Samsung C550 LCD : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

marios1234

Established Member
20 October 2009
114
Λοιπον χθες παρελαβα την καινουρια SAMSUNG LE40C550!!Τελικα χωρεσε μια χαρα στο σαλονι και ηδη συνηθισα το μεγεθος!Μεχρι στιγμης ειμαι ικανοποιημενος!Εβαλα μεσω usb και κατι HD βιντεακια απ´το youtube να φανταστειτε και επαθα πλακα!Παιζει πολυ καλα!
Οσον αφορα τα αναλογικα καναλια οπως ειναι λογικο μου κακοφανηκε λιγο η εικονα σε σχεση με την CRT που ειχα προηγουμενως,ομως ενταξει θα τα συνηθισω κι αυτα που παιζουν σε Halia Definition!
Και τα ψηφιακα της ΕΡΤ πιανουν κανονικα και εχω ελληνικο EPG!Ομως ηθελα να ρωτησω κατι γι'αυτα.Επειδη λαμβανω απο το Πηλιο που παιζουν απο δυο συχνοτητες(42,53) ενω τις σαρωσε κανονικα μου εμφανισε 4 καναλια και οχι 8,δηλαδη περασε την μια απ´τις δυο συχνοτητες ενω και οι δυο εχουν σημα κανονικα.Αυτο συμβαινει επειδη εκπεμπουν τα ιδια καναλια ή ειναι προβλημα?

Και μια ερωτηση σχετικα με το internet που ρωτουσα και σε προηγουμενα posts.Ειναι σιγουρο οτι με ενα καλωδιο ethernet θα μπορω να μπαινω στο youtube?Αυτο με ενδιαφερει κυριως!Θελω να πω,χρειαζεται και κατι αλλο?Δεν ετο εχω ψαξει αυτο το θεμα....
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,332
Αθήνα...
Απάντηση: Re: Grundig 37''

Λοιπον χθες παρελαβα την καινουρια SAMSUNG LE40C550!!Τελικα χωρεσε μια χαρα στο σαλονι και ηδη συνηθισα το μεγεθος!Μεχρι στιγμης ειμαι ικανοποιημενος!Εβαλα μεσω usb και κατι HD βιντεακια απ´το youtube να φανταστειτε και επαθα πλακα!Παιζει πολυ καλα!
Οσον αφορα τα αναλογικα καναλια οπως ειναι λογικο μου κακοφανηκε λιγο η εικονα σε σχεση με την CRT που ειχα προηγουμενως,ομως ενταξει θα τα συνηθισω κι αυτα που παιζουν σε Halia Definition!
Και τα ψηφιακα της ΕΡΤ πιανουν κανονικα και εχω ελληνικο EPG!Ομως ηθελα να ρωτησω κατι γι'αυτα.Επειδη λαμβανω απο το Πηλιο που παιζουν απο δυο συχνοτητες(42,53) ενω τις σαρωσε κανονικα μου εμφανισε 4 καναλια και οχι 8,δηλαδη περασε την μια απ´τις δυο συχνοτητες ενω και οι δυο εχουν σημα κανονικα.Αυτο συμβαινει επειδη εκπεμπουν τα ιδια καναλια ή ειναι προβλημα?

Και μια ερωτηση σχετικα με το internet που ρωτουσα και σε προηγουμενα posts.Ειναι σιγουρο οτι με ενα καλωδιο ethernet θα μπορω να μπαινω στο youtube?Αυτο με ενδιαφερει κυριως!Θελω να πω,χρειαζεται και κατι αλλο?Δεν ετο εχω ψαξει αυτο το θεμα....

Την 650 πήρες πιθανότατα,με clips απο το youtube δεν καταλαβαίνεις τίποτα μιας και δεν αξιοποιείς τις δυνατότητες της τηλεόρασης στο έπακρον,με ethernet θα κάνεις λογαριασμό και θα μπαίνεις σε διάφορους ιστότοπους.4 είναι τα κανάλια της ΕΡΤ.Υπάρχει και το ασύρματο usb stick που το συνδέεις (πρέπει να είναι αυτό της samsung)και δεν χρειάζεσαι το ethernet.
 

marios1234

Established Member
20 October 2009
114
Re: Grundig 37''

Την 550 πηρα!Πιστευεις οτι αξιζει αυτο το usb stick γιατι το μελος ''mpetou'' μου ειπε οτι δεν αξιζει να δωσω 60 ευρω...τα καναλια της ΕΡΤ το ξερω οτι ειναι 4 απλα λεω οτι στην περιοχη μου τα λαμβανω απο 2 συχνοτητες και ενω σε εναν εξωτερικο ψηφιακο δεκτη μου σαρωνει και τις 2 εμφανιζοντας 8 καναλια, η samsung δειχνει μονο 4(ειτε απ'την μια ειτε απ'την αλλη συχνοτητα)...
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,332
Αθήνα...
Απάντηση: Re: Grundig 37''

Την 550 πηρα!Πιστευεις οτι αξιζει αυτο το usb stick γιατι το μελος ''mpetou'' μου ειπε οτι δεν αξιζει να δωσω 60 ευρω...τα καναλια της ΕΡΤ το ξερω οτι ειναι 4 απλα λεω οτι στην περιοχη μου τα λαμβανω απο 2 συχνοτητες και ενω σε εναν εξωτερικο ψηφιακο δεκτη μου σαρωνει και τις 2 εμφανιζοντας 8 καναλια, η samsung δειχνει μονο 4(ειτε απ'την μια ειτε απ'την αλλη συχνοτητα)...

Το ασύρματο είναι καθαρά δικιά σου γνώμη εάν θα το πάρεις ή όχι,εαν δέν θέλεις να έχεις καλώδια το αγοράζεις,εάν δεν έχεις πρόβλημα και είναι το router κοντά,τότε δεν σου χρειάζεται.Και τα καλά usb sticks για ίντερνετ στο pc τόσο κάνουν,αλλά δεν τα δέχεται η τηλεόραση,θέλει μόνο της samsung.
 

mpetou

AVClub Enthusiast
22 May 2010
1,282
Re: Grundig 37''

παρε ενα καλωδιακι utp cat. 5(ποιο φτηνο)/6(ποιο ακριβο) και θα εχεις κανονικα youtube
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,332
Αθήνα...
Απάντηση: Grundig 37''

H 40C550 δεν έχει internet@tv οπότε και το wifi μπορεί να σου χρειαστεί μόνο για την σύνδεση του pc.Δεν έχει time shift και skype.Αυτές είναι οι διαφορές με την 650.
 

Vamire

New member
1 January 2011
72
Samsung C550

Πανευτυχής κάτοχος εδω και μέρες.
Μάλιστα δεν την εχω εκμεταλλευτεί στο έπακρο με δικτυακές συνδέσεις και διάφορα αλλα οπως σύνδεση με το κινητό.

Το usb player που εχει απλα δεν υπάρχει τα παίζει ολα αλλα δεν ξέρω αν μπορεί να γράψει πρόγραμμα.
Το μαύρο της απλα εκπληκτικό για lcd σου δινει και την δυνατότητα να το ρυθμίσεις!

Τα άξιζε τα χρήματα της με το παραπάνω!:SFGSFGSF:

Στα αρνητικά της το μενού της εχει παρα πολλα πρόσθετα και επιλογές για εικόνα πράγμα που σε μπερδεύει ορισμένες φορες.
Πιστεύω οτι θα μπορούσε να ειχε και ποιο εύκολο!
Επίσης καλο θα ηταν να ειχε και 2-3 προφιλ ωστε να μην χρειάζεται κάθε φορα να κανεις τις ρυθμίσεις.
Αν και αποτι νομιζω αποθηκεύει ανάλογα με την συσκευή που εχεις συνδεδεμένη.
 

zealavor

New member
16 February 2009
3
1) Εφόσον δεν έχει Ιnternet@TV δεν συνδέεται αυτόνομα στο Internet, σωστά?
2) Την έχει συνδέσει κανείς δικτυακά, να κάνει stream DLNA ταινίες από άλλο PC ή από NAS? Εγώ θέλω να την πάρω για να κάνω αυτό.
3) Οι διαφορές με την 650 είναι το Internet@TV (που σε αφήνει μόνο σε επιλεγμένα sites - εγώ θα ήθελα free web-surfing άρα πρέπει να το συνδέσω με PC) και τα 100Hz. Πιστεύετε ότι αξίζει τα 150-200 ευρώ παραπάνω απο την 550?
 

Vamire

New member
1 January 2011
72
Φιλε μου τι να το κανεις το internet@tv ολες οι υπηρεσιες του ειναι για Ελλάδα μαπα και αν δεν εχεις γρηγορο νετ να και φραγκα να νοικιαζεις ταινιες αστο.
Το μονο καλο για μενα ειναι το facebook twitter και youtube.
Τα οποια μπορεις να κανεις και απο το pc σου.
Περισσοτερο για εντυπωσιασμο ειναι ολα αυτα παρα να μπουν στην καθημερινοτητα σου.
 

acaliptos

Established Member
28 February 2007
256
Απάντηση: Re: Grundig 37''

.....ενω σε εναν εξωτερικο ψηφιακο δεκτη μου σαρωνει και τις 2 εμφανιζοντας 8 καναλια, η samsung δειχνει μονο 4(ειτε απ'την μια ειτε απ'την αλλη συχνοτητα)...

Βρήκες λύση σε αυτό το θέμα?
 

tns_tsan

New member
11 May 2011
2
καλησπερα παιδια να ρωτησω κατι η le32d550 τι διαφορες εχει απο τη 32c550?

ευχαριστω
θανασης.
 

tns_tsan

New member
11 May 2011
2
νομιζω κανεις λαθος.μπορει κι εγω να μην το ειπα σωστα
αυτη λεω http://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/electronics/vision/tv/samsung-le-32d550.php
ειναι καλη προσφορα να τη χτυπησω?
χτες ολο το απογευμα την ειχαν 409 και το βραδυ την ανεβασαν 437 (σημερα εχουν stock day)
θα μας τρελανουν?

ευχαριστω
θανασης