεν Μπαρκιν.
» Σκηνοθέτης: Αντουαν Φουκουα
» Διάρκεια: 133' λεπτά
» κατηγορία: Περιπέτεια
» Studio: Nu Image
» Διανομή: Odeon
» Έτος: 2009
» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: DVD







» Υπόθεση:
Ο Σαλ, ο Τάνγκο και ο Έντι είναι τρεις αστυνομικοί οε διαφορετικές φάσεις της καριέρας τους... ο πρώτος προσπαθεί να συντηρήσει την
πολυμελή οικογένεια του με μάλλον αμαρτωλούς τρόπους, ο δεύτερος είναι βουτηγμένος ως το λαιμό σε συναλλαγές με ναρκωτικά, ενώ ο
τρίτος θέλει να μαζέψει την σκορπισμένη στο αλκοόλ και διαφθορά ζωή του. Οι τρεις ήρωες συναντιούνται και έρχονται αντιμέτωποι με
τις αμαρτίες και τους δαίμονες τους.








— AvCLUB.gr // Audio & Video Fanatics Area —
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Re: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ — Brooklyn's Finest

Ο Antoine Fuqua επιστρέφει στο είδος που τον έκανε γνωστό (Training Day).

Αυτή την φορά ασχολείται όχι με έναν αλλά με 3 "προβληματικούς" χαρακτήρες .

Το σενάριο σου δίνει μια μικρή ιδέα για το πως και το γιατί είναι "μπλεγμένος" ο καθένας ,
και ο σκηνοθέτης αφήνει τους ηθοποιούς του να 'μιλήσουν'

Ο Ethan Hawk υπερβολικός στο παίξιμο του δεν με έπεισε τόσο
Ο Richard Gere σιωπηλός και λιτός ζητά από τον θεατή να τον ψυχογραφήσει ...
Ο Don Cheadle ανάμεσα σε 2 κόσμους , (άποψη μου) ξεχωρίζει

Καλή ταινία
 

THEOJJ

Senior Member
3 September 2008
376
Χαλάστρα
Re: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ — Brooklyn's Finest

Πολυ καλη ταινια, σκηνοθεσια,καλες ερμηνειες ο Ιθαν για μενα ηταν κορυφη.
Για καποιον που περιμενη εντονη δραση θα απογοητευτη καθως το εργο ειναι αργο και βαρη θα ελεγα.Εμενα με τρελενουν τετοια εργα καθος βλεπω παντα μετα τα μεσανυχτα ταινιες.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ — Brooklyn's Finest

Παρότι λάτρης του Ηθαν, με κέρδισε ο Γκηρ σε αυτή την ταινία.
Ο πιό δύσκολος και πιο βαρύς απ τους λοιπούς,σε έπειθε με το βλέμμα του.
Ούτε υπερβολές ,ούτε μανιέρες.
Λιτός και δωρικός ,ήταν ο "κορμός" σε σχέση με τους λοιπούς.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,179
Εκεί ψηλά.....
Re: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ — Brooklyn's Finest






Eχοντας λατρεψει την ημερα εκπαιδευσης και ψαχνοντας πραγματικα τι σκατα ηθελε ο Φουκουα να μπλεξει με Ιπποτες Αρθουρους και σπαθια και ιστοριες διασωσης με τον Μπρους Γουιλις εμαθα για αυτην την ταινια.

Ηταν να σκηνοθετησει και το American Gagster το οποιο ειναι σαφεστατα το ειδος του αλλα τελευταια στιγμη τον αλλαξαν με τον Ριντλευ Σκοτ.

Ο Φουκουα εχει κατι πραγματικα χαρισματικο. "Βλεπει" την πολη και φτιαχνει τα πλανα του ετσι ωστε να αναπνεουν με τον θεατη. Η μουσικη που χρησιμοποιει μπορει να ειναι κλισε ενορχηστρωση αλλα εναρμονιζει τους χτυπους της καρδιας του θεατη του με την δραση της ταινιας.

Αν προκειτο να σταυρωσω εναν σκηνοθετη σε ενα ειδος ταινιων θα ηταν αυτος. Στις ιστοριες πολης.
Δεν ειναι τα αστυνομικα σεναρια που τον οδηγουν μονο. Ειναι η πολη και η βια που πηγαζει απο μεσα της . Το μισος των ανθρωπων και η απογνωση. Η χαρα των ανθρωπων και η ματαιοτητα της.

Το Brooklyn's finest παρ´ολο που ειναι μια σπονδυλωτη ταινια και ακολουθει τις ζωες 3 διαφορετικων αντιηρωων ξερεις οτι αυτο θα τελειωσει σαν ενα μαυρο λουλουδι που κλεινει σαν γροθια τα παντα μεσα του.

Αντιλαμβανεσαι οτι θα πνιξει τους παντες και θα τους λυτρωσει απο την δυστηχια τους.

Το καστινγκ ειναι κατι περα απο εκπληκτικο. Εκτος του Γκιρ ισως που σαν ηθοποιος ηταν παντα περιορισμενων δυνατοτητων. Ειναι ομως απλος και δεν προσπαθει να κανει κατι που δεν μπορει. Απλα αφηνεται. Θα προτιμουσα σαφεστατα καναν Τζεφ Μπριτζες στην θεση του.....

Οι αλλοι δυο ειναι απλα εκπληκτικοι. Για τον Χωκ δεν εχεις λογια να πεις . Ειχε μεγαλουργησει ξανα προσφατα στο Before the Devil Knows You're Dead οπου μαλιστα εκανε εναν ρολο που εμοιαζε αρκετα. Αλλωστε ειναι κι αυτος περιορισμενων δυνατοτητων αλλα πολυ μεγαλων.....εχει μεγαλη διαφορα.
Οπως και να το κανεις ειναι 3 κλασεις καλυτερος ηθοποιος απο ζεν πρεμιε τυπου Γκιρ.

Ο Τσιντλ οντως κλεβει την παρασταση.Ενας ηθοποιος που αν και παιζει σε οτι βρει εκμεταλευομενος την μπογια του που εχει περαση τα τελευταια χρονια δεν ριχνει ποτε την ποιοτητα του και δινει παντα εξαιρετικες ερμηνειες.


Για την Ελεν Μπαρκιν χαρηκα που αρχισε να παιζει και καναν ρολο οπου δεν δειχνει τις γαμπες της (απο τις ωραιοτερες του Χολυγουντ BTW). Και ο Γουεσλει Σναιπς μετα απο πολυ καιρο μας δειχνει οτι ξερει να παιζει και κατι αλλο απο καρατε και μαλιστα παρα πολυ καλα .



Ισως η καλυτερη ταινια του ειδους της φετος (αν ελειπε κι ο Γκιρ θα μιλουσα για αριστουργημα.)
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ — Brooklyn's Finest

Αν έλειπε ο Γκιρ ,μπορεί να μην ήταν τόσο καλή η ταινία.
Δεν είμαι φαν του,όμως εδώ έδεσε υπέροχα

Ο Φουκουά ξέρει να διαλέγει και να κατευθύνει τους ηθοποιούς του ,ως εκ τούτου δεν είναι καθόλου τυχαίος στις επιλογές του.

Τεσπα,γούστα είναι αυτά..
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,179
Εκεί ψηλά.....
Re: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ — Brooklyn's Finest

Δεν μπορει να υποκριθει παραπανω γιατι οι μυς του προσωπου του χρονια τωρα δεν κουνιουνται απο τα μποτοξ :D

(Παντως πολυ πετυχημενα τα μποτοξ ,61 χρονων και μοιαζει ουτε καν 50)
 

sdrolito

Established Member
28 August 2009
243
Re: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ — Brooklyn's Finest

Πιστεύω ότι ο σκηνοθέτης επέλεξε κάποιον σαν τον Γκήρ για αυτό το ρόλο θέλοντας να δώσει έμφαση στην παρακμή του!!!
Εννοώ ότι αν έβλεπες έναν λιγότερο εμφανίσιμο ηθοποιό στο ρόλο που έπεξε ο Γκήρ δεν θα απορούσες και πολύ με την 'κατάντια' του . Με το να δεις όμως έναν εμφανίσημο ,στιλάτο άντρα , με θεωρητικά -και πρακτικά- κάποια εξουσία (μπάτσος γαρ) να είναι τόσο παρηκμασμένος ,ώστε ακόμη και τον έρωτα να αγοράζει.... ε κάτι σου κάνει παραπάνω .
Νομίζω πολύ καλή η επιλογή του.
Ο Χώκ απλά τα σπάει!!!!!
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,735
πετρουπολη
Απάντηση: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ — Brooklyn's Finest

δεν την εχω δει ακομα.Αλλα ο Φουκουα ειναι πολυ καλος σκηνοθετης οποτε πιστευω οτι θα δουμε κατι καλο.Οπως λεει κι ο Ναθ ηταν μπλεξιμο εκεινο με τον Αρθουρο αλλα απο την αλλη τη θεωρω μια ταινια αδικημενη λογω ιστοριας.Μπορει να μην ψηθηκε ο κοσμος να δει μια δηθεν ιστορικη αναζητηση του μυθου του Αρθουρου,αλλα απο την αλλη ηταν υπεροχη σκηνοθετικα και αισθητικα.Αν εβαζες στην ακρη την ιστορια,ηταν μια παρα πολυ καλη ιστορικη περιπετεια,απολαυστικοτατη και εντυπωσιακη.Και για να τοκανω ταλαρα,του δωσαν του Φουκουα μια παπαρια και καταφερε στο μετρο του δυνατου να βγαλει κατι πολυ καλο,κατα τη γνωμη μου...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,179
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ — Brooklyn's Finest

.Μπορει να μην ψηθηκε ο κοσμος να δει μια δηθεν ιστορικη αναζητηση του μυθου του Αρθουρου,αλλα απο την αλλη ηταν υπεροχη σκηνοθετικα και αισθητικα.

Μαζι σου αλλα ολα αυτα αν δεν ειχε μπλεξει το μυθο του αρθουρου.....


Οταν εχεις δει το excalibur εχεις κλεισει σαν θεατης .....αυτη ειναι η αληθεια.


Ασε που για τον μυθο του αρθουρου κυκλοφορει και αλλη μια ενδιαφερουσα bmoviα .
Τhe Last Legion.


Eλπιζω το επερχομενο Centurion να μην ειναι κι αυτο τιποτα τετοιο γιατι θα τις κοψω τις φλεβες μου.:grinning-smiley-043


Οχι τιποτα αλλο ειδα και σε αυτο κατι Πικτες μεσα ... που εγιναν της μοδος μετα την ταινια του Φουκουα...
 
Last edited by a moderator:

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,815
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ — Brooklyn's Finest

Μ


Ασε που για τον μυθο του αρθουρου κυκλοφορει και αλλη μια ενδιαφερουσα bmoviα .
Τhe Last Legion.

Την έχω δει, ψιλομάπα, μπλέκονται ο βασιλιάς Αρθούρος, ο Ρωμύλος Αυγουστύλος, ο Μέρλιν, ένα σπαθί, κάπου εμφανίζεται και ένα ινδικό χανουμάκι που ξέρει ανατολίτικες πολεμικές τέχνες...άσε
Eλπιζω το επερχομενο Centurion να μην ειναι κι αυτο τιποτα τετοιο γιατι θα τις κοψω τις φλεβες μου.:grinning-smiley-043
Παίζει και η Όλγα Κυριλένκο, ενδιαφέρον φαίνεται.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,735
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ — Brooklyn's Finest

Οταν εχεις δει το excalibur εχεις κλεισει σαν θεατης .....αυτη ειναι η αληθεια.

Αυτο ειναι αληθεια σιγουρα Ναθ.Το Εξκαλιμπερ ειναι σε αλλες σφαιρες....

Η Τελευταια Λεγεωνα παρ'ολους τους καλους ηθοποιους ομως ηταν παντελως βαρετο.Ενω ο βασιλιας Αρθουρος ηταν πολυ καλο παρ'ολο την μουφα ιστορια.Για αυτο λεω μια χαρα τα καταφερε ο Φουκουα...
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,807
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ — Brooklyn's Finest

Αυτο ειναι αληθεια σιγουρα Ναθ.Το Εξκαλιμπερ ειναι σε αλλες σφαιρες....

Η Τελευταια Λεγεωνα παρ'ολους τους καλους ηθοποιους ομως ηταν παντελως βαρετο.Ενω ο βασιλιας Αρθουρος ηταν πολυ καλο παρ'ολο την μουφα ιστορια.Για αυτο λεω μια χαρα τα καταφερε ο Φουκουα...

Aξιοπρεπέστατη σαν ταινία, συμφωνώ.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,179
Εκεί ψηλά.....
Re: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ — Brooklyn's Finest

Εμενα Πανο δωσμου χλαμυδα και παρε μου την ψυχη. Μου αρεσε ακομα και η τελευταια Λεγεωνα για να περασει η ωρα.

Δεν θα το συγκρινω ποτε με τον Αρθουρο ουτε φυσικα με τον Μονομαχο.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ — Brooklyn's Finest

Μια και το θίξατε, ο Αρθούρος μου άρεσε όταν τον ξαναείδα σε dvd και ήταν το director's cut.
Στο σινεμά, δεν με ενθουσίασε, μια αναμπουμπούλα θα το έλεγα (ϊσως φταίει οτι το είδα σε θερινό πρώτης προβολής,επαρχ'ια αρχές Σεπτεμβρίου,με λυσσώδη αέρα και ασυνήθιστο κρύο για την εποχή).:bigcry:

Αλλά στο director's cut έβγαινε νόημα,ήταν πιο δεμένη η ταινία και πιο συναρπαστική.

Ωραίος ο Clive, κούκλα η Keira ,έξοχος ο Skarsgard.
Και με τον Zimmer στην Μουσική να δίνει ρέστα..:eek:perator:
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,735
πετρουπολη
Απάντηση: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ — Brooklyn's Finest

Μια και το θίξατε, ο Αρθούρος μου άρεσε όταν τον ξαναείδα σε dvd και ήταν το director's cut.
Στο σινεμά, δεν με ενθουσίασε, μια αναμπουμπούλα θα το έλεγα (ϊσως φταίει οτι το είδα σε θερινό πρώτης προβολής,επαρχ'ια αρχές Σεπτεμβρίου,με λυσσώδη αέρα και ασυνήθιστο κρύο για την εποχή).:bigcry:

Αλλά στο director's cut έβγαινε νόημα,ήταν πιο δεμένη η ταινία και πιο συναρπαστική.

Ωραίος ο Clive, κούκλα η Keira ,έξοχος ο Skarsgard.
Και με τον Zimmer στην Μουσική να δίνει ρέστα..:eek:perator:

εγω το αγορασα κιολας (το directors cut)....-bye-
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,179
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ — Brooklyn's Finest

εγω το αγορασα κιολας (το directors cut)....-bye-

Εμενα μου το χαρισαν σε bluray (oλα απο τους Μπρουκχαιμερ ) και το κοιταζα και περιεργα :D.....


Ειδα ομως προσφατα ξανα τον Μονομαχο και δεν το συγκρινω με καμια αλλη χλαμυδα τα τελευταια 10 χρονια . Ουτε με το αλλο του Σκοτ με τους Σταυροφορους (ασε που οταν εχεις δει τον El Cid εχεις κλεισει και απο χλαμυδοσταυροφοριες.)




υγ

το ξεσκισαμε στα offtopic με τις χλαμυδες :D . Ειναι που δεν εχει δει πολυς κοσμος ακομα την ταινια μαλλον. Αν ενοχλουν χωριστε τα .