RRT-0 review

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
καλημερα σας,

Θα πουμε δυο λογια για αυτον τον μικρο και καταπληκτικο φακουδακο. για μενα ισως ο καλυτερος EDC. Αυτο που τον κανει να διαφερει ειναι οτι πραγματικα μπορει να αποδωσει 240 lumens με μια μονο μπαταρια. Το beamshot του ειναι αριστο με ενα texture reflector αλλα και με ενα SMO μπορεις να δεις σε αποσταση πανω απο 100 μετρα.

Τα χαρακτηριστικα του.

Model: Jetbeam RRT-0 (R2)

  1. Extension tube allows the use of AA battery when fitted
    The Rapid Response Control Ring for easy selection of desired brightness level
    Five levels of brightness
    Optional low / lower low mode
    Stainless steel bezel helps protect the head and tail cap from drops and impacts
    Smooth reflector for longer throw

Output & Runtime:
Using CR123 Battery
High Mode 240 Lumens, 45 min
Daily Mode 50 Lumens, 7.5 hours
Mid Mode 25 Lumens, 12 hours
Low Mode 10 Lumens, 20 hours
Extra Low Mode 1 Lumen, 100 hours

Using AA Battery
High Mode 180 Lumens, 45 min
Daily Mode 50 Lumens, 5 hours
Mid Mode 25 Lumens, 10 hours
Low Mode 10 Lumens, 15 hours
Extra Low Mode 1 Lumen, 80 hours

Dimensions
Without extension tube:
Length: 98mm
Weight: 71 grams

With extension tube fitted:
Length: 114mm
Weight: 82 grams

Παρακατω θα προσπαθησω οσο μπορω να σας δειξω πως να λυσετε τον Jetbeam RRT-0 και να τον καθαρισετε. Δεν έχω συμπεριλάβει καθαριστικο για το τζαμακι αφου δεν είχα. Ενας φιλος απο εδω στο φορουμ ειπε οτι καθαριστικό θα χρησημοποιούμε μονο αυτο που ειναι για τα γυαλιά οράσεως.

Παμε τωρα. Πρωτα απο όλα σε ενα καθαρό και τακτοποιημένο περιβάλλον βάζουμε τα εργαλεια μας και τον φακό μας. (jpeg 3 & 8)

μετα ξεβιδωνουμε προσεκτικα το πρωτο κομματι (εικονα 4) και μετα το δευτερο (εικονα 5) και βαζουμε σε σειρα τα κομματια να μην τα χασουμε (εικονα 6).

Μετα ακολουθειστε τα βηματα στις επομενες εικονες 9-10. ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΩΡΑ ΜΗΝ ΧΑΣΕΤΕ την μικρη ΜΠΙΛΙΑ. ΕΙΚΟΝΑ 13-14.

ΜΕΤΑ λαδωνουμε και καθαρίζουμε με απαλο πανακι καλα για να φυγει το nano oil και μετα βαζουμε το neogel.

Εδω μπορειτε να δειτε τις φωτο που εχω ειδη αναρτησει. Το μετεφερα εδω για να μπορουμε να τα εχουμε μαζεμενα. Μονο που δεν μπορουσα να ανεβασω τις ιδες τις φωτο γιατι δεν μου ελεγε οτι τις εχω ηδη ανεβασει.
http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=32053&page=90
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Μονο που δεν μπορουσα να ανεβασω τις ιδες τις φωτο γιατι δεν μου ελεγε οτι τις εχω ηδη ανεβασει.
http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=32053&page=90

μπορείς να παραθέσεις τις φωτογραφίες - αφού τις έχεις είδη ανεβάσει ;-)

attachment.php



attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
παιδια ειμαι σε ταξιδι για δουλεια και ισως να μην μπορεσω να απαντω αμεσα. Εχω μαζι τον RRT-0 & E2DL.

Τεσταρα τον RRT-0 στα 100 μετρα. Πολυ καλα τα παει και νομιζω πως ειμαι υπερ ευχαριστημενος.

Ο E2DL ειναι λιγο πιο φωτεινος.

Αλλα για μενα δεν ξερω γιατι κατι μου λεει οτι ο RRT-0 ειναι στα σημεια καλυτερος απο τον E2DL.

Αυτο που εχει ο E2DL και το αναγνωριζω ειναι το TIR lens. Αλλα εχει ενα μειον τις 2 μπαταριες.

Ο RRT-0 παιζει με μια μπαταρια στα 240 λουμενς (αντε 200) και εχει παρα πολυ ωραιο σχεδιασμο και μεγαλο θετικο το ring mode selector.
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
παιδια, σημερα ελαβα τον RRT-0 XP-G R5 . μου τον ζητησε να τον παραγγειλω ενας φιλος. σε συγκριση με τον XR-E R2 ( παλιο μοντελο ) ο RRT-0 XP-G R5 χανει πολυ σε throw, αλλα ειναι παρα πολυ ελαχιστα πιο φωτινος. ο R5 εχει smooth reflector αλλα σκουρα δαχτυλιδια στην δεσμη δεν εχει . αποχρωση μπλε :frown: . για ακομα μια φορα πειστηκα οτι λεδ XR-E R2 ειναι καλυτερα απο τα XP-G R5 ( κατα τη γνωμη μου ). το παλιο μου μοντελο δεν αλλαζω, δεν αλλαζω.
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
ρε θηριο τον πηρες? ο R5 εχει καλυτερο flood. Τον RRT-0 R2 δεν το αλλαζω ουτε και εγω με τιποτα.