LG LE5300 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

ΠΑΝΟΣ ΚΤΕΝΙΔΗΣ

Established Member
8 July 2006
292
Πηγα εχθες στο Saturn στη Συγγρου και ειδα την παραπανω τηλεοραση που μου εκανε πολυ καλη εντυπωση.
Και φως και χρωμα και μαυρο.

Μαλιστα διπλα της η 50αρα ΡΚ550 εδειχνε ξεθωριασμενη και ανευρη.

Δεν λεω οτι ετσι θα ειναι μετα απο την καταλληλη ρυθμιση και σε περιβαλλον ελεγχομενου φωτισμου, αλλα δεν μπορω και να πιστεψω οτι η μια ηταν περισσοτερο προσεγμενη σε ρυθμισεις απ' την αλλη.

Δεν ειχα ακουσει ξανα πριν τιποτα για την νεα ταπεινη σειρα LED της LG και ετσι εξεπλαγην ευχαριστα.

Μαλιστα πηγα μ' ενα φιλο μαζι που ενδιαφερονταν για σχετικα αμεση αγορα και ενω τον ειχα προσανατολισει προς την ΡΚ550 και οι δυο καταληξαμε οτι η 5300 εδειχνε καλυτερα.

Φιλικη συμβουλη μην κλεισετε την μια πριν δειτε την αλλη.

Μπηκα στο site LG και ειδα οτι υπαρχει και ενα ακομη μοντελο η LE5500 στις 55 ιντσες τουλαχιστον.

Ξερει κανεις αν εχουν καποια αλλη διαφορα εκτος απο την συνδεσιμοτητα στο διαδικτυο την οποια εκτος του οτι προσωπικα τη βρισκω εντελως αχρηστη πιστευω και οτι προκειται για ενα μαλλον περιορισμενης εμπνευσης μαρκετιστικο τρυκ.
 

ΠΑΝΟΣ ΚΤΕΝΙΔΗΣ

Established Member
8 July 2006
292
Re: LG 55 LE5300

Απο περιεργεια, γιατι αυτα που γραφω δεν ειναι εντυπωσεις και σχολια οπως ειναι οι τιτλοι στο 90% των θεματων στην κατηγορια που το ειχα πρωτοβαλει;

Ειπα πουθενα οτι ενδιαφερομαι να αγορασω καμμια απο τις αναφερομενες στο thread;

Τελος παντων οτι σχολιο κανουμε για καποια τηλεοραση πρεπει να γινεται στο αγορα νεας τηλεορασης;

Οχι οτι μ' ενδιαφερει τοσο πολυ σε ποια υποκατηγορια μπαινει ενα θεμα, αλλα λιγο τα σχολεια και οι δημοσιοι υπαλληλοι καθηγητες τους, λιγο η τηλεοραση και ξανθιες οτι βλεπεις παιρνεις παρουσιαστριες, λιγο η αναξιοκρατια που η μορφωση δεν παιζει κανενα ρολο στην επαγγελματικη αποκατασταση κοντευουμε να ξεχασουμε τα ελληνικα μας.

Κι εγω, με την αδεια των διαχειριστων παντα, δεν σκοπευω.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: LG 55 LE5300

Εγώ μετέφερα το post σου και επειδή ρώταγες για τις διαφορές 5300 και 5500 μου δόθηκε η εντύπωση ότι ρωτούσες για Αγορά νέας τηλεόρασης, αν κατάλαβα λάθος ζητώ συγνώμη και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Στις κατηγορίες με συγκεκριμένα μοντέλα υπάρχουν στο 99,99 % νήματα με κατόχους, όλοι όσοι γράφουμε εδώ όταν πηγαίνουμε σε κάποιο κατάστημα βλέπουμε αρκετές τηλεοράσεις και είναι φυσιολογικό να μην ανοίγονται νήματα για όλα τα μοντέλα που κυκλοφορούν στην αγορά, μιας και μια βόλτα αρκεί για να δει κάποιος αρκετά μοντέλα.

Πέραν τούτου επανορθώνω με την μεταφορά το post στην ορθή του θέση και αλλάζω τον τίτλο του για να γίνει κατανοητό ότι πρόκειται για 'Reviews - Εντυπώσεις -Σχόλια' και ζητώ συγνώμη για την ξανθή κόμη , την ελλειπή μόρφωση και την αδυναμία κατανόησης της Ελληνικής γλώσσας.
 
Last edited:

ΠΑΝΟΣ ΚΤΕΝΙΔΗΣ

Established Member
8 July 2006
292
Οπως εγραψα ηδη στο προηγουμενο μηνυμα δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης, ουτε βεβαια θεμα επανορθωσης της.

Απλα προσπαθω να καταλαβω που θα ηταν πιο σχετικο το θεμα για να το διαβασουν περισσοτεροι αρα και να απαντησουν περισσοτεροι.

Οπου κρινεις οτι θα εχει μεγαλυτερη πιθανοτητα να το βαλεις χωρις καμμια διαφωνια.

Ουτε θα ηθελα ποτε σε ανθρωπους που εχουν προσφερει πολυ περισσοτερα απο εμενα σ' αυτο το χωρο να δημιουργηθει υπονοια κακης απο μερους μου προθεσης.

Θα προτεινα λοιπον να διαγραψεις το 2ο μου μηνυμα που ζητα τις διευκρινησεις για το που ηταν σωστο να μπει το θεμα και να το βαλεις οπου κρινεις εσυ καλυτερα.

Τα σχολια τελος δεν αφορουσαν εσενα φυσικα γιατι αφενος δεν νομιζω οτι εισαι ξανθη παρουσιαστρια σε καποια εκπομπη ουτε ξερω καν πως μοιαζεις αφου δεν εχει τυχει να συναντηθουμε ποτε. Απλα περιγραφουν μια κατασταση που ζουμε στη χωρα και απειλει ολους κι εμενα και εσενα. Θεωρω δεδομενο οτι ειμαστε απ την ιδια πλευρα.
 
Last edited:

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Το λάθος είναι δικό μου και διπλό μάλιστα καθώς υπάρχει στην Γενική Συζήτηση το νήμα που αφορά όλα τα (ορφανά από κατόχους) μοντέλα της LG για το 2010 ....- LG TV Line-up 2010 -

Τεσπα, είμαι εναντίον των διαγραφών και θεωρώ ότι ο καθένας μας φέρει την ευθύνη των δημοσιεύσεών του, επίσης δεν βλέπω κανένα λόγο να σβηστεί τίποτα, οπότε ας παραμείνει το παρών ως νήμα κατόχων, μιας και πιστεύω ότι θα υπάρξουν μελλοντικά φίλοι που θα την αγοράσουν...ευχαριστούμε για τις εντυπώσεις.

LG LE5300 / LED-LCD


lg-led-tv-47le5300-large.jpg


Wireless Full HD LED LCD

Η νέα σειρά LG LED LCD TV LE5300 σας προσφέρει μοναδική εικόνα Full HD 1080p σε μία πληθώρα μεγεθών. Απολαύστε μία εμπειρία Trumotion 100Hz και εκμεταλλευτείτε τη δυνατότητα ασύρματης σύνδεσης εξωτερικών συσκευών μέσω πομπού-δέκτη. Όλες αυτές οι δυνατότητες προσφέρονται από τηλεοράσεις φιλικές προς το περιβάλλον με λειτουργίες που χρησιμοποιούν τη μικρότερη δυνατή ενέργεια.


SITE ΚΑΤΑΣΚΕYΑΣΤΗ


32/37/42/47/55...... http://www.lg.com/gr/tv-audio-video/television/index.jsp

ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ - FAQ
http://www.lg.com/gr/tv-audio-video/television/LG-led-tv-37LE5300.jsp

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙO ΧΡΗΣΗΣ
http://www.lg.com/gr/common/product...udio-video/television/LG-led-tv-37LE5300.jsp#


REVIEWS


ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΤΟΧΩΝ
draco........... http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1242629&postcount=25

ΛΙΣΤΑ ΚΑΤΟΧΩΝ
1.gaos74.........22/5/10 ( κάποιες στιγμές δείχνει ασπρόμαυρα http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1237968&postcount=23 )
2.draco............5/6/10
3.spyros tz.......15/7/10 (πρόβλημα λήψης ψηφιακών καναλιών http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=63563 )
3.snoof............21/10/10
 
Last edited:

tasos2008

New member
14 May 2010
10
Τι γνώμη έχετε για αυτή τη τηλεόραση; και εγώ την είδα δίπλα σε μία 50PK550 στον Κωτσόβολο και πράγματι έπαιζε καλύτερα, το ξέρω ότι σε απόλυτες συνθήκες θέασης η plasma θα παίζει καλύτερα αλλά αναρωτιέμαι, μάλιστα στην plasma έπαιξα με τις ρυθμίσεις χωρίς να δω κάποια διαφορά (πόλλες αντανακλάσεις).
 

orinoco

New member
27 March 2009
61
endiaferomai kai ego gia tin sigkekrimeni - exei 1.259euro ston kotsovolo to opoio theoro poli kali timi. ksereis kapoion pou na tin exei hdh agorasei na mas pei entiposeis ???
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Καλώς ήρθες στη παρέα μας, ό,τι πληροφορία υπάρχει για την συγκεκριμένη τηλεόραση υπάρχει στο παρών thread, καθώς δεν υπάρχουν ακόμη κάτοχοι.

Αν είναι εύκολο, σε παρακαλώ να μην γράφεις με greeklish καθώς απαγορεύεται από τυς κανονισμούς του forum και είναι δυσανάγνωστα.

Επίσης δεν χρειάζεται να διπλοποστάρουμε τα μηνύματα μας σε διάφορα θέματα μέχρι να μας δοθεί κάποια απάντηση, έτσι είναι πιο εύκολο να λάβουμε απάντηση και να έχουμε κάπου συγκεντρωμένες τις απαντήσεις μας.

Οποιαδήποτε πληροφορία υπάρχει για την 5300 συζητιέται στο παρών νήμα, ότι θέλεις για συγκρίσεις, άλλη τηλεόραση κ.λ.π., μπορείς να χρησιμοποιήσεις το θέμα που έχεις ανοίξει στην Αγορά ( http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=61804 ) με την ίδια ερώτηση ως ανωτέρω...

..ευχαριστώ...-bye-
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: LG LE5300 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

LG 47LE5500 Review

912904d070aeaf6f56abc031cb3fc6cf.jpg


The good: Accurate color; matte screen performs well in bright rooms; plenty of streaming and interactive features; extensive picture controls; sleek styling with 1.1-inch-deep panel; energy efficient.

The bad: Imprecise local dimming causes stray illumination and blooming; reproduces light black levels; darker areas tinged blue; adjustable dejudder doesn't work well; benefits of 120Hz difficult to discern.

The bottom line: Some buyers might appreciate its design and features, but the picture quality of the LG LE5500 lags behind other local dimming LED-based LCDs.

http://reviews.cnet.com/flat-panel-...6482_7-34027028.html?tag=mncol;txt#cnetReview

Τιμές Skroutz:
http://www.skroutz.gr/s/264677/LG-47LE5500-47.html?keyphrase=47le5500

...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μαλιστα πηγα μ' ενα φιλο μαζι που ενδιαφερονταν για σχετικα αμεση αγορα και ενω τον ειχα προσανατολισει προς την ΡΚ550 και οι δυο καταληξαμε οτι η 5300 εδειχνε καλυτερα.

Λαθος τηλεοραση πηρε ο φιλος σου...δοκιμη στο Αγγλικο CNET βλεπω αρκετα υψηλοτερη βαθμολογια για την PK550...

http://reviews.cnet.co.uk/televisions/0,39030219,49305400,00.htm

Μαλιστα ειναι και "Editors' Choice winner"...

YΓ. Το τεστ ειναι για την 590 που ειναι ιδια με την δικια μας 550 αλλα εχει επιπλεον και δορυφορικο δεκτη...
 
Last edited:

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Αφου αυτο ειδαν , αυτο εκριναν υπεριων ...
Εχω πει κι εγω , πως αν δεν εμπιστευομουν τους κατοχους , με τιποτα δεν θα επαιρνα την U10 βλεποντας την σε καταστημα .
Ευτυχως , οι εχοντες δικαιωθηκαν και εγω ειμαι ευτυχης που πληρωσα τα μισα απ'οσα υπολογιζα και εχω και καλυτερη εικονα και περισσοτερες ιντσες...
:2thumb22sup:
 

ΠΑΝΟΣ ΚΤΕΝΙΔΗΣ

Established Member
8 July 2006
292
Δεν την πηρε ακομη, ψαχνεται.

Παντως εγω μετα απο αυτο που ειδα μονος μου ολοι οι reviewers του κοσμου να μου λενε το αντιθετο δεν θα τους πιστευα.

Θα προτεινα να δειτε και μονοι σας απο κοντα και να συγκρινετε. Μηπως με γελανε τα ματια μου. Αν και τα κοιταξα προσφατα...

Φυσικα υπαρχει παντα η πιθανοτητα η μια να ηταν εξαιρετικα ρυθμισμενη out of the box και η αλλη χαλια.

Αλλα ακομη κι ετσι να ειναι, και να μπορει να βελτιωθει τοσο πολυ η ΡΚ 550, το καλο νεο ειναι οτι με πολυ λιγα χρηματα (ανα ιντσα και παντα με τα μεχρι στιγμης δεδομενα κοστους συγκριτικα) υπαρχουν διαθεσιμες πολυ καλες επιλογες.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ωραια αυτα που ειδες στο Saturn αλλα η τηλεοραση που ξεχωριζει σε αφυσικα φωτεινο περιβαλλον ειναι 99% σιγουρο οτι θα ειναι αποτυχημενη επιλογη για σπιτι...

Δοκιμασε να πας σε κανα Plaisio η FNAC στο Mall που οι συνθηκες ειναι πολυ πιο κοντα σε οικιακο περιβαλλον και θα αλλαξεις γνωμη...
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Έχει απόλυτο δίκιο ο Yperion, σε σπίτι "κολλητού" η ΡΚ550 ήταν πολύ (πάρα πολύ) φωτεινή, ακόμη και σε "ρυθμούς" στρωσίματος.
 

prince

New member
6 June 2010
4
καλησπέρα. Μόλις μπήκα και είδα ότι το πλαίσιο έχει προσφορά στο web 749ευρώ την 42LE5300.μου φαίνεται φοβερή προσφορά και μάλλον θα την τσιμπήσω. αν μπορείτε πέιτε και οι ειδικοί μια γνώμη:2thumb22sup:
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Καλώς ήρθες ....

...δεν υπάρχει κάτοχος ακόμη, οι αναφορές που υπάρχουν είναι από εντυπώσεις σε καταστήματα, διάβασε και το review που έχει παρατεθεί στο post #10 (κι ας αφορά την 5500).

Οποιαδήποτε πληροφορία υπάρχει για την 5300 συζητιέται στο παρών νήμα, ότι θέλεις για συγκρίσεις, άλλη τηλεόραση κ.λ.π., μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο θέμα που έχει ανοίξει στην Αγορά ( http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=61804 ) ή ν´ανοίξεις κάποιο δικό σου..;)
 
Last edited:

draco

New member
5 June 2010
12
Re: 'Εχω προθεσμία μεχρι τις 8..ΣΗΜΕΡΑ!! Για 47''-55''

Τελικα επελεξα την LE5300. Tην εστησα χτες την συνεδεσα με τν υπολογιστη και εβαλα ενα παιχνιδι και μια ταινια να παιξει.Μπορω να πω οτι ειμαι υπερευχαριστημενος παιζει αψογα γιαυτο που θελω!

Οτι αξιοσημειωτο συμβει την εβδομαδα που ερχεται(και που θα την ψαχουλεψω) θα το αναφερω στο ανιστοιχο νημα!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: 'Εχω προθεσμία μεχρι τις 8..ΣΗΜΕΡΑ!! Για 47''-55''

Τελικα επελεξα την LE5300. Tην εστησα χτες την συνεδεσα με τν υπολογιστη και εβαλα ενα παιχνιδι και μια ταινια να παιξει.Μπορω να πω οτι ειμαι υπερευχαριστημενος παιζει αψογα γιαυτο που θελω!

Οτι αξιοσημειωτο συμβει την εβδομαδα που ερχεται(και που θα την ψαχουλεψω) θα το αναφερω στο ανιστοιχο νημα!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!

Καλορίζικη η LE5300 και απο μένα! Τελικά χώρεσε στο saxo???:ernaehrung004:
 

draco

New member
5 June 2010
12
Re: 'Εχω προθεσμία μεχρι τις 8..ΣΗΜΕΡΑ!! Για 47''-55''

Καλορίζικη η LE5300 και απο μένα! Τελικά χώρεσε στο saxo???:ernaehrung004:
Ευχαριστω φιλε μου, τελικα δεν χωραγε ολο το κουτι και χρειαστηκε να φωναξω ενα φιλο με σχαρα...χαλαλι η ταλαιπωρια!!!:award: