Πρόβλημα με Panasonic Plasma G20

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με Panasonic Plasma G20

Αν τα πιανει ο δεκτης πρεπει να τα πιανει και η τηλεοραση...

Για ψαξε λιγο τα μενου , καπου πρεπει να υπαρχει καποια επιλογη "προσθηκη καναλιων" η κατι τετοιο και κανε ξανα αναζητηση...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Ο δέκτης που πιάνει το "25", τί ποιότητα σήματος δείχνει; Αν είναι χαμηλή, τότε ίσως ο δέκτης της G20 να είναι πιο αναίσθητος και μία αλλαγή στην κατεύθυνση ή τον τύπο της κεραίας να δώσει λύση...

Με το service που επικοινώνησες, τί σου είπαν;
 
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με Panasonic Plasma G20

Ο δέκτης που πιάνει το "25", τί ποιότητα σήματος δείχνει; Αν είναι χαμηλή, τότε ίσως ο δέκτης της G20 να είναι πιο αναίσθητος και μία αλλαγή στην κατεύθυνση ή τον τύπο της κεραίας να δώσει λύση...

Με το service που επικοινώνησες, τί σου είπαν;
Κατεύθυνση έχω κάνει αλλαγή, κεραία έχω βάλει.
Το σέρβις που είπε να την πάω από εκεί που την πήρα, να κάνουν την αλλαγή. Άλλα έχω μια υπόνοια ότι πρέπει να είναι η κεραία.... γιατί το καλώδιο το έκανα αλλαγή και έβαλα με χαλκό.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,401
Αθήνα...
Γνωρίζεις φυσικά να φανταστώ ότι πρέπει να ενεργοποιήσεις την επιλογή να σου κατεβάζει κανάλια HD ώστε να μπορείς να λαμβάνεις αυτά της digea,αλλά και παλι...Δές εάν ο δέκτης έχει ισχύ σήματος κάτω από 50%,οι δέκτες της panasonic δέν χαρακτηρίζονται και από την μεγάλη ευαισθησία τους.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
...οι δέκτες της panasonic δέν χαρακτηρίζονται και από την μεγάλη ευαισθησία τους.

Από που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα???

Kai μια παρατηρηση και απο εμενα.Σε αναλογικο σημα ενω οι δυο παλιες μου crt(SONY 29 100hz KAi philips 21) ειχαν φοβερα χιονια η PAnasonic παιζει καμπανα.Παλι καλα δηλαδη γιατι ειχα σκοπο ν αφερω και τεχνικο.Οι πρωτες εντυπωεις παντως πολυ καλες.ΚΑι να φανταστειτε μονο με αναλογικο σημα.

Oι Panasonic ανεκαθεν ειχαν απο τους καλυτερους δεκτες...και οι ακριβες Philips ειχαν καλους δεκτες ενω οι φθηνες ειχαν μετριους δεκτες οπως και οι περισσοτερες αλλες μαρκες...

-------------------------------------------------------------------

Υ.Γ.: souzakias πραγματικά είσαι ο μοναδικός που έχει αναφέρει πρόβλημα λήψης, μήπως θα πρέπει να κάνεις κι ένα τηλέφωνο στο service??
 
Εκανα φιλε μου εκανα, με στειλαν τεχνικο σπιτι. Και μου πε παρτην και φερτην στο μαγαζη που την εκανες αγορα να την δοκιμασουμε και εκει αν φερνει σημα στην 25, οκ την πηγα και εφερε σημα, και την ξαναεφερα παλι πισω. το κακο ειναι οτι απο χτες το βραδυ δεν μπορω να δω πλεον το καναλι 29 της digea(mpeg4) ουτε πλεον και την 25. θα παρω παλι τελ. την πανασονικ να το αναφερω, δηλαδη ημαρτον ποια.......μια αλλαγει δεν μπορουν να με κανουν και με τραβαν μια απο εδω και μια απο εκει!! ειμαι σιγουρος πλεον 100% οτι το προβλημα ειναι απο την τηλεοραση, δεν ξερω βρε παιδια τη να πω αλλο.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
.... οκ την πηγα και εφερε σημα, και την ξαναεφερα παλι πισω. ...

Δλδ στην εγκατάσταση του καταστήματος που την αγόρασες είχε σήμα κανονικά ενώ στο σπίτι σου όχι, περίεργα πράγματα....:nounder:

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις επαναφορά ρυθμίσεων και να αλλάξεις χώρα εγκατάστασης??
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Κανένας κάτοχος panasonic (είτε περσινού-είτε φετινού μοντέλου) δεν έχει αναφέρει πρόβλημα λήψης Digea, από Κορινθιακό, από Β. Ελλάδα και Αττική, όλοι πιάνουν κανονικά τις συχνότητες που μεταδίδει η ψηφιακή.

Ακόμα και μοντέλα του 2007 και 2008 (ΡΧ70, ΡΧ80, ΡΖ80) δεν έχουν πρόβλημα με την λήψη, άσχετα αν έχουν μόνο ήχο...

........ και δεν μιλάμε για μια-δυο αναφορές, οι κάτοχοι PX, PZ, X/U/S/G/V 10 , X/U/S/G/V/VT 20 από τις λίστες πρέπει να ξεπερνάν τους 500.

Από την μία πιάνεις με εξωτερικούς δέκτες στην εγκατάστασή σου κανονικά...

...από την άλλη η τηλεόραση δοκιμάστηκε και πιάνει κανονικά στην εγκατάσταση του καταστήματος που την αγόρασες, ενώ δεν πιάνει σπίτι σου...

..δεν ξέρω τι να πω...:frusty:

Υ.Γ. Δεν είσαι και κανένας άσχετος, οπότε φαντάζομαι ότι έχεις δοκιμάσει και με χειροκίνητο μικροσυντονισμό χωρίς αποτέλεσμα.
 
Υ.Γ. Δεν είσαι και κανένας άσχετος, οπότε φαντάζομαι ότι έχεις δοκιμάσει και με χειροκίνητο μικροσυντονισμό χωρίς αποτέλεσμα.

Χειροκίνητο μικροσυντονισμό όχι, αυτήν την επιλογή την έχει μόνο στα αναλογικά κανάλια. Και φυσικά δεν είμαι άσχετος, δεν μπορεί 4 δέκτες να έχουν σήμα 95-98% και Panasonic Plasma G20 να έχει τόσο αναίσθητο tuner ποια και απο τον dreambox 8000!!
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Μικροσυντονισμό έχει και στα ψηφιακά, πας σε κάποιο κανάλι DVB-T...

Μενού > Ρυθμίσεις > Συντονισμός DVB-T > Χειροκίνητος συντονισμός ...και εμφανίζονται οι μπάρες με ποιότητα και σήμα.

Τα CH αλλάζουν με τα πλήκτρα Λ V του πλοηγού και ο μικροσυντονισμός γίνεται με τα < >.