SkyStar HD2

NoDsl

Established Member
10 December 2006
229
Ήρθε και μένα η ώρα μου να βάλω satellite και είπα να απευθυνθώ στους ειδικούς.


Εχω διαβάσει ελληνικά και ξένα site αλλά ακόμα έχω απορίες οπότε και κάνω το thread. Αν έχω καταλάβει λάθος παρακαλώ εξηγήστε μου.


Εξοπλισμός.: Skystar hd 2 , πιάτο xtreme (sad?) 1*1.10 και ένα lnb cabridge 0.7(προς το παρόν...) νομίζω.

Το πιάτο θα μπεί στη βεράντα και απ' ότι έχω δεί και απο τα πιάτα των γειτόνων δεν θα έχω πρόβλημα με τις κοντινές πολυκατοικίες, οπότε ούτε πεδιόμετρα ούτε τπτ. κατευθείαν πάνω στην skystar θα γίνει το σκηνικό.


Αυτό που θέλω να μου πείτε και που δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα είναι το τι lnb θα χρειαστώ(είδος, db, μάρκα-αν και τα MTI τα πάνε πολλοί) για να πιάνω τους πιο κοινούς δορυφόρους (astra, hotbird**, hellas sat και οτι προτείνετε για HD υλικό)

**info vplug-> πμ;;;;

Απότι έχω διαβάσει θα κεντράρω άστρα και θα παίξω παράκεντρα για τους άλλους. Το θέμα είναι τι lnb θα χρειαστώ; Τα quad kai quatro lnb είναι μόνο για πολλαπλούς δέκτες και για view&recording ταυτόχρονα ή υπάρχει λήψη 2+ δορυφόρων απο ένα lnb; (π.χ: Astra 1F, 1G, 1H, 1KR, 1L. Τι είναι τα γράμματα; Πολώσεις)

mysat.jpg

Όπως βλέπετε και στην εικόνα ξέρω προς τα πού να γυρίσω αλλά δεν ξέρω πώς θα στήσω τα lnb και τι lnb θα χρειαστώ.

Επίσης η βάση της gibertini κάνει για το πιάτο μου; Για να έχω ένα τακτοποιημένο πιάτο.

Αν μου προτείνετε lnb, πείτε και τι diseq θα χρειαστώ(εταιρία, link) . Links, tips κλπ όλα ευπρόσδεκτα!!!


Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας :grandpa:-bye-


p.s transponder είναι ο δορυφόρος; η skystar "μιλάει" μαζί του; Κάτι χάνω (και τι λένε; για τον καφέ;:flipout::BDGBGDB55:)
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: Νέα εγκατάσταση με skystar hd 2

Κατ' αρχήν θα χρειαστείς απλά (single) LNB, τα υπόλοιπα που αναφέρεις (twin, quad, quattro), είναι για εγκαταστάσεις με 2 ή περισσότερους δέκτες. Στο παρακάτω topic μπορείς να διαβάσεις αρκετές γνώμες και αναφορές σε LNB και διαλέγεις (αν μιλάμε για ισχυρούς δορυφόρους, όπως τον Hotbird, μικρή διαφορά θα έχει πάντως).

http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=30648

Άγνωστο αν κάνει η βάση της gibertini στο δικό σου κάτοπτρο, καλύτερα να ψάξεις κάποια από τις γενικής χρήσης βάσεις για πολλαπλά κάτοπτρα.

Υπόψη ότι η Skystar HD2 υποστηρίζει diseqc 1.0 (μέχρι 4 LNB) και diseqc 1.2 (για μοτέρ), οπότε περιορίζεσαι σε 4 δορυφόρους εξ αρχής (σχεδόν στάνταρ θα βάλεις Hotbird, Astra 1 (οι 1Η, 1L, 1M, 1F, 1KR είναι διαφορετικοί δορυφόροι αλλά βρίσκονται στην ίδια θέση, οπότε υπολογίζονται ως ένας στις ρυθμίσεις για την λήψη τους), από εκεί και πέρα θα μπορούσες να δεις τους Badr (26°E), αρκετά από τα κανάλια του Astra 2/Eurobird 1 (28.2°Ε), ίσως Eurobird 9A (9°E). Hellas sat ίσως να δυσκολευτείς να πιάσεις, αλλά κι αυτό εξαρτάται από το στήσιμο του κατόπτρου.

Ο transponder είναι ένας από τους πολλούς αναμεταδότες (πομπούς) ενός δορυφόρου.
 

NoDsl

Established Member
10 December 2006
229
Re: Νέα εγκατάσταση με skystar hd 2

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την περιεκτική απάντησή σου. Όσο για τη βάση, περισσότερο εννοοώ αν η κλήση που δίνει στα lnb ώς προς το δικό μου κάτοπτρο κάνει και όχι τόσο στη στήριξή της πάνω στο πιάτο. Το πολύ πολύ της πατάω και μια πόντα με την ηλεκτροκόλληση και δένει :slapface::stupid:

Υπάρχει καποιο guide που να λέει πώς πρέπει να τοποθετήσω τα lnb κατα ύψος και κλήση ανάλογα με το πόσο παράκεντρα είναι; Δεν ξέρω αν διατυπώνω αυτό που θέλω να πώ καλά.

Π.Χ σε εγκαταστάσεις που έχω έχω δεί με custom λαμάκια που στηρίζουν τα lnb αριστερά και δεξιά του σταθερού κεντρικού, τα lnb είναι τοποθετημένα όχι εντελώς παράλληλα με το κεντρικό στον οριζόντιο άξονα αλλά μερικά σηκώνονται λίγο ή είναι λίγο πιο κάτω και υποθέτω έχουν και κάποια κλήση πρός ή αντίθετα απο το πιάτο.

Θα διαβάσω το thread που μου υπέδειξες και θα επιστρέψω αν έχω απορίες!




Υ.Γ: με 4 τέτοια κάνω δουλειά ή είναι πολύ φτηνά. Παίζει ρόλο η ευαισθησία με το αν μπορώ να πιάσω HD κανάλια? (baurate???)
 
Last edited:

teomad

Banned
5 July 2008
1,980
Re: Νέα εγκατάσταση με skystar hd 2

αν πραγματικα θες να δεις Hd καναλια και δεν θελεις να παιξεις με κανα δυο δορυφορους
βαλε ενα moteraki για να βλεπεις απο παντου :eek:perator:
 

NoDsl

Established Member
10 December 2006
229
Re: Νέα εγκατάσταση με skystar hd 2

Μοτεράκι υποθέτω ανεβαίνει πολύ σε κόστος απο 4 lnb. ή κάνω λάθος. Και το φοβάμαι λίγο απο θέμα σταθερότητας του πιάτου. 1.1m είναι δεν είναι 60άρι. Συν το οτι εκεί που θα μπεί δεν έχει και πολλές δυνατότητες μετακίνησης.
 

NoDsl

Established Member
10 December 2006
229
Re: Νέα εγκατάσταση με skystar hd 2

1.10.

Επίσης: Τι διαφορά αυτά τα lnb
thpic.php


απο τα κλασσικά;
thpic.php
 

teomad

Banned
5 July 2008
1,980
Re: Νέα εγκατάσταση με skystar hd 2

βαλε moter 1,2 για εμενα και μη πεδεβεσαι:flipout:

το στενο παντος ειναι να στριμοχνετε σε ραγες eutelst16 E κτλπ

τελος παντον η επιλογη δικη σου -bye-
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: Νέα εγκατάσταση με skystar hd 2

Το πρώτο είναι απλά στενότερο, για περιπτώσεις που θέλουμε να κάνουμε λήψη δορυφόρων που βρίσκονται πολύ κοντά (σε μοίρες), πχ 19,2Ε και 16Ε. Όσο για το άλλο που ρώτησες πριν, δηλαδή την κλίση των LNB στα λαμάκια, ουσιαστικά πρέπει να την βρεις στην πράξη, μιας και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (μέγεθος κατόπτρου, ποιον δορυφόρο θα επιλέξεις για κέντρο, που βρίσκεσαι). Τέλος, το κόστος ενός κινητού, τουλάχιστον για κάτοπτρο όπως αυτό που έχεις, δεν είναι καθόλου ψηλό. Γύρω στα 50-60 κάνει ένα μοτέρ diseqc 1.2, συν το κόστος ενός LNB.

ΥΓ. Κι εγώ μοτέρ έχω, ένα moteck SG2100 εδώ και 4,5 χρόνια, σε ένα κάτοπτρο 1.10Χ1.20 της tecatel.
ΥΓ2. Σε περίπτωση που προτιμήσεις μοτέρ, να έχεις υπόψη ότι δεν συνεργάζονται οι driver της Skystar HD2 τόσο καλά με όλα τα προγράμματα για να το κινείς. Το καλύτερο που προσωπικά έχω βρει είναι το DVBViewer Pro σε συνδυασμό με τον τελευταίο driver που υπάρχει στο site της Technisat.
 
Last edited:

NoDsl

Established Member
10 December 2006
229
Re: Νέα εγκατάσταση με skystar hd 2

Δηλαδή είστε υπέρμαχοι των μοτερ;

Όντως βγαίνει στα ίδια λεφτά περίπου 4-5 lnb μαζί με diseqc και ενός μοτερ με ενα lnb.

Αλλά διαβάζω ιστορίες με δράκους για τα Moter.
Θόρυβος, τραμπαλιζώμενα πιάτα, αδυναμία μεταβολής κλίσης του Lnb.


Τελικά τι αξίζει; Σταντέ θέση με 4 καλοστημένα lnb ή moter με ένα καλό lnb και των προβλημάτων κινησης με την skystar;
 

teomad

Banned
5 July 2008
1,980
Re: Νέα εγκατάσταση με skystar hd 2

κοιταξε φιλε η επιλογη ειναι δικη σου τα χρηματα δικα σου εσυ αποφασιζεις

βασικα δεν γνωριζω περι προβληματικης λειτουργιας κινισης με τη skkystar hd σε αυτο ας πει ενας
που την εχει με Moter για να εισαι σιγουρος
οσο αναφορα θορυβο τρεμουλα και τετοια δεν υπαρχουν εκτος αν πας και βαλεις κανα πιατο βαριδι:flipout:
και κανεις και ζημια sto μοτερ
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: Νέα εγκατάσταση με skystar hd 2

Ούτε εγώ είπα για προβληματική λειτουργία κίνησης, είπα για μη σωστή συνεργασία με κάποια προγράμματα, που και αυτό είναι κυρίως πρόβλημα που προέρχεται από τα ίδια, αν μιλήσουμε για προγράμματα όπως το Altdvb ή DVBDream που έχουν να ανανεωθούν καιρό και δεν υπήρχε καν η Skystar HD2 όταν βγήκε η τελευταία τους έκδοση.
Η κίνηση με το DVBViewer Pro είναι άψογη πάντως, και σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή είναι το καλύτερο πρόγραμμα (all around) για δορυφορική λήψη. Στα υπόλοιπα συμφωνώ με τον kapa...
 

NoDsl

Established Member
10 December 2006
229
Re: Νέα εγκατάσταση με skystar hd 2

Οπότε να τσιμπήσω ένα MOTECK SG-2100 και απο lnb ένα INVACOM 0,3 db ή ένα ΜΤΙ SUPREME 0.2db;

Κάνει αυτός ο εξοπλισμός (περισσότερο για το πιάτο μου);
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: Νέα εγκατάσταση με skystar hd 2

Από LNB θα προτιμούσα το ΜΤΙ. Το μοτέρ της moteck που θα βρεις είναι το νεώτερο μοντέλο SG-2100Α (μικροδιαφορές από το σκέτο 2100), κυκλοφορεί γύρω στα 4 χρόνια κι αυτό. Υπάρχουν κι άλλα καλά μοτέρ, τα Powertech DG-280, DG-380, το Technomate 2100 (ουσιαστικά κλώνος του moteck), επίσης και τα μοτέρ της Stab, που προσωπικά όμως δεν τα συμπαθώ μιας και είναι πολύ αργά, και πολύ ακριβά...

Το κυριότερο όμως, έχεις χώρο να βάλεις κάτοπτρο με μοτέρ, και να έχεις και ικανοποιητικό τόξο (να μην έχεις δηλαδή εμπόδια στα άκρα, ανατολικά και δυτικά);
 

giorpap

Established Member
3 August 2007
169
Re: Νέα εγκατάσταση με skystar hd 2

Αν σε ενδιαφερουν κυριως τα HD και οχι απλα "δορυφορικη", τοτε πηγαινε σε μοτερ. Κι εγω το SG-2100 εχω, και απλα μια φορα μονο εχω ανεβει να το ξανακεντραρω λιγο γιατι ειχε χασει ελαχιστα, (αλλα ειμαι σε λοφο και τρωει ΠΟΛΥ αερα). Επισης προσοχη η βαση πρεπει να ειναι τελεια αλφαδιασμενη για ειναι σωστο το τοξο. Για το τελευταιο που ρωτας, προσωπικα εχω βολευτει με αυτο.
 

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Απάντηση: Re: Νέα εγκατάσταση με skystar hd 2

Οπότε να τσιμπήσω ένα MOTECK SG-2100 και απο lnb ένα INVACOM 0,3 db ή ένα ΜΤΙ SUPREME 0.2db;

Κάνει αυτός ο εξοπλισμός (περισσότερο για το πιάτο μου);

Ειμαι της αποψεις οτι αμα βαλεις 1.20 και μοτερ πρεπει να παρεις ενα καλο lnb εγω στην θεση σου που θα επερνα και εγω μοτερ θα επερνα το mti το white line ή αλλιως οπως το λενε τωρα high line που λεει 0db δεν ειναι βεβαια αλλα εχει πολυ καλη αποκριση!-bye-
 

NoDsl

Established Member
10 December 2006
229
Re: Νέα εγκατάσταση με skystar hd 2

Οκ παίδες ευχαριστώ. Θα προχωρίσω στην αγορά του μοτερ και του mti και θα αναφέρω εντυπώσεις.

Ευχαριστώ άπαντες!
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Νέα εγκατάσταση με skystar hd 2

Εχω μια skystar hd2 ,πιατο με moter motek 2100a και dvbviewer pro αγορασμενο αλλα δεν μπορω με τιποτα να καταλαβω πως δουλευει το προγραμμα (χαθηκα στα μενου του)ωστε να βρω δορυφορους που θελω και να τους σκαναρω.Ξερει κανενα link καποιος με step by step οδηγιες ωστε να ρυθμισω το πιατο μου;Eυχαριστω εκ των προτερων -bye-
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: Νέα εγκατάσταση με skystar hd 2

Αν έχεις το DVBViewer Pro 4.X δεν υπάρχει πλέον το positioner μέσα στο πρόγραμμα για την κίνηση και ρύθμιση του μοτέρ. Οι επιλογές αυτές έχουν μεταφερθεί στο βοηθητικό Transedit (στις πιο πρόσφατες εκδόσεις του), όπου από εκεί μπορείς να σκανάρεις, να χρησιμοποιήσεις το positioner κλπ. Οδηγίες για τη χρήση του μπορείς να δεις εδώ

http://www.dvbviewer.com/griga/TransEdit E/Content.html

Οι ρυθμίσεις που κάνεις μέσα από αυτό το πρόγραμμα κατόπιν περνούν και στο dvbviewer, με την εξαγωγή των σκαναρισμένων καναλιών.

Από την άλλη η ρύθμιση πλέον μέσα από το DVBViewer Pro για την κίνηση του μοτέρ μέσω usals έχει απλουστευθεί κατά πολύ, αφού το μόνο που χρειάζεται είναι πηγαίνοντας από το Channel>Channelist>Channel editor να επιλέξεις τον δορυφόρο που θέλεις, στο diseqc να διαλέξεις το angular pos. και στο πεδίο ακριβώς από κάτω να βάλεις τη θέση του δορυφόρου στην γεωστατική τροχιά (πχ 13Ε για Hotbird), με την προϋπόθεση βέβαια να έχεις απολύτως σωστή ρύθμιση στο μοτέρ, διαφορετικά θα χρειαστεί να "παίξεις" λίγο με το νούμερο αυτό. Πριν από αυτή τη ρύθμιση, βάζεις πατώντας το κουμπί site τις γεωγραφικές συντεταγμένες της περιοχής σου (χρησιμοποιώντας το Transedit και κάνοντας εκεί τις ρυθμίσεις, δεν χρειάζεται να τις επαναλάβεις στο DVBViewer μετά το σκανάρισμα και την αποστολή των καναλιών σ' αυτό).

angular1.jpg

Στο wiki του dvbviewer υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες και οδηγίες, αλλά είναι στα γερμανικά .

http://wiki.dvbviewer.info/index.php/Main_Page

ΥΓ. Απαραίτητη η τελευταία έκδοση του driver της Skystar HD2 για να δουλέψει σωστά με το μοτέρ.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Νέα εγκατάσταση με skystar hd 2

Σε ευχαριστω πολυ,ημουν σιγουρος οτι εσυ θα απαντουσες :grinning-smiley-043 (ειδα οτι ησουν ενεργος λογω skai hd).