Κρυφοκοιτώντας την ξαδέλφη … Mozart violin sonatas K.304 & K.379

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
… τις ακούς και λες : δεν μπορεί, ο πούστης κάπου θα ξωκείλει, δεν μπορεί να συνεχίζει να προσθέτει και να παραλλάσει τόσα θέματα τέτοιας άφατης τελειότητας, το ένα μετά το άλλο, μέσα σε λίγα λεπτά …. κάνεις λάθος…. το καταφέρνει… και γίνεται όλο και καλύτερο… και νοιώθεις τόσο μικρός, τόσο λίγος μα και τόσο ευλογημένος που αγαπάς αυτές τις μουσικές …. σαν τον Μανωλάκο ένα πράμα …

… αυτές οι μελωδίες, τόσο υπέροχες, τόσο οικείες, λες και δεν τις έγραψε άνθρωπος, λες και ήσαν πάντα εκεί, ριζωμένες στην συλλογική μνήμη των κυττάρων μας, στον αέρα των περιπάτων στην εξοχή, στις μυρωδιές της κουζίνας στις οικογενειακές γιορτές… λες και ήταν το σάουντρακ των παιδικών στιγμών, όταν αλάνικα κυνηγούσες βατράχια στο χωριό, όταν παραμόνευες την ξαδέλφη να αλλάξει ρούχα και χωρίς να ξέρεις το γιατί, ένοιωθες υπερβολική ζέστα κάτω από τις μασχάλες … λες οι μελωδίες να παραφύλαγαν για να ομορφύνουν την κάθε στιγμή, λες ότι απλώς κλωθογυρνούσαν και βρέθηκε κάποιος και τις έβαλε κάτω… ευτυχώς τον έλεγαν Αμαντέ…

… τις συγκεκριμένες τις έχω σκόρπιες, εδώ και κει, σε πακέτα του Ρίχτερ, του Μιλστάιν, ο πρώτος με τον Κάγκαν, ο δεύτερος ούτε και θυμάμαι με ποιόν και γενικά και με λοιπούς διαφόρους … δειγμάτισα αυτές τις ημέρες και ένα τετραπλό πακέτο της Μούτερ που έχει όλες τις βιολο-σονάτες …. δεν νομίζω να ‛χει τόση σημασία… αυτές οι σονάτες είναι τόσο μαγικές που και μεταλλαγμένος μεταξοσκώληκας να τις παίξει, πάλι θα αναβλύσει καθάρια η ομορφιά της ζωής … …
 
Last edited:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Σπύρο πρωτάκουσα την 301(πού και σήμερα την θεωρώ μαγευτική στήν απλότητά της)σέ βινύλλιο μέ τούς Joseph Szigeti, Mieczyslaw Horszowski, George Szell(ο Szell πιάνο σέ δυό απ´αυτές)..
Δέν πρέπει νάμουν πάνω απο δώδεκα ετών ..
Τά βινύλλια πρέπει νάναι κάπου καταχωνιασμένα στο πατρικό σπίτι και δέν μπορώ νά τά βρώ..
Οταν εκδόθηκαν σε c.d. δέν αντιστάθηκα στον πειρασμό..
ATMCD1885.jpg


Πρίν απο δυό χρόνια τίς αγόρασα και στήν εκδοχή τών Perlman-Barenboim..
Δεν μετάνοιωσα ούτε γι´αυτή την επιλογή πού αναδεικνύει εξαιρετικά τήν μουσική τού Mozart..
Ο Perlman δέν είναι τόσο ´ηδύς´σάν τον Szigeti αλλά μεταβάλλονται και οι εποχές...

61CeX5uhZ-L._SL500_AA300_.jpg


:ernaehrung004::ernaehrung004:
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,723
πετρουπολη
… τις ακούς και λες : δεν μπορεί, ο πούστης κάπου θα ξωκείλει, δεν μπορεί να συνεχίζει να προσθέτει και να παραλλάσει τόσα θέματα τέτοιας άφατης τελειότητας, το ένα μετά το άλλο, μέσα σε λίγα λεπτά …. κάνεις λάθος…. το καταφέρνει… και γίνεται όλο και καλύτερο… και νοιώθεις τόσο μικρός, τόσο λίγος μα και τόσο ευλογημένος που αγαπάς αυτές τις μουσικές …. σαν τον Μανωλάκο ένα πράμα …

… αυτές οι μελωδίες, τόσο υπέροχες, τόσο οικείες, λες και δεν τις έγραψε άνθρωπος, λες και ήσαν πάντα εκεί, ριζωμένες στην συλλογική μνήμη των κυττάρων μας, στον αέρα των περιπάτων στην εξοχή, στις μυρωδιές της κουζίνας στις οικογενειακές γιορτές… λες και ήταν το σάουντρακ των παιδικών στιγμών, όταν αλάνικα κυνηγούσες βατράχια στο χωριό, όταν παραμόνευες την ξαδέλφη να αλλάξει ρούχα και χωρίς να ξέρεις το γιατί, ένοιωθες υπερβολική ζέστα κάτω από τις μασχάλες … λες οι μελωδίες να παραφύλαγαν για να ομορφύνουν την κάθε στιγμή, λες ότι απλώς κλωθογυρνούσαν και βρέθηκε κάποιος και τις έβαλε κάτω… ευτυχώς τον έλεγαν Αμαντέ…

… τις συγκεκριμένες τις έχω σκόρπιες, εδώ και κει, σε πακέτα του Ρίχτερ, του Μιλστάιν, ο πρώτος με τον Κάγκαν, ο δεύτερος ούτε και θυμάμαι με ποιόν και γενικά και με λοιπούς διαφόρους … δειγμάτισα αυτές τις ημέρες και ένα τετραπλό πακέτο της Μούτερ που έχει όλες τις βιολο-σονάτες …. δεν νομίζω να ‛χει τόση σημασία… αυτές οι σονάτες είναι τόσο μαγικές που και μεταλλαγμένος μεταξοσκώληκας να τις παίξει, πάλι θα αναβλύσει καθάρια η ομορφιά της ζωής … …

:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043 κι αλλο,κι αλλο,κι αλλο....
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043 κι αλλο,κι αλλο,κι αλλο....

Εσύ θές ντρίμπλες ά λά Μέσι γιά νά ακούσεις κανά κλασικούρι..:flipout:

Γι´αυτό εδόθη εντολή στον συνονόματο νά γράφει γιά ξαδέλφες,καλλίγραμμες μεστωμένες θείες καί γιά νεαρές πού θεώνται μυστικά απο κλειδαρότρυπες ενώ ´παίρνουν´τό λουτρό τους μέ λελυμένους βοστρύχους ,μπάς και εισέλθουμε στίς μετρήσεις τής A.G.B. και ημείς.:flowers::playingball:

Σπύρο εσύ μήν ασχολείσαι.:grinning-smiley-043
Απλά δίνω τίς αναγκαίες διευκρινίσεις στον Μεταλά.:laugh::laugh::grinning-smiley-043
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,285
Αθήνα
Οι Perlman-Barenboim θα ήταν η πρώτη μου επιλογή αν δεν υπήρχε ο Goldberg με τον Lupu (London ffr δίσκοι βινυλίου ή αν υπάρχουν ακόμη cd της decca, από το 1975). Πιστεύω ότι είναι η απόλυτη επιλογή αν και δεν μου αρέσει η έκφραση.

O Szymon Goldenberg διετέλεσε βιολιστής ενός διάσημου τρίο μαζί με τον τσελίστα Emanuel Feuermann και τον Paul Hindermith στην βιόλα και ήταν ο concertmaster του Furtwangler στην φιλαρμονική του Βερολίνου. Φυγαδεύτηκε από την ναζιστική Γερμανία το 1934.

Ο ηλικιωμένος εβραίος βιολιστής με τον νεαρό Ρουμάνο πιανίστα αφοσιώνονται στα έργα με αποτέλεσμα εκτελέσεις που αντέχουν στον χρόνο.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,723
πετρουπολη
Εσύ θές ντρίμπλες ά λά Μέσι γιά νά ακούσεις κανά κλασικούρι..:flipout:

Γι´αυτό εδόθη εντολή στον συνονόματο νά γράφει γιά ξαδέλφες,καλλίγραμμες μεστωμένες θείες καί γιά νεαρές πού θεώνται μυστικά απο κλειδαρότρυπες ενώ ´παίρνουν´τό λουτρό τους μέ λελυμένους βοστρύχους ,μπάς και εισέλθουμε στίς μετρήσεις τής A.G.B. και ημείς.:flowers::playingball:

Σπύρο εσύ μήν ασχολείσαι.:grinning-smiley-043
Απλά δίνω τίς αναγκαίες διευκρινίσεις στον Μεταλά.:laugh::laugh::grinning-smiley-043


μ'αρεσουν οι ντριπλες.μεγαλωσα με Λιβερπουλ και Σοκρατες τι να κανω.:worshippy:

αλλα θα σε μαλωσω αν θεωρεις οτι τσιμπαω απο τους τιτλους.αν ηταν ετσι δεν θα αδειαζε η τσεπη μου...δεν μου 'φταναν οι συμφωνιες και τα πιανιστικα τωρα εχουμε και τα κουαρτετα εγχορδων.τι καλα ηταν οταν τα μονα εγχορδα που ακουγα ηταν οι ηλεκτρικες κιθαρες:music-smiley-005:
για κανε μια ερευνα να δεις αν διαβαζω ή οχι.εχω ξεθαψει ακομα και τα παλια...:grinning-smiley-043
 
17 June 2006
14,350
Πέρα απο τις εξαιρετικές παραπάνω επιλογές, για όσους 'το έχει η κούτρα τους να κατεβάζει ψείρες', για την Κ.304, μέχρι πρόσφατα, κυκλοφορούσαν δύο εκπληκτικές εκτελέσεις σε CDs της Music & Arts. Grumiaux-Haskill η μία, Szigeti-Magaloff η άλλη.
Οι πιανίστες (Haskill-Magaloff), και στις 2 περιπτώσεις, είναι σε δικό τους επίπεδο όσον αφορά τον Mozart. Κατα την ταπεινή μου άποψη, δεν ακούς πια τέτοιον Mozart σήμερα.
 
Last edited:
17 June 2006
14,350
ο Milstein, την Κ.304, την έχει παίξει με τον Pommers. EMI Classics.
Εξαιρετική φυσικά.

Με κάτι τέτοια έργα, σε πιάνουν ονειρώξεις: να μπορούσες, φερ ειπείν, να ζευγαρώσεις τους Milstein-Magaloff στο στούντιο να την παίξουν μαζί.
Σκέφτομαι ηδονικά: θα μπορούσαν ποτέ άλλοι να ξεπεράσουν κάτι τέτοιο;

Αστειεύομαι φυσικά: η ζωή προχωράει. Ασφαλώς και θα μπορούσαν. Και ευτυχώς.
Αλλά...έχω κι εγώ τα κολλήματά μου :rolleyes:
 
Last edited:
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
...
Γι´αυτό εδόθη εντολή στον συνονόματο νά γράφει γιά ξαδέλφες,καλλίγραμμες μεστωμένες θείες καί γιά νεαρές πού θεώνται μυστικά απο κλειδαρότρυπες ενώ ´παίρνουν´τό λουτρό τους μέ λελυμένους βοστρύχους ,μπάς και εισέλθουμε στίς μετρήσεις τής A.G.B. και ημείς.:flowers::playingball:
...
Το αυξημένο τεστοστερονικά, σαν μίζα επισκευασμένη από ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων σε κορμί κουρασμένο με μειωμένες λόγω γήρατος επιδόσεις, κείμενο,
συνάντησε το φώς της δημοσιότητας την πλέον δόκιμη στιγμή, την μικρότερη όλων νύχτα του έτους και ο Al Green μέσα μας ευτυχώς γρήγορα θα σιγήσει.
Συγχωρεμένοι αμφότεροι, σας ευχαριστούμε και να το ξανακάνετε :adore:
 

Brucknerian

Senior Member
25 July 2009
478
Salonique
0028947790556.jpg

Οτιδήποτε παίζουν οι Seemann/Schneiderhan είναι εξαιρετικό και τους νοιώθω πιο κοντά. Ερμηνείες γεμάτες καθαρότητα, αλήθεια και λογική. Τα συναισθήματα; Τα αφήνουν να ξεχειλίσουν από την ίδια μουσική. Δεν το "τραβάνε" το θέμα. Είναι έκδηλα... Ηχογραφήσεις 1954-1956 πολύ πρόσφατα επανεκδόθηκαν σε 3πλό CD.

Το "κάτι άλλο" πάντως είναι στους Lupu/Goldberg αν και είχα ακούσεις με αυτούς μόνο την "νεαρή" Κ.296
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Αστειεύομαι φυσικά: η ζωή προχωράει. Ασφαλώς και θα μπορούσαν. Και ευτυχώς.
Αλλά...έχω κι εγώ τα κολλήματά μου :rolleyes:

ασφαλώς και προχωράει .... από τα πιο φρέσκα πράγματα αξίζουν οι εξαιρετικές ηχογραφήσεις με όργανα εποχής της μικρής μα επιλεκτικής εταιρείας zig zag, με τον Jos van Immerseel στο pianoforte και την Midori C. Seiler στο βιολί, η οποία έχει κάνει και πολύ πολύ καλό Τέλεμαν....
 
Last edited:

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,285
Αθήνα
ο Milstein, την Κ.304, την έχει παίξει με τον Pommers. EMI Classics.
Εξαιρετική φυσικά.

Με κάτι τέτοια έργα, σε πιάνουν ονειρώξεις: να μπορούσες, φερ ειπείν, να ζευγαρώσεις τους Milstein-Magaloff στο στούντιο να την παίξουν μαζί.
Σκέφτομαι ηδονικά: θα μπορούσαν ποτέ άλλοι να ξεπεράσουν κάτι τέτοιο;

Αστειεύομαι φυσικά: η ζωή προχωράει. Ασφαλώς και θα μπορούσαν. Και ευτυχώς.
Αλλά...έχω κι εγώ τα κολλήματά μου :rolleyes:

Δεν γίνεται, ούτε να το σκέπτεσαι. Να παίξει ο Magaloff με τον Milstein και μετά να κάθεται παρέα με τον πεθερό του τον Szigeti να ακούν την ηχογράφηση για να ευχαριστηθείς εσύ.:eek:fftopic:
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,770
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Κρυφοκοιτώντας την ξαδέλφη … Mozart violin sonatas K.304 & K.379

Σπύρο πρωτάκουσα την 301(πού και σήμερα την θεωρώ μαγευτική στήν απλότητά της)σέ βινύλλιο μέ τούς Joseph Szigeti, Mieczyslaw Horszowski, George Szell(ο Szell πιάνο σέ δυό απ´αυτές)..
Δέν πρέπει νάμουν πάνω απο δώδεκα ετών ..
Τά βινύλλια πρέπει νάναι κάπου καταχωνιασμένα στο πατρικό σπίτι και δέν μπορώ νά τά βρώ..


:

:eek:fftopic:Να μιά καλή δικαιολογία για να αγοράσεις επιτέλους πικάπ. Ένας συμφορουμίτης πουλάει-ή μάλλον χαρίζει στην τιμή που το δίνει- ένα Thorens TD 166. Αγόρασέ το να δεις θεού πρόσωπο. Ξέρεις τι μουσική υπάρχει εκεί έξω που δε βγήκε ποτέ σε CD, ή βγήκε σε 500 κομμάτια και δενπρόκειται να επανεκδοθεί ποτέ;:grandpa:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Απάντηση: Κρυφοκοιτώντας την ξαδέλφη … Mozart violin sonatas K.304 & K.

:eek:fftopic:Να μιά καλή δικαιολογία για να αγοράσεις επιτέλους πικάπ. Ένας συμφορουμίτης πουλάει-ή μάλλον χαρίζει στην τιμή που το δίνει- ένα Thorens TD 166. Αγόρασέ το να δεις θεού πρόσωπο. Ξέρεις τι μουσική υπάρχει εκεί έξω που δε βγήκε ποτέ σε CD, ή βγήκε σε 500 κομμάτια και δενπρόκειται να επανεκδοθεί ποτέ;:grandpa:

Κώστα μπορεί νάχεις δίκιο.
Αλλά μέ τά πικάπ τελείωσα εδώ και 6 χρόνια.