4SEVENS

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: 4SEVENS - Quark

πολυ τον γουσταρω. τον γνωριζεται? εγω δεν τους ξερω καθολου κατατοπιστε με
http://www.4sevens.com/product_info.php?products_id=1600
το beacon mode τι ειναι

εγω εχω μονο τους PREON. το beacon ειναι flash mode. Παει απο το μικτροτερο στο μεγαλυτερο πολυ γρηγορα (Strobe).

Εγω δεν παιρνω αλλη κατηγορια 4sevens. παντως με τηνν εταιρια οσο εχει να κανει με τους PREON ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.
 

learner

Senior Member
15 January 2010
697
Re: 4SEVENS - Quark

Το beacon ειναι ενα φλασαρισμα χαιρετισμος. Νομιζω στρατιωτικος χαιρετισμος.
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Re: 4SEVENS - Quark

Καλό φακουδάκι ωστόσο όπως τα περισσότερα R5 μοντέλα δεν είναι για throw αλλά για flood. Αν θες πιο πολύ throw τα μοντέλα με το R2 xpe είναι επίσης καλά!
 

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Re: 4SEVENS - Quark

Καλό φακουδάκι ωστόσο όπως τα περισσότερα R5 μοντέλα δεν είναι για throw αλλά για flood. Αν θες πιο πολύ throw τα μοντέλα με το R2 xpe είναι επίσης καλά!
οχι τα μικρα φακουδακια(1cr123)τα θελω γενικα για μεγιστο 30-40 μετρα και κλειστους χωρους συνηθως.
νομιζα το αντιστροφο οτι συμβαινει με τα xp-g...εχω να μαθω ακομα(δεν ανοιγετε ενα σχετικο θεμα?)
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Re: 4SEVENS - Quark

Λόγω πιο μεγάλου πηρύνα τα xp-g εστιάζουν πιο δύσκολα. Αν τα θες για 30-40 μέτρα προφανώς θα σε καλύψουν και με το παραπάνω!
 

yuk!

Senior Member
27 August 2009
461
Re: 4SEVENS - Quark

Βασικά νομίζω ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για τα πόσα μέτρα φτάνει το φως του φακού χωρίς να ξέρουμε για ποιά χρήση προορίζεται και σε τι περιβάλλον.
Εννοώ πχ. θα χρησιμοποιηθεί σε κλειστό χώρο; Σε ανοιχτό; Στην πόλη με που υπάρχει ήδη φωτισμός; Στην εξοχή στο σκοτάδι; Θέλεις να εντοπίζεις πράγματα μακριά με την αντανάκλαση, να βλέπεις λεπτομέρειες;

Όπως και να 'χει με τον Quark 123 βλέπεις πράγματα μια χαρά στα 30-40 μέτρα με πολύ σκοτάδι.
 

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Re: 4SEVENS - Quark

Βασικά νομίζω ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για τα πόσα μέτρα φτάνει το φως του φακού χωρίς να ξέρουμε για ποιά χρήση προορίζεται και σε τι περιβάλλον.
Εννοώ πχ. θα χρησιμοποιηθεί σε κλειστό χώρο; Σε ανοιχτό; Στην πόλη με που υπάρχει ήδη φωτισμός; Στην εξοχή στο σκοτάδι; Θέλεις να εντοπίζεις πράγματα μακριά με την αντανάκλαση, να βλέπεις λεπτομέρειες;

Όπως και να 'χει με τον Quark 123 βλέπεις πράγματα μια χαρά στα 30-40 μέτρα με πολύ σκοτάδι.
σε αποθηκη 150 τετραγ. και εναν προθαλαμο ανοικτο με αρκετο σκοταδι αλλα τοσα τετραγωνικα αλλα στενομακρο
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
4 SEVENS FLASHLIGHTS

Καλημέρα σας,

σημερα επεσε το ματι μου στον PREON με το natural & warm LEDs.

εδω μερικα τεστ και συγκριτικα απο το CPF.

Δεν ξερω πως ειναι αυτο το LED αλλα σκεφτομαι παρα πολυ σοβαρα να κανω παραγγελια για το warm.

Μεχρι στιγμης ολα μου τα LED ηταν απο natural και πανω. Δηλαδη απο 4000Κ μεχρι και 6500K.

Δεν εχω παραπονο γιατι τα πολυ μπλε εχουν και αυτα την χρησημοτητα τους. Ομως ειναι καιρος να δω και πως ειναι το 3000Κ.
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: 4 SEVENS FLASHLIGHTS

να με συγχωρεσει ο Παντελης.....ειχε ανοιξει ηδη thread για τους 4SEVENS αλλα με quark....

αν μπορει καποιος admin να συγχωνεψει τα 2 σε ενα.

εδω αυτο που ειχε ανοιξει αρχικα ο padelis.

http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=61553

και παλι συγνωμη.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,179
Re: 4 SEVENS FLASHLIGHTS

ναι και εμενα.....ειναι και το φωτογραφικο παρελθον μου με τα εγρωμα φιλμ στα σκοτεινα....τωρα πια μολις δω warm light/tungsteen μου γυριζουν οι βιδες
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: 4 SEVENS FLASHLIGHTS

λετε ε? αλλα ειναι κατι ξεχωριστο. Θα το σκεφτω και θα πραξω.
 

yuk!

Senior Member
27 August 2009
461
Re: 4 SEVENS FLASHLIGHTS

Ούτε εγώ προτιμώ το warm από το neutral, βέβαια προτιμήσεις είναι αυτά.
Δοκίμασε και τα δυο και ότι σου αρέσει. ;)
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: 4 SEVENS FLASHLIGHTS

το warm το εχω δει μονο σε λαμπες, ναι δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα στις μερες μας ειναι κατι διαφορετικο. Εχω τοσους φακους και αυτος θα ξεχωριζει.
 

yuk!

Senior Member
27 August 2009
461
Re: 4 SEVENS FLASHLIGHTS

Οι warm μου αρέσουν γιατί μου θυμίζουν τους παλιούς incan. Πολλές αναμνήσεις με το κίτρινο φως τους... :D
Σε καινούριες αγορές όμως προτιμώ cool και σαν δεύτερη επιλογή neutral.
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: 4 SEVENS FLASHLIGHTS

cool ειναι λιγο πολυ προς το μπλε. Δεν με βολευουν αλλα χρησημευουν. Το natural νομιζω πως ειναι το καλυτερο. Τελικα εκανα την παραγγελια για το warm μαζι με κατι αλλο που ειναι δωρο για ενα φιλο απο εδω μεσα που με βοηθησε σε κατι.

Για να δουμε το warm λοιπον. To αλλο ειναι σε cool.

Ελπιζω να φτασουν ολα καλα και στην ωρα τους.