VT20 ή C8000

grigos

New member
7 June 2010
3
Καλησπέρα παιδιά!
Είμαι στην αναζήτηση τηλεόρασης και ήμουν μεταξύ VT20 & C8000.. μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα με κερδίζει η VT20… Θέλω να μου λύσετε μια τελευταία απορία…. Υπάρχει περίπτωση να διαφέρουν στον τρόπο απεικόνισης του 3D? Και εξηγούμαι.. μου δημιουργήθηκε η εντύπωση πως η C8000 βγάζει τα αντικείμενα προς τα έξω ενώ η VT20 απλά έχει βάθος… παίζει να είναι θέμα της τηλεόρασης ή απλά είναι θέμα του (διαφορετικού) υλικού που έπαιζαν?!
Συγνώμη αν έχει αναφερθεί ξανά!
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Panasonic Plasma VT20 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα παιδιά!
Είμαι στην αναζήτηση τηλεόρασης και ήμουν μεταξύ VT20 & C8000.. μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα με κερδίζει η VT20… Θέλω να μου λύσετε μια τελευταία απορία…. Υπάρχει περίπτωση να διαφέρουν στον τρόπο απεικόνισης του 3D? Και εξηγούμαι.. μου δημιουργήθηκε η εντύπωση πως η C8000 βγάζει τα αντικείμενα προς τα έξω ενώ η VT20 απλά έχει βάθος… παίζει να είναι θέμα της τηλεόρασης ή απλά είναι θέμα του (διαφορετικού) υλικού που έπαιζαν?!
Συγνώμη αν έχει αναφερθεί ξανά!

Διάβασε αυτό το νημα :

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=54600

θα σου ληθούν σχεδόν όλες οι απορίες που έχεις....
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)

grigos

New member
7 June 2010
3
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας! Θα τα διαβάσω αυτά που μου υποδείξατε.. δεν είμαι και τόσο καλός γνώστης για να ξέρω αν είναι η καλύτερη του 2010 πάντως έχω καταλάβει πως είναι καλύτερη από την 8000. Απλά επειδή τις είδα και τις 2 στο πλαίσιο μου φάνηκε πως στην 8000 ‛πετάει’ τα αντικείμενα έξω πράγμα που δείχνει πιο εντυπωσιακό.. χωρίς να γνωρίζω υποθέτω ότι είναι θέμα του υλικού που έπαιζαν (η 8000 monsters vs aliens και η VT20 κάποια ολιγόλεπτα κλιπακια από τα οποία το ένα ήταν animation).
 

Chesham

New member
9 June 2009
31
Αθήνα
VT20 ειτε σαν 3D ειτε σαν 2D μιλαμε για την καλυτερη τηλεοραση του 2010 και σιγουρα μεγαλη διαφορα απο την C8000...http://www.avforums.com/review/Panasonic-VT20-TX-P50VT20-VT20-3D-Plasma-Review.html
Διαφωνώ με αυτό που υποστηρίζεις και θα πρότεινα στον ενδιαφερόμενο να πάει σε κάποιο κατάστημα και να τις ξανα-δει από κοντά και να εμπιστευτεί τα μάτια του.Προσωπικά είχα διαβάσει τα καλά λόγια για την VT20 και πήγα με μεγάλη χαρά να την δω να παίζει.Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι είναι πολύ σκοτεινή για τα γούστα μου και έτσι την απέρριψα. Και σχετικά με το 3D, πράγματι και εγώ διαπίστωσα το αντικείμενο να βγαίνει έξω στην C8000 και στην VT20 απλά να δείχνει βάθος.Όμως για να είμαστε αντικειμενικοί θα πρέπει να παίζουν και οι δύο το ίδιο.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά!
Είμαι στην αναζήτηση τηλεόρασης και ήμουν μεταξύ VT20 & C8000.. μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα με κερδίζει η VT20… Θέλω να μου λύσετε μια τελευταία απορία…. Υπάρχει περίπτωση να διαφέρουν στον τρόπο απεικόνισης του 3D? Και εξηγούμαι.. μου δημιουργήθηκε η εντύπωση πως η C8000 βγάζει τα αντικείμενα προς τα έξω ενώ η VT20 απλά έχει βάθος… παίζει να είναι θέμα της τηλεόρασης ή απλά είναι θέμα του (διαφορετικού) υλικού που έπαιζαν?!
Συγνώμη αν έχει αναφερθεί ξανά!


Αν και δεν εχει σημασία τωρα αφου όπως διαβάζω έχεις καταλήξει, εγω θα πρότεινα σε όποιον ενδιαφέρεται να μην παίρνει τοις μετρητοίς ότι διαβάζει αλλά να προσπαθεί να βρει τροπο ώστε να δει με τα μάτια του και σε όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες θέασης.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Διαφωνώ με αυτό που υποστηρίζεις και θα πρότεινα στον ενδιαφερόμενο να πάει σε κάποιο κατάστημα και να τις ξανα-δει από κοντά και να εμπιστευτεί τα μάτια του.

Οι λεξεις "καταστημα" και "εμπιστευτει τα ματια του" δεν πανε στην ιδια προταση καθως αν μιλαμε για καταστηματα τυπου Saturn το υπερβολικο φως οδηγει σε λαθος συμπερασματα...

Επι της ουσιας συγκριση VT20 με C8000 απλα δεν υπαρχει γιατι η διαφορα στην εικονα ειναι πολυ μεγαλη...βεβαια υπαρχει η δικαιολογια οτι υπαρχει και διαφορα στην τιμη μεταξυ 50VT20 και 46C8000...
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
βεβαια υπαρχει η δικαιολογια οτι υπαρχει και διαφορα στην τιμη μεταξυ 50VT20 και 46C8000...

Αν καποιος συνυπολογισει τα γυαλια που στην πανασονικ ειναι μαζι και τις 4" μεγαλυτερο μεγεθος , μαλλον η διαφορα τους δεν ειναι μεγαλη .
Απο εκει και περα , αν καποιος δινει 2000 + καλο θα ειναι να ψαξει και να δει οσο περισσοτερο γινεται πριν αποφασισει .
:2thumb22sup:
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Ανεξάρτητα του ότι υπαρχουν και καταστήματα που ο φωτισμος είναι πιο προσεκτικός , είναι γεγονος πως οι τηλεοράσεις Plasma είναι πολύ ευαίσθητες στο φωτισμό ακόμα και ενός σαλονιού καθώς η αίσθηση αντίθεσης επηρεάζεται αρνητικά.
Και ας μη ξεχνάμε πως η πλειοψηφία παρακολουθεί στο σαλόνι τους με φωτα αναμμένα η εστω με κάποιο πορτατίφ .
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Και μιας και καταθέτουμε τις εμπειρίες μας...

...στο δικό μου σαλόνι δεν ισχύει κάτι τέτοιο, τα ΣΚ που παρακολουθώ πρωί ή μεσημέρι τηλεόραση δεν έχω αισθητή αλλοίωση της αντίθεσης (είτε είναι ανοιχτά είτε κλειστά τα πατζούρια στην μπαλκονόπορτα 2,5 μέτρων που βρίσκεται παραπλεύρως της τηλεόρασης), το ίδιο συμβαίνει και όταν υπάρχει φωτισμός στην παρακείμενη κουζίνα η οποία είναι συνέχεια της σαλοτραπεζαρίας (ή κάποιος κρυφός φωτισμός στο σαλόνι) τα 110 nits που έχει μετρηθεί και βγάζει η δική μου G10 επαρκούν, ώστε να μην έχω πρόβλημα, τα ανωτέρω αναφερόμενα στον δικό μου χώρο είναι αισθητά μόνο στην λειτουργία του προβολέα μου, όπου είναι απαραίτητη η συσκότιση.
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Εγω παλι , λογω αντανακλασης , ενοχλουμαι απο το μεγαλο παραθυρο που ειναι ακριβως απεναντι απο την τηλεοραση οταν βλεπω σκοτεινες σκηνες...
Με τα υπολοιπα φωτα , παραθυρα κλπ που δεν εχουν αμεση επαφη , δεν εχω διαπιστωσει το παραμικρο...
Για την U μιλαω που δεν εχει και κανενα αντιανακλαστικο φιλτρο
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Εχοντας δει και την c8000 και την vt20 να παιζουν το ιδιο 2D και 3D υλικο διπλα-διπλα η VT20,στα ματια μου,ηταν μια κλαση πανω.Επισης γνωμη μου ειναι οτι και φετος η samsung βγαζει (στις edge led σειρες c7000-8000) γκατζετο-στολιδια για το σαλονι που τα κανουν ολα ΑΛΛΑ δεν ειναι και οι καλυτερες τηλεορασεις σαν τηλεοραση=εικονα,καλες ειναι.Εγω προσωπικα, θα ηθελα μια 65vt20,απο χθες,αλλα και να ειχε κυκλοφορησει, δεν μπορω να την αγορασω.Aν ηθελα οπωσδηποτε LCD TV θα κοιτουσα την c750.Αν μπορουσα να περιμενω, θα εβλεπα και τις sony οταν βγουν.Προσωπικα πιστευω οτι το 3D παει "κουστουμι" με τις Plasma και οχι με τις Lcd τηλεορασεις.Και τελος καλα ειναι να δει κανεις τις plasma c6900,7000 που λογικα θα ειναι οι value 3D tv της χρονιας.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: VT20 ή C8000

Ανεξάρτητα του ότι υπαρχουν και καταστήματα που ο φωτισμος είναι πιο προσεκτικός , είναι γεγονος πως οι τηλεοράσεις Plasma είναι πολύ ευαίσθητες στο φωτισμό ακόμα και ενός σαλονιού καθώς η αίσθηση αντίθεσης επηρεάζεται αρνητικά.

LCD και καλη αντιθεση δεν πανε καν στην ιδια προταση...

Η αντιθεση εξαρταται απο το μαυρο και με 0.01 Nits η VT20 ειναι μακραν οτι καλυτερο υπαρχει πλην Kuro...

Στην αλλη οχθη εχουμε την C8000 με ψευτο dimming 12 περιοχων...ειναι αστειο καν να κανουμε συγκριση...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: VT20 ή C8000

Samsung 46C8000 , contrast 261-404:1...

UNTITLED.jpg


Panasonic 50VT20 , contrast 5850-12500:1...

UNTITLED.jpg


Ειναι σαν να συγκρινουμε Ferrari με FIAT Punto...