Sharp, Philips ή Samsung για PS3

katamaran11

New member
29 May 2010
8
Γεια σας και απο εμενα ..νεο μελος
Τον αυγουστο εχω στα σχεδια να αγορασω μια led tv που να μην ξεπερναει τα 650-700 Ε και να ειναι οσο το δυνατον πιο ξεκουραστη για τα ματια .
Προωριζεται κυριως για ps3 .
Ειμαι αναμεσα στην sharp aqua 600 και στις
http://www.skroutz.gr/s/259593/Philips-32PFL5605H-32''.html?from=recommendation#price
http://www.skroutz.gr/s/75262/Samsung-UE32B6000-32".html?from=recommendation#price

η αν εχετε καποια αλλη στο νου σας ....
ευχαριστω
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Δεν υπαρχουν τηλεορασεις "LED"...εκτος αν μιλαμε για επαγγελματικα πανελ οπως αυτα που χρησιμοποιουνται σε γηπεδα , συναυλιες κτλ...

Αυτο που υπαρχει ειναι LCD με φωτισμο απο LED αντι για τις κλασσικες λαμπες CCFL...εφοσον τα LED ειναι τοποθετημενα στο περιθωριο (edge LED) το μονο που αλλαζει ειναι το παχος-βαρος ενω ειναι και λιγο μικροτερη η καταναλωση ρευματος , σε εικονα δεν υπαρχει πλεονεκτημα και μαλιστα η ομοιομορφια οθονης ειναι χειροτερη...

Στις direct led με local dimming σβηνουν τα λαμπακια ανα περιοχες και εχουν πιο καλο μαυρο απο τις συμβατικες LCD...

..κοιταξε και εδω...

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?p=1024291
 

katamaran11

New member
29 May 2010
8
Ευχαριστω για την μεταφορα του θεματος .
Ναι γνωριζω οτι δεν ειναι αυτες οι LED( αλλα πως να τις λεμε :ears: ) και πως περιπου λειτουργει η τεχνολογια καθως και τις μερικες διαφοορες αναμεσα σε edge led κτλ ενδιαφερον παντως το λινκ.

Εχω ψηθει να παρω μια backlight led γιατι μου ειπαν ατομα που τις χρησιμοποιουν οτι ειναι πιο ξεκουραστες και θα ηθελα να μαθω κατα ποσο ισχυει αυτο.
Επισης στα χρηματα που σας ειπα αν εχετε καποια προταση ευχαριστως να την εβλεπα ( ειτε ειναι led ειτε οχι ) η αν γνωριζετε ποια απο αυτες τις 3 που ανεφερα παραπανω ειναι καλυτερη για ps3
 
Last edited:
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Δεν τιθετε θεμα ξεκούραστης θεασεις..
Με καμια από τις τρεις δεν θα εχεις τετοιο προβλημα .
Επισης δεν υπαρχει συγκεκριμενη προταση που να αφορα το ps3. ( εκτος και αν εννοεις ότι θα την χρησιμοποιεις για games )
Την Sharp την εχεις δει πουθενα;
 

katamaran11

New member
29 May 2010
8
Re: Απάντηση: Sharp, Philips ή Samsung για PS3

Δεν τιθετε θεμα ξεκούραστης θεασεις..
Με καμια από τις τρεις δεν θα εχεις τετοιο προβλημα .
Επισης δεν υπαρχει συγκεκριμενη προταση που να αφορα το ps3. ( εκτος και αν εννοεις ότι θα την χρησιμοποιεις για games )
Την Sharp την εχεις δει πουθενα;


Ναι για games αυτο εννοειται !


sorry για το doublepost νομιζα θα ενσωματοθουν αυτοματα
οχι ζωντανα δεν εχω δει καμμια ...
 
Last edited:

katamaran11

New member
29 May 2010
8
Ωραια ευχαριστω το εψαξα αυτες τις μερες και μαλλον θα παω για την philips
αφου ακομα και απο προηγουμενα μοντελα τις ιδιας σειρας με 3 ms ειχε ελαχιστο lag (στα 34 με max 60 )
Ε τωρα αυτη που εχει 2 ακομα καλυτερα .Επισης μιας και δεν την χρειαζομαι αμεσως θα περιμενω και κανενα review
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Αυτα τα νουμερα τα οποια αναφερουν οι κατασκευαστες (2-3 ms) ειναι στην πραγματικοτητα ψευτικα οποτε μην στηριζεσαι σε αυτα...ειδικα η Philips μετραει με την δικη της μεθοδο (Blur Egde Width) ωστε να βγαζει πλασματικα λιγοτερο απο τους υπολοιπους...
 

katamaran11

New member
29 May 2010
8
Αυτα τα νουμερα τα οποια αναφερουν οι κατασκευαστες (2-3 ms) ειναι στην πραγματικοτητα ψευτικα οποτε μην στηριζεσαι σε αυτα...ειδικα η Philips μετραει με την δικη της μεθοδο (Blur Egde Width) ωστε να βγαζει πλασματικα λιγοτερο απο τους υπολοιπους...
Οχι δεν το ειπα κοιτωντας επισημες πληροφοριες αλλα απο revιew site που εκαναν μονοι τους τις μετρησεις