Jasmine - Keith Jarrett, Charlie haden (ECM 2010)

17 June 2009
3,594
Είναι κακό μια μουσική να είναι απλά όμορφη;
Είναι κακό να είναι τρυφερή και κατευναστική; Να είναι απλώς μελωδική;
Πρέπει απαραίτητα να έχει πρωτοποριακά στοιχεία και νεωτερισμούς ή να φέρνει την επανάσταση στη μουσική για να μας αποσπάσει την προσοχή;
Αν ναι, τότε μην ασχοληθείτε καθόλου να ακούσετε το νέο δίσκο του Keith Jarrett με τον Charlie Haden.
Jasmine. Ένα λουλούδι που ανθίζει τη νύχτα και σε αιχμαλωτίζει με το άρωμά του, σε κάνει να θέλεις να το κρατάς συνεχώς στα χέρια σου και να το μυρίζεις, να το αισθάνεσαι...
Έντονο, μα όχι φθηνό. Σαγηνευτικό, μα όχι ανατολίτικο.
Εντελώς συμπτωματικά, το αγαπημένο μου άρωμα, αν αυτό έχει κάποια σημασία….
Από την πρώτη νότα, καταλαβαίνεις τι θα επακολουθήσει. Χωρίς εξάρσεις, χωρίς νεωτερισμούς, ο ορισμός του αυτοσχεδιασμού και της μελωδίας.
Σε μια εποχή που η «Τέχνη» στηρίζεται περισσότερο στα special effects και στις τεχνικές των studio, στην υπερβολή και τον εντυπωσιασμό, στο «πολύ» και στο «εύκολο», στην έλλειψη αισθημάτων και στον διωγμό της ευαισθησίας, δυο μεγάλοι μουσικοί, κλεισμένοι στο μικρό studio του Keith Jarrett, μη έχοντας τίποτα στο χαρτί, just on the spot, δημιουργούν μια μουσική λιτή και ταυτόχρονα πλούσια, τρυφερή, αισθαντική, παιχνιδιάρικη σε κάποια σημεία, λίγο blue σε κάποια άλλα, νότες που, ή θα σε αγγίξουν βαθειά μέσα στην καρδιά σου αν αγαπάς αυτό το κάτι άλλο ή, θα σε αφήσουν αδιάφορο.
Το δέσιμο τους μου προκάλεσε εντύπωση. Βέβαια, εξηγείται πολύ εύκολα διαβάζοντας το booklet που περιέχεται στο cd. Και σαν άκουσμα, είναι πολύ διαφορετικά από τα Live του Keith Jarrett που έχω ακούσει. Φανταστείτε, λείπουν ακόμα κι αυτές οι μικρές κραυγές που του ξεφεύγουν πάνω την ένταση της προσπάθειας του αυτοσχεδιασμού (και όχι του εντυπωσιασμού όπως κάποιοι ‛καλοπροαίρετα’ λένε). Αυτό όμως, δεν μειώνει καθόλου την ομορφιά του και τον πλούτο του και αναδύει έντονα το μυστήριο και την εσωτερική του λάμψη.

41xlS89%2BAqL.jpg



Μια μουσική, όπως λένε οι ίδιοι, για να την ακούσεις αργά ένα βράδυ, παρέα με αυτόν που αγαπάς. Πολύ.
 
Last edited by a moderator:
17 June 2009
3,594
I am so very proud!
Είναι το πρώτο cd που έκανα pre order. Να ανησυχήσω γιατρέ μου ή απλά φταίει το ότι "έμπλεξα" μαζί σας;
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
να ανησυχείς ... όπως και μεις, για την τσέπη μας, τώρα που πληθύνονται οι παρουσιάζοντες ...
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Jasmine - Keith Jarrett, Charlie haden (ECM 2010)

I am so very proud!
Είναι το πρώτο cd που έκανα pre order. Να ανησυχήσω γιατρέ μου ή απλά φταίει το ότι "έμπλεξα" μαζί σας;

Εφτασε στά χέρια σου κιόλας??

Εμένα μού έδωσαν ημερομηνία παραλαβής περί την 4η Ιουνίου..:bawling::bawling:
 
17 June 2009
3,594
Re: Απάντηση: Re: Jasmine - Keith Jarrett, Charlie haden (ECM 2010)

Εφτασε στά χέρια σου κιόλας??

Εμένα μού έδωσαν ημερομηνία παραλαβής περί την 4η Ιουνίου..:bawling::bawling:

Σπύρο το είχα παραγγείλει 7 Μαΐου, με ενδεικτική ημερομηνία παραλαβής μεταξύ 13 και 19 Μαΐου. Το παρέλαβα σήμερα το πρωί.
Kαι θέλω να συμπληρώσω πολλά στην παρουσίαση, αλλά ήταν εντελώς αυθόρμητη. Τον άκουγα για 4η φορά, η διπλανή μου κόντευε να πάθει παράκρουση, και σκέφτηκα, γιατί να προετοιμάσω κάτι και να μη γράψω αυτό ακριβώς που νιώθω αυτή τη στιγμή, έτσι, χωρίς διορθώσεις, χωρίς αναφορές...et voila!
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,854
Αθήνα-Κέντρο
Η αλλιώς :πώς η γυναικεία ευαισθησία και γραφή μπορούν να σε αγγίξουν και σε "ξυπνήσουν" για ακούσματα, που έχεις κατά καιρούς προσπεράσει.
Είτε λόγω σπουδής είτε λόγω κακών συγκυριών.:2thumb22sup:

Αχ ,πού έχω μπλέξει ο δόλιος !!:smash:
 
17 June 2009
3,594
Τον Charlie Haden, δεν τον ήξερα. Πρωτοδιάβασα γι αυτόν στο "Master of simplicity" που έγραψε ο κύριος Λυμπερόπουλος και τον πρωτάκουσα στο You tube. Με εντυπωσίασε η ήρεμη δύναμη και η διεισδυτικότητα που πηγάζει από το παίξιμό του.
Ήταν φυσικό να πέσω στην παγίδα του Jasmine.
Η πρώτη φορά που ηχογραφούσαν σαν ντουέτο, αν και είχαν συνεργαστεί παλαιότερα, (πολύ παλαιότερα, πάνε σχεδόν 25 χρόνια) σαν κουαρτέτο με σαξόφωνο και ντραμς.
Το ότι περνάνε καλά μαζί, σαν δυο παλιοί γνώριμοι είναι εμφανές. Το πόσο όμορφα αναδεικνύεται ο ήχος του κοντραμπάσου ανάμεσα στο χάϊδεμα του κλαβιέ, πόσο λυρικά κάνει ο ένας 'πίσω' για να μιλήσει ο άλλος, προϋποθέτει, αν μη τι άλλο, να μπορούν δυό άνθρωποι να επικοινωνούν σε ένα άλλο επίπεδο.
Εξίσου εμφανές είναι ότι δεν ήθελαν να κάνουν 'ανατροπές'.
Παλιά, αγαπημένα κομμάτια, ή άλλα, λιγότερο παλιά, έρχονται ξανά στην επιφάνεια, αναδεικνύοντας την ίσως λίγο ξεθωριασμένη λάμψη τους, αφήνοντας το σώμα να λικνιστεί νωχελικά και το μυαλό να ταξιδέψει μακριά, στο μουρμούρισμα του Haden εκεί, γύρω στο 8ο λεπτό του I'm Gonna Laugh You Right Out of My Life ή απλά δείχνοντας πόσο jazz μπορεί να είναι τα Blues ή το αντίστροφο, για όσους έχουν ακούσει τη Randy Crawford στο One Day I'll Fly Away.

Τελικά, μπορεί στις 8 Μαΐου ο Jarrett να γιόρτασε τα 65α γενέθλιά του, όμως το δώρο, ήταν όλο δικό μας.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
θα 'λεγα να γνωρίσεις και τον υιό του, τον Josh ... λόγω χαρακτήρα, θα σε αιχμαλωτίσει ....

ΥΓ.: Καμμία σχέση με τον πατέρα, (μουσικά εννοώ ! ) ...
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Mέ αφορμή τήν παρουσίαση τής Κάλλης ,μιά ενδιαφέρουσα συνέντευξη τού Jarrett,πού υπάρχει στήν ''Ελευθεροτυπία'' γιά τήν ''Jasmine''.
Μακριά από μπαλαφάρες ,''πράσινες αναπτύξεις'' καί ψευτο-οικολογικές ανησυχίες καί ''ευλογίες'' επωνύμων πομφολύγων..

http://www.enet.gr/?i=news.el.texnes&id=198929
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Τον δίσκο τόν έχω καιρό.Τόν άκουσα πολλές φορές γιά νά διαμορφώσω γνώμη..Αρχικά ,μάλλον τόν προσπέρασα επιπόλαια..
Σέ αυτό πού κατέληξα είναι ότι ο Jarrett ,όπως καί στό Testament ,διανύει μιά μεστή περίοδο σοφίας καί αποστάγματος τής μεγάλης του τέχνης.
Στό Jasmine έχει αποφύγει οιαδήποτε ακροβατική δεξιοτεχνία καί συμβαδίζει μέ τόν εξαίσιο Haiden προσφέροντας γνήσια μουσική.
Δίσκος αναμνήσεων,πού όμως ανήκει στό παρόν καί όχι στό παρελθόν,μιάς καί οι δυό τους παίζουν σήμερα όπως δέν θά μπορούσαν νά παίξουν παλιότερα,μιάς και νεότεροι θά προσέθεταν και περιττά ''στολίδια''.
Εδώ είναι και οι δυό τους ο σημερινός εαυτός τους μέ όλη τήν συσσωρευμένη πείρα ετών..
Ξεκάθαροι,λιτοί καί εστιασμένοι στήν Μουσική τους..
Τελικά είναι ένας απο τούς καλύτερους δίσκους τού 2010 έως τώρα.
 
Last edited by a moderator:

o-Zone

AVClub Addicted Member
1 August 2010
2,282
::...MilkyWay...::
Re: Απάντηση: Jasmine - Keith Jarrett, Charlie haden (ECM 2010)

Mέ αφορμή τήν παρουσίαση τής Κάλλης ,μιά ενδιαφέρουσα συνέντευξη τού Jarrett,πού υπάρχει στήν ''Ελευθεροτυπία'' γιά τήν ''Jasmine''.
Μακριά από μπαλαφάρες ,''πράσινες αναπτύξεις'' καί ψευτο-οικολογικές ανησυχίες καί ''ευλογίες'' επωνύμων πομφολύγων..

http://www.enet.gr/?i=news.el.texnes&id=198929

:2thumb22sup:
 

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
Re: Απάντηση: Jasmine - Keith Jarrett, Charlie haden (ECM 2010)

...ανήκει στό παρόν καί όχι στό παρελθόν,μιάς καί οι δυό τους παίζουν σήμεραόπως δέν θά μπορούσαν νά παίξουν παλιότερα,μιάς και νεότεροι θά προσέθεταν και περιττά ''στολίδια''.

+1000
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Τον δίσκο τόν έχω καιρό.Τόν άκουσα πολλές φορές γιά νά διαμορφώσω γνώμη..Αρχικά ,μάλλον τόν προσπέρασα επιπόλαια..
Σέ αυτό πού κατέληξα είναι ότι ο Jarrett ,όπως καί στό Testament ,διανύει μιά μεστή περίοδο σοφίας καί αποστάγματος τής μεγάλης του τέχνης.
Στό Jasmine έχει αποφύγει οιαδήποτε ακροβατική δεξιοτεχνία καί συμβαδίζει μέ τόν εξαίσιο Haiden προσφέροντας γνήσια μουσική.
Δίσκος αναμνήσεων,πού όμως ανήκει στό παρόν καί όχι στό παρελθόν,μιάς καί οι δυό τους παίζουν σήμεραόπως δέν θά μπορούσαν νά παίξουν παλιότερα,μιάς και νεότεροι θά προσέθεταν και περιττά ''στολίδια''.
Εδώ είναι και οι δυό τους ο σημερινός εαυτός τους μέ όλη τήν συσσωρευμένη πείρα ετών..
Ξεκάθαροι,λιτοί καί εστιασμένοι στήν Μουσική τους..
Τελικά είναι ένας απο τούς καλύτερους δίσκους τού 2010 έως τώρα.

Πολύ ευχάριστος δίσκος , ξάδερφε . Αν θα τον πάρω ; Οχι . Εχω κι άλλους ευχάριστους δίσκους .What's the point? Αν παίξω παράπάνω από δυο απ' αυτούς , την φορά , δεν θα μπορώ να τους ξεχωρίσω .
Συμφωνώ μαζί σου πάντως . Σήμερα παίζουν όπως δεν θα μπορούσαν να παίξουν παλιότερα. Σαν δυο 60φευγα κυρίους που απευθύνονται σε μερικούς -αρκετούς - πολλούς 50φεύγα ακροατές .

Just my 2 cents .