Samsung PS C6500 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις -Σχόλια

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Νήμα κατόχων, φίλε tsormba καλορίζικη, περιμένουμε τις εντυπώσεις.

ΣΤΡΩΣΙΜΟ:
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=862357&postcount=628
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=947577&postcount=1052
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1005814&postcount=790
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1057934&postcount=1072

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΤΟΧΩΝ
tsormba........ http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1229928&postcount=9
tsormba........ http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1241318&postcount=40
click............. http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1238039&postcount=29

ΛΙΣΤΑ ΚΑΤΟΧΩΝ

1. tsormba..............31/5/10
2. click...................05/06/10
3. niklevedopoulos.....25/6/10
 
Last edited:

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Σημερα ειδα διπλα,διπλα μια 60αρα lg pk550 και μια Samsung 58αρα c6500,και οι δυο ειχαν το ιδιο demo hd της lg.H εικονα της samsung ειχε καλυτερη χρωματικη αποδοση (η lg ειχε μια "κιτριναδα") και πιο λεπτομερεια (η lg λες και ειχε μια θαμπαδα).Φυσικα, δεν ξερω τι ρυθμησεις ειχε η καθε μια,επισης η lg ηταν καθρεπτης ,τουλαχιστον δυο φορες πεισσοτερες αντανακλασεις,σε σχεση με την samsung.Το μαυρο, οσο μπορουσα να καταλαβω, δεν ειχε ιδιαιτερη διαφορα.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
"The first thing I noticed on LG PK950 is the relatively good picture quality. The color reproduction in THX mode is good, although I saw a minor yellow push but I was able to remove it with my calibration". Η "κιτριναδα ", που ελεγα.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
Άλλαξα την παραγγελία μου βλέποντας ότι η c7000 αργεί πολύ να έρθει στην Ελλάδα και τώρα αναμένω την c6500. Ακόμα δεν ξέρω πότε θα την παραλάβω, εξαρτάται από το στοκ της Samsung.
 

lmiltos

Senior Member
6 June 2007
644
Άλλαξα την παραγγελία μου βλέποντας ότι η c7000 αργεί πολύ να έρθει στην Ελλάδα και τώρα αναμένω την c6500. Ακόμα δεν ξέρω πότε θα την παραλάβω, εξαρτάται από το στοκ της Samsung.

Αν βρω χρονο θα σας γραψω την περιπετεια μου με την εν c7000. Συνοπτικα επειτα απο επικοινωνια με samsung και με φουρλη μου ειπαν την επομεν βδομαδα. Σε γνωστη αλυσιδα που ρωτησα με πηρε ο ιδιος ο διευθυντης και μου ειπε οτι 7000 ΔΕΝ για την ελλαδα...μονο την 6900 θα φερουν (απο οτι του ειπε ο διευθυντης της samsung) και αυτη σε περιορισμενα τεμαχια. Το mediamarkt την εχει υποτειθετε σε 10 μερες. Αλλοι μου λενε για παραεισαγωγεις ...κουλουβαχατα ουτε και αυτη δεν ξερουν μου φαινεται.

Αν την παλεψω θα σας γραψω αναλυτικα το ιστορικο καθως και το τι εγινε με τον διευθυντη της εν λογω αλυσιδας. Αρες μαρες κουκουναρες.

Κριμα και εχω ψηθει πολυ να παρω την 7000.
 

soundholics

Senior Member
28 February 2010
360
lmilto θέλουμε πάραπολύ να μας πεις την ιστορία. Με ενδιέφερε αρκετά η C7000 και παρατηρώ ότι υπάρχει μεγάλο κενό ενημέρωσης και παραπληροφόρησης. Προσωπικά έχω αποφασίσει ότι δεν προλαβαίνω πια το mundial (θα ήθελα πολύ ναχα καινουρια tv αλλά αφού δεν γίνεται) και είμαι πλέον της G20 (που και αυτή παρουσιάζει ελλείψεις) και της C7000
τι ενημέρωση έχεις?

click καλορίζικη.
 

tsormba

New member
21 September 2008
69
Θεσ/νικη
Λοιπόν , πρώτες εντυπώσεις.. Θα προσπαθήσω να κάνω μια σύγκριση με την g10 που μόλις επέστρεψα και την Samsung άστρωτη και ακαλιμπράριστη..
Εμφάνιση – Είναι μια κούκλα, μπήκε στον τοίχο χωρίς βάση και είναι εντυπωσιακή ,δίπλα της η g10 μοιάζει με γκουμούτσα..
Έχει μαύρο γυαλιστερό(δυστυχώς) πλαίσιο ,λίγο λιγότερο γυαλιστερό από την g10,που κάνει όμως αρκετές αντανακλάσεις και την μέρα και την νύχτα
Την νύχτα αν έχεις κάποιο φως ανοιχτό απέναντι της σε θέαση ταινίας μπορεί να ενοχλήσει
Αντιθέτως η οθόνη δεν κάνει σχεδόν καθόλου, μεγάλη διαφορά με την g10 αφού η tv μπήκε στο ίδιο ακριβώς σημείο και πλέον δεν βλέπω τις συγκεκριμένες αντανακλάσεις που πριν με ενοχλούσαν και κατά την διάρκεια της ημέρας και το κυριότερο το βράδυ( ένα φωτιστικό που έχω απέναντι της στην γωνία ,που πριν το έβλεπα και τώρα όχι..φαίνεται μόνο στο πλαίσιο όπως είπα πιο πριν)
Θόρυβος- Δεν ξέρω αν η δική μου g10 είχε κάποιο πρόβλημα ,άλλα η Samsung ακούγεται 3 φόρες λιγότερο..Για να την ακούσεις πρέπει σε συνθήκες απόλυτης ησυχίας ( αργά το βράδυ)να πας ακριβώς από πάνω της και πάλι ακούγεται ελάχιστα. Αντιθέτως η g10 όταν είχε πολλή ησυχία την άκουγα και καθισμένος από τον καναπέ
Τηλεκοντρόλ – Σχεδόν στα ιδια , λίγο πιο ποιοτικό πλαστικό κατά την γνώμη μου η g10,της Samsung φωτίζεται αν το θελήσεις και μεγάλη εντύπωση μου έκαναν οι κουκκίδες Braille που φέρει στα βασικά κουμπιά λειτουργίας !?!
Menu-Πολύ μοντέρνο , εντυπωσιακό και εύκολο(θυμίζει λίγο ps3) το περιβάλλον της Samsung με πάρα πολλές ρυθμίσεις για την εικόνα. Εξίσου ποιοτικό και εύκολο αν και όχι τόσο μοντέρνο αυτό της g10..Ειναι και θέμα γούστου..Εμένα της G10 μου άρεσε πιο πολύ και ας έδειχνε πιο παλιό..
Ήχος- Χάλια και οι δυο ..Στις υψηλές εντάσεις η g10 αρχίζει να κάνει παραμορφώσεις στα μπάσα από αρκετά πιο νωρίς
Image retention (IR) – Την G10 την πήρα με 1000 ώρες όποτε δεν έχω άποψη.. Η Samsung έχει και μάλιστα πάρα πολύ και με το παραμικρό ..βέβαια φεύγει σχετικά εύκολα και έχει και αυτόματο σύστημα προστασίας το οποίο άμα μείνει πάνω από 10 λεπτά μια εικόνα ξεκινά ..Θέλει προσοχή πάντως
Τηλεοπτικό σήμα- Καλύτερη κατα την γνωμη μου η Samsung στην digea ( αναλογικά δεν βλέπω..) ,μάλιστα πρέπει να έχει και πιο δυνατό δέκτη κεραίας γιατί την τελευταία εβδομάδα η g10 όλο έχανε το σήμα στην digea ενώ η Samsung 2 μέρες τώρα δεν το έχασε μια φορά( έκτος αν ήταν πρόβλημα της digea που πλέον λύθηκε)
HD Τηλεοπτικό σήμα- Εξαιρετικές και οι 2 , μένεις με το στόμα ανοιχτό, πάλι Samsung επιλέγω αλλά ίσως να φταίει για αυτό και το μέγεθος(άλλο 46 ,άλλο 50..)
Φανταστικά χρώματα, φοβερή ευκρίνεια, καταπληκτική κίνηση,λιγο καλύτερο άσπρο η Samsung και πάμε και στο πολυσυζητημένο μαύρο..
Ήμουν έτοιμος για τα χειρότερα με αυτά που διάβασα αλλά τι να πω ρε παιδιά, με τα δικά μου μάτια ,εγώ διαφορά δεν είδα..
Φανταστικό μαύρο και οι 2
Καμία σχέση με την sony LCD που είχα..
Έκανα διάφορα test,cinema mode και στις 2, έβαλα ταινίες που είχα δει πριν λίγες μέρες στην g10.. 1080p 24hertz με htcp, το Harry Brown με μπάρες πάνω κάτω και σύγκρινα το μαύρο και μου φάνηκε ίδιο..Ίσως λίγο πιο κινηματογραφική η εικόνα(πιο ζεστή..) της g10 αλλά ελάχιστα
Έβαλα μετά το Avatar και ξανά άλλαξα γνώμη αφού τα χρώματα της Samsung ήταν τόσο εντυπωσιακά που μου φάνηκε η εικόνα λίγο καλύτερη από την g10
Μιλάμε πάντως για εξαιρετική εικόνα και στις 2 τηλεοράσεις που πρέπει να προσπαθήσεις πολύ (και μάλλον να είσαι και λίγο ψώνιο) ώστε να βρεις διαφορές..Η γυναίκα μου δεν βρήκε καμία..
Δεν ξέρω τι θα πουν τα νούμερα για την Samsung ( οι κάτοχοι στην Αμερική λένε ότι έχει καλύτερο μαύρο από την σειρά 7)αλλά εγώ με τα μάτια μου διαφορές στο μαύρο δεν είδα όποτε δεν με ενδιαφέρει..Μπορεί στην g20 να φαίνονται..
Πάμε τώρα στα extra της Samsung που πριν δεν τα είχα με την g10..
Internet-Σύνδεσα το καλώδιο Ethernet και τα έκανε όλα μόνη της , λίγες εφαρμογές προς τα παρών (8) με u-tube ,Google maps, history channel ,facebook ,καιρό εβδομάδας για όλες τις ελληνικές πόλεις και άλλα..δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα..Ένα video πάντως που έβαλα στο u-tube έτρεξε νεράκι, με πολύ καλή εικόνα
Δοκίμασα να κάνω αναβάθμιση μέσω internet αλλά μου είπε ότι δεν υπάρχει προς το παρών..Ότι να είναι μου είπε ,γιατί μπήκα στο site της Samsung και βρήκα update firmware 31/05 , το κατέβασα και το πέρασα με usb , πανεύκολη η διαδικασία
Media player – Δεν ασχολήθηκα ..έχω htpc..
Radio, Internet tv κτλ- Δεν τα κοίταξα καθόλου..
Και πάμε και στα 2 αρνητικά που εντόπισα μέχρι στιγμής..
1.Που είναι το cinema smooth? Το πολύ διαφημισμένο cinema smooth στο site της Samsung (ακόμα και πάνω στο κουτί της είχε ένα μεγάλο σήμα) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Δεν βρίσκεται πουθενά στο menu ,διαβάζοντας στο internet λένε ότι ενεργοποιείται με σήμα 1080p 24hertz ,σε εμένα δεν είδα να ενεργοποιείται τίποτα
Βέβαια σπασίματα στην εικόνα δεν είχα ,αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία και θέλω όταν μου διαφημίζουν κάτι για να το αγοράσω να υπάρχει..
Πρέπει λένε οι αμερικανοί να μπεις στο service menu και να ανέβεις κατηγορία μοντέλου για να στο εμφανίσει στο menu http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1242723 αλλά με κίνδυνο άμα γίνει καμία στραβή να χάσεις την εγγύηση..
Δεν το έκανα ακόμα..περιμένω reviews για να δω τι συμβαίνει..
2.Ασυμβατοτητα με την κάρτα μου Nvidia 9800gt
Όταν άλλαζα τον ρυθμό ανανέωσης της οθόνης από τα 60 hertz στα 24 hertz η οθόνη μεγάλωνε και αλλοιωνόταν τα χρώματα της
Έκανα αναβάθμιση τους drivers της Nvidia και πέρασα το νέο firmware της Samsung και το πρόβλημα λύθηκε εν μέρη..Δεν το κάνει όταν στέλνω σήμα μόνο στην Samsung TV εξακολουθεί να το κάνει σε λειτουργία κλώνου με το monitor του pc(Samsung και αυτό).. Η Panasonic δεν είχε τέτοιο πρόβλημα.. Εύχομαι να ενημερωθούν οι 2 εταιρίες για το πρόβλημα και να το λύσουν..
Κλείνοντας θέλω να τονίσω την μεγάλη διαφορά που έχουν οι 46 με τις 50 ίντσες..
Οι 50 είναι αλλιώς! Στα 2,8 μέτρα είναι super!
Πολύ σημαντικό το μέγεθος και αυτό πρέπει να το σκεφτεί πολύ κάποιος αφού π.χ η 46g20 και η συγκεκριμένη Samsung στοιχίζουν το ίδιο..
Προς το παρών είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την συγκεκριμένη tv
Αυτά..αυτό είναι το πρώτο μου review..ειδικός δεν είμαι ,αλλά εύχομαι να βοήθησα λίγο..
 
Last edited:

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Καλόστρωτη και καλοθέατη !!!

Σ' ευχαριστούμε και για την αναλυτική παρουσίαση !!! :a0210:
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Λογικά το cinema smooth θα πρεπει να εμφανίζεται μονο για θέαση συσκευών που εχουν συνδεθεί μέσω HDMI
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: Samsung PS C6500 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις -Σχόλια

Καλόστρωτη και καλοθέατη !!!

Σ' ευχαριστούμε και για την αναλυτική παρουσίαση !!! :a0210:

+1000....:2thumb22sup::2thumb22sup::2thumb22sup:
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
Ευχαριστώ soundholics!

Tsormba πραγματικά πολύ χρήσιμη η παρουσίαση σου. Με βοήθησε αρκετά. Αυτό που με προβλημάτιζε περισσότερο από την c6500 σε σχέση με την c7000 ήταν η έλλειψη του "real black filter", φοβόμουν μήπως έχει πολλές αντανακλάσεις ή μήπως το μαύρο της είναι αισθητά χειρότερο από τον ανταγωνισμό. Με αυτά που έγραψες με καθησύχασες μπορώ να πω. Με χαλάει λίγο που δεν έχει λειτουργία PVR αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό. Το 3D ήταν ούτως η άλλως δευτερεύον κριτήριο στην επιλογή μου.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Καλορίζικη και καλές θεάσεις!!!

Οι 50 είναι αλλιώς! Στα 2,8 μέτρα είναι super!..

Εχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το φωνάζω εδώ κι ένα χρόνο......


Υ.Γ. Σε λίγο καιρό θα σου φαίνονται λίγες κι αυτές.... :ernaehrung004:
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: Samsung PS C6500 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις -Σχόλια

Άλλαξα την παραγγελία μου βλέποντας ότι η c7000 αργεί πολύ να έρθει στην Ελλάδα και τώρα αναμένω την c6500. Ακόμα δεν ξέρω πότε θα την παραλάβω, εξαρτάται από το στοκ της Samsung.

Με το καλό να την παραλάβεις, περιμένουμε και τις δικές σου εντυπώσεις...;)
 

lmiltos

Senior Member
6 June 2007
644
lmilto θέλουμε πάραπολύ να μας πεις την ιστορία. Με ενδιέφερε αρκετά η C7000 και παρατηρώ ότι υπάρχει μεγάλο κενό ενημέρωσης και παραπληροφόρησης. Προσωπικά έχω αποφασίσει ότι δεν προλαβαίνω πια το mundial (θα ήθελα πολύ ναχα καινουρια tv αλλά αφού δεν γίνεται) και είμαι πλέον της G20 (που και αυτή παρουσιάζει ελλείψεις) και της C7000
τι ενημέρωση έχεις?

click καλορίζικη.


Εδω το story...παρε ποπ κορν ειναι μεγαλουτσικο

http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=61747
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
Την παρέλαβα και εγώ εχθές!

ΛΙΣΤΑ ΚΑΤΟΧΩΝ

1. tsormba......31/5/10
2. click...........05/06/10