Η καρτερική αγκαλιά: Schubert: Sonata for arpeggione / Schumann: 5 Stucke im Volkston

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Τις ημέρες αυτές που κομπάρσοι σε κακόγουστη ταινία, παρακολουθούμε την αναμπουμπούλα ʽʼστο σετʼʼ και τον αχταρμά-ασυνεννοησία σκηνοθέτη και λοιπών παραγωγών, πόσο παρήγορο είναι ότι υπάρχουν κάποια καταφύγια, κάποιες κρυφές φωλιές, όπως τα παιδικά πρόχειρα ξυλόσπιτα που φτιάχναμε πάνω στα δένδρα, κάποιες μουσικές που δεν τις συνέθεσαν άνθρωποι αυτού του κόσμου, ίδιες καρτερικές αγκαλιές, με την επίγευση της υποβρύχιας βανίλιας, του χαμόγελου όταν σκέπτεσαι κάποιες που πέρασαν, και αν και δεν έκατσε, αφήνουν μια πάχνη/ζάχαρη άχνη στα μέσα…. Τέλος πάντων, τσάμπα το παλεύω, η γλυκύτητα κάποιων πραγμάτων, όπως των μουσικών του θέματος δεν περιγράφεται / μεταδίδεται ….. ίσως μόνον αν παρομοιώσω την γλυκύτητα της arpeggione με την γλυκύτητα και το άρωμα καρτερίας του χαρακτήρα του φίλου μας του Δαμιανού …
 
Last edited by a moderator:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Re: Η καρτερική αγκαλιά: Schubert:Sonata for arpeggione/Schumann:5 Stucke im Volkston

Συνήθως τα δύο έργα πάνε πακέτο, τουλάχιστον στις εξαίσιες ηχογραφήσεις που έχω να προτείνω :
260202_1_f.jpg


post-328001-1224143935.jpg


στο εξώφυλλο του δεύτερου δίσκου δεν αναφέρονται τα '5 λαϊκά κομμάτια' αλλά υπάρχουν κανονικά ...
 
Last edited by a moderator:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Re: Η καρτερική αγκαλιά: Schubert:Sonata for arpeggione/Schumann:5 Stucke im Volkston

Παρένθεση : ¨Ηταν θεά στα νιάτα της η άτιμη, πως τα έμπλεξε τον τον καρεκλά Λετονό σαλεπιτζή ... μα κοίτα πως τον κοιτάει ...

Ιστορικά μέσω αναφορών για τον τεμπέλαρο συντάκτη :

The Sonata in A minor for Arpeggione and Piano, D. 821, was written by Franz Schubert in Vienna in November 1824. The sonata is the only substantial composition for the arpeggione (which was essentially a bowed guitar) which remains extant today. It belongs to the same period as the Death and the Maiden Quartet, when Schubert was suffering from the advanced stages of syphilis and lapsing into increasingly frequent episodes of depression. The piece was probably commissioned by Schubert's friend Vincenz Schuster, who was a virtuoso of the arpeggione, an instrument which had been invented only the previous year. By the time the sonata was published posthumously in 1871, the enthusiasm for the novelty of the arpeggione had long since vanished, together with the instrument itself.[1]
Today, the piece is heard almost exclusively in transcriptions for cello and piano or viola and piano that were arranged after that time, although versions that substitute other instruments, including the double bass, the flute, and the clarinet, or the guitar for the piano part are also performed. [1] Transcribers have attempted to address the problems posed by the smaller playing range of these alternative instruments, in comparison with the arpeggione, as well as the attendant modifications in articulation (4 versus 6 strings). (πηγή : Wiki)

The Fünf Stücke im Volkston (Five Pieces in the Popular Style) were written by Schumann in 1849, the same year he composed the Three Romances for oboe and piano, Op. 94, and Fantasiestücke, for clarinet and piano, Op. 73. These three collections have much in common: not only did Schumann allow for substitutions for the lead instrument in all of them, but none are difficult to perform, being designed primarily for amateur musicians of good caliber. In addition, all the various pieces are tuneful and almost completely devoid of any conflict. If there is one word to best describe the character of the Volkston pieces, it might be mellow. All are melodically appealing and exude a tranquility throughout. The middle three may be slightly more appealing, with number three being especially lovely in its rich Romanticism, both in the cello and piano writing. The second has a pastoral sweetness, while the fourth starts off in a most lively and joyous mood, then yields to a mesmerizing melody. All these pieces are worthwhile, with Schumann's deft imagination never failing to enchant. These pieces were first published in 1851. ~ Πηγή : Robert Cummings, All Music Guide
 
Last edited by a moderator:
17 June 2006
14,350
Re: Η καρτερική αγκαλιά: Schubert:Sonata for arpeggione/Schumann:5 Stucke im Volkston

την γλυκύτητα και το άρωμα καρτερίας του χαρακτήρα του φίλου μας του Δαμιανού


He is constantly taking my breath away and, literally, killing me, just by listening to my out-of-synch talk. He's a great listener - among other things, of course. :worshippy:
 
Last edited by a moderator:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Re: Η καρτερική αγκαλιά: Schubert:Sonata for arpeggione/Schumann:5 Stucke im Volkston

τώρα βλέπω πως στον μακροσκελή τίτλο δεν χώρεσε το ''ton'' στο ''volkston''

παρακαλείται, αν μπορεί εις εκ των φίλων διαχειριστών, δηλ. κουφάλα Λύμπε που παρακολουθείς τώρα, να το ρυθμίσεις , μωράκι μου, φιλιά ....
 
Last edited by a moderator:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Re: Η καρτερική αγκαλιά: Schubert:Sonata for arpeggione/Schumann:5 Stucke im Volkston

αμάν και το 'κακόγουστη' μου βγήκε ' κακόκουστοι ' ... τι πίνω και δεν δίνω, γκαμώτι
 
Last edited by a moderator:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Re: Η καρτερική αγκαλιά: Schubert:Sonata for arpeggione/Schumann:5 Stucke im Volkston

thnxxxxxxxxxxxxxxx !!!!
 
Last edited by a moderator:

Brucknerian

Senior Member
25 July 2009
478
Salonique
Re: Η καρτερική αγκαλιά: Schubert:Sonata for arpeggione/Schumann:5 Stucke im Volkston

Απο τα πιο γλυκά θέματα του Schubert στην Arpegionne sonata. Στην ερμηνεία των Britten/Rostropovich υπάρχει η εξής ιστορία. Το έργο δεν άρεσε ποτέ στον Rostropovich, το οποίο δεν ερμήνευσε ποτέ. Απλά έκανε χάρη στον πολύ καλό του φίλο Britten.

028947582397.jpg



Εγώ νομίζω ότι η Martha και ο Misha μας έχουν δώσει την καλύτερη και την πιο "σουμπερτική" ερμηνεία. Μπαϊ φαρ δη μπέστ...

028941223029.jpg


Είχα και ένα βινύλιο με τον Γερμανο τσελίστα Klaus Storck, σε Archiv Productions, όπου το ερμήνευσε το έργο σε Arreggione και όχι σε τσέλο. Ατυχώς αγνοείται η τύχη του βινυλίου (είχε έρθει τότε από την Δυτική Γερμανία) και όσο θυμάμαι σε CD δεν βγήκε ποτέ. Ήταν η άλλη ερμηνεία που μ' άρεσε.
 
Last edited by a moderator:
17 June 2009
3,594
Re: Η καρτερική αγκαλιά: Schubert:Sonata for arpeggione/Schumann:5 Stucke im Volkston

Παρένθεση : ¨Ηταν θεά στα νιάτα της η άτιμη, πως τα έμπλεξε τον τον καρεκλά Λετονό σαλεπιτζή ... μα κοίτα πως τον κοιτάει ...

Ουφ! ευχαριστώ αγαπητέ Brucknerian για τη φωτογραφία. Διότι θα έμενα με την απορία ποιός είναι ο σαλεπιτζής. Η Μάρθα είναι θεά και τώρα...για τον maisky, τι να πω, καλύτερα να μην πω τίποτα...
Αμάν βρε Σπύρο, ήμουν σε mood Keith Jarrett διότι έκανα pre order και το νέο του Jasmine με τον Carlie Haden, τώρα πρέπει να ψάξω τι έχω μαζί μου να ακούσω, διότι το συγκεκριμένο δεν το έχω σίγουρα.
 
Last edited by a moderator:

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Δηλαδή θέλετε να πείτε ότι η Martha είχε affair με τον Maisky;
:bang:

Υ.Γ.
Σπύρο οκ ο τίτλος και το ορθογραφικό
 
17 June 2009
3,594
Δηλαδή θέλετε να πείτε ότι η Martha είχε affair με τον Maisky;
:bang:

Υ.Γ.
Σπύρο οκ ο τίτλος και το ορθογραφικό

Καλά, δεν έχεις καταλάβει ότι από εποχής Mozart και μετά δεν υπάρχει affair κρυφό από τον Δημοκηδή και τον κ. Δημητριάδη; :Banane0:
 
Απάντηση: Re: Η καρτερική αγκαλιά: Schubert: Sonata for arpeggione / Schumann: 5 Stuc

Καλά, δεν έχεις καταλάβει ότι από εποχής Mozart και μετά δεν υπάρχει affair κρυφό από τον Δημοκηδή και τον κ. Δημητριάδη;

:confused: Δεν ξέρω για affair, αλλά κάποια πράγματα, προφανώς παραμένουν ακόμη κρυφά για μένα. :rolleyes:

Παρεμπιπτόντως, ευχαριστώ τους αγαπημένους μου φίλους για τον παραλληλισμό και τα σχόλια...:blush:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Σιγά ρέ ντροπιάρη....Ακόμα και τά τμήματα πολιτισμού ενός χώρου πρέπει νάχουν τά αντίστοιχα πολιτιστικά τους ´δεδομένα ερωτικής πληροφόρησης´:ADFADF1::worshippy::ernaehrung004:

Και αναφωνώ δημοσίως...Γειά σου Αμαρτωλή Αλμα.:award:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Να ευχαριστήσω και γω τον Μπρουκνερικό, :SFGSFGSF: καθώς ως δεύτερη προτεινόμενη ηχογράφηση και από μένα ήταν η των Άργκεριχ- Μάισκυ, αλλά η άτιμη η φωτο μία φόρτωνε και μία όχι ... τώρα βλέπω ότι ακόμη και η φωτο που ανέβασε ο Λύμπε εξαφανίσθηκε ... όχι τίποτε άλλο αλλά έμεναν ξεκάρφωτα και τα σχόλια περί θεάς-σαλεπιτζή :Banane0:

Διονύση ευχαριστώ :worshippy:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Re: Απάντηση: Η καρτερική αγκαλιά: Schubert: Sonata for arpeggione / Schumann: 5 Stuc

Και αναφωνώ δημοσίως...Γειά σου Αμαρτωλή Αλμα.:award:

ε, τι αμαρτωλή, εν ζωή μόνο τέσσερα κερατάκια του φόρεσε ..... ψίχουλα δηλαδής ...
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Απάντηση: Η καρτερική αγκαλιά: Schubert: Sonata for arpeggione / Schuma

ε, τι αμαρτωλή, εν ζωή μόνο τέσσερα κερατάκια του φόρεσε ..... ψίχουλα δηλαδής ...

Για την εποχή καλά ήταν..
Ασε πού πρέπει να τήν ευγνωμονούμε γιατί κάποια απο τά κερατάκια της απετέλεσαν πηγή έμπνευσης τού Mahler..

Και κυρίως η 8η:D:D(πού δέν σού αρέσει:ADFADF1:)
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,768
Μεσευρώπη
Re: Η καρτερική αγκαλιά: Schubert:Sonata for arpeggione/Schumann:5 Stucke im Volkston

Α


Είχα και ένα βινύλιο με τον Γερμανο τσελίστα Klaus Storck, σε Archiv Productions, όπου το ερμήνευσε το έργο σε Arreggione και όχι σε τσέλο. Ατυχώς αγνοείται η τύχη του βινυλίου (είχε έρθει τότε από την Δυτική Γερμανία) και όσο θυμάμαι σε CD δεν βγήκε ποτέ. Ήταν η άλλη ερμηνεία που μ' άρεσε.

Το βινύλιο βρίσκεται σχετικά εύκολα στο γερμανικό ebay. Ευχαριστώ για την πληροφορία, πριν από χρόνια έψαξα μάταια για μιά ηχογράφηση αυτού του θεσπέσιου έργου με το αυθεντικό arpeggione, αλλά μάταια. Τελικά παρέμεινα στην κλασσική με τους Rostropovich/Britten και δεν ένιωσα ποτέ την ανάγκη να ακούσω άλλη εκδοχή, άδικα ίσως. Έχω και μιά ιστορική ηχογράφηση (του 1940) της μεταγραφής της σονάτας σε κοντσέρτο για βιολοντσέλο με τον Gaspara Cassado στο τσέλο συνοδευόμενο από τον Willem Mengelberg και την ορχήστρα του Contsertgebouw του Amsterdamm.Κάθε άλλο παρά αυθεντική, αλλά σκέτη απόλαυση! Μιά ηχογράφηση του Fournier που άκουσα από το Γ' Πρόγραμμα με απογοήτευσε.
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,284
Αθήνα
Re: Η καρτερική αγκαλιά: Schubert:Sonata for arpeggione/Schumann:5 Stucke im Volkston

Μιά ηχογράφηση του Fournier που άκουσα από το Γ' Πρόγραμμα με απογοήτευσε.

Κώστα νομίζω ότι αδικείς τον Fournier λόγω της ραδιοφωνικής ακρόασης.
Εχω την ερμηνεία του σε κουτί της DG με πέντε ακόμα βινύλια και με ικανοποιεί απόλυτα. Είναι εγγραφή του 1968 με πιανίστα τον Jean Fonda.
Το κουτί είναι έκδοση in memoriam του Fournier (μικρός πάπυρος) και όσα από τα έργα υπάρχουν και σε μεγάλο πάπυρο (όπως του Boccherini και του C.Ph.E. Bach) φυσικά να τα προτιμήσεις στην παλαιότερη έκδοση.
Η μοναδική μου επιφύλαξη είναι ότι επειδή είναι η μόνη εκτέλεση που διαθέτω και δεν έχω μέτρο σύγκρισης.
Με θερμούς συναδελφικούς χαιρετισμούς.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,768
Μεσευρώπη
Re: Η καρτερική αγκαλιά: Schubert:Sonata for arpeggione/Schumann:5 Stucke im Volkston

Κώστα νομίζω ότι αδικείς τον Fournier λόγω της ραδιοφωνικής ακρόασης.

Είναι πολύ πιθανό γιατρέ μου, άλλωστε οι άλλες ερμηνείες του Fournier που έχω μου αρέσουν πάρα πολύ. Θα το έχω στα υπ΄όψιν, αλλά βρες κι εσύ οπωσδήποτε την ηχογράφηση του Rostropovich. Είναι must.