Kάτι πρωτότυπο: Επιλογή ηχείων

manosdr

New member
17 July 2010
9
[FONT=&quot]Δηλώνω αδαής στον τομέα του ήχου. Ακούω μουσική από έναν ενισχυτή-ηχεία [/FONT][FONT=&quot]Technics[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]του ´90, και νομίζω ότι έχω ήχο. Θέλω να προχωρήσω σε αγορά ενός [/FONT][FONT=&quot]DENON[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]AVR[/FONT][FONT=&quot]-1911(δεν ξέρω γιατί αυτόν, απλά εντυπωσιάστηκα από τα χαρακτηριστικά του [/FONT][FONT=&quot]HDMI[/FONT][FONT=&quot] 1.4, αποκωδικοποιητές διάφοροι…, και είναι ολοκαίνουριος στην αγορά). Εδώ και μία βδομάδα διαβάζω από το [/FONT][FONT=&quot]site[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]άκρη δεν έχω βγάλει, αν και έχω εντυπωσιαστεί από αρκετά μέλη, με τις γνώσεις γύρω από το θέμα. Στο δια ταύτα, θέλω να αγοράσω τον [/FONT][FONT=&quot]DENON[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]AVR[/FONT][FONT=&quot]-1911 [/FONT][FONT=&quot]καιδεν ξέρω με τι ηχεία θα τον συνδυάσω. Θέλω για αρχή να αγοράσω 4 ηχεία δαπέδου, με ένα κεντρικό για αρχή ώστε να μη ξεφύγω πολύ πάνω από τα 1.000 και μετά να προχωρήσω σε αγορά [/FONT][FONT=&quot]Sub[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]και πίσω ηχείων βάσεως(αν μου είναι απαραίτητα τα βάσεως)[/FONT]
[FONT=&quot]Παραθέτω τις παρακάτω πληροφορίες που από ότι κατάλαβα χρειάζονται, για να σας δώσω να καταλάβετε το τι θέλω να κάνω:[/FONT]
[FONT=&quot]40% θέαση ταινιών, 60% μουσική[/FONT][FONT=&quot](μπαλάντες ροκ, έντεχνο Ελληνικό, ακουστική και κλασική κιθάρα, έθνικ, αλλά και [/FONT][FONT=&quot]House[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Dance[/FONT][FONT=&quot], [/FONT][FONT=&quot]Deep[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]House[/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot]Lo[/FONT][FONT=&quot]-[/FONT][FONT=&quot]Fi[/FONT][FONT=&quot])[/FONT]
[FONT=&quot]Δωμάτιο 25τετραγ. μέτρα[/FONT]
[FONT=&quot]Από αυτά που διάβασα εδώ ως τώρα, έχω φτάσει στα εξής ηχεία να έχω ως επιλογή , πέστε μου ποιο από αυτά να επιλέξω, το δυνατόν γράφοντας πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, και αν υπάρχουν , που σίγουρα υπάρχουν άλλες, πάντα όμως σε συνδυασμό με τον συγκεκριμένο ενισχυτή και σε αυτά τα χρήματα:[/FONT]
[FONT=&quot]1. [/FONT][FONT=&quot]Crystal[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Audio[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]THX[/FONT][FONT=&quot]-[/FONT][FONT=&quot]T[/FONT][FONT=&quot]3[/FONT][FONT=&quot]([/FONT][FONT=&quot]T[/FONT][FONT=&quot]ελικά στα πόσα [/FONT][FONT=&quot]Ohm[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]είνα(4 ή 8 με έχουν μπερδέψει) για τα παλιά, όχι τα [/FONT][FONT=&quot]Special[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Edition[/FONT][FONT=&quot]) Ποιο πολύ γέρνω προς αυτά , δεν ξέρω αν θα δουλέψουν με τον εν λόγω ενισχυτή, γιατί δουλεύει στα 6 με 8 [/FONT][FONT=&quot]Ohm[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]2. [/FONT][FONT=&quot]Tannoy[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Mercury[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]F[/FONT][FONT=&quot]4 [/FONT][FONT=&quot]και το αντίστοιχο κεντρικό,[/FONT]
[FONT=&quot]3. [/FONT][FONT=&quot]KEF iQ 5[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]4. [/FONT][FONT=&quot]Wherfedale Diamond 9.6[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]5. [/FONT][FONT=&quot]Roister [/FONT][FONT=&quot]E[/FONT][FONT=&quot]mphasis 25[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Ένα πρόβλημα είμαι ότι είμαι από επαρχία και δεν υπάρχει δυνατότητα να ακούσω τα ηχεία πριν τα πάρω, οπότε θα στηριχθώ αποκλειστικά στην γνώμη σας. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Kατ' αρχάς καλώς ήρθες στην παρέα μας.

...[FONT=&quot]θέλω να αγοράσω τον [/FONT][FONT=&quot]DENON [/FONT][FONT=&quot]AVR[/FONT][FONT=&quot]-1911 [/FONT][FONT=&quot]και δεν ξέρω με τι ηχεία θα τον συνδυάσω. Θέλω για αρχή να αγοράσω 4 ηχεία δαπέδου, με ένα κεντρικό για αρχή ώστε να μη ξεφύγω πολύ πάνω από τα 1.000 και μετά να προχωρήσω σε αγορά [/FONT][FONT=&quot]Sub [/FONT][FONT=&quot]και πίσω ηχείων βάσεως (αν μου είναι απαραίτητα τα βάσεως)[/FONT]

Γιατί 4 ηχεία δαπέδου; Για χώρο 25 τετραγωνικών άνετα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ηχεία βάσης για surround. Ηχεία δαπέδου για surround είναι υπερβολή.



[FONT=&quot]Ένα πρόβλημα είμαι ότι είμαι από επαρχία και δεν υπάρχει δυνατότητα να ακούσω τα ηχεία πριν τα πάρω, οπότε θα στηριχθώ αποκλειστικά στην γνώμη σας. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας. [/FONT]

Μην το κάνεις. Μην αγοράσεις ηχεία αν πρώτα δεν τα ακούσεις. Κανόνισε να έρθεις ένα Σάββατο στην Αθήνα για να κάνεις μια βόλτα σε μερικά καταστήματα.
 

manosdr

New member
17 July 2010
9
Ευχαριστώ Κώστα η μία απαντηση γεννά νέα ερώτηση

[FONT=&quot]Κώστα, σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση που μου έδωσες(1 ½ ώρα μετά που έβαλα την ερώτηση), θα προσπαθήσω να κατέβω Θες/νίκη στο [/FONT][FONT=&quot]MEDIA[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]MARKT[/FONT][FONT=&quot](είμαι από Δράμα).[/FONT]
[FONT=&quot]Κοίταξα τις προτάσεις σου στα [/FONT][FONT=&quot]reviews[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]στα Αγγλικά [/FONT][FONT=&quot]site[/FONT][FONT=&quot], και όντος παίρνουν πολύ υψηλή βαθμολογία, για τα λεφτά τους, όπως μου είπες και συ βέβαια. Απλά ήθελα τα [/FONT][FONT=&quot]CRYSTAL[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]AUDIO[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]γιατί είναι και Ελληνικά. Αν τα έχει στο [/FONT][FONT=&quot]MEDIA[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]MARKT[/FONT][FONT=&quot] τα [/FONT][FONT=&quot]CrystalAudioTHX-T3[/FONT][FONT=&quot], τα ακούσω και μου αρέσουν μπορεί να πάρω αυτά, αλλιώς θα εμπιστευτώ την γνώμη σου, και θα ψάξω να βρω, μάλλον τα [/FONT][FONT=&quot]Acoustic Energy Aegis Neo 5.1[/FONT][FONT=&quot]. Αλλά πες μου την γνώμη σου αν θες για τα [/FONT][FONT=&quot]KEF IQ5 SE, [/FONT][FONT=&quot]ξέρω είναι ακριβότερα, αλλά θα χτίσω το ηχοσύστημα σιγά σιγά, αν είναι πολύ καλύτερο από τα άλλα, λέει εδώ:[/FONT]

http://www.whathifi.com/Review/KEF-IQ5SE/

[FONT=&quot]Και πάλι σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου!(CRYSTAL[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]AUDIO με τίποτα?)
[/FONT]
 

THEOJJ

Senior Member
3 September 2008
376
Χαλάστρα
Στο media markt μπορει να βρεις παλια crystal audio απο κι και περα τιποτα το ιδιαιτερο.Τα energy και τα monitor audio που σου προτεινουν ειναι κατα πολυ καλυτερα.Ισως με εναν καλυτερο ενισχυτη να παρεις πολυ καλο ηχο μιας και σε ενδειαφερη και η audio πλευρα.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Ευχαριστώ Κώστα η μία απαντηση γεννά νέα ερώτηση

[FONT=&quot]Αλλά πες μου την γνώμη σου αν θες για τα [/FONT][FONT=&quot]KEF IQ5 SE, [/FONT][FONT=&quot]ξέρω είναι ακριβότερα, αλλά θα χτίσω το ηχοσύστημα σιγά σιγά, αν είναι πολύ καλύτερο από τα άλλα, λέει εδώ:[/FONT]

http://www.whathifi.com/Review/KEF-IQ5SE/

[FONT=&quot]Και πάλι σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου!(CRYSTAL[/FONT][FONT=&quot]AUDIO με τίποτα?)[/FONT]


Δες καλύτερα τα IQ50 αντί των IQ5.

http://www.kef.com/en/Loudspeakers/Q-Series/IQ50

Πρόκειται για αρκετά αξιόλογα ηχεία.

Μπορείς βέβαια να κοιτάξεις και τα Crystal Audio, ειδικά αφού είναι πιο εύκολο να τα ακούσεις στην περιοχή σου. Προσωπικά τα συγκεκριμένα δεν με ικανοποίησαν σε ακρόαση μουσικής. Για χρήση Home Cinema όμως δεν τίθεται θέμα, είναι πολύ καλά και θα μείνεις ευχαριστημένος.


Ρίξε μία ματιά και στα ΤΗΧ-Τ3 SE

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=62439

Aν δεν βιάζεσαι, πιστεύω ότι εντός της εβδομάδας θα υπάρξει ενημέρωση για κάποιες προσφορές της εταιρείας. Μείνε συντονισμένος.
 
Last edited:

libair

AVClub Enthusiast
14 April 2010
801
kblachos επειδή προτείνεις πολύ το σετ της acoustic energy....το έχεις ακούσει;;
είναι πραγματικά πολύ καλο?
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Ευχαριστώ Κώστα η μία απαντηση γεννά νέα ερώτηση

Aν δεν βιάζεσαι, πιστεύω ότι εντός της εβδομάδας θα υπάρξει ενημέρωση για κάποιες προσφορές της εταιρείας. Μείνε συντονισμένος.

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=63744
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
kblachos επειδή προτείνεις πολύ το σετ της acoustic energy....το έχεις ακούσει;;
είναι πραγματικά πολύ καλο?

Βεβαίως, και είναι απ' τα πιο αξιόλογα σετ 5.1 ηχείων που μπορεί να αποκτήσει κάποιος με ένα Budget κοντά στα 1.000 ευρώ.

Αν και προσωπικά προτίμησα αυτά
 
Last edited:

vaflas

Senior Member
29 April 2008
443
Λάρισα
τα crystal audio 5.1 να πάρεις.
Τα πήρα πριν 3 μέρες και είναι πραγματικά εκπληκτικα. (και να φανταστείς έχω μικρότερο χώρο απ' τον δικό σου, 15τμ).
 

manosdr

New member
17 July 2010
9
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας και ιδιαιτέρος του κ. Βλάχου, με βοηθήσατε με τις γνώμες σας πολύ. Κλείνω προς το Crystal Audio 5.1 THX-3D12 SPECIAL EDITION , θα πάω Παρασκευή Θεσ/νικη να τα ακούσω, θα ψάξω να βρω που. Ελπίζω μόνο να μπορεί να τα υποστηρίξει ο ενισχυτής που διάλεξα, τον DENON AVR-1911(το ξαναλέω μόνο και μόνο για τις τεχνολογικές καινοτομίες του). Και πάλι σας ευχαριστώ, και ελπίζω σύντομα να γράψω ξανά, τις εντυπώσεις μου πλέον για το αποτέλεσμα που ελπίζω να είναι πολύ καλό(για τα λεφτά του, πάντα).
 

vaflas

Senior Member
29 April 2008
443
Λάρισα
μια χαρά θα είναι πιστεύω.
Εγώ έχω τον onkyo608 που είναι αντίστοιχης κλάσης και έδεσε μια χαρά με τα Crystal audio.
Τον πήρα απο Γερμανία
http://www.schlauershoppen.de/product_info.php/info/p266950_Onkyo-TX-SR608--black--AV-Receiver.html
(πολύ αξιόπιστο μαγαζί που το προτείνουν πολλοί εδώ μέσα και με πολύ καλές τιμές που δε θα βρεις Ελλάδα)
 

vaflas

Senior Member
29 April 2008
443
Λάρισα
οχι, αυτά νομίζω είναι η παλιά έκδοση που δεν είχαν πιστοποίηση THX ultra2.
Κατευθείαν απ' την crystal audio θα τα παραγγείλεις.
http://www.crystalaudio.gr/ProductDetails/e475db28-7d52-4b81-a01e-5692822991f0.aspx

Τα μεταφορικά απ' τη Γερμανια για τον ενισχυτή δεν ήταν πολλά.
Κανα 35αρι euro αν θυμάμαι καλά.

Διάβασε κι αυτό το review:
http://www.trustedreviews.com/home-cinema/review/2010/07/07/Crystal-Audio-TX-T2-12/p1
 
Last edited:

Crystal_Druid

Senior Member
17 June 2010
663
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας και ιδιαιτέρος του κ. Βλάχου, με βοηθήσατε με τις γνώμες σας πολύ. Κλείνω προς το Crystal Audio 5.1 THX-3D12 SPECIAL EDITION , θα πάω Παρασκευή Θεσ/νικη να τα ακούσω, θα ψάξω να βρω που. Ελπίζω μόνο να μπορεί να τα υποστηρίξει ο ενισχυτής που διάλεξα, τον DENON AVR-1911(το ξαναλέω μόνο και μόνο για τις τεχνολογικές καινοτομίες του). Και πάλι σας ευχαριστώ, και ελπίζω σύντομα να γράψω ξανά, τις εντυπώσεις μου πλέον για το αποτέλεσμα που ελπίζω να είναι πολύ καλό(για τα λεφτά του, πάντα).

Καλημέρα!

Τι γίνεται εδώ; Κουβεντούλα THX και Crystal Audio βλέπω! Να πω κι εγώ τα δικά μου τώρα; :D

Λοιπόν φίλε manosdr, έχοντας δει το όλο σου θέμα και μιας και φαίνεται να έχεις καταλήξει στις επιλογές σου, έχω να προτείνω κάτι συνολικά καλύτερο, αν και εφόσον δεν έχεις ακόμη αγοράσει τον Denon.

Η σκέψη λοιπόν είναι η εξής. Τα ηχεία της Crystal Audio είναι πιστοποιημένα κατά THX, ενώ ο Denon δεν είναι. Για να μπορέσεις να απολαύσεις τη βέλτιστη απόδοση ενός τέτοιου συστήματος ηχείων - το οποίο λόγω πιστοποίησης εγγυάται την απόλυτη κινηματογραφική εμπειρία σε οικιακό περιβάλλον- καλό είναι και ο ενισχυτής σου να είναι αντάξιος των περιστάσεων.

Αυτό που έχω να προτείνω, είναι ο ενισχυτής να αλλάξει σε Onkyo SR-608, που υπάγεται στην κατηγορία THX Select 2 Plus (και σε καλή τιμή http://www.technikdirekt.de/main/en...403109/-/article-onkyo-tx-sr-608-schwarz.html) Ο κύριος... vaflas (πελάααααατες μου! :ciao:) μπορεί να πει περισσότερα πάνω σε αυτό (είναι πλέον υπερήφανος κάτοχος αντίστοιχου setup :coool:), αν και έχει ήδη πει αρκετά νομίζω :grinning-smiley-043.
Και θα πει και άλλα και καλά θα κάνει κιόλας! :Banane0:

Επίσης, το άλλο που θα έλεγα είναι πως δεδομένων των τετραγωνικών του χώρου, δεν θα προχωρούσα στην αγορά του συστήματος με τα T3SE, αλλά στο αμέσως μικρότερο Ultra2 με τα T2SE, δηλαδή το TX-T2-12. Θα είναι και λίγο ευκολότερο σε οδήγηση για τον συγκεκριμένο ενισχυτή! :idea:

Αυτά. Ελπίζω να κολουθήσεις τη συμβουλή μου και να είσαι σίγουρος πως η εμπειρία μας ολοκληρωμένης σύνθεσης ηχείων και ενισχυτικών κατά THX είναι κάτι το πραγματικά καθηλωτικό και αληθινά πιστό απέναντι σε αυτό που ήθελε να αποδώσει ο σκηνοθέτης ή ο μουσικός.

P.S.: Και μιας και αναφέρθηκε και η μουσική, μην ξεχνάς όταν θα ακούς τα αγαπημένα σου κομμάτια, να ενεργοποιείς και το αντίστοιχο THX processing στον ενισχυτή, εφόσον αυτός είναι THX certified φυσικά. Αναλόγως ενισχυτή, οι επιλογές που θα βρεις κυμαίνονται μεταξύ THX Music Mode, THX Ultra2 Music και Neural THX Music. Ποια είναι η καλύτερη; Λοιπόν, για πολυκάναλο πρόγραμμα μουσικής, οι δυο πρώτες. Για στερεοφωνικό (και απλό CD ακόμα) η τελευταία επιλογή κάνει θαύματα!
 

manosdr

New member
17 July 2010
9
Επιλογή ηχείων

Φίλε Vafla, οπως γίνεται συνέχεια, ξεκινάς για ένα ποσό και καταλήγεις σε υπερ-διπλάσιο νούμερο. Έτσι, ξεκίνησα για ένα ποσό, γύρω στα 1500-1800 , και με βλέπω στο τέλος να πιάνω τα 3000. Τώρα, μετά την γερμανική σελίδα που με παρέπεμψες, προσανατολίζομαι σε ενισχυτή στον PIONEER VSX-2020(Απο ότι είδα στο Forum τον αγόρασε ένα παιδί απο Σαλονίκη), και θα τον συνδιάσω με τα CRYSTAL AUDIO TX-3D12 5.1 , τα οποία θα τα αγοράσω σε κομματι κομμάτι. Θα ανεβάσω για νεότερα, σε ευχαριστώ και πάλι
 

Crystal_Druid

Senior Member
17 June 2010
663
Re: Επιλογή ηχείων

Φίλε Vafla, οπως γίνεται συνέχεια, ξεκινάς για ένα ποσό και καταλήγεις σε υπερ-διπλάσιο νούμερο. Έτσι, ξεκίνησα για ένα ποσό, γύρω στα 1500-1800 , και με βλέπω στο τέλος να πιάνω τα 3000. Τώρα, μετά την γερμανική σελίδα που με παρέπεμψες, προσανατολίζομαι σε ενισχυτή στον PIONEER VSX-2020(Απο ότι είδα στο Forum τον αγόρασε ένα παιδί απο Σαλονίκη), και θα τον συνδιάσω με τα CRYSTAL AUDIO TX-3D12 5.1 , τα οποία θα τα αγοράσω σε κομμάτι κομμάτι. Θα ανεβάσω για νεότερα, σε ευχαριστώ και πάλι

Εξαιρετική επιλογή και ο Pioneer, manosdr! Το μόνο που έχω να αντιπροτείνω, αφορά στο σύστημα Audyssey, το οποίο σε συνδυασμό με THX συστήματα, κάνει "παπάδες", ειδικά στην έκδοση MultEQ XT. Η Pioneer έχει το δικό της MCACC και παρότι είναι κι αυτό πολύ καλό, δεν είναι σε καμία περίπτωση εξίσου ικανό με το Audyssey, το οποίο είναι και το μόνο σύστημα σε αυτή την κατηγορία ενισχυτών, που λαμβάνει υπόψη του και το κανάλι χαμηλών.

Οι χαμηλές συχνότητες (αυτές ειδικά που παράγει το υπογούφερ) είναι και οι πλέον ιδιότροπες. Για κάθε οικιακό χώρο ισχύει το ίδιο. Απλά το σύστημα Audyssey "μετράει" και βελτιστοποιεί έως και τα 20Hz, ενώ το MCACC "σταματάει" στα 63Hz και από εκεί και κάτω... ότι κάνει ο χώρος σου :rolleyes:.
Η προσέγγιση βέβαια της Pioneer, οφείλουμε να πούμε πως είναι διαφορετική, μιας και επεμβαίνει στο στάσιμο κύμα και μερικές ακόμη παραμέτρους, αλλά και πάλι, δεν καταφέρνει να φτάσει στο επίπεδο βελτιστοποίησης του Audyssey.

Συνεπώς, θα πρότεινα να επιμείνεις ίσως στην επιλογή ενός ενισχυτή που να δίνει και τα δυο. Και THX και Audyssey. Και αυτή τη στιγμή, η μόνη εταιρία που διαπιστώνω πως το κάνει σωστά, είναι η Onkyo. Αύριο με το καλό, θα είναι κάποιος άλλος κ.λ.π... Κάτι σε TX-NR808 θα ήταν super λοιπόν, αν και βλέπω στο γερμανικό shop που προτείνει και ο vaflas, πως είναι κατά 100 περίπου ευρά πιο "τσιμπημένος"... Είναι λοιπόν και θέμα τσέπης, οπότε αποφασίζεις ανάλογα. Το βασικό ατού και των δυο ενισχυτών είναι πως έχουν πιστοποιηθεί κατά ΤΗΧ και θα "δέσουν" τέλεια με το σετ της Crystal Audio. Fact! :a0210:

Φιλικά,

Βασίλης
 

manosdr

New member
17 July 2010
9
Επιλογή ηχείων , έμεινε ο ενισχυτής-κεντρικό

Καλησπέρα παιδιά, τελικά με τα πολλά, και αφού ζαλίστηκα αρκετά, με την πληθώρα των επιλογών, πήγα άκουσα τα Crystal Audio, μου άρεσαν και τα αγόρασα, και συγκεκριμένα, για μπροστά πήρα τα TX-T3 Sp Ed για μπροστά , και για πίσω τις κολώνες επίσης, TX-T2 SE, πήρα για Sub το THX-10SUBT-BL ενώ περιμένω για κεντρικό το THX-CT-BLA , γιατί δεν το είχε ετοιμοπαράδοτο. Τώρα ακούω μουσική από τα ηχεία που τα σύνδεσα με το γούφερ-όλα-σε-ένα (παλιό δεκαετίας) CREATIVE CAMBRIDGE 5.1, και παίζουν εξαιρετικά, που να τα συνδέσω και με τον PIONEER VSX 2020 που τον παρήγγειλα σήμερα από Δράμα(στα 1020 ). Θέλω να πιστεύω πως θα δικαιωθώ με την καθαρότητα του ήχου που θα πάρω. Γιατί αυτό είναι το ζητούμενο από μένα. Στο μαγαζί που άκουσα τα ηχεία, τα έπαιζε ένας ταπεινός PIONEER, δικάναλος , αλλά κατά τα άλλα εξαιρετικός ,αν είμαι σε θέση να κρίνω. Τώρα αρχίζει να με προβληματίζει πως θα ηχομονώσω ένα μικρότερο δωμάτιο που έχω και να βάλω τον ήχο σε αυτό. Βλέπουμε ως ότου πάρω και τον ενισχυτή, αλλά θα μπω στη διαδικασία, αν δε θέλω να μετακομίσω(να με διώξουν)