Τρόποι πληρωμής,κάρτες,PayPal,λογαριασμοί κτλ.

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Μιας και φυγαμε τελειως σε αλλα τοπικ καταθεστε οτιδηποτε σχετικο εδω.
Ας εξηγησει καποιος το paypal για αρχη.
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Για μένα το paypal: Το πιο χρήσιμο και μισητό εργαλείο πληρωμών! Διευκολύνει πολύ καθώς είναι 2 κλικ και το έχουν όλοι, τρώει όμως πολλά στις ισοτιμίες και αν χρειαστεί να κάνεις dispute θα σε φτάσει στο σημείο να ορκιστείς ότι δε θα το ξαναχρησιμοποιήσεις(και μετά θα το αθετήσεις φυσικά! :p)
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Το PayPal είναι μία online υπηρεσία μεταφοράς χρημάτων. Χρησιμοποιείται ευρέως για ασφαλείς συναλλαγές μέσω του Internet. Η εταιρία που το λειτουργεί είναι η ίδια που έχει το eBay και γι’ αυτό οι περισσότερες αγοραπωλησίες στο eBay εξωφλούνται μέσω PayPal. Τι μπορεί να κάνει ο Έλλην στο PayPal:

Να στείλει χρήματα σε κάποιον άλλο που έχει λογαριασμό σε αυτό (χωρις απαραιτήτως ο αποστολέας να έχει λογαριασμο, μια πιστωτική/χρεωστική κάρτα αρκει).
Να πάρει χρήματα απο κάποιον άλλο με αποστολή στον τραπεζικό λογαριασμό του (απαραίτητος ο λογαριασμός PayPal και καλύτερα ρωτήστε την τράπεζά σας αν το υποστηρίζει πρώτα).
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Πως λειτουργεί το PayPal:

Ακριβώς όπως ένας απλός τραπεζικός λογαριασμός. Μπορούμε να βάλουμε σε αυτόν λεφτά απο μία κάρτα (διότι το Διαδίκτυο δεν έχει ταμεία), να δεχτούμε λεφτά από κάποιον άλλο ή και να στείλουμε λεφτά σε άλλον. Εκτος αυτού, αν χρειάζεται να πληρώσουμε κάποιον αλλα δεν θέλουμε να μπούμε στη διαδικασία του λογαριασμού του ζητάμε ενα ειδικό mail με το ποσό που ζητάει και συμπληρώνουμε στην ειδική κρυπτογραφημένη σελίδα του PayPal τα στοιχεία της κάρτας μας. Μη φοβού λόου-λέβελ γιούζερ. Είναι 100% ασφαλές. Επίσης κάνει μετατροπές απο/σε δολλάρια/ευρώ/λίρες αυτόματα.
 
Last edited:

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Με λίγα λόγια:

Πιστωτική/χρεωστική κάρτα —> (PayPal αποστολέα —>) PayPal παραλήπτη —> Τραπεζικός λογαριασμός παραλήπτη.
είναι ασφαλές το PayPal:

Διότι ο μόνος που γνωρίζει τα στοιχεία της κάρτας μας είναι το ίδιο το PayPal. Ο παραλήπτης το μόνο που κάνει είναι να παραλαμβάνει τα χρήματα και ΟΧΙ αριθμούς καρτών. Επίσης όλες οι σελίδες του είναι κρυπτογραφημένες, πράμα που σημαίνει πως κανένας σατανικός χάκερ δεν μπορεί να υποκλέψει τα στοιχεία μας.
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
φορτοσε την π.χ. με 50 ευρω ( 2 ευρω προμηθεια) στο ταμειο. δεν κινδυνευεις καθολου, δεν ειναι πιστωτική
 

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Re: Απάντηση: Τρόποι πληρωμής,κάρτες,PayPal,λογαριασμοί κτλ.

βγαλε μια προπληρωμενη καρτα visa ή mastercard. ειναι 15 λεπτα υποθεση . και κανε αγωρες στα ξενα σαιτ;)
δεν θελω να μπλεκω με τις κωλοτραπεζες να τους χαριζω ποσοστα και να μου στελνουν καρτες που πρεπει να ακυρωσω και ολα τα σχετικα..μου εχουν τυχει τα παραπανω
 

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Re: Απάντηση: Τρόποι πληρωμής,κάρτες,PayPal,λογαριασμοί κτλ.

τα ποσοστα ειναι πολυ λιγοτερα απο τις προσφορες που θα βρεις στα ξενα σαιτ:grandpa:
θα το σκεφτω...δεν ειναι πιστωτικες παντως ε?
 

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Re: Απάντηση: Τρόποι πληρωμής,κάρτες,PayPal,λογαριασμοί κτλ.

οχι, και χωρις συνδρομη (τζαμπα δηλαδη)
πια προτεινεις και απο πια τραπεζα...εχουν καποια προνομια π.χ μπονους μετα απο αγορες κτλ.
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
η τραπεζα κερδιζει μονο απο μικρη προμηθεια (1%-2%). μπονους μη περιμενεις. εγω δουλευω με eurobank. πιο πανω προτειναν κυπρου. δες και αλφα τραπεζα. ρωτα για την προμηθεια φορτισεις. διαλεξε αυτην που ειναι πιο κοντα στο σπιτι σου:smile:
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
και οπωσδηποτε με σημα visa ή mastercard. δηλαδη ζητα visa προπληρωμενη, γιατι π.χ. την diners μερικα σαιτ δεν δεχονται
 
Last edited:

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Παιδιά, λοιπόν, οι χρεώσεις είναι ίδιες στις ισοτιμίες για όλες τις τράπεζες. Εγώ χρησιμοποιώ Alpha bank με web banking, χρεωστική κάρτα. Βάζω χρήματα μόνο όταν θέλω να αγοράσω κάτι. Επίσης, μέσω web banking παρακολουθώ όλες τις χρεώσεις. Τι πιο απλό? Αυτή είναι η λύση για το paypal, πηγαίνετε σε ένα κατάστημα ζητήστε να ανοίξετε λογαριασμό, χρεωστική κάρτα και web banking, θα σας κατευθύνουν και θα είστε οκ. Ούτε χρεώσεις όταν βάζεις χρήματα ούτε τπτ.
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Τρόποι πληρωμής,κάρτες,PayPal,λογαριασμοί κτλ.

Παιδιά, λοιπόν, οι χρεώσεις είναι ίδιες στις ισοτιμίες για όλες τις τράπεζες. Εγώ χρησιμοποιώ Alpha bank με web banking, χρεωστική κάρτα. Βάζω χρήματα μόνο όταν θέλω να αγοράσω κάτι. Επίσης, μέσω web banking παρακολουθώ όλες τις χρεώσεις. Τι πιο απλό? Αυτή είναι η λύση για το paypal, πηγαίνετε σε ένα κατάστημα ζητήστε να ανοίξετε λογαριασμό, χρεωστική κάρτα και web banking, θα σας κατευθύνουν και θα είστε οκ. Ούτε χρεώσεις όταν βάζεις χρήματα ούτε τπτ.
νομιζω υπαρχει καπια χρεωση στη συναλαγη paypal με χρεωστική. μερικα ευρω . αλλα μπορει να κανω λαθος