Τα πάντα για LUMAPOWER

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Καλησπερα σε ολους.

Τα λεει ολα ο τιτλος.

Μου ηρθε να ανοιξω αυτο το τοπικ γιατι τακτοποιουσα στα κουτια τους τους Lumapower που εχω.

Πηρα μετα απο καιρο τον D-mini VX SST-50 και ειχα φορτισμενη μια μπαταρια 18650 ultrafire. Μετρησα με το αμπερομετρο 2 Αμπερ:music-smiley-005: παρακαλω.

Δεν εχω να πω τιποτα αλλο.
 

learner

Senior Member
15 January 2010
697
Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ LUMAPOWER

Αντε με το καλο να παρεις και το νεο μεγαλο κατοπτρο.
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ LUMAPOWER

Αντε με το καλο να παρεις και το νεο μεγαλο κατοπτρο.

μπα δεν νομιζω, παει πολυ. Δεν ειναι φακος αυτος. Αλλα ποτε μην λες ποτε.
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ LUMAPOWER

Τωρα μου ερχονται ενα ενα. Κοιτα να δεις που οταν θελεις κατι δεν το εχεις.

εβαλα τον D-mini Vx ultra SST-50 για μιση ωρα αναμενο στο high. Τον αφησα σπιτι και μετα ηρθα και εκαιγε παρα πολυ. Παιδια πραγματικα χωρις αστεια εκαιγε. Αλλα δουλευε κανονικα δεν ειχε προβλημα.

το θεμα ειναι οτι ηθελα να εχω τον αισθητηρα θερμοκρασιας να το μετρησω με το πολυμετρο.αλλα καπου το εχω παει και δεν θυμαμαι.

Ηταν μια καλη ευκαιρια να δουμε την θερμοκρασια σωματος.
 

learner

Senior Member
15 January 2010
697
Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ LUMAPOWER

Αντιθετα ο deerelight απλα ηταν ζεστος μετα απο μισάωρο;
 

learner

Senior Member
15 January 2010
697
Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ LUMAPOWER

Απο αμπερ 2 τραβα ο ενας. Ο deerelight ποσο;
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ LUMAPOWER

Απο αμπερ 2 τραβα ο ενας. Ο deerelight ποσο;

αν θυμαμαι 1.4 αλλα, αλλο κυκλωμα μπορει να χρησημοποιει ο ενας αλλο ο αλλος.
 

learner

Senior Member
15 January 2010
697
Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ LUMAPOWER

Δηλαδη κατα πασα πιθανοτητα αυτος με τα 2 αμπερ φωτοβολει περισσοτερο απο αυτον με τα 1,4;
Η παιζει ρολο και η αποδοση του κυκλωματος. Δηλαδη υπαρχει περιπτωση αυτος με το 1,4 να φωτοβολει περισσοτερο απο αυτον με τα 2 αμπερ λογω καλυτερου κυκλωματος;
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ LUMAPOWER

είχα γράψει ένα άρθρο που εξηγούσα αναλυτικά, τα 2 αμπ πάνε σχεδόν αυτούσια στο λέντ, στο λουμαπαουερ, ενώ στο ντερεελαϊτ τα 1,4 πάνε μέσω του κυκλώματος και λόγω των 2 18650 στα 2,4 αμπ
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ LUMAPOWER

η δεσμη δεν εχει καμια σχεση απο το lumapower --> Dereelight. απλα το ενα μπορει να δουλεψει χωρις να σε αφησει για μια ωρα με μπαταρια 18650 στα 300 OTF και το δευτερο για να δουλεψει σωστα χρειαζεται 2 18650 για 1 ωρα περιπου και παραπανω στα 450 με 500 OTF.

Η λογικη ειναι οτι αρχιζει το πραγμα και ξεκαθαριζει. Η τεχνολογια στα LED παει και καλπαζει. Οποιες εταιριες απο εδω και στο εξης καταφερουν να δαμασουν την θερμοτητα σε μικρο σωμα και να αντεχουν στο χρονο αυτες θα ειναι που θα εχουν το πανω χερι.

Βεβαια ο καθε ενας με τις αναγκες του. Αν δουλευεις σε εσωτερικο χωρο ενας φακος μεχρι και 100 OTF σου κανει. Αν δουλευεις εξω σαν νυχτοφυλακας ή δασοφύλακας πυροσβεστης τοτε σου χρειαζονται 2 φακοι ενας για κοντα backup και ενα ΤΕΡΑΣ.

για τους υπολοιπους που κανουν το κεφι τους ή για αυτους που κανουν συλλογη περετερω απο την δουλεια τους (οπως εγω χρειαζομαι εναν σαν τον Zebralight H31 και τιποτα αλλο) δεν τους φτανει τιποτα!!!!
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ LUMAPOWER

εβαλα στον D-mini VX SST-50 2 RCR123 και νομιζω οτι εκαψα το pill. Μυρισε πολυ αλλα δουλευει οταν του εβαλα ξανα την 18650.

Προς το παρον δουλευει. Αν ειμαι τυχερος θα κρατησε καλα.
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ LUMAPOWER

εβαλα στον D-mini VX SST-50 2 RCR123 και νομιζω οτι εκαψα το pill. Μυρισε πολυ αλλα δουλευει οταν του εβαλα ξανα την 18650.

Προς το παρον δουλευει. Αν ειμαι τυχερος θα κρατησε καλα.

Introduction​
Lumapower D-mini VX Ultra supports input voltage from 3.3V to 4.2V. It is powered by 1 x
RCR123A or 1 x 18650 batteries (with D65V power extender). D-mini VX Ultra is fitted with
high power LED module driven by current regulation circuitry to achieve a consistent level of
light output for the useable life of the batteries.​
When using with the D65 power extender, only 1 x 18650 can be use.
Never use 2 x 123A or 2 x 16340, it may damage your flashlight.​
1 x primary CR123A for emergency use only, the output will be lower.
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Απάντηση: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ LUMAPOWER

το Lumapower Signature Tactical VX LED , Luminus SST-50 LED δυο RCR123δεχετε ,το δοκιμασα αλλα χωρις αυξιση παραγωγης
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ LUMAPOWER

ναι το ηξερα αλλα το δοκιμασα για να δω τι κανει. Παντως ακομα δουλευει μια χαρα. δεν εχει προβλημα.

Απο δευτερα ομως περιμενω και pills που εχω παραγειλει, γιατι σε περιπτωση που χρειαστω να εχω.

ειναι πολυ καλος φακος και πολυ χρησημος με μια 18650.

Οσο για τον Signature VX δεν τον εχω βγαλει απο το κουτι του μονο για λιγο.
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ LUMAPOWER

ναι το ηξερα αλλα το δοκιμασα για να δω τι κανει. Παντως ακομα δουλευει μια χαρα. δεν εχει προβλημα.

Απο δευτερα ομως περιμενω και pills που εχω παραγειλει, γιατι σε περιπτωση που χρειαστω να εχω.

ειναι πολυ καλος φακος και πολυ χρησημος με μια 18650.

Οσο για τον Signature VX δεν τον εχω βγαλει απο το κουτι του μονο για λιγο.
ειχε ευξηση παραγωγης?
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: Απάντηση: Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ LUMAPOWER

πως? αφου εχεις δυο. το ενα δεν το δουλευεις?

οχι το εχω στο κουτι

ειχε ευξηση παραγωγης?

δεν ειδα κατι οχι. Ισως υπαρχει κατι. Λογικα θα επρεπε να ειναι εμφανης, εγω δεν ειδα αλλαγη.
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ LUMAPOWER

σημερα ελαβα τα SST-50 pills για τον D-mini VX ultra.

Γενικα εξυπνες αγορες σε φακο ειναι αυτες που μπορεις να βρεις αναβαθμιση ευκολα και γρηγορα.

Για παραδειγμα ο lumapower και ο Dereelight σου δινουν απλοχερα αυτη την ευκολια.

Εγω τωρα δεν θα χρειαστει να ανυσηχω για τους δυο αυτους φακους που τους χρησημοποιω περισσοτερο μαζι με τον αγαπημενο μου RRT-0.

Ο RRT-0 δυστυχως δεν εχει αυτη την ευκολια. Ετσι αν παθει κατι τοτε θα χρειαστει να κανω δικια μου μοντα.

Αυτα που χρειαζονται σε ενα φακο.

pills και tailcap switch.

Αυτα χαλανε περισσοτερο αφου ειναι και τα μονα που εχουν ηλεκρονικα και μηχανικα μερη.

Αν κατι δεν παει καλα με το σωμα και δεν κανει επαφη κατι θα κανεις να το φτιαξεις.

Μπραβο στην Lumapower που εχει support για pills και switches. Οπως και η dereelight.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,163
Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ LUMAPOWER

Γενικα εξυπνες αγορες σε φακο ειναι αυτες που μπορεις να βρεις αναβαθμιση ευκολα και γρηγορα.

πεςτο ψεματα....σημερα εβγαλα τον surefire 6P για πουλημα....την θεση του απο καιρο εχει παρει ενας Solarforce με σωληνα 4 κομματιων και 18χιλιοστα εσωτερικη διαμετρο.
ετσι μπορω να χρησιμοποιησω 1xAA, 2xAA, 1-2-3-4xCR123/RCR, 1-2-3-4x18350, 2x18500, 2x17500, 2x17670, 2x18650 Οτι θες καιει!