LG PJ550 / PLASMA : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

blizzard of ozz

New member
3 June 2010
11
καλησπερα απο ενα νεος μελος του φορουμ
προσφατα αγορασα την LG PJ550
η τηλεοραση υποτιθεται οτι διαθετει ενσωματωμενο αποκωδικοποιητη MPEG-4
δεν θα έπρεπε να μπορώ να βρω τα ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ?
απο το μενου μη αυτοματος χειρισμος τι αλολουθουμε για να περασουμε ψηφιακα καναλια...επιλεγοντς DVT ('η κάτι τέτοιο τελως παντων-δεν εχω τωρα μπροστα την τηλεοραση) στο μενου δεν ανιχνευει τιποτα...

επισης βλέπωντας μεσω USB ΤΑΙΝΙΕΣ, η τηλεοραση δεν βλεπει τη δυνατοτητα του μενου ωστε να αλλαξω το φορματ της εικονας και να κοψω τις μπαρες...
πως μπορώ να κοψω τις μπαρες στη λειτουργια του USB?καθως η τηλεοραση ειναι καινουργια και φοβαμαι να δω ταινιες με μπαρες μηπως αφησει μονιμο σημαδι στην οθονη
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Καλώς ήρθες, μιας και είσαι ο πρώτος κάτοχος του εν λόγω μοντέλου μετέφερα και μετονόμασα το post σου στην κατηγορία των PLASMA για χρήση από μελλοντικούς κατόχους και για ότι πληροφορίες βρίσκουμε...καλορίζικη.

ΛΙΣΤΑ ΚΑΤΟΧΩΝ

1. blizzard of ozz....3/6/10
2. panosaoua.........7/7/10
3. geox01..............18/8/10
4.nicolle................18/8/10
5.whois.................21/9/10
6.hercoulis.............12/10/10 (κολλημένα pixel http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1384858&postcount=69 )
7.lazarost2.............12/10/10
8.Tzimakos.............16/10/10
9.BASIILISP...........18/10/10
10.persival.............27/10/10
11.sofix.................29/10/10
12.Cmad................31/10/10
 
Last edited:

blizzard of ozz

New member
3 June 2010
11
ΟΚ ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..
Η τηλεοραση πρεπει ουσιαστικα να ειναι ιδια με την PJ350 (με καποιες επιπλεον εξοδους και βλεπει κ ταινιες το USB)...
ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΜΕΝΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ...
καλοδεχουμενες και οι συμωβουλες απο κατοχους PJ350 ...:ernaehrung004:
 

alest

New member
20 January 2007
41
θα σου απαντήσω ως ο μοναδικός μάλλον , ακόμα κάτοχος της pj 350. Για τα ψηφιακά , το μενού έγραφε ότι επιλέγεις ως χώρα το -- και όχι Ελλάδα. Εγώ αυτό έκανα και βρήκε αυτόματα τα ψηφιακά της ΕΡΤ. Για το πρόβλημα με τις ταινίες από usb δεν μπορώ να σου απαντήσω. Πάντως στην δικιά μου όταν έχω άλλες πηγές (dvd πχ) δουλεύει κανονικά

Καλορίζικη και καλοθέατη πάντως
 

blizzard of ozz

New member
3 June 2010
11
στο DVD οντως δουλευει...μπορεις να επιλεξεις οποιο φορματ εικονας θελεις..
αλλα στο USB δεν το βλεπω..εχω ψαξει σχεδον τα παντα..
απο στρώσιμο?
εκανες κατι ιδιαιτερο?
παρατηρησες καμια διαφορα στην εικόνα μετά??
 

alest

New member
20 January 2007
41
στο DVD οντως δουλευει...μπορεις να επιλεξεις οποιο φορματ εικονας θελεις..
αλλα στο USB δεν το βλεπω..εχω ψαξει σχεδον τα παντα..
απο στρώσιμο?
εκανες κατι ιδιαιτερο?
παρατηρησες καμια διαφορα στην εικόνα μετά??


χαμηλές ρυθμίσεις και αποφεύγω σταθερές εικόνες. ακόμα στρώνω
 

blizzard of ozz

New member
3 June 2010
11
χαμηλές ρυθμίσεις και αποφεύγω σταθερές εικόνες. ακόμα στρώνω

χαμηλές ρυθμίσεις?κατω απο 50%
τα εχω ολα στο 50% εκτος απο αντιθεση που το εχω στο 80%
εχεις και την αντιθεση πολύ χαμηλά?
δεν βλεπεται η εικονα με πολυ χαμηλά την αντίθεση ρε γαμωτο...
 

kostaka

New member
16 April 2010
10
Ειχα παραγγειλει μια pj550 50" πριν 15 μερες ... απο τον Τσαμπα μου ειχε πει σε 11 μερες οτι θα την εχω , μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχε με την lg . Του κατεθεσα 630 Ε για να κλεισει την παραγγελια ,τοσο εκανε τοτε ...... Περασαν οι μερες και σε τηλεφωνικη επαφη που ειχα μαζι τους μου ειπαν οτι οι 50" δεν εγιναν εισαγωγη ....και θα επρεπε να περιμενω αλλες 15 μερες !!!! Φυσικα ζητησα τα χρηματα μου και προς τιμην τους την ιδια μερα μου τα επεστρεψαν σε λογαριασμο μου .

Τωρα στον Τσαμπα η pj 550 50' επεσε στα 575 E !!! Aλλα το θεμα ειναι ποτε θα ερθει .

Ουτε το Πλαισιο που πηρα αν και την εχει 699 Ε την pj 350 50''(o tsampas 549 E !!) την εχει ετοιμοπαραδοτη ..... τελικα την εχει βρει κανεις ? η μηπως ξερει κανεις ποτε ερχονται .
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Πιθανόν να είναι στον δρόμο...:idea:

Κατά τη γνώμη μου παιδιά, για καλό και για κακό να παίρνετε και τις εκάστοτε αντιπροσωπείες ένα τηλέφωνο για να διασταυρώνετε τις πληροφορίες.
 

kostaka

New member
16 April 2010
10
Δυο φορες πηρα την lg αλλα μου ειπαν οτι δεν μπορουν να μου πουν !!!! Λογικο και αυτους τους συμφερει να εχουν πολλες παραγγελιες ....σε εκρεμμοτητα!!!
 

blizzard of ozz

New member
3 June 2010
11
Ειχα παραγγειλει μια pj550 50" πριν 15 μερες ... απο τον Τσαμπα μου ειχε πει σε 11 μερες οτι θα την εχω , μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχε με την lg . Του κατεθεσα 630 Ε για να κλεισει την παραγγελια ,τοσο εκανε τοτε ...... Περασαν οι μερες και σε τηλεφωνικη επαφη που ειχα μαζι τους μου ειπαν οτι οι 50" δεν εγιναν εισαγωγη ....και θα επρεπε να περιμενω αλλες 15 μερες !!!! Φυσικα ζητησα τα χρηματα μου και προς τιμην τους την ιδια μερα μου τα επεστρεψαν σε λογαριασμο μου .

Τωρα στον Τσαμπα η pj 550 50' επεσε στα 575 E !!! Aλλα το θεμα ειναι ποτε θα ερθει .

Ουτε το Πλαισιο που πηρα αν και την εχει 699 Ε την pj 350 50''(o tsampas 549 E !!) την εχει ετοιμοπαραδοτη ..... τελικα την εχει βρει κανεις ? η μηπως ξερει κανεις ποτε ερχονται .

στα EXPERT ειχε την PJ 350 50'' ή την PJ 550 (δεν θυμαμαι ειναι κ ιδιες εξωτερικα ρε γαμωτο) στα 600 ευρώ...
εγω ειμαι επαρχεια βεβαια αλλα εδω (καταστημα αγρινιου) την ειχαν ετοιμοπαραδοτη...
τωρα σε αλλα καταστηματα δεν ξερω...
 

batig0al

New member
1 October 2009
57
Η LG έιναι απαράδεκτη. Δεν σου λένε πότε θα φέρουν το δικό τους προϊον. Τραγικά πράγματα.
 

kostas5579

AVClub Addicted Member
31 May 2010
1,827
THESSALONIKI/GREECE
Παιδιά η LG 42PJ550 έχει 450 στο Κωτσόβολο, με αγορά online ενώ η 350 έχει 393 ευρώ , 399 στο Saturn και 395 στο Media Markt αν υπάρχει ακόμη βέβαια. Ξέρει κανείς για τη 550 ποια αρχεία video διαβάζει από USB?
 

kostas5579

AVClub Addicted Member
31 May 2010
1,827
THESSALONIKI/GREECE
OK παιδιά τελικά το βρήκα μόνος μου. Για όποιον ενδιαφέρεται:

Movie(*.dat/*.mpg/*.mpeg/*.ts/*.trp/*.tp/*.vob/*.mp4/*.mkv/*.avi/*.divx) supporting file
 

astrolavos

New member
24 May 2010
54
"Παίζει" με 449 και 36 ατοκες δοσεις στο saturn. Η τιμή ήταν 499 αλλά επειδή εξαντλήθηκε η PJ350 την αφηνουν ενα 50ρικο λιγότερα. Σήμερα ήμουν εκει. Δεν γνωρίζω αν όταν ερθουν κι άλλες 350 την πανε παλι 499. Μεχρι 17 του μηνα η προσφορά για τις ατοκες δοσεις! 42ρες
 
Last edited:

satfoxy

Established Member
30 October 2008
125
Τελικα παιδια ο media player απο το usb το δοκιμασατε αν τα παιζει ολα τα φορματ βιντεο και ηχου?
Το σασι της ειναι ιδιο με αυτο της pj350?Γιατι στην φωτογραφια του επισήμου περιοδικου της LG την εχει με πιο φαρδυ πλαισιο.Και κατι ακομη, εχω την εντυπωση οτι προωθούν πιο πολυ την 350,Δεν υπαρχει πουθενα διαθεσημη η PJ550 ετσι για να την δω.Μονο την 350 εχουν.
 

blizzard of ozz

New member
3 June 2010
11
Τελικα παιδια ο media player απο το usb το δοκιμασατε αν τα παιζει ολα τα φορματ βιντεο και ηχου?
Το σασι της ειναι ιδιο με αυτο της pj350?Γιατι στην φωτογραφια του επισήμου περιοδικου της LG την εχει με πιο φαρδυ πλαισιο.Και κατι ακομη, εχω την εντυπωση οτι προωθούν πιο πολυ την 350,Δεν υπαρχει πουθενα διαθεσημη η PJ550 ετσι για να την δω.Μονο την 350 εχουν.

πες μου για ποια φορματ ηχου και εικονας ενδιαφερεσαι να τσεκαρω κ να σου πω...
το πλαισιο πρεπει να ειναι το ιδιο παντως..
αν σε ενδιαφερει απλα το αισθητικο μερος η PJ550 ειναι πολύ όμορφη και εχει λεπτεπιλεπτο πλαισιο...δυσκολο να μην σου αρεσει αισθητικα...
 

satfoxy

Established Member
30 October 2008
125
πες μου για ποια φορματ ηχου και εικονας ενδιαφερεσαι να τσεκαρω κ να σου πω...
το πλαισιο πρεπει να ειναι το ιδιο παντως..
αν σε ενδιαφερει απλα το αισθητικο μερος η PJ550 ειναι πολύ όμορφη και εχει λεπτεπιλεπτο πλαισιο...δυσκολο να μην σου αρεσει αισθητικα...


Καλημερα.
Δες λιγο αν παιζει τα HD φορματ (ματροσκα),και αν ναι αν παιζει χωρις κοληματα.Και οτι αλλο αρχειο εχεις κατεβασμενο και μπορεις να το δοκιμασεις
δοκιμασε το.Γιατι το usb player ειναι η μονη διαφορα με την φτηνότερη pj350.
Οποτε αν ειναι αξιοπιστο τοτε να προτιμήσω την εν 550.
Ευχαριστω για την βοηθεια.
 

kostaka

New member
16 April 2010
10
Η pj 550 50' υπαρχει τελικα πουθενα ..... ολο ερχεται αλλα .... οποιος εχει την εχει βρει ... ας μας ενημερωσει !!!!