“We are the music-makers and we are the dreamers of dreams” – Willy Wonka

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
14,350
“We are the music-makers and we are the dreamers of dreams” – Willy Wonka

Brian Wilson - Smile
(2004)
BrianWilsonPresentsSmile.jpg

Δεν ξέρω γιατί ξαναγύρισε. Πιθανόν ο ψυχίατρός του του είπε να ξαναμπεί στο στούντιο και να παλέψει με το δαίμονά του. Το 1967, ενώ το συνέθετε, κατέρρευσε. Σπαράγματα έχω ακούσει σε bootlegs και συλλογές, εδώ είναι ολόκληρο στην αυθεντική μορφή του όπως το είχε συλλάβει τότε.
Δεν ακούς κιθάρες. Ακούς μόνο keyboards, απίστευτα φωνητικά σε αρμονίες που σου κόβουν την ανάσα, διάφορα πνευστά και «περίεργα» κρουστά. Το Wind Chimes με τα παράξενα κουρντισμένα κρουστά παίρνεις όρκο ότι είναι επηρεασμένο από το Drumming του Steve Reich – μετά συνειδητοποιείς ότι ο Reich έγραψε το δικό του μινιμαλιστικό αριστούργημα 5 χρόνια μετά (!).
Μοιάζει με Μαύρη Τρύπα. Τόσο τραγικά θλιμμένη μουσική κι όμως σε κάνει να νιώθεις υπέροχα. Αυτή είναι Ποπ που κοιτάει το Θεό στα μάτια- σκέτη Θρησκευτική εμπειρία, εκτός τόπου και χρόνου, που δεν μοιάζει με τίποτα άλλο γύρω της, παλιό ή καινούργιο: ονειρική, εξωτική, φευγάτη, ώρες ώρες εφιαλτική, άλλοτε περίπλοκη κι άλλοτε αφηρημένη, χωρίς την παραμικρή σχέση με οποιαδήποτε αναγνωρίσιμη πραγματικότητα του Τότε ή του Τώρα, ένα kitsch Αριστούργημα.
Ο μόνος τρόπος να την προσεγγίσεις είναι ν αφήσεις απέξω το μυαλό σου και να της παραδοθείς - χωρίς την παραμικρή επιφύλαξη.
Λείπουν, βέβαια, οι Beach Boys και η φωνή του Brian δείχνει τα 62 χρόνια της, αλλιώς θα έδινα στο άλμπουμ ένα ολοστρόγγυλο 10άρι με τόνο. Οσοι θεωρούν τον Beefheart δύσκολο καλά θα έκαναν να κάνουν μια βόλτα κατά ’δώ: στα 2-3 πρώτα ακούσματα νιώθεις ότι σε κοροϊδεύει και γελάει μαζί σου, μετά, ξαφνικά, σαν να γυρίζει ένα κλειδί και να ανοίγει μια πόρτα σε κόσμους παράξενους όπου ο Μπάχ συναντάει τους Beatles και ο Gershwin το acid rock, πραγματική έκσταση.
Μόνο γι αυτούς που πιστεύουν ότι η τέχνη, τουλάχιστον αυτή που τους αφορά, είναι προϊόν διαταραγμένων μυαλών – με κάθε έννοια. Οι υπόλοιποι καλά θα κάνουν να απέχουν. Για ...το Καλό τους.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: “We are the music-makers and we are the dreamers of dreams” – Willy Wonka

Κωστας Λυμπεροπουλος said:
Λείπουν, βέβαια, οι Beach Boys και η φωνή του Brian δείχνει τα 62 χρόνια της, αλλιώς θα έδινα στο άλμπουμ ένα ολοστρόγγυλο 10άρι με τόνο.


ΛΕΙΠΟΥΝ και μάλιστα με κεφαλαίο ΛΕΙ....
Η φωνή του Brian έχει κάτι από τότε.
Η προσπάθεια να γίνει ο δίσκος ένα wanabe sequel, όπως θεωρητικά είναι, έχει πετύχει από τεχνικής άποψης στο 100%.
Οι συνθέσεις είναι συνέχεια του pet ή απόπειρες να είναι συνέχεια.
Εδώ και εκεί βρίσκεις ψήγματα χρυσού.
Μιά όντως θλιμένη μουσική που ακούγεται ευχάριστα.
Αν όντως είχε ηχογραφηθεί τότε μέσα στη φόρα που είχε πάρει ο Brian τότε θα είχαμε ίσως το μοναδικό φαινόμενο δύο pet sounds το ένα μετά το άλλο.

Τώρα η κρίσιμη ερώτηση?
ΓΙΑΤΙ?
γιατί γύρισε?
(ξέρω το ρώτησε πρώτος άλλος...)
γιατί σήμερα?
τι έχει να προσφέρει σήμερα?
τι έχει να προσφέρει σήμερα μιά διασκευή του good vibrations επίσης χωρίς τα φωνητικά των ξαδερφιών.....?

μερικές φορές όταν ήμουνα μικρός έφτιαχνα κύκλους με ένα δεκάρικο. Το κρατούσα με το δάχτυλο και περνούσα το μολύβι γύρω γύρω. Κάπου εκεί στο τέλος πάνω στον οίστρο της δημιουργίας έσπαγε η μύτη του μολυβιού. Όσο και να προσπαθούσα (επειδή αν έσβυνα τον κύκλο θα άφηνε σημάδια) το τελείωμα του κύκλου πρόδιδε τη ζημιά που είχε γίνει. Κι ας είχε κλείσει ο κύκλος.

Μάλλον κάτι τέτοιο κάνει ο Brian...Ο κύκλος έκλεισε.
8/10 από μένα. 7 θα έβαζα. Αλλά είναι τόσο μεγάλη η προσπάθειά του....που το δίνω χατιρικά....
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: “We are the music-makers and we are the dreamers of dreams” – Willy Wonka

Η αγορά ενός cd , νομίζω ότι είναι πολύ περίπλοκη πράξη για να γίνει αντιληπτή από κάποιον που βρίσκεται στην κατάσταση του Wilson.
 

Maverick

Senior Member
18 June 2006
484
Re: “We are the music-makers and we are the dreamers of dreams” – Willy Wonka

Ο τίτλος του τόπικ τι σχέση έχει με το δίσκο ρε παιδιά;
Και ποιός είναι ο Willy Wonka;
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: “We are the music-makers and we are the dreamers of dreams” – Willy Wonka

Κωστας Λυμπεροπουλος said:
11602c060.png


Το Wind Chimes με τα παράξενα κουρντισμένα κρουστά παίρνεις όρκο ότι είναι επηρεασμένο από το Drumming του Steve Reich – μετά συνειδητοποιείς ότι ο Reich έγραψε το δικό του μινιμαλιστικό αριστούργημα 5 χρόνια μετά (!).
Μοιάζει με Μαύρη Τρύπα. ... Οσοι θεωρούν τον Beefheart δύσκολο καλά θα έκαναν να κάνουν μια βόλτα κατά ’δώ: στα 2-3 πρώτα ακούσματα νιώθεις ότι σε κοροϊδεύει και γελάει μαζί σου, μετά, ξαφνικά, σαν να γυρίζει ένα κλειδί και να ανοίγει μια πόρτα σε κόσμους παράξενους όπου ο Μπάχ συναντάει τους Beatles και ο Gershwin το acid rock, πραγματική έκσταση.
Μόνο γι αυτούς που πιστεύουν ότι η τέχνη, τουλάχιστον αυτή που τους αφορά, είναι προϊόν διαταραγμένων μυαλών – με κάθε έννοια. Οι υπόλοιποι καλά θα κάνουν να απέχουν. Για ...το Καλό τους.

Νομίζω ότι είσαι μιά διχασμένη προσωπικότητα . Εμένα πάντως μ' αρέσει ο άλλος . . . :)
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: “We are the music-makers and we are the dreamers of dreams” – Willy Wonka

Δημήτριος Ντοκατζής said:
Νομίζω ότι είσαι μιά διχασμένη προσωπικότητα .

Με λές εμμέσως καλλιτέχνη; ευχαριστώ αλλά ...τα παραλές :rolleyes:

Εμένα πάντως μ' αρέσει ο άλλος

Περισσότερο από τους απατεώνες τους Black Sabbath; την αλήθεια!:D
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: “We are the music-makers and we are the dreamers of dreams” – Willy Wonka

πάρτο ρε Ντοκ,

πάρτο.....

που ξέρεις...
μπορεί να κάνει καλό στον Brian....
 
17 June 2006
14,350
Re: “We are the music-makers and we are the dreamers of dreams” – Willy Wonka

Maverick said:
Ο τίτλος του τόπικ τι σχέση έχει με το δίσκο ρε παιδιά;
Και ποιός είναι ο Willy Wonka;

Παραπέμπει στην ταινία Charlie & the Chocolate Factory - παίχτηκε στα σινεμά πέρυσι.
 

Maverick

Senior Member
18 June 2006
484
Re: “We are the music-makers and we are the dreamers of dreams” – Willy Wonka

Thanks Κώστα. Ήθελα να τη δω αλλά τελικά δεν την είδα...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: “We are the music-makers and we are the dreamers of dreams” – Willy Wonka

Τώρα η κρίσιμη ερώτηση?
ΓΙΑΤΙ?
γιατί γύρισε?
(ξέρω το ρώτησε πρώτος άλλος...)
γιατί σήμερα?
τι έχει να προσφέρει σήμερα?
τι έχει να προσφέρει σήμερα μιά διασκευή του good vibrations επίσης χωρίς τα φωνητικά των ξαδερφιών.....?

μερικές φορές όταν ήμουνα μικρός έφτιαχνα κύκλους με ένα δεκάρικο. Το κρατούσα με το δάχτυλο και περνούσα το μολύβι γύρω γύρω. Κάπου εκεί στο τέλος πάνω στον οίστρο της δημιουργίας έσπαγε η μύτη του μολυβιού. Όσο και να προσπαθούσα (επειδή αν έσβυνα τον κύκλο θα άφηνε σημάδια) το τελείωμα του κύκλου πρόδιδε τη ζημιά που είχε γίνει. Κι ας είχε κλείσει ο κύκλος.

Μάλλον κάτι τέτοιο κάνει ο Brian...Ο κύκλος έκλεισε.
8/10 από μένα. 7 θα έβαζα. Αλλά είναι τόσο μεγάλη η προσπάθειά του....που το δίνω χατιρικά....


μέσα σε μιά φάση μηχανής του χρόνου, εδώ και ένα μήνα περίπου, προσπαθώ να ξαναδώ 40 και χρόνια μετά τους καλύτερους δίσκους των τελευταίων 50 ετών και μάλιστα αυτούς που αλληλοεπιρεάστηκαν, το sgt pepper και το pet sounds.
απαραίτητη η αναφορά και στο smile.
Κρίμα που δεν ηχογραφήθηκε όταν έπρεπε.
Η μουσική θα ήταν διαφορετική.

ακούγοντας τον δίσκο καταλαβαίνεις γιατί λασκάρισε η βίδα του Brian.
Να έχεις τέτοιο πνευματικό παιδί και να στο πνίγουν....

37 χρόνια μετά, σίγουρα δε λέει αυτά που έπρεπε να πεί.
Κι όμως αρκεί να σου δημιουργήσει μιά απέραντη θλίψη και νοσταλγία.

Αναθεωρώ...σχεδόν ...10
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: “We are the music-makers and we are the dreamers of dreams” – Willy Won

μέσα σε μιά φάση μηχανής του χρόνου, εδώ και ένα μήνα περίπου, προσπαθώ να ξαναδώ 40 και χρόνια μετά τους καλύτερους δίσκους των τελευταίων 50 ετών και μάλιστα αυτούς που αλληλοεπιρεάστηκαν, το sgt pepper και το pet sounds.
απαραίτητη η αναφορά και στο smile.
Κρίμα που δεν ηχογραφήθηκε όταν έπρεπε.
Η μουσική θα ήταν διαφορετική.

Τρέμω με αυτή την προοπτική. Ευτυχώς υπάρχει θεός τελικά .
ακούγοντας τον δίσκο καταλαβαίνεις γιατί λασκάρισε η βίδα του Brian.
Να έχεις τέτοιο πνευματικό παιδί και να στο πνίγουν....

37 χρόνια μετά, σίγουρα δε λέει αυτά που έπρεπε να πεί.
Κι όμως αρκεί να σου δημιουργήσει μιά απέραντη θλίψη και νοσταλγία.

Αναθεωρώ...σχεδόν ...10

κι απομείναμε οι δυο μας να τα λέμε . -bye-
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Απάντηση: Re: “We are the music-makers and we are the dreamers of dreams” – Willy

κι απομείναμε οι δυο μας να τα λέμε . -bye-

ναι...
δυστυχώς η ζωή μερικές φορές είναι πολύ σκληρή....-bye-

(και εσύ τυχερός, θα στο έφερνα να μορφωθείς λίγο...):grinning-smiley-043
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: “We are the music-makers and we are the dreamers of dream

ναι...
δυστυχώς η ζωή μερικές φορές είναι πολύ σκληρή....-bye-

(και εσύ τυχερός, θα στο έφερνα να μορφωθείς λίγο...):grinning-smiley-043

φέρτο ρε συ. Θα προσπαθήσω εκεί μπροστά σου να τ' ακούσω όσο περισσότερο μπορώ . (Νόμιζα ότι ήμασταν φίλοι πάντως )-bye-
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: “We are the music-makers and we are the dreamers of dreams” – Willy Wonka

Λοιπόν οι συζητήσεις σας σχετικά με τους Beach Boys θα έπρεπε να αποτελέσουν χωριστό λήμμα στο ευρετήριο της μουσικής κατηγορίας

:flipout::flipout:
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: “We are the music-makers and we are the dreamers of dreams” – Willy Wonka

Επανέρχομαι γιατί..

Είμαι 10 χρόνια γηραιότερος

Είμαι ανεκτικότερος στο λίγο παρά στο πολύ.

Είδα πρόσφατα μια ταινία που αφορά στην ζωή του Brian Wilson

Δεν είναι καμμιά σπουδαία ταινία αλλά με σόκαρε το πόσο λίγα γνώριζα για αυτήν την ιδιοφυία.Ειδικά για τους προσωπικούς δαίμονές του.

Δεν τους έζησα τους Beach Boys και δεν εξοικειώθηκα ποτέ μαζί τους.Γνωρίζω μόνο τα χιτ τους και το Pet Sound που το έχω σε DVD-Audio (πολυκάναλο),ξεχασμένο στο ράφι.

Γνωρίζω επίσης οτι ο ήχος τους ενέπνευσε τους δικούς μου Σουηδούς για να τον πάνε σε άλλη σφαίρα.

Μετά απόλους αυτούς τους συνειρμούς,αποφάσισα να αγοράσω το Smile.

Είναι κατηργημένο (αν είναι δυνατόν) και ο Θεός μου βρήκε ένα μεταχειρισμένο στο Γερμανικό amazon,το οποίο μου κόστισε 6,50 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.

Το περιμένω για να το ακούσω π´'ως και πώς και θυμήθηκα την παρουσίασή του πριν 10 χρόνια (αλήθεια,πως περάσαν)

Ευχαριστώ τον Λύμπε και τον Υπέρηχα για τις θαυμάσιες παρουσιάσεις του Smile και το πόσο μ@λ@κας νοιώθω ξαφνικά και με καθυστέρηση.

Οι εντυπώσεις μου μετά την ακρόαση..
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: “We are the music-makers and we are the dreamers of dreams” – Willy Wonka

να παρεις το κουτι smile sessions.

Επίσης για συγκριση το smile του Wilson.

Επίσης αξιζει μια συγκριση με το συγχρονο Odessey and Oracle των zombies. Δυσκολο να βρεις ποιος δανείστηκε απο ποιον.