Gould-Beethoven:Variations and Bagatelles

17 June 2006
62,722
Χολαργός
O ιδιοφυής ´αυτιστικός ´συναντά τόν άνθρωπο που άλλαξε την μουσική μέσα απο τον δικό του υποχρεωτικό ´αυτισμό´.
Ο Glenn Gould ερμηνεύει Beethoven.Δεν είναι η πρώτη φορά.Εχει ερμηνεύσει τίς σονάτες του ,τα κοντσέρτα του για πιάνο,μεταγραφές του Liszt για πιάνο(συμφωνίες 5,6)....
Σε αυτό το διπλό c.d.επιλέγει 6 variations σε F mazor ,Οp.34(1802),τίς Eroica Variations Op.35(1802)
7 Bagatelles,Op.33(1802),6 Bagatelles Op.126(1823-1824,αμέσως μετά την 9η) και 32 variations on an Original Theme in C minor WoO 80(1806).
O Gould,πάντα ιδιοσυγκρασιακός και ´περίεργος´έδειχνε μιά μεγάλη συμπάθεια για αυτές τίς ´προσωπικες´,´εσωτερικές´συνθέσεις τού Βeethoven.
Πάντα υπερβολικός στίς απόψεις του θεωρούσε τίς Bagatelles Op.126 ισάξιες με την 9η Συμφωνία.
Τα 3 απο τα 5 έργα που παρουσιάζει ο Gould έχουν συντεθεί σχεδόν την ίδια χρονική περίοδο.Ειναι η περίοδος που ο Beethoven ,κατόπιν υποδείξεως τών γιατρών έχει πάει να ξεκουραστεί απο τους ρυθμούς τής πόλης ,σε ένα προάστιο το Heiligenstad.Ειναι 32 ετών περίπου και ήδη τα πρώτα σημάδια τής ασθένειας έχουν εμφανιστεί εδώ και καιρό.Εντελώς θλιμμένος και σχεδόν αυτοκτονικός συντάσσει τήν περίφημη Διαθήκη του(Heilingerstadter Testament):'Ω,εσείς άνθρωποι που με θεωρείτε και με χαρακτηρίζετε εχθρικό,πεισματάρη,μισάνθρωπο,πόσο με αδικείτε.!Δεν γνωρίζετε την κρυφή αιτία τής κατάστασης αυτής...Πάντα η καρδιά και η ψυχή μου ήταν γεμάτες απο το τρυφερό συναίσθημα της καλοσύνης.Ημουν πάντα έτοιμος να επιτελέσω μεγάλα εργα.Αλλά σκεφτείτε ότι εδώ και 6 χρόνια χτυπήθηκα απο ένα φοβερό κακό ,που επιδεινωσαν ακατάρτιστοι και ανίκανοι γιατροί.......
Αν και είχα γεννηθεί με ταμπεραμέντο φλογερό και γεμάτο ζωντάνια..,αναγκάστηκα να απομονωθώ πολύ ενωρίς και να ζώ ολομόναχος ,μακριά απο τον κόσμο.Οταν καμιά φορά προσπαθούσα να ξεχάσω όλα αυτά,αμέσως αναγκαζόμουν να ξαναγυρίσω στην θλιβερή πραγματικότητα τής απώλειας τής ακοής μου...........Και όμως δεν ήταν δυνατόν να πώ στούς ανθρώπους:Mιλάτε πιό δυνατά ,φωναξτε,δέν ακούω...............´
Ο Gould,σαν αυθεντικός μονήρης ξετυλίγει νότα-νότα τίς συνθέσεις αυτές τού Beethoven και παράγει γνήσια μουσική.Και όχι μόνον αυτό,αλλά επιλέγει απο τα έργα χωρίς αρίθμηση τίς 32 παραλλαγές και πιάνει το νήμα τους απο τον Bach σχεδόν για να επιστρέψει στον Beethoven ξανά.Από την δρύ στον λέοντα.
Οι παραλλαγές Eroica πού δίνουν στοιχεία τους στην Ηρωϊκή και στον Προμηθέα,ερμηνεύονται με απογυμνωμένη σεμνότητα και σεβασμό σχεδόν(στο βασικό θέμα μιά-δυό στιγμές παιχνιδίζει μόνον με τον 20ο αιώνα)πρωτόπειρου πιανίστα.Στο Finale alla Fuga,συμπυκνώνει την μουσική ιστορία 130 χρόνων σε 5.42 min.Πολύ αργά και μεγαλοπρεπώς για Gould.
Oι 6 Variations και οι 7 Βagatelles ερμηνεύονται σε γρήγορα tempi.O Gould σού δίνει τήν αίσθηση ότι μόλις αρχίζει να συγκινείται καταφευγει στην ρωμαλέα δομή τού Bach για να συγκρατήσει το συναίσθημά του.
Στίς 6 Βαgatelles τού 1824 δείχνει την αγάπη του γι´αυτό το έργο.Στην Νο 1 προσεύχεται.Στην Νο 2 μέσω τής μνήμης αισθάνεται.Στήν Νο 3 εξομολογείται.
Στην Νο 4 επιτρέπει στον εαυτόν του να χορέψει(ισως και swing.!!!).
Στή Νο 5 αγαλιάζει.
Στην Νο6 προσφέρει με σεβασμό την ´ψάθινη ξεφτισμένη καρέκλα του´στον Βeethoven και τον παρακολουθεί να ερμηνεύει το έργο του στά 1974,151 χρόνια μετά.
Τελικά είναι Beethoven και Gould ή Gould και Βeethoven??Για μένα δεν έχει καμιά σημασία.Δυο μεγαλοφυϊες συναντιώνται και τα λένε ´μυστικά´και παράγουν ένα μνημειώδες και μοναδικό έργο.
Υ.Γ.
Φετος στο Τορόντο γιορτάζονται τα 75 χρόνια απο την γέννηση τού Glenn Gould.Λείπει ήδη 25 χρόνια........
Υ.Γ2
Οταν ο πολύς Neuhaus ακουσε τον Gould να παίζει Bach στην Μόσχα είπε:'Kάπως έτσι θα έπαιζε ο Κάντορας ή ο καλύτερος μαθητής του´.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Ακούγοντας και τον Richter στα ίδια κομμάτια,οι διαφορές είναι σημαντικές.
Ερμηνευτικά,το επίπεδο είναι πολύ υψηλό.Και στίς Eroica Variations,ο Richter μοιάζει πιό συναισθηματικός.Και πολύ πιό ακριβής.
Ομως παρ´όλα αυτά η προσπάθεια τού Gould να τιμήσει τίς ´ιδιόρυθμες´επιλογές πού έκανε απο τον Βeethoven,παραμένει συνολικά για μένα,πολύ πιό ενδιαφέρουσα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
πάλι για κλασικούρι μας έγραψες :popcorn:
να μαντέψω με ποιόν θα την πέσεις απόψε...:blush:
Ρικι Μάρτιν; :beee:

παρακαλώ όταν χρησιμοποιείτε δανεικούς χαρακτηρισμούς να αναφέρετε τας πηγάς....:grandpa:

Ακόμα και όταν αυτές σφάλλουν....-bye-
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Nομίζω ότι σε ανάλογες περιπτώσεις όταν οι πηγές είναι προσβλητικές,απέναντι σε μέλη τού φόρουμ ,που γράφουν και ανοίγουν,κοπιάζοντας, μουσικά threads,η μόνη λύση είναι η συγνώμη και όχι έμμεσα χαμογελαστά σχόλια.Ουδέποτε άλλοτε έχει ειπωθεί απο οποιονδήποτε εδώ μέσα,ότι δεν ακούει αυτά που έχει γράψει.
Η επανόρθωση μάλιστα έπρεπε νάχει γίνει ενωριτερα.
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
ελα , όπως έχεις πεί κι εσύ

Σπύρος Σούρλας said:
Mπάααα.Αμα ήταν έτσι,θα παρεξηγιόμαστε μιά φορά την ημέρα.Ομως καταλαβαίνεις πολύ καλά ποιοί είναι φύσει και θέσει σύμμαχοί και φίλοι,όταν διαπιστώνεις το ...χαλάζι που καίει τίς σοδειές
:ernaehrung004: -bye-

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=6097
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
ελα , όπως έχεις πεί κι εσύ

:ernaehrung004: -bye-

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=6097

Οι άλλοι όλοι είμαστε μέλη.Μπορεί να διαφωνώ μαζί σου σε διάφορα.,ουδέποτε όμως αμφισβήτησα την αγάπη με την οποία περιβάλλεις τα γραπτά σου,ούτε τήν αγάπη σου για την μουσική που ακούς.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Re: Απάντηση: Gould-Beethoven:Variations and Bagatelles

Nομίζω ότι σε ανάλογες περιπτώσεις όταν οι πηγές είναι προσβλητικές,απέναντι σε μέλη τού φόρουμ ,που γράφουν και ανοίγουν,κοπιάζοντας, μουσικά threads,η μόνη λύση είναι η συγνώμη και όχι έμμεσα χαμογελαστά σχόλια.Ουδέποτε άλλοτε έχει ειπωθεί απο οποιονδήποτε εδώ μέσα,ότι δεν ακούει αυτά που έχει γράψει.
Η επανόρθωση μάλιστα έπρεπε νάχει γίνει ενωριτερα.

better late than never....
και αλλιώς να θέλετε...αμαρτία εξομολογημένη....

(εξ άλλου υπάρχει και κυτίο παραπόνων...ήγουν πμ):grandpa:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
γιατί άραγε αισθάνομαι πρόσφατα ότι είμαι στη γωνία? :chinscratch:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Τα κυτία δεν είναι μόνον παραπόνων,αλλά και το αντίστροφο,δηλαδή μπορεί να απευθυνθεί ο θίξας στούς θιγέντες.Και μάλιστα όταν η αντίδρασις έχει εκδηλωθεί άμεσα και διακριτικά,τουλάχιστον απο τρείς,εδώ και τρείς μέρες,άμα τή δημοσία αναγραφή.
Οταν παρήλθε το τριήμερο,χωρίς καμιά ανταπόκριση,τότε η διακοίνωσις γίνεται δημόσια.Λυπηρό,αλλά αναγκαίο.
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,868
Γεια σου ρε Στελιο λεβεντια..με της αποριες σου της ευλογες!!!!!!!!!!!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
δεν καταλαβαίνεις Στέλιο μου διότι προχτές, άθελά μου, και μεταξύ σοβαρού και αστείου φαίνεται ότι κατάφερα να θίξω τα παιδιά κάνοντας το εντελώς άνοστο αστείο "περι κλασικουριών".
Λυπήθηκα ιδιαίτερα γι αυτό και έχω ήδη απολογηθεί γι αυτό με πμ σε δύο τουλάχιστον μέλη, αλλά όπως φαίνεται είναι απαραίτητο να γίνει και από εδώ επισήμως.
Ζητώ λοιπόν συγγνώμη από τα αγαπητά μέλη και φίλους και ελπίζω να μην ξανασυμβεί.
Εάν βεβαίως κάποιος θεωρεί εαυτόν θιγμένο και μετά από αυτό, υπάρχει και άλλη λύση
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,868
υπαρχει,υπαρχει,

την αλλη Τριτη στου Σπυρου για tea time,Γκοπλεν,και δακτυλακι σηκωμενο με τρελλα!!!!
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,825
Ελλαδα
Για το ‘ κλασσικουρι ¨ Θα μου επιτρεψετε λοιπον
να διοργανώσω
μια απογευματινή φιλανθωπικη συνεστίαση στην εξοχική μου οικεία στη
βόρεια Κηφισιά.


Το πρόγραμμα έχει ως εξής:
ώρα 18:00 άφιξη προσκεκλημένων και συστάσεις
ώρα 18:30 βικτωριανή ποίηση. Απαγγέλει ο γνωστός ηθοποιός
Κώστας Πρέκας
ώρα 18:50 μουσική δωματίου. Στο κλαβεσέν μου θα ακουστούν έργα
allegro apereto με συνοδεία flute. κοντσερτόνε με βιολί και βιόλα
Στη συνέχεια εκκλησιαστική μουσική Αναγέννησης με
συνοδεία άρπας 17ου
ώρα 20:00 χορός με έργα debussy

Θα προσφερθεί τσάι με πουτίγκα λεμονιού και λοιπά εδέσματα. Οκύκλος θα κλείσει στις 21:00.

Ένδυμα απογευματινής σχόλης

TIMH EIΣΟΔΟΥ 95 ευρω
Τα εσοδα θα προσφερθουν στο ιδρυμα απορων νεανιδων καλιθεας

Παρακαλω δηλωσεις συμμετοχης κατωθεν
Ονοματεπωνυμο και επαγγελμα
Η οικια θα δεχθει και δωρα


επιτρεπονται παρεξηγησεις
 
Last edited:

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,868
μεσα!!!!!
ειδικα αμα ειναι για της απορες νεανιδες ...εκ Καλλιθέας βεβαιως βεβαιως
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Για το ‛ κλασσικουρι ¨ Θα μου επιτρεψετε λοιπον
να διοργανώσω
μια απογευματινή φιλανθωπικη συνεστίαση στην εξοχική μου οικεία στη
βόρεια Κηφισιά.


Το πρόγραμμα έχει ως εξής:
ώρα 18:00 άφιξη προσκεκλημένων και συστάσεις
ώρα 18:30 βικτωριανή ποίηση. Απαγγέλει ο γνωστός ηθοποιός
Κώστας Πρέκας
ώρα 18:50 μουσική δωματίου. Στο κλαβεσέν μου θα ακουστούν έργα
allegro apereto με συνοδεία flute. κοντσερτόνε με βιολί και βιόλα
Στη συνέχεια εκκλησιαστική μουσική Αναγέννησης με
συνοδεία άρπας 17ου
ώρα 20:00 χορός με έργα debussy

Θα προσφερθεί τσάι με πουτίγκα λεμονιού και λοιπά εδέσματα. Οκύκλος θα κλείσει στις 21:00.

Ένδυμα απογευματινής σχόλης

TIMH EIΣΟΔΟΥ 95 ευρω
Τα εσοδα θα προσφερθουν στο ιδρυμα απορων νεανιδων καλιθεας

Παρακαλω δηλωσεις συμμετοχης κατωθεν
Ονοματεπωνυμο και επαγγελμα
Η οικια θα δεχθει και δωρα


επιτρεπονται παρεξηγησεις

Η πηγή αυτού τού κειμένου προέρχεται απο τήν τελευταία βιντεοταινία τού Στάθη Ψάλτη??