Αγορά τηλεόρασης budget 4.000 Ευρώ

zanat0s

Established Member
24 May 2010
157
new zimbabwe
Γεια σας,

βρήκα σήμερα αυτό το φόρουμ και είμαι ΠΑΡΑ πολύ χαρούμενος. Πρώτα από όλα να χάρω που ελληνές έχουμε λεφτά και τα ξοδεύουμε σε τηλεοράσεις :)

Λοιπόν χρειάζομαι συμβουλές και ιδέες. Μετά από 3 καλά χρονάκια θέλω να αναβθμίσω την τηλεόραση μου. Θέλω να την αγοράσω από Ελλάδα, εκτός έαν κάποιο μοντέλο φοβερό δεν το φέρνουν στην Ελλάδα.

Τι χαρακτηριστικά επιθυμώ με βαθμό σημαντικότητας

1:) μέγεθος άνω των 52 ιντσών
2:) LED- full LED είναι ούλτρα επιθυμητό
3:) 3D δεν με ενδιαφέρει αλλά αφού υπάρχει άς το δοκιμάσω
4:) Την καλύτερη απόδοση/χρώματα στα παιχνίδια
5:) Καλό design(δεν είναι υποκειμενικό).

Budget 4.000 Euros

Εώς τώρα έχω 3 Επιλογές
1:)Samsung series 8 LED 3TV 55"
το μόνο αρνητικό που έχει είναι ότι δεν είναι Full LED

2:) LG Insignia 3d 55"
LG full LED, 3D but LG.....

3:) SONY signature LX 60"
do not like the design, μεγαλύτερο μέγεθος δεν γνωρίζω τιμή.

παρακαλώ δώστε μου ιδέες, κριτικές ή Links ώστε να γίνει η αποφασή μου πιο εύκολη.

αυτά!

Πσ. Προσωπικά κλείνω προς την SONY λόγω μεγέθους
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
Sony 60HX900, με συστηματάκι led παρόμοιο με το I.O.P της 55LX9500, αλλά είναι... Sony... :)
Κοίτα και προς plasma μεριά την μεγάλη σε ιντσες VT20.
 

zanat0s

Established Member
24 May 2010
157
new zimbabwe
ποιά εννοείς?

μπορείς να δώσεις Link?

με συνχωρείς η LG πάντως είναι Full LED(έτσι λένε τουλάχιστον) ενώ η SONY είναι EDGE led.

για μένα πιο σημαντική είναι η ποιότητα χρωμάτων και εικόνας. την προηγούμενη φορά το 2007 την πάτησα με ένα μέτριο μοντέλο..
 

Z-130

Banned
3 November 2006
403
Ακόμα βλέπω στο skroutz ότι δεν την έχουν φέρει Ελλάδα :

Panasonic TX-P60VT20E
 

zanat0s

Established Member
24 May 2010
157
new zimbabwe
θα με βοηθούσε να μου πεις για ποίους(συγκεκριμένους) λόγους προτείνεις αυτήν έναντι των άλλων 3 που έχω γράψει :)
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
Φίλε μου, όσο "full led" ειναι η 55LX9500 είναι και η HX900, καθώς και οι δύο είναι... edge led με local dimming με ικανό αριθμό ζωνών, μην σε ανησυχεί αυτό.
Για πληροφορίες κοίτα στο υποφόρουμ "Γενική συζήτηση και τεχνολογία -> Sony TV-Lineup 2010" ... δεν μπορώ να σου αντιγράψω το link καθώς γράφω από κινητό αυτήν την στιγμή.
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
Επίσης πρέπει να σου πω ότι η HX900 αναμένεται κατά τον Σεπτέμβρη, δεν ξέρω αν είσαι διαθετειμένος να την περιμένεις.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Φίλε μου, όσο "full led" ειναι η 55LX9500 είναι και η HX900, καθώς και οι δύο είναι... edge led με local dimming με ικανό αριθμό ζωνών, μην σε ανησυχεί αυτό.
Για πληροφορίες κοίτα στο υποφόρουμ "Γενική συζήτηση και τεχνολογία -> Sony TV-Lineup 2010" ... δεν μπορώ να σου αντιγράψω το link καθώς γράφω από κινητό αυτήν την στιγμή.

Το παρακάτω link σχετικό με τις νέες SONY του 2010....

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=54661
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
Ναι φίλε μου, το ξέρω ότι λες για την LX900 (που νομίζω κι αυτή τότε αναμένεται), αλλά θεωρώ την HX900 καλύτερη γι αυτό και στην προτείνω...

@fragoulisnaval ευχαριστώ!
 

zanat0s

Established Member
24 May 2010
157
new zimbabwe
Ακούσα ότι η HX δεν θα έρθει σε μέγεθος άνω των 46(μπορεί να κάνω λάθος)

πάντως διάβασε αυτά τα 2 Link
http://www.digitalone.com.sg/reviews/article/784

http://ces2010.techradar.com/2010/01/07/lg-infinia-le9500-is-world’s-slimmest/

είναι άρθρα δημοσιογράφων που λένε ότι η LG δεν είναι EDGE LED... κάνουν λάθος?

κάτι τελευταίο... η Panasoic Η plasma αξίζει..

όσο για Σεπτέμβριο... τι να πω... πιστεύω ότι ήταν να βγει βγήκε..
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Στην κατηγορία τιμής που θέλεις να κινηθείς κοίτα και τα κάτωθι :

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=58830

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=60347

Άποψή μου είναι ότι οι plasma του 2010 είναι σε άλλο επίπεδο. Αν θεωρείς την τηλεόραση εκτός από ένα προιόν και επένδυση, μην αποκλείεις τις plasma.

Για μένα κινήσου προς τα εκεί...
 

zanat0s

Established Member
24 May 2010
157
new zimbabwe
παιδία νίωθω ότι είναι αρκετά δύσκολη απόφαση....

:(

γιατί LED πιο ακριβές από την plasma?
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Καταρχήν τι χρήση θα κάνεις και πόση είναι η απόσταση θέασης? Μήπως είναι καλύτερο να παρεις μια 46-47led να "σου φύγει ο καημός" και ένα προβολέα για ταινιούλες?
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Είναι θέμα marketing και πολιτικής των εταιρειών. Αν σκεφτείς ότι λόγω παραπληροφόρησης όλοι επιλέγουν LCD με ή χωρίς LED, οι εταιρείες λογικά θα τσιμπήσουν λίγο τις τιμές για να αυξήσουν το περιθώριο κέρδους...

Όσο για την απόφαση μόνο με ποδαρόδρομο θα επιλέξεις σωστά. Αφού καταλήξεις σε δυο τρία μοντέλα θα πάς και θα τα δείς πώς παίζουν σε δυο διαφορετικά μαγαζιά και μετά θα αποφασίσεις.

Και φυσικά να μην ακούσεις τους πωλητές τί θα σου πούν. Οι περισσότεροι είναι ημιμαθείς και μόνο κακό θα σου κάνουν. Όποια πέφτει καλύτερα στο μάτι σου.

Εμείς μόνο προτάσεις - συμβουλές μπορούμε να σου δώσουμε.

Βέβαια υπάρχουν και κάποιοι που πήγανε μόνο για συγκεκριμένο μοντέλο... όπως εγώ!:smash: :7SFGSFG:
 

zanat0s

Established Member
24 May 2010
157
new zimbabwe
Λόγω χώρου(και περιορισμού επιφάνειας τοίχων) ο προβολέας είναι Μη λύση.....

η τηλεόραση θα χρησιμοποιείται 55% για PS3, XBOX360
20% για ταινίες bluray/DVD/MKV 1080p
20% για anime/επισοδεία Τιβί 720π/1080π
5% για browsing...
δεν υπάρχει μη Hi-def υλικό.

απόσταση 5 μέτρα εώς 6

@ φραγκος,

Ποίο μοντέλο συγκεκριμένα?
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Εγώ πήγα κατ ευθείαν και αγόρασα την Pioneer KRP-500P. Είναι plasma και είναι μακράν η καλύτερη αγορά που έχω κάνει μέχρι τώρα στο σύστημά μου. Θα με συντροφεύει για πολλά χρόνια...

Βέβαια μετά από πολύ ψάξιμο και ατέλειωτες ώρες ανάγνωσης στα διάφορα forums. Το τελειωτικό χτύπημα ήρθε από έναν συνάδελφο στο γραφείο που είχε την 5090Η.Πήγα σπίτι του και την είδα και τηνεπόμενη μέρα έφαγα την Αθήνα για να την βρώ.

Για LCD δεν ασχολήθηκα κάν
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
Ακούσα ότι η HX δεν θα έρθει σε μέγεθος άνω των 46(μπορεί να κάνω λάθος)

πάντως διάβασε αυτά τα 2 Link
http://www.digitalone.com.sg/reviews/article/784

http://ces2010.techradar.com/2010/01/07/lg-infinia-le9500-is-world’s-slimmest/

είναι άρθρα δημοσιογράφων που λένε ότι η LG δεν είναι EDGE LED... κάνουν λάθος?

κάτι τελευταίο... η Panasoic Η plasma αξίζει..

όσο για Σεπτέμβριο... τι να πω... πιστεύω ότι ήταν να βγει βγήκε..

Χμμ.. όντως η μεγαλύτερη της σειράς HX900 μάλλον θα είναι 52 ίντσες.

Για την LX9500 αυτό που ισχύει είναι ότι είναι edge-led, δηλαδή έχει τα leds περιμετρικά της οθόνης, μόνο που με την χρήση φωτοδιοδών που καλύπτουν όλη την επιφάνεια της οθόνης, επιτυγχάνει αποτελέσματα παραπλήσια μιας full led-lcd με χρήση local dimming.
Για λόγους μάρκετινγκ η LG το ονομάζει full led (slim). To πρακτικό αποτέλεσμα πάντως δεν διαφέρει από μια "full led".

Τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν και για την Sony HX900.. μόνο που αναμένω αρκετά καλύτερη απεικόνιση από την Sony, βάση παρελθόντος των 2 εταιρειών πες το... βάση ενστίκτου.. δεν ξέρω.. :smash:

Aν δεν με προβλημάτιζε η μεγάλη ποσοστιαία χρήση XBOX και PS3 που σκοπεύεις να κάνεις, θα ψήφιζα δαγκωτό την plasma της Panasonic VT20, ειδικά σε αυτά τα μεγέθη οθόνης που σκοπεύεις να κινηθείς...
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Οι νέες τηλεοράσεις τις Panasonic και ιδιαίτερα η VT20 θα είναι από τις κορυφαίες τηλεοράσεις του 2010...Και θα είναι μακράν οι καλύτερη σε 3D απεικόνιση. Οπότε στην θέση σου θα κινόμουν προς αυτήν... Οι σημερινές plasma είναι πολύ πιο ανθεκτικές σε Ir & burn in....