Πρόβλημα εικόνας σε SONY 46X3500...

David

Established Member
19 September 2007
197
Θεσσαλονίκη
To τελευταίο διάστημα έχει αρχίσει να μου κάνει νουμεράκια η εικόνα...σε ακανόνιστες στιγμές (ίσως τις περισσότερες φορές στην αρχή) μου χαλάει η εικόνα στο μισό και δεξιό τμήμα της σαν να δέχεται έντονες παρεμβολές στιγμιαία , δείχνει διπλά κτλπ. Αυτό μπορεί να κρατήσει για κανα μισάωρο και να στρώσει μετά, δεν έχει δλδ κάποιο συγκεκριμένο ρυθμό. Την έχω από την αρχή σε σταθεροποιητή ρεύματος και σε ups. Είχα την υπόνοια μήπως φταίει κάποιο απο δαυτα αλλα δοκίμασα και απευθείας συνδεση με πρίζα και μου έκανε τα ίδια...
Πέρασαν σχεδόν 3 χρόνια οπότε εγγυηση γιοκ...
Έχει παρουσιαστεί και σε άλλον αυτό το φαινόμενο? Καμιά ιδέα τί γίνεται?

 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ασχημα τα πραγματα...

Παρε τηλ. στο σερβις αλλα καθησε και στην καρεκλα οταν θα σου πουν το ποσο για επισκευη...
 

David

Established Member
19 September 2007
197
Θεσσαλονίκη
Ασχημα τα πραγματα...

Παρε τηλ. στο σερβις αλλα καθησε και στην καρεκλα οταν θα σου πουν το ποσο για επισκευη...

μαμω τα ηλεκτρικα μου! :drummer: απο την μια λεω θα παρω απο τις καλύτερες lcd , σκας τα 2600 και μετά σκεφτομαι γιατι δεν πηρα μια με 1600 λίγο πιο μέτρια να γλίτωνα κ τα 1000 ευρω!
(και όπως πάντα...δεν θα χαλούσε αυτη η φτηνη...:damnyou:)

πάντως 800-900 δεν νομιζω ότι θα δώσω όταν αποδημήσει τελείως η Sony...
 

neof1z

AVClub Enthusiast
14 January 2009
848
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
μαμω τα ηλεκτρικα μου! :drummer: απο την μια λεω θα παρω απο τις καλύτερες lcd , σκας τα 2600 και μετά σκεφτομαι γιατι δεν πηρα μια με 1600 λίγο πιο μέτρια να γλίτωνα κ τα 1000 ευρω!
(και όπως πάντα...δεν θα χαλούσε αυτη η φτηνη...:damnyou:)

πάντως 800-900 δεν νομιζω ότι θα δώσω όταν αποδημήσει τελείως η Sony...

Έτσι είναι όπως τα λες.Της φτιάχνουν "όλες" με TIME BOMB δηλαδή στη καλύτερη 2 χρόνια και κάτι.Μόλις σου χαλάσει θα έχει λήξει η εγγύηση και θα σου ζητάνε τη μάνα τους για να στη φτιάξουν.Οπότε άντε το πολύ με 1000 ευρώ είσαι μια χαρά.

Το φαινόμενο "Έχω μια 15+ χρόνια" δεν ισχύ πλέον.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Μήπως είναι λίγο υπερβολή να μιλάμε για time bomb; Σίγουρα θα υπάρχουν LCD τηλεοράσεις που κρατάνε και 3 και 4 και 5 χρόνια.
Η δική μου π.χ. έχει κλείσει 2,5 χρόνια, με πάνω από 10.000 ώρες λειτουργίας και συνεχίζει ακάθεκτη, χωρίς να δίνει σημάδι ότι πρόκειται να χαλάσει σύντομα.
Απλά σε μερικές τηλεοράσεις μπορεί να τύχουν κατασκευαστικά σφάλματα, τα οποία δεν είναι καθόλου απίθανα όταν κυνηγάς την κορυφή στις επιδόσεις (όπως π.χ. έκανε η Χ3500).
 

arg1932

Established Member
11 December 2007
187
κερατσινι
την 46χ3500 εχω και εγω αλλα νομιζω δεν αξιζη να πρηρωνησ 3000 ευρω.παρε μια οικονομικη και σε 3 χρονια παρε αλλη χωρισ να σε νοιαζη τιποτα.ετσι και αλλιωσ οπωσ εγινε καθε τοσο βγαινουν νεα μοντελα.
 

neof1z

AVClub Enthusiast
14 January 2009
848
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μήπως είναι λίγο υπερβολή να μιλάμε για time bomb; Σίγουρα θα υπάρχουν LCD τηλεοράσεις που κρατάνε και 3 και 4 και 5 χρόνια.
Η δική μου π.χ. έχει κλείσει 2,5 χρόνια, με πάνω από 10.000 ώρες λειτουργίας και συνεχίζει ακάθεκτη, χωρίς να δίνει σημάδι ότι πρόκειται να χαλάσει σύντομα.
Απλά σε μερικές τηλεοράσεις μπορεί να τύχουν κατασκευαστικά σφάλματα, τα οποία δεν είναι καθόλου απίθανα όταν κυνηγάς την κορυφή στις επιδόσεις (όπως π.χ. έκανε η Χ3500).

Αυτό το συμπέρασμα (το time bomb) το έβγαλα διαβάζοντας το συγκεκριμένο Thread.

Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να δείξει κάποια σημάδια πριν χαλάσει.

Κατασκευαστικά σφάλματα αν υπάρχουν τα βρίσκεις παντού με περισσότερες πιθανότητές στα φθηνά.

Σε κάθε κανόνα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις...

+1

την 46χ3500 έχω και εγώ αλλά νομίζω δεν αξίζει να πληρώνεις 3000 ευρώ.Πάρε μια οικονομική και σε 3 χρόνια πάρε άλλη χωρίς να σε νοιάζει τίποτα.Έτσι και αλλιώς όπως έγινε κάθε τόσο βγαίνουν νέα μοντέλα.

+1
 

David

Established Member
19 September 2007
197
Θεσσαλονίκη
για μπομπα δεν το πιστευω και πολύ, απλά η κόντρες για τις νέες τεχνολογίες, τα πολλά τζιτζιλι-μίτζιλι που έχουν πάνω τους οι τηλεοράσεις και το ότι η ποιότητα των εξαρτημάτων έχει πέσει πλέον μιας και είναι "εδώ παπάς εκεί παπάς" έχουν μειώσει την αντοχή τους στον χρόνο...
παρεπιμπτώντως οι γονείς μου έχουν μια pioneer PDP-504HDE από τότε που προτοβγήκε και μεχρι τώρα έχει βγει σκυλί!
Τέλος πάντων, βλέπω προς το παρόν πως όταν ζεστένετε εξαφανίζετε το πρόβλημα...ακόμα το ανέχομαι!
a032.gif


Αν κακαρώσει με βλέπω με μεγαλύτερη!
a115.gif



τις ώρες λειτοθργείας που τις βλέπουμε, δεν θυμάμαι...

Μήπως με κανα update στρώσει τίποτα??
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Παλια για να παρει κανεις τηλεοραση την προκοπης επρεπε να τα "σκασει"...σημερα κυκλοφορουν πολυ καλες 40-42" με 500 ευρω και 46-50" με κατω απο χιλια....
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Δεν χάνετε τίποτα οι κάτοχοι να κάνετε μια ερώτηση στο service πάντως. Το είδος του προβλήματος, παραπέμπει στην πλακέτα του επεξεργαστή εικόνας και σε κάποια πιθανή ψυχρή κόλληση εκεί, οπότε ίσως να μην είναι ακριβή η επισκευή...
 

David

Established Member
19 September 2007
197
Θεσσαλονίκη
Δεν χάνετε τίποτα οι κάτοχοι να κάνετε μια ερώτηση στο service πάντως. Το είδος του προβλήματος, παραπέμπει στην πλακέτα του επεξεργαστή εικόνας και σε κάποια πιθανή ψυχρή κόλληση εκεί, οπότε ίσως να μην είναι ακριβή η επισκευή...

ερώτηση θα κάνω βέβαια, αλλά τηλεφωνικά δεν νομίζω ότι θα μου απαντήσει κάποιος...εν μέσω μουντιαλ δεν νομίζω να την δώσω πάντως! ;) ...γιατί σίγουρα πέρα από το 40ρι για να την ανάψουν και να την σβήσουν θα μου πάρει και κάποιες μέρες αν πω φτιάχτην...

και το άλλο θέμα βέβαια είναι κατα πόσο θα μου κρατήσει μια επισκ. τηλεόραση...να μην πάνε τα 300 λέω γω για μια παράταση ζωής...:damnyou:


πάντως αν κάποιος τώρα πρόσφατα την έδωσε για διόρθωμα με το ίδιο πρόβλημα θα με ενδιέφερε να μάθω τι και πόσο...
 

David

Established Member
19 September 2007
197
Θεσσαλονίκη
το πρόβλημα σαφώς και συνεχίζει να υπάρχει...τώρα εμφανίζονται και χρωματιστές γραμμές σε ολόκληρο το πάνελ! :furious3: αν την κλείσω και την ανοίξω αμέσως, όλα είναι ρολόι και πάλι! ...προς στιγμήν βέβαια, μιας και σε κάποια φάση ξαναμανα απο την αρχή...

Βασικά θέλω να κάνω κράτι μέχρι την νέα χρονιά και να τσιμπήσω μια 3D δεύτερης φουρνιας, γιατί αυτές της πρώτης τις φοβάμαι λίγο...
οπότε ίσως θα πρέπει να ψιλοψάχνω για τον αντικαταστάτη από τώρα γιατί δεν ξέρω πότε θα με αφήσει η σόνυ μου...800-900 για επισκευή δεν θα δώσω πάντως!
σε περίπτωση που θα έπερνα μια αυριο, ποια lcd θα μου προτείνετε με 46"+ και με καλύτερη εικόνα απο την χ3500 μου? Δεν πρόκειτε πάντως να ξαναπάρω απο την κορυφή των εταιριών...
 

David

Established Member
19 September 2007
197
Θεσσαλονίκη
AΦου ηδη εχεις LCD ωρα να αναβαθμιστεις σε πλασμα.:2thumb22sup:

Σε λιγο καιρο ερχεται η Panasonic 50GT20 που ειναι 3D και με μετατροπη υλικου 2D->3D...

http://www.fullhd.gr/2009-08-25-12-12-08/2009-08-25-12-13-22/4772-panasonicifa-2010.html

:marchmellow: ...δεν ξέρω...πλάσμα έχει ο πατέρας μου, μια πιονίρα την 504 αν θυμαμαι , εδώ και πολλά χρόνια χωρίς προβλήματα, βέβαια νομίζω πως έχω καλύτερο μαυρο απο εκεινην!:firstprize:
Το πρόβλημα είναι πως την έχω συνδεμένη στο πισι και δουλεύει πολλές ώρες σαν οθόνη, οπότε με την πλάσμα θα έχω πρόβλημα μάλλον με τα στάσιμα είδωλα...έτσι δεν είναι? δεν είναι ακόμα πρόβλημα στις πλάσμα?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
:marchmellow: ...δεν ξέρω...πλάσμα έχει ο πατέρας μου, μια πιονίρα την 504 αν θυμαμαι , εδώ και πολλά χρόνια χωρίς προβλήματα, βέβαια νομίζω πως έχω καλύτερο μαυρο απο εκεινην!:firstprize:

Mη σου προξενεί εντύπωση... Η 504 είχε μαύρο στα 0,5nits. Η Χ3500, με κατάλληλη ρύθμιση του backlight, μπορεί να πέσει πιο χαμηλά...
 

David

Established Member
19 September 2007
197
Θεσσαλονίκη
Mη σου προξενεί εντύπωση... Η 504 είχε μαύρο στα 0,5nits. Η Χ3500, με κατάλληλη ρύθμιση του backlight, μπορεί να πέσει πιο χαμηλά...

καλά κατάλαβα...:a0210:

...επειδή τελευταία δεν ασχολήθηκα με το θέμα, υπάρχουν lcd >46" που να είναι καλύτερες γενικά και ιδιαίτερα στο μαύρο απο την σόνυ μου και να βρίσκονται στην κατηγορία των +-1500 ευρώ?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
καλά κατάλαβα...:a0210:

...επειδή τελευταία δεν ασχολήθηκα με το θέμα, υπάρχουν lcd >46" που να είναι καλύτερες γενικά και ιδιαίτερα στο μαύρο απο την σόνυ μου και να βρίσκονται στην κατηγορία των +-1500 ευρώ?

Ειδικά για το μαύρο, όλες οι σημερινές Plasma είναι καλύτερες από την Sony σου και το ίδιο ισχύει και για τα S-PVA και UV2A panel, από την πλευρά των LCD...

Για τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά, θα πρέπει να εξετάσεις ξεχωριστά τα επιμέρους μοντέλα, καθώς η X3500 ήταν μία χορταστική από πλευράς δυνατοτήτων και επεξεργασίας, τηλεόραση...