500 Μέρες με τη Σάμερ — 500 Days of Summer

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
avclubw.jpg








500 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗ ΣΑΜΕΡ
500 Days of Summer






» Παιζουν: Τζοζεφ Γκορντον-Λεβιτ, Ζόε Ντεσάνελ, Κλοε Μορετζ.
» Σκηνοθέτης: Μαρκ Ουέμπ
» Διάρκεια: 96' λεπτά
» κατηγορία: Κωμωδία
» Studio: 20th Century Fox
» Διανομή: Odeon
» Έτος: 2009
» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY και DVD








» Υπόθεση:
Μετά τον χωρισμό του με την Σάμερ, ο Τομ, ένας κειμενογράφος ευχητήριων καρτών, αναπολεί τις 500 μέρες
που πέρασαν παρέα, προσπαθώντας να ανακαλύψει τι ήταν αυτό που οδήγησε στην διάλυση της σχέσης τους.








— AvCLUB.gr // Audio & Video Fanatics Area —
 
Last edited:

CptBill

Senior Member
13 July 2006
489
Πειραιάς
Re: 500 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗ ΣΑΜΕΡ — 500 Days of Summer

Ναι χιλιοειπωμένη ρομαντικη ιστορια αλλα ποτε δεν την εχουμε ξαναδει με αυτό το τροπο. Μια ομορφη ταινια που σε κραταει μεχρι το τελος. Ισως η καλυτερη(στη κατηγορια της ) που εχω δει εδώ και αρκετο καιρο. Οι δυο προταγωνιστες απολαυστικοι. Δεν μπορω να εξηγησω τι μου αρεσε στη ταινια, η ρεαλιστικη της αποψη, ισως ότι λιγο πολύ εχουμε ζησει παρομοια κατασταση;

Δεν νομιζω πως ειναι το ειδος της ταινιας που θα αρεσει σε ολους αλλα οσοι εχουν ενα ιχνος ρομαντισμου θα τη λατρεψουν
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: 500 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗ ΣΑΜΕΡ — 500 Days of Summer

Ναι χιλιοειπωμένη ρομαντικη ιστορια αλλα ποτε δεν την εχουμε ξαναδει με αυτό το τροπο. Μια ομορφη ταινια που σε κραταει μεχρι το τελος. Ισως η καλυτερη(στη κατηγορια της ) που εχω δει εδώ και αρκετο καιρο. Οι δυο προταγωνιστες απολαυστικοι. Δεν μπορω να εξηγησω τι μου αρεσε στη ταινια, η ρεαλιστικη της αποψη, ισως ότι λιγο πολύ εχουμε ζησει παρομοια κατασταση;

Δεν νομιζω πως ειναι το ειδος της ταινιας που θα αρεσει σε ολους αλλα οσοι εχουν ενα ιχνος ρομαντισμου θα τη λατρεψουν

Συμφωνώ απόλυτα. Υπάρχουν (και έχω δει) δεκάδες χαζοκομεντί, ρομαντικο-κωμωδίες, κλπ, αλλά μερικές -ελάχιστες- από αυτές ξεχωρίζουν, και το τελείωμα σε βρίσκει με ένα χαμόγελο και την αίσθηση ότι πέρασες 2 ώρες ευχάριστα. Αυτή ανήκει σε αυτές... (όπως π.χ. ξεχώριζε και το Juno αντίστοιχα).
Συνολικά καλή λοιπόν, και για το είδος της πολύ καλή.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,735
πετρουπολη
Απάντηση: 500 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗ ΣΑΜΕΡ — 500 Days of Summer

συμπαθεστατο.και πανω απ'ολα μ'αρεσε που εστιαζει στην ατιμη την καψουρα,που δεν σ'αφηνει να δεις περα απο τη μυτη σου,ακομα και αν ξερεις πως μια σχεση ειναι τελειωμενη γιατι το αλλο μισο δεν τρελαινεται για σενα.Αλλα εσυ εκει επιμενεις με την ελπιδα οτι θα αλλαξει το φυλλο,απλα και μονο γιατι εισαι καψουρης.Και οταν ολα τελειωσουν διαλυεσαι σε χιλια κομματια,και παλι ομως εχεις μια ελπιδα.Και οταν ανακαλυψεις οτι ο αλλος εχει "παει για αλλα" νιωθεις και προδομενος απο πανω.Ατιμη καψουρα.
Η πιτσιρικα ηταν πολυ καλη αλλα το παλικαρι για μενα δεν τραβηξε.Καποιος αλλος θα την ειχε απογειωσει την ταινια...
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,817
Θεσσαλονίκη
Re: 500 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗ ΣΑΜΕΡ — 500 Days of Summer

Περιγραφη μιας πολυ συνηθισμενης ιστοριας ανδρικης "καψουρας", οπου ο απλα ο ανδρας "θελει" και η γυναικα "δεν θελει". Δεν αντεχει το θεμα για να το απλωσεις σε μιαμιση ωρα ταινια και καπου κουραζει. Μετρια.
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Re: Απάντηση: 500 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗ ΣΑΜΕΡ — 500 Days of Summer

Η πιτσιρικα ηταν πολυ καλη αλλα το παλικαρι για μενα δεν τραβηξε.Καποιος αλλος θα την ειχε απογειωσει την ταινια...

Περίεργο αλλά νομίζω πως ο τύπος ήταν που την πήρε πάνω του την ταινία. Η ηθοποιός δεν μου είπε και πολλά. Μονοδιάστατο παίξιμο ίσως γιατί αυτό απαιτούσε και ο ρόλος της. Εκείνος όμως έπαιξε έχοντας πλήρη γκάμα συναισθημάτων και καταστάσεων και τα πήγε περίφημα σε όλα...
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,014
Απάντηση: 500 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗ ΣΑΜΕΡ — 500 Days of Summer

Μέτρια και για μένα.
Γνωστή υπόθεση, έχω δει σαφώς ανώτερες ταινίες με αυτό το θέμα (βλ. High Fidelity)
 

mplip^

Established Member
6 June 2010
131
Re: 500 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗ ΣΑΜΕΡ — 500 Days of Summer

κακη

και δε καταλαβαινω τι αρεσει.
Εχω δει πολύ καλύτερες αναφορές στο θέμα
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Re: 500 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗ ΣΑΜΕΡ — 500 Days of Summer

το μπλου ρει κυκλοφορει ετσι ? απο εικονα φανταζομαι καλη ... το hd trailer με εκανε να θελω να τη νοικιασω ...
 

ssav

New member
28 February 2008
27
Απάντηση: 500 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗ ΣΑΜΕΡ — 500 Days of Summer

κακη το μονο που με κρατησε να τη δω ηταν τα σπορια και αυτα οταν τελειωσαν νυσταξα
 

SERGIOSK

AVClub Enthusiast
3 January 2008
825
Athens
Re: 500 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗ ΣΑΜΕΡ — 500 Days of Summer

Μια χαρά ειναι η ταινιούλα Πολύ ευχάριστη αν και δεν ειμαι του είδους

Η εικόνα σε BR ειναι αρκετά καλή
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: 500 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗ ΣΑΜΕΡ — 500 Days of Summer

Ναι χιλιοειπωμένη ρομαντικη ιστορια αλλα ποτε δεν την εχουμε ξαναδει με αυτό το τροπο. Μια ομορφη ταινια που σε κραταει μεχρι το τελος. Ισως η καλυτερη(στη κατηγορια της ) που εχω δει εδώ και αρκετο καιρο. Οι δυο πρωταγωνιστες απολαυστικοι. Δεν μπορω να εξηγησω τι μου αρεσε στη ταινια, η ρεαλιστικη της αποψη, ισως ότι λιγο πολύ εχουμε ζησει παρομοια κατασταση;

Δεν νομιζω πως ειναι το ειδος της ταινιας που θα αρεσει σε ολους αλλα οσοι εχουν ενα ιχνος ρομαντισμου θα τη λατρεψουν

+1

Πραγματικα ξεχωριζει στο ειδος της.

Ψηφισα πολυ καλη.
 

nikos_f3n

New member
12 October 2010
65
Δραμα
Re: 500 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗ ΣΑΜΕΡ — 500 Days of Summer

Η ταινια ειναι καταπληκτικη, εγω τουλαχιστον ενθουσιαστικα, μ αρεσε το οτι ειναι ποιο ρεαλιστικη, ποιο ανθρωπινη, με ωραια αφηγηση, ωραια σκηνοθεσια, γαματο φιναλε, καλο χιουμορ, χωρις να χρειαζεται να βριζουν συνεχεια οπως σ ολες τις αμερικανιες, απλα οσο χρειαζεται, πολυ καλη.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: 500 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗ ΣΑΜΕΡ — 500 Days of Summer

Η σκηνή όπου ο τύπος είναι full ερωτευμένος και βγαίνοντας στο δρόμο βλέπει τους πάντες να χορεύουν και να τραγουδούν είναι εξαιρετική.