Τα είδη των Led και τα χαρακτηριστικά τους

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
παιδια δωστε τις γνωσεις σας σχετικα με τα λεντ να μαθαινουμε για πιο λογο πρεπει να κανουμε τις αγορες και σε τι θα μας εξυπηρετισοει το καθενα.ας βαλουμε τον καθε τυπο και να τον αναλυσουμε να ξεκαθαρισουμε λιγο τα r2 ,r5 κλπ
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: Τα είδη των led και τα χαρακτηριστικα τους

παντελη φοβερο τοπικ. Μπραβο.
:worshippy:

εδω θα αρρωστησουμε τελειως:help::nurse:
 

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Re: Τα είδη των led και τα χαρακτηριστικα τους

τι θα λεγατε να ξεκινησουμε με τα xp-g. φωτο,αναλυση ,χρησιμοτητα...
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Re: Τα είδη των led και τα χαρακτηριστικα τους

Αν θέλετε θα προσπαθήσω να βγάλω όσα λέντ έχω δίπλα δίπλα για να τα δείτε τη διαφορά. Νομίζω μου λείπουν από τη συλλογή τα: Κ2 tffc, diamond dragon,diamond engin και ostar 6 die, κάπου έχω και ένα seoul P4 και δε το βρίσκω...
 

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Re: Τα είδη των led και τα χαρακτηριστικα τους

Αν θέλετε θα προσπαθήσω να βγάλω όσα λέντ έχω δίπλα δίπλα για να τα δείτε τη διαφορά. Νομίζω μου λείπουν από τη συλλογή τα: Κ2 tffc, diamond dragon,diamond engin και ostar 6 die, κάπου έχω και ένα seoul P4 και δε το βρίσκω...
δωσε και σωσε...πειτε τα ολα παιδια να μαθουμε ιδιαιτερα αυτα που κυκλοφορουν πιο πολυ στους φακους οπως xr-e xp-g τι διαφορες εχουν τα r2,r5 αν υπαρχουν και αλλα...πειτε τα ολα :singer::grandpa:
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,179
Re: Τα είδη των led και τα χαρακτηριστικα τους

οαου! τωρα χονδραινει το παιχνιδι.....

προς το παρον δεν θα βοηθησω περισσοτερο απο το να ανεβασω αυριο ενα αρχειο με τα συνοπτικα χαρακτηριστικα που εκανε ενας τυπος στο cpf. (δεν μπορω να ξαναβρω το λινκ)

και θα συμπληρωσω την φωτο του εργοτελη με τα δικα μου....

σορρυ αλλα εχω ανα σειλς προτζεκτ που θα πρεπει να παραολουθω
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Re: Τα είδη των led και τα χαρακτηριστικα τους




Μια πρόχειρη εικόνα χωρίς να τα καθαρίσω καλά, αν τη πατήσετε θα μεγεθύνει και άλλο.
τα αναγνωρίζετε να υποθέσω έτσι?
 
Last edited:

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Re: Τα είδη των led και τα χαρακτηριστικα τους

τι να ανγνωρισουμε ρε ergotelis ουτε αυτα που εχω δεν ξερω :chinscratch:.δεν τα παιρνουμε ενα ενα να τα αναλυσουμε.
kospap περιμενουμε γνωσεις..:lehrer:
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: Τα είδη των led και τα χαρακτηριστικα τους

αριστερα CREE MCE 750 lumens max

μετα κατα σειρα..
P7 Seoul emitter 900 lumens max
SST-90 2200 lumens max 800 safe
SST-50 1200 lumens max 550 safe

μετα

Cree XR-E μου φαινεται R2. 240max
Cree XR-E μαλλον Q4

Μετα ειναι η σειρα της XP-e XP-G δεν φαινεται καλα.

Το πρωτο πανω που ειναι μικρο μαλλον ειναι XP-E και το κατω XP-G R4.

Μετα κατω κατω μια σειρα πριν την τελευταια εχουμε το Luxeon Rebel

Μετα δεξια δεξια....

Luxeon 1

σε οτι κανω λαθος διορθωστε με.
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: Τα είδη των led και τα χαρακτηριστικα τους

Γιατι safe? Παραπανω δεν ειναι ασφαλες;

ειναι πως δεν ειναι δεν θα αφησουμε lumen να παει χαμενο...αλλα πρεπει να εχεις ενα παρα πολυ μα παρα πολυ καλο κυκλωμα υποστιριξης και ενα παρα πολυ καλο συστημα ψυξης.
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Re: Τα είδη των led και τα χαρακτηριστικα τους

αριστερα CREE MCE 750 lumens max

μετα κατα σειρα..
P7 Seoul emitter 900 lumens max
SST-90 2200 lumens max 800 safe
SST-50 1200 lumens max 550 safe

μετα

Cree XR-E μου φαινεται R2. 240max
Cree XR-E μαλλον Q4

Μετα ειναι η σειρα της XP-e XP-G δεν φαινεται καλα.

Το πρωτο πανω που ειναι μικρο μαλλον ειναι XP-E και το κατω XP-G R4.

Μετα κατω κατω μια σειρα πριν την τελευταια εχουμε το Luxeon Rebel

Μετα δεξια δεξια....

Luxeon 1

σε οτι κανω λαθος διορθωστε με.

Σωστός, το binning βέβαια δεν είναι σωστό άλλωστε σίγουρα δε ξεκαθαρίζεται με γυμνό μάτι.
C bin το P7,Μ bin το ΜC-E, WN το sst90,GJ το sst50, τα 2 ΧR-E cree είναι και τα 2 R2, μόνο που είναι το ένα silver core και το άλλο με τον παλιό, to xp-e είναι R2 το xp-g R5 και το rebel 100,τα luxeon άγνωστα,απλά το ένα είναι για 180 μοίρες φωτισμό)
Η απόδοσή τους βέβαια είναι διαφορετική από αυτή που ισχυρίζεται ο κατασκευαστής, π.χ. το xr-e R2 βγάζει 270+ lumen@1amp, το xp-e R2 240, παρόλου που είναι ίδιοι πηρύνες)
A, έχω και μερικά warm/neutral white να βγάλω, φαίνεται ο πηρύνας πιο κιτρινιάρης.
Όσο για τα phlatlight, ο κατασκευαστής προτείνει το μέγιστα lumen που κρατάει το led to 100lm/watt. Έτσι, για το Sst50 πάει μέχρι 600lm, και το sst90 μέχρι 1200 lm . Αυτά ισχυρίζεται ωστόσο ο κατασκευαστής, η πραγματικότητα μπορεί να είναι διαφορετική. Στα τέστ του Jtr1962 πάντως, τα led δείξανε ότι το όριο αυτό είναι μικρότερο, αλλά το μέγιστο είναι παραπάνω. Έτσι, τα led αυτά με κατάλληλο driver και ψύξη αποδίδουν θαυμάσια.
Τέλος, αμφιβάλλω αν υπάρχει ένα P7 που να πιάνει πάνω από 800lm...ακόμη και τα καλύτερα.

σσ. από ό,τι βλέπετε στη φωτό, το μοναδικό που δεν έχει κακομεταχειριστεί είναι το xpg-r5 , που μπορεί να μη το έχω ανάψει ακόμη το συγκεκριμένο(είχα αγοράσει 4, τα 3 τα έχω βάλει σε φακούς) Τα άλλα έχουν τραβήξει τα μύρια....
 
Last edited:

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,179
Re: Τα είδη των led και τα χαρακτηριστικα τους

ωραια οποτε απο μενα θα παρετε Luxeon III και SSC P4 και μας λειπουν τα Luxeon K2 και Luxeon K2 TFFC
 

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Re: Τα είδη των led και τα χαρακτηριστικα τους

ρε παιδια να ρωτησω κατι η θα με βαρατε?..?καθε τυπος led εχει συγκεκριμενο μεγεθος η αναλογα το μεγεθος του φακου ο ιδιος τυπος led αλλαζει σε μεγεθος?
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,179
Re: Τα είδη των led και τα χαρακτηριστικα τους

για σκεψου λιγο......θα αλλαζες εσυ μια γραμμη παραγωγης εκατομυριων κομματιων για μερικες εκατονταδες φακους>

το μονο που μπορει να αλλαξει ειναι η ασπρη πλακετιτσα που ειναι κολλημενο το Λεντ......αυτο το κανει και η ιδια εταιρια αλλα και αλλες εταιριες, ακομα και oi προμηθευτες.....ειναι απλη διαδικασια που αν εχεις γερα νευρα την κανεις και στο σπιτι.....

ΕΞΑΙΡΕΣΗ.....
Η Maglite, Που εκανε παραγγελια μακρυτερα ποδαρακια στα Luxeon III.....
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,179
Re: Τα είδη των led και τα χαρακτηριστικα τους

τις τελευταιες μερες υπαρχουν καποια reviews στο CPF με συγκριση των 3 κυριως αποχρωσεων των λευκων Λεντ.
Cool White, Neutral White & Warm

αυτο ειναι το Must

http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?t=275751

αλλα και αυτα

http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?t=277090
http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?t=277611
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Re: Τα είδη των led και τα χαρακτηριστικα τους

Αγόρασα από τον cutter neutral xp-g θα μπορώ να κάνω σύγκριση να σας πω.
Πάντως στα xr-e, έχω ένα q4 5A, θα έλεγα πως όντως η χρωματική απόδοση είναι πιο σωστή. Αν δε το δείτε με το μάτι σας δε θα καταλάβατε τη διαφορά, είναι δύσκολο να αποτυπωθεί σωστά στις φωτογραφίες!
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,179
Re: Τα είδη των led και τα χαρακτηριστικα τους

για να συνηγορησω και εγω...

Αλλαξα το Λεντ στο Rexlightμου σε ΧΡ-Ε Q5....αν και ειχα αυξησει 100%!!!!! οταν μια μερα μετα φωτισα το δρομο μιας εξοχικης κατοικιας απογοητευτηκα..ηεξερα οτι ηταν λιγο προςτο μπλε, αλλα εξω ηταν λιγο..χαζο!


Να προσθεσω κατι....την καλυτερη χρωματικη αποδοση την εχει ενας λαπτηρας πυρακτωσεως τοω 100watt (100 CRI)...τωρα αυτοι που ασχολουταν με την φωτο την αποχη των φιλμ, ξερουν οτι αυτες οι λαμπες ΑΜΑΝ τα χρωματα...αρα πως υπερτερουν σητν χρωματικη αποδοση?

Ενας λογος ειναι οτι εχουμα μαθει σνα ανθρωποι να προσαρμοζομαστε στο κιτρινωπο αυτο φως (βλεπε ανατολη/δυση) και να ξαναερμηνευουμε τα χρωμαατ
Δευτερος ειναι οτι η αλλοιωση που προκαλουν στα χρωματα ειναι αναλογικη μεταξυ τους..."δηλδη το κιτρινο απεχει τοσο απο το πρασινο οσο και το μπλε" οποτεο διαχωρισμος των χρωματων ειναι βολικος παρα την χρωματικη μετατοπιση...
 
Last edited: