Στιγμιότυπα Πολέμου — Triage

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
avclubm.jpg









ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Triage







» Παιζουν: Κολιν Φαρελ, Τζειμι Σαιβς, Κριστοφερ Λι, Παθ Βεγκα.
» Σκηνοθέτης: Ντανις Τανοβιτς.
» Διάρκεια: 100' λεπτά
» κατηγορία: Περιπέτεια
» Studio: Hanway Films
» Διανομή: Odeon
» Έτος: 2009
» Γλώσσα: Αγγλικά.
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: DVD.








» Υπόθεση:
O Mαρκ (Κόλιν Φάρελ) και ο Ντέιβιντ (Τζέιμι Σάιβς) είναι απεσταλμένοι φωτογράφοι στον πόλεμο του Κουρδιστάν. Ο Μαρκ που είναι φιλόδοξος,
θέλει να συνεχίσει την αποστολή για λίγες ακόμα μέρες, μέχρι να βγάλει την ιδανική φωτογραφία, ενώ ο Ντέιβιντ, εξαντλημένος από την απελπισία
και την βία του πολέμου, αποφασίζει να γυρίσει πίσω στο σπίτι, όπου τον περιμένει η έγκυος σύζυγός του, Νταϊαν. Βαριά τραυματισμένος, ο Μαρκ θα
καταλήξει σε ένα νοσοκομείο στις σπηλιές του Χαρίρ, όπου παλιότερα είχε δει και καταγράψει τον Δόκτωρ Ταλζάνι (Μπράνκο Τζούρικ) να παίζει
τον ρόλο του Θεού, αποφασίζοντας για την μοίρα των ασθενών βάσει χρωματιστών ετικετών. Στις κίτρινες ο ασθενής έχριζε περίθαλψης, στις μπλε
καταδικαζόταν σε θάνατο. Τώρα που είναι αυτός ασθενής, θα έρθει αντιμέτωπος με την φρικαλεότητα του πολέμου, βλέποντας την ζωή του
να εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από την κρίση του γιατρού Ταλζάνι.






— AvCLUB.gr // Audio & Video Fanatics Area —
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΠΟΛΕΜΟΥ — Triage

Μου κάνει εντύπωση πως έχει περάσει έτσι ασχολίαστη η νέα ταινία του δημιουργού του Νο Man's Land... :chinscratch:
 

Beavis

AVClub Addicted Member
25 August 2006
2,256
AΘΗΝΑ
Re: ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΠΟΛΕΜΟΥ — Triage

την ειδα προχθες
παρα πολυ καλη ταινια,συγκλονιστικη
 

Beavis

AVClub Addicted Member
25 August 2006
2,256
AΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΠΟΛΕΜΟΥ — Triage

Μου κάνει εντύπωση πως έχει περάσει έτσι ασχολίαστη η νέα ταινία του δημιουργού του Νο Man's Land... :chinscratch:

και το no mans land μου αρεσε παρα πολυ,ειχε παρει και οσκαρ ξενογλωσσης ταινιας την χρονια αυτη ξεπερνωντας και την Amelie
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΠΟΛΕΜΟΥ — Triage

και το no mans land μου αρεσε παρα πολυ,ειχε παρει και οσκαρ ξενογλωσσης ταινιας την χρονια αυτη ξεπερνωντας και την Amelie

Και εμένα μου άρεσε πολύ το ΝΜL, και έχω υψηλές προσδοκίες και από το Triage (όταν τελοσπάντων καταφέρω να το δω...)
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΠΟΛΕΜΟΥ — Triage

Καλό ήταν τελικά... αλλά No Man's Land, δεν ήταν... -bye-