Το Νησί των Καταραμένων - Shutter Island

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Αμα ο ανθρωπος το χει...

Ειδα το BluRay και επαθα πλακα.

Τεχνικα τελειο - Εικαστικα απίστευτο.

Την υποθεση την εχουμε ξαναδει (εξ' ου και το τελος ειναι προβλεψιμο και ισως, εκ πρωτοις, ''απογοητευει'' - αν ομως σταθεις λιγο και το προσεγγισεις οχι απο την ''αστυνομικη'' μονο πλευρα, βλεπεις τα πολλα επιπεδα που εχει).

Ερμηνειες αψογες (ακομα και ο Ντικαπριος δεν με χαλασε :p).

Η δε φωτογραφια ειναι για σεμιναριο. Τι χρωματα, τι φωτισμοι, τι ατμοσφαιρα...μαγεια λεμε!

Κατι τετοιες ταινιες ειναι που σε κανουν να την λες 7η τεχνη!







edit by airb:


avclubx.jpg






ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΩΝ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΩΝ
Shutter Island




» Παιζουν: Λεονάρντο Ντι Κάπριο, Μαρκ Ράφαλο, Εμιλι Μόρτιμερ, Μπεν Κίνγκσλεϊ, Μισέλ Γουίλιαμς.
» Σκηνοθέτης: Μάρτιν Σκορσέζε

» Διάρκεια: 138' λεπτά
» κατηγορία: Περιπέτεια / Μυστηρίου

» Διανομή: Odeon
» Έτος: 2010

» Το παλιό κλειδωμένο νήμα!

» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY και DVD






» Υπόθεση:
Αστυνομικός της δεκαετίας του 50 στέλνεται σε νησί-άσυλο ψυχοπαθών δολοφόνων για να διαλευκάνει την μυστηριώδη
εξαφάνιση μιας παιδοκτόνου. Αυτά που ανακαλύπτει εκεί όμως συσκοτίζουν την υπόθεση κι ο αστυνομικός υποψιάζεται
ότι οι τρόφιμοι έχουν γίνει πειραματόζωα σε ένα απάνθρωπο πείραμα.



— AvCLUB.gr // Audio & Video Fanatics Area —
 
Last edited by a moderator:

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Shutter Island - BluRay

Έτσι ακριβώς είναι!

Είναι αυτό που λέω ολοκληρωμένη ταινία. Σε όλα τις τα σημεία δυνατή, σφιχτή. Σε μεγάλη φόρμα οι συντελεστές. Δεν υστερεί κανένας τομέας και κανένας ηθοποιός. Ακόμα και η Williams (η γυναίκα του Λιο) είναι εξαιρετική στον ρόλο.
Σε πάει σταδιακά σταδιακά χωρίς να βιάζεται και χωρίς να το καταλάβεις έχεις μπεί βαθιά στην ατμόσφαιρα της ταινίας, σε έχει συνεπάρει.
Απο τις καλύτερες ταινίες της χρονιάς αυτής τουλάχιστον για μένα. Είχα ενθουσιαστεί όταν την είδα.
 
Re: Shutter Island - BluRay

Πραγματικά μεγάλη ταινία, εκεί που προσωπικά περίμενα να δω ένα θριλεράκι της σειράς... Ευχάριστη έκπληξη, εξαιρετική φωτογραφία, προσεγμένες ερμηνείες, και σκηνοθεσία του μπαρουτοκαπνισμένου μάστορα...

Θέλω να περάσει λίγος καιρός μέχρι να την ξαναδώ, επειδή φοβάμαι μήπως χαζές λεπτομέρειες της επαναπροβολής με κάνουν να χάσω αυτή την αίσθηση απόλυτης ικανοποίησης που ένιωσα.
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Re: Shutter Island - BluRay

Η ταύτιση με τον πρωταγωνιστή ήταν καταπληκτική. Αυτό θα πει ατμόσφαιρα σε ταινία.

Στη δουλειά την επομένη τη συζητάγαμε 3 ανθρώποι (πολύ διαφορετικοί στα γούστα μάλιστα) για κανα μισάωρο. Αυτό γίνεται σπάνια και μόνο σε κορυφαίες ταινίες...
 
Last edited:

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: Απάντηση: Shutter Island - BluRay

Κυκλοφόρησε ?
blinkdr.gif
confusedde.gif

Όχι βέβαια.
Οι φίλοι που το είδαν θα μιλούν μάλλον για κάποιο δίσκο χωρίς υπότιτλους από το εξωτερικό.
Για την Ελλάδα τη ταινία εχει ανακοινώσει πως θα το κυκλοφορήσει η audio visual μέχρι το τέλος Ιουνίου.
Μέχρι τότε …..περιμένουμε!!!

Υ.Γ
Ελπίζω μόνο μη κάνει καμιά πατατιά και δέν το βγάλει σε blu-ray, όπως έκανε δηλαδή και με το "Σέρλοκ Χόλμς".
Για όλα τους έχω ικανούς.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Re: Shutter Island - BluRay

φοβάμαι μήπως χαζές λεπτομέρειες της επαναπροβολής με κάνουν να χάσω αυτή την αίσθηση απόλυτης ικανοποίησης που ένιωσα.
Αυτή είναι γενικά εμένα η αντιμετωπισή μου σε ταινίες που με ενθουσιάζουν.

Όσον αφορά τη συγκεκριμένη όμως και αφού είδα τα extras (κάτι που δεν κάνω σχεδόν ποτέ) συνειδητοποιησα ότι η επαναπροβολή θα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον (αφού ξέρεις το story πλέον, θα ''ανακαλύψεις'' ένα σωρό λεπτομέρειες που στην 1η προβολή δεν παρατήρησες).

Κυκλοφόρησε ?
blinkdr.gif
confusedde.gif
Μιλάμε φυσικά για το Αμερικάνικό BD.

Ποιος περιμένει τους Έλληνες τσοπάνηδες (sorry για την έκφραση αλλά είναι το λιγότερο που τους αξίζει για το που κατάντησαν το HD στην Ελλάδα) ;
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: Shutter Island - BluRay

Αμα ο ανθρωπος το χει...

Ειδα το BluRay και επαθα πλακα.

Τεχνικα τελειο - Εικαστικα απίστευτο.

Την υποθεση την εχουμε ξαναδει (εξ' ου και το τελος ειναι προβλεψιμο και ισως, εκ πρωτοις, ''απογοητευει'' - αν ομως σταθεις λιγο και το προσεγγισεις οχι απο την ''αστυνομικη'' μονο πλευρα, βλεπεις τα πολλα επιπεδα που εχει).

Ερμηνειες αψογες (ακομα και ο Ντικαπριος δεν με χαλασε :p).

Η δε φωτογραφια ειναι για σεμιναριο. Τι χρωματα, τι φωτισμοι, τι ατμοσφαιρα...μαγεια λεμε!

Κατι τετοιες ταινιες ειναι που σε κανουν να την λες 7η τεχνη!

Ταινιαρα! Συμφωνω σε ολα 100%!

πρεπει να ειναι η πρωτη φορα στην ιστορια..να το κοιταξω; :p


ΥΓ. Δειτε οπωσδηποτε τα extras...και μετα ξαναδειτε την ταινια με "αλλο ματι"... ;)
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Re: Απάντηση: Shutter Island - BluRay

Ταινιαρα! Συμφωνω σε ολα 100%!

πρεπει να ειναι η πρωτη φορα στην ιστορια..να το κοιταξω; :p


ΥΓ. Δειτε οπωσδηποτε τα extras...και μετα ξαναδειτε την ταινια με "αλλο ματι"... ;)

Συμφωνούμε και για τα Extras βλέπω (πρέπει να ειναι η 3η φορά στη ζωή μου που καθομαι να τα δω).

Σίγουρα να το κοιτάξουμε Τάκη... (ή εστω να παρουμε κανα λαχειο βρε αδερφέ :p)
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,174
Εκεί ψηλά.....
Re: Shutter Island - BluRay

Η ταινια αυτη εκτος απο 35mm φιλμ χρησιμοποιησαν και την ψηφιακη Arri D-21 καθως και 65mm !!! φιλμ .


Περιγραφει στα extras ποιες σκηνες γυριστηκαν με 65mm και ποιες με ψηφιακη καμερα ?


Χρηση φιλμ 65mm δεν θυμαμαι παρα πολλα χρονια πισω οταν ο Τομ Κρουζ και η Νικολ Κιντμαν εκαναν το Far and Away.

Πρεπει να ειχαν πιασει αραχνες οι καμερες 65mm απο τοτε.....
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Re: Shutter Island - BluRay

Περιγραφει στα extras ποιες σκηνες γυριστηκαν με 65mm και ποιες με ψηφιακη καμερα ?
Νομιζω πως οχι.

Δεν ηταν παντως τοσο ''τεχνικο'' οσο ''εικαστικό'' το θεμα.

Η φωτογραφια πχ ηταν απιστευτη αλλά σε κάποια σημεία μπορείς να πεις ότι σου έλλειπε ευκρίνεια (λέμε τώρα....)
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: Shutter Island - BluRay

Αυτο ισως δικαιολογειται απο την χρηση διαφορετικων καμερων και formats (αλλη αναλυτικοτητα τα 35mm αλλη τα 65mm).
Γενικα παντως, το bluray transfer ηταν απο τα καλυτερα που εχω δει-reference material...
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,735
πετρουπολη
Απάντηση: Shutter Island - BluRay

τι ειναι ολα αυτα που λετε ...
εδω ειναι ενα ονομα
martin scorcese !!!!


.

μονο που εχει να βγαλει μεγαλη ταινια απο τα Καλα Παιδια....
Νταξει θα μου πεις δεν συγκρινεται με το Shutter Island.Aλλη ταινια η μια αλλη ταινια η αλλη.
Οποτε να το συγκρινουμε με το Ακρωτηρι Του Φοβου.Που ηταν θριλλερ και μαλιστα διασκευη.
Πιστευει κανενας πραγματικα οτι εχουν σχεση αυτες οι 2 ταινιες μεταξυ τους?
Προσωπικα βαρεθηκα αφορητα το Shutter Island.Δεν το βρηκα ουτε ατμοσφαιρικο,ουτε καμμια εξαιρετικη κλιμακωση ειχε,ουτε το στοιχειο της εκπληξης με συνεπηρε.Γιατι μου εδειξε απο την αρχη οτι κατι τρεχει με τον Ντι Καπριο.Οσον αφορα την ερμηνεια του,το 'χω ξαναγραψει,πολυ καλος ο Μαρκ Ραφαλο...
Μην με παρεξηγειτε.Απλα απο το Σκορτσεζε περιμενω πολλα γιατι με εχει συνηθισει ετσι.Αν και εχω παψει πολλα χρονια να περιμενω κατι σπουδαιο απο αυτον παντα οταν βγαζει καινουρια ταινια εχω μια ελπιδα.και παντα την παταω...
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Shutter Island - BluRay

χθες το βράδυ είδα την ταινία. Μετρια θα έλεγα καθώς η υπόθεση είναι οφθαλμοφανή απο την αρχή ,άρα δεν έχεις και καποια μορφή αγωνίας εώς το τέλος.Γενικά είναι απο τις ταινίες που δεν την κλείνεις π.χ σαν το hurt locker άλλα δεν σε ξετρελαίνει κιόλλας.Με άλλα λόγια τέλεια για να σκοτώσεις 2 ωρίτσες σου.Πάντως πολύ καλό cast και πολυ καλές ερμηνείες.
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Re: Shutter Island - BluRay

θα βγει σε μπλου ρει στα βιντεο κλαμπ ?

αν ειναι να μη βγει ...

αρχισανε παλι τα ιδια ?
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Shutter Island - BluRay

Εγώ διαφωνώ με τους "αυστηρούς" φαν του Μάρτιν..
Υπέροχη ταινία,καταπληκτική ατμόσφαιρα,εικαστικά πανέμορφη,σασπένς,ερμηνείες,κλιμάκωση.

Και κορυφαία εικόνα σε Blu-ray. !
Την ξαναείδα και ας ήξερα το τέλος ,αφού κάθε φορά προσέχεις και μια λεπτομέρεια ή μια εικόνα που λόγω απορρόφησης μπορεί να σου ξέφυγε την πρώτη φορά.

Υ.Γ. Και μόνο η σκηνή με τον Γερμανό αξιωματικό να ψυχορραγεί σε μουσική υπόκρουση Μάλερ (και τα χαρτιά να αιωρούνται) αξίζει στο Πάνθεον του Σκορτσέζε..:worshippy:
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,174
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Shutter Island - BluRay

τι ειναι ολα αυτα που λετε ...
εδω ειναι ενα ονομα
martin scorcese !!!!


.

Και δικιο εχεις και αδικο.


Τα λεμε ολα αυτα γιατι οντως ο Σκορτσεζε ειναι ο πιονερος στο restoration φιλμ και εχει μαλιστα και μια εταιρεια που κανει την σπουδαιοτερη δουλεια στον τομεα αυτο.


(δεν το ηξερα και εγω ο Photis μου το ειπε προχτες που ηρθε η κουβεντα)
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,174
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Shutter Island - BluRay

Απλα απο το Σκορτσεζε περιμενω πολλα γιατι με εχει συνηθισει ετσι.Αν και εχω παψει πολλα χρονια να περιμενω κατι σπουδαιο απο αυτον παντα οταν βγαζει καινουρια ταινια εχω μια ελπιδα.και παντα την παταω...

Μια απο τα ιδια.


Ξερεις Πανο εχουν τελικα παραλληλη πορεια με τον Βουλγαρη που συνεργαστηκαν μαζι στις νυφες του.


Απιστευτο μου φαινεται ποσο πολυ μοιαζουν οι δρομοι τους.

Θα τους εκτιμω παντα και τους δυο και ας με απογοητευουν.