LG PJ350 / PLASMA : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alest

New member
20 January 2007
41
Από σήμερα είμαι κάτοχος της φτηνής (πλην τίμιας θέλω να πιστεύω) τηλεόρασης lg 42 pj350.αλλά παρ
Θα αναφέρω τις πρώτες μου εντυπώσεις (και σε λίγες μέρες τις πιο αναλυτικές), αφού πρώτα σημειώσω ότι δεν θεωρώ τον εαυτό μου καλό κριτή τηλεοράσεων. Βέβαια είμαι σε θέση να αναγνωρίζω ελλατώματα σε κάτι που έχω και θα προσπαθήσω να είμαι όσο μπορώ αναλυτικός.
Η συσκευασία είναι καλή. Έβαλα τη βάση σε δύο χρόνους. Την πρώτη φορά δεν έσφιξα καλά μια βίδα με αποτέλεσμα η τηλεόραση να γέρνει λιγο . Η δεύτερη προσπάθεια ήταν απόλυτα επιτυχημένη.
Πριν την ανοίξω παρατήρησα το γεγονός ότι αν κάποια στιγμή χαλάσει, θα έχω στι σπίτι έναν πού ωραίο μαύρο καθρέφτη. Μιλάμε για full hd καθρέφτη. Αυτό με φόβισε λίγο , αφού το σπίτι μου το πρωί είναι "λίγο" φωτεινό ( συνήθως το πρωί έχουμε κλειστά τα πατζούρια, διαφορετικά κυκλοφορούμε με γυαλιά ηλίου στο σαλόνι).
Συνέδεσα λοιπόν τα καλώδια (κεραίας και τροφοδοσίας προς το παρόν- ps3 άλλη φορά, παραμένει στη ντουλάπα ακόμα) και είπα να διαβάσω λίγο τις οδηγίες χρήσης (από το συνοδευτικό cd). Ομολογώ πως δεν έβγαλα άκρη. Άνοιξα λοιπόν την τηλεόραση και αφού δήλωσα γλώσσα Ελληνικά και χώρα -- (αυτό κατάλαβα ότι πρέπει να κάνω για τα ψηφιακά- στην Αθήνα είμαι οπότε δεν έχω ακόμα digea), επέλεξα αυτόματο συντονισμό. Σε λιγότερο από δέκα λεπτά είχε ολοκληρωθεί η διαδικασία. Πρέπει βέβαια τώρα να κάτσω κάποια στιγμή να σβήσω κάποια κανάλια (τη νετ πχ τη πιάνω από 2 σήματα το ένα άθλιο είναι τοποθετημένο στο νουμερο 5, το καλό στο ν.15) και να μετακινήσω τα υπόλοιπα(προτιμώ να μην έχω στη θέση 6 το μακεδονία).
Κατά τη διάρκεια της θέασης , παραδόξως οι αντανακλάσεις δεν είναι πολλές. Υπάρχουν αλλά δεν είναι αποτρεπτικές από το να δεις τηλεόραση. Αν θέλεις να ευχαριστηθείς καποια ταινία καλό θα είναι να είσαι σε σκοτεινό χώρο αλλά για καθημερινή πρωινή θέαση σε άκρως φωτεινό χώρο δεν υπάρχει πρόβλημα.
Η εικόνα πάντως σε τηλεοπτικό με έκανε να χαρώ για τη φτηνή επιλογή μου. Όταν μπορέσω θα δω και dvd kai br (αν και hd ready)
Αργότερα θα ακολουθήσουν και άλλες αναφορές μου.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: LG 42PJ350

Καλορίζικη....:2thumb22sup:

ΣΤΡΩΣΙΜΟ:

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=862357&postcount=628
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=947577&postcount=1052
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1005814&postcount=790
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1057934&postcount=1072

REVIEWS
hdtelevija........ http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1232270&postcount=13

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΤΟΧΩΝ
alest....... http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1220566&postcount=1
alest....... http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1231154&postcount=12
alest....... http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1237084&postcount=16

ΛΙΣΤΑ ΚΑΤΟΧΩΝ
1.alest..........26/5/10
2. Marathos....12/6/10
3. gregst........17/6/10 (παραδόθηκε σπασμένη http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1251574&postcount=29 )
.... gregst.......19/6/10 (έγινε αλλαγή με καινούρια http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1255240&postcount=31 )
4. giorikas 69...24/6/10
5.freesurfjo.....24/6/10
 
Last edited:

alest

New member
20 January 2007
41
Ευχαριστώ. Προς το παρόν προσπαθώ να την προσέξω (στρώσιμο), αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

kostaka

New member
16 April 2010
10
Kαλοριζικη !

Μηπως ξερεις τις διαφορες της με την pj550 , οι τιμες απ´οτι ειδα ειναι κοντα,σε αλλα μαγαζια ειναι η μια πιο φθηνη , και σε αλλα η αλλη .
 

alest

New member
20 January 2007
41
Η pj550 είναι περίπου 100 ευρώ πιο ακριβή. Η διαφορά τους είναι ότι η 550 παίζει ταινίες από usb θύρα, ενώ η 350 μόνο φωτογραφιες και μουσική.
 

astrolavos

New member
24 May 2010
54
Καλοριζικη φίλτατε!
Μια γενικότερου ενδιαφεροντος ερώτηση. Έχει κατανάλωση (Power Consumption Operational): 139 Watt (όπως πληροφορήθηκα απο τον φίλο Yperion
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=61238&page=2)
H σχετική κατανάλωση θεωρείται μεγάλη? Σε σχεση με την παλιά crt που έχω τι παίζει? Θα "τραβάει" πολύ περισσότερο?
Α! νομίζω ότι μπορείς με χακεμα να παίξεις και ταινίες απο usb! Έτσι την αναβαθμίζεις σε 550!
http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=343689&page=49
Πιστεύω να ισχύει και για πλασμα.
Περιμένουμε αναλυτικότερες εντυπώσεις!
 

astrolavos

New member
24 May 2010
54
Από σήμερα είμαι κάτοχος της φτηνής (πλην τίμιας θέλω να πιστεύω) τηλεόρασης lg 42 pj350.αλλά παρ
Θα αναφέρω τις πρώτες μου εντυπώσεις (και σε λίγες μέρες τις πιο αναλυτικές), αφού πρώτα σημειώσω ότι δεν θεωρώ τον εαυτό μου καλό κριτή τηλεοράσεων. Βέβαια είμαι σε θέση να αναγνωρίζω ελλατώματα σε κάτι που έχω και θα προσπαθήσω να είμαι όσο μπορώ αναλυτικός.
Η συσκευασία είναι καλή. Έβαλα τη βάση σε δύο χρόνους. Την πρώτη φορά δεν έσφιξα καλά μια βίδα με αποτέλεσμα η τηλεόραση να γέρνει λιγο . Η δεύτερη προσπάθεια ήταν απόλυτα επιτυχημένη.
Πριν την ανοίξω παρατήρησα το γεγονός ότι αν κάποια στιγμή χαλάσει, θα έχω στι σπίτι έναν πού ωραίο μαύρο καθρέφτη. Μιλάμε για full hd καθρέφτη. Αυτό με φόβισε λίγο , αφού το σπίτι μου το πρωί είναι "λίγο" φωτεινό ( συνήθως το πρωί έχουμε κλειστά τα πατζούρια, διαφορετικά κυκλοφορούμε με γυαλιά ηλίου στο σαλόνι).
Συνέδεσα λοιπόν τα καλώδια (κεραίας και τροφοδοσίας προς το παρόν- ps3 άλλη φορά, παραμένει στη ντουλάπα ακόμα) και είπα να διαβάσω λίγο τις οδηγίες χρήσης (από το συνοδευτικό cd). Ομολογώ πως δεν έβγαλα άκρη. Άνοιξα λοιπόν την τηλεόραση και αφού δήλωσα γλώσσα Ελληνικά και χώρα -- (αυτό κατάλαβα ότι πρέπει να κάνω για τα ψηφιακά- στην Αθήνα είμαι οπότε δεν έχω ακόμα digea), επέλεξα αυτόματο συντονισμό. Σε λιγότερο από δέκα λεπτά είχε ολοκληρωθεί η διαδικασία. Πρέπει βέβαια τώρα να κάτσω κάποια στιγμή να σβήσω κάποια κανάλια (τη νετ πχ τη πιάνω από 2 σήματα το ένα άθλιο είναι τοποθετημένο στο νουμερο 5, το καλό στο ν.15) και να μετακινήσω τα υπόλοιπα(προτιμώ να μην έχω στη θέση 6 το μακεδονία).
Κατά τη διάρκεια της θέασης , παραδόξως οι αντανακλάσεις δεν είναι πολλές. Υπάρχουν αλλά δεν είναι αποτρεπτικές από το να δεις τηλεόραση. Αν θέλεις να ευχαριστηθείς καποια ταινία καλό θα είναι να είσαι σε σκοτεινό χώρο αλλά για καθημερινή πρωινή θέαση σε άκρως φωτεινό χώρο δεν υπάρχει πρόβλημα.
Η εικόνα πάντως σε τηλεοπτικό με έκανε να χαρώ για τη φτηνή επιλογή μου. Όταν μπορέσω θα δω και dvd kai br (αν και hd ready)
Αργότερα θα ακολουθήσουν και άλλες αναφορές μου.

Άλλες εντυπώσεις?
 

alest

New member
20 January 2007
41
Ας γράψω λίγες ακόμα εντυπώσεις. Αρχίζω αναφέροντας τα "αρνητικά".
Αντανακλάσεις. Αν βλέπεις σκοτεινές σκηνές , ιδιαίτερα με χαμηλές ρυθμίσεις (λόγω στρωσίματος στην αρχή), βλέπεις και τι συμβαίνει πίσω από την πλάτη σου. Σε σχετικά (όχι απόλυτα) σκοτεινό περιβάλον , αντανακλάσεις δεν υπάρχουν. Πάντως δεν αποτελεί ιδαίτερο πρόβλημα, ακόμα και σε θέαση πρωινη.
Εκπέμπει λίγη θερμότητα , αλλά όχι υπερβολική. Στο πάνω μέρος της πλάτης είναι λίγο ζεστή όταν παίζει αρκετή ώρα.
Άλλο αρνητικό δεν έχω , πέρα από το ότι δεν μου αρέσει ιδιαίτερα η διαδικασία του στρωσίματος. και εννοώ την θέαση με ζουμ των τηλεοπτικών καναλιών και το να φοβάσαιμην αφήσεις πολύ ώρα τις μαύρεσ μπάρες στις ταινίες σε dvd ή BR. Βλέπεις οι υπότιτλοι είναι εκεί και δεν σε σώζει το ζουμ. Πάντως μετά από συνεχόμενη θέαση περίπου μίας ώρας, δεν υπήρχε κανένα σημάδι IR . ΕΠίσης η τηλεόραση έχει στο μενού κάποιες ρυθμίσεις για προστασία ή βοήθεια για ξέπλυμα απο IR, τις οποίες δεν έχω χρειαστεί.
Η εικόνα είναι καλή.Έχει άριστη λήψη τόσο των αναλογικών όσο και των ψηφιακών καναλιών της ΕΡΤ. Εϊμαι στην Αθηνα , οπότε για digea μετά τις 18. Πάντως έχει πάρα πολύ καλό τηλεοπτικό σήμα, ακόμα και αν πας πάρα πολύ κοντά δεν βλέπεις ατέλειες (όπως φοβόμουν λόγω της χαμηλής ανάλυσης των εκπομπών και του σχετικά μεγάλου μεγέθους της τηλεόρασης ).
Σε dvd η εικόνα είναι επίσης τέλεια.
Το μαύρο είναι πολύ κοντά στο πραγματικό μαύρο. Δεν είναι το ίδιο με το μαύρο του πλαισίου της τηλεόρασης, αλλά είναι μαύρο. Στις σκοτεινές σκηνές (όταν δεν υπάρχει έντονος φωτισμός και επομένως αντανακλάσεις) ξεχωρίζεις εύκολα τα πάντα και βλέπεις ότι θα ήθελε ο σκηνοθέτης να δεις.
Ένα BR είδα μέχρι τώρα και ήταν εκπληκτικό. Δεν ξέρω αν στις 42 ίντσες και στα 3 περίπου μέτρα (πλησίασαν λίγο οι πολυθρόνες και μειώθηκε περίπου ένα μέτρο η απόσταση) θα έβλεπα διαφορές σε fhd τηλεόραση.
Τέλος επειδή έρχεται μουντιάλ , πρέπει να αναφερθώ στη θέαση αθλητικών γεγονότων. Μέχρι τώρα έχω δει μόνο ένα παιχνίδι ποδοσφαίρου και αρκετό τένις. Δεν υπάρχει κανένα από τα προβλήματα που υπήρχαν παλιότερα (δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα) στις lcd . H θέαση είναι εντελώς απροβλημάτιστη και άκρως απολαυστική. Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως μεγενθύνει τα χάλια της Εθνικής στο μουντιάλ :laugh: .
Επειδή είδα ότι υπάρχει και προσφορά στα 400 ευρώ, νομίζω ότι όποιος έχει χαμηλό μπάτζετ μπορεί να την πάρει άφοβα. Και φυσικά μην πάρει κανένας με 400 ή 500 ευρώ 32 ίντσες. ( η αδερφή μου πήρε με 500 32 και μπροστά στην lg pj 350 υπολείπεται σε εικόνα και φυθικά μέγεθος). Σίγουρα υπάρχουν καλύτερες τηλεοράσεις , αλλά κοστίζουν και περισσότερο.

Κάποια στιγμή θα βάλω και κανά παιχνίδι στο ps3 και θα σας πω πως πάει και sto gaming. Δυστυχώς δεν πάω καλά από χρόνο εγώ , οπότε μπορεί να αργήσω
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
lg_42pj350_header.jpg


TEST LG Infinia 42PJ350...

http://hdtelevizija.com/2010/06/03/recenzija-plazma-lg-infinia-42pj350-106-cm/2/

Μεταφραση
 
Last edited:

kostas5579

AVClub Addicted Member
31 May 2010
1,827
THESSALONIKI/GREECE
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ PLASMA Η ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ LCD LED 32ΑΡΑ ΟΜΩΣ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΣΤΗ PLASMA ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ PLASMA ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ...

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ!
 
Last edited by a moderator:

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Last edited:

alest

New member
20 January 2007
41
Επειδή όπως τη βλέπω τη δουλειά, θα παραμείνω ο μόνος κάτοχος της συγκεκριμένης τηλεόρασης (έκανε και το multirama τη προσφορά με τη u20) θα γράφω τις εντυπώσεις μου μήπως κάποιος θελήσει να την αποκτήσει. Εβαλα και έπαιξα λίγο ps3 (pes 2010). Πραγματικά πολύ καλή εικόνα, κίνηση, απόκριση. Δεν υπήρχε κανένα θέμα καθυστέρησης απόκρισης . Είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα.
Εχω ξεχάσει να γράψω ότι η βάση δίνει τη δυνατότητα περιστροφής (περίπου 20-25 μοίρες), κάτι το οποίο είναι εξαιρετικά χρήσιμο ορισμένες φορές (αν θέλω να δω από τον καναπέ πχ)
 

astrolavos

New member
24 May 2010
54
Επειδή όπως τη βλέπω τη δουλειά, θα παραμείνω ο μόνος κάτοχος της συγκεκριμένης τηλεόρασης (έκανε και το multirama τη προσφορά με τη u20) θα γράφω τις εντυπώσεις μου μήπως κάποιος θελήσει να την αποκτήσει. Εβαλα και έπαιξα λίγο ps3 (pes 2010). Πραγματικά πολύ καλή εικόνα, κίνηση, απόκριση. Δεν υπήρχε κανένα θέμα καθυστέρησης απόκρισης . Είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα.
Εχω ξεχάσει να γράψω ότι η βάση δίνει τη δυνατότητα περιστροφής (περίπου 20-25 μοίρες), κάτι το οποίο είναι εξαιρετικά χρήσιμο ορισμένες φορές (αν θέλω να δω από τον καναπέ πχ)

"Παίζει" και στο SATURN με 399 και 36 άτοκες δόσεις.
Ο Πωλητής μου πρότεινε την αδελφούλα της PJ550 που ειναι 100 euro πιο ακριβή. Ισχυρίζεται ότι η διαφορά στην ποιότητα εικόνας είναι μεγάλη γιατί λέει έχει πιο ισχυρό επεξεργαστή. Όσο το έχω ψαξει η διαφορά τους είναι μόνο ότι η 550 παιζει ταινίες απο usb.
Σε ευχαριστούμε, φίλτατε alest, που μας κάνεις κοινωνούς γράφοντας τις εντυπώσεις σου!
Γιώργος
 

alest

New member
20 January 2007
41
Αν ενδιαφέρεσαι να παίζεις ταινίες μέσω του usb και δεν έχεις media player, πάρε τη 550. Διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος. Διαφορά στην εικόνα πιθανότατα θα δεις στην pk. H 550 από την 350 δεν νομίζω ότι έχει διαφορά.
Επειδή ακούγεται πολλές φορές για τη θερμοκρασία που ανεβάζουν οι πλάσμα, να σημειώσω ότι ζεσταίνεται λίγο , αλλά όχι ιδιαίτερα.Σε λογικά πλαίσια (ακόμα και ζεστές ημέρες). Κατανάλωση δεν μπορώ να γνωρίζω , αφού δεν έχω κάποιο μετρητή.
 

astrolavos

New member
24 May 2010
54
Αν ενδιαφέρεσαι να παίζεις ταινίες μέσω του usb και δεν έχεις media player, πάρε τη 550. Διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος. Διαφορά στην εικόνα πιθανότατα θα δεις στην pk. H 550 από την 350 δεν νομίζω ότι έχει διαφορά.
Επειδή ακούγεται πολλές φορές για τη θερμοκρασία που ανεβάζουν οι πλάσμα, να σημειώσω ότι ζεσταίνεται λίγο , αλλά όχι ιδιαίτερα.Σε λογικά πλαίσια (ακόμα και ζεστές ημέρες). Κατανάλωση δεν μπορώ να γνωρίζω , αφού δεν έχω κάποιο μετρητή.

Πάνω που το αποφάσισα και πηγα να παρω την 350 ο πωλητης μου ειπε οτι εξαντληθηκε και μου προτεινε την 550 για 449 euro (απο υποτιθέμενα 600) εμεινα καγκελο! Να ρισκάρω την 550 αλλα οι εντυπώσεις του φιλτατου alest αφορουν το αδελφακι 350. Κι απο καταναλωση η 350 ειναι σαφως στα 139 watt ενω αγνωστο πόσο η 550!
Κάποια πρόταση παιδιά?
 

alest

New member
20 January 2007
41
Πάνω που το αποφάσισα και πηγα να παρω την 350 ο πωλητης μου ειπε οτι εξαντληθηκε και μου προτεινε την 550 για 449 euro (απο υποτιθέμενα 600) εμεινα καγκελο! Να ρισκάρω την 550 αλλα οι εντυπώσεις του φιλτατου alest αφορουν το αδελφακι 350. Κι απο καταναλωση η 350 ειναι σαφως στα 139 watt ενω αγνωστο πόσο η 550!
Κάποια πρόταση παιδιά?
δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να έχει παραπάνω κατανάλωση η 550 από την 350. Η διαφορά από την τιμή πόυ μπορείς να βρεις τη 350 είναι 50 ευρώ, οπότε ίσως πρέπει να προχωρήσεις και να πάρεις τη 550, να προλάβεις και το μουντιάλ.