HDR απο μια φωτο...

etsap

Supreme Member
22 June 2008
5,861
Αθηνα-Ν.Ψυχικο
Απαντωντας στους φιλους ΒΛΑΣΙΔΗ & Kosh σχετικα με τη φωτο στο νημα http://avclub.gr/forum/showpost.php?p=1191827&postcount=1450
(αφου ηδη -μεσα στη νυστα μου-απαντησα εκει...):

Ανοιγω το NEF (ή και jpeg στην αναγκη, αν δεν εχω προνοησει κατα τη ληψη) με ACR.
Κανω ισιωματα, WB,fill light,black,vibrance και τα σχετικα.
Ανοιγω με PS.
Eχω φτιαξει ενα action (βασισμενο σε ιδεα που βρηκα στο youtube) με το οποιο φτιαχνω 5 jpegs.
Ενα απειραχτο, και αλλα 4 με πειραγμα των καμπυλων προς τα πανω και προς τα κατω σε βηματα (2 πανω 2 κατω)
Αυτα τα 5 jpegs τα ενωνω στο Photomatix, και επεξεργαζομαι τελικα το tiff που βγαινει με το PS βαζοντας τις τελευταιες ... πινελιες.
Αν ο επεξεργαστης μου ηταν πιο ...σπιντατος, θα το εκανα μεσω tiff και θα απεφευγα τα jpegs, αλλα...


Ευχαριστω και παλι για τα σχολια, κι αν εκανα πατατα που ανοιξα νεο νημα, βαρεστε με...
 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,736
Εκεί ψηλά.....
Πολυ καλα εκανες.


Αν βρεις τον χρονο βαλε και τα ενδιαμεσα σταδια συμπεριλαμβανοντας το τελικο και το αρχικο για να ειναι ολα μαζι.
 

etsap

Supreme Member
22 June 2008
5,861
Αθηνα-Ν.Ψυχικο
Δεν υπαρχει περιπτωση να θυμαμαι...
Παντως ενα search με κριτηριο HDR photoshop θα σου βγαλει αρκετα...

Ο επιμενων νικα. Το βρηκα...
http://www.youtube.com/watch?v=4BZDpvttyPo&feature=related

Ο τυπος μαλλον το παρακανει, αλλα ο καθενας μπορει να το προσαρμοσει στα γουστα του.
Επισης, κλειστε τον ηχο, ειναι απλα...θορυβος... :)
 
Last edited:

Μανωλο

Senior Member
20 March 2010
534
Barcelona
dream.jpg
 

pap-x

Senior Member
17 September 2007
540
Θεσσαλονίκη
Γιατί τα 5 jpegs δεν τα βγάζεις κατευθείαν απο το Raw το οποίο έχει 14 bit σε κάθε κανάλι έτσι ώστε να έχεις περισσότερο περιθώριο να αυξήσεις-μειώσεις την έκθεση χωρίς να χάσεις πληροφορία??
 

etsap

Supreme Member
22 June 2008
5,861
Αθηνα-Ν.Ψυχικο
Αφου γινει η επεξεργασια του NEF μεσω του ACR, ανοιγω την εικονα στο PS και εφαρμοζω αυτο το action. Tα 5 αρχεια που προκυπτουν σωζονται σαν jpeg.
(ACR->open in PS->action 5 φορες το ιδιο αρχειο)

Πιθανολογω πως δεν χανω πολλα, σε σχεση με το να εβγαζα χειροκινητα 5 jpeg απο το ACR (ACR->open in PS->save as jpeg - 5 φορες το ιδιο NEF)

Αν κανω λαθος, ειμαι ανοικτος σε υποδειξεις (απλα δεν μπορω να εφαρμοσω αυτο το action -που μου γλυτωνει χρονο -στο ACR...!!!)
 

pap-x

Senior Member
17 September 2007
540
Θεσσαλονίκη
Έχεις δίκιο...Αυτό είναι το κακό με το Photoshop..Τις raw τις ανοίγει σε 8 bit..Αλλά αφού χρειάζεσαι το action δεν υπάρχει άλλος τρόπος...
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Έχεις δίκιο...Αυτό είναι το κακό με το Photoshop..Τις raw τις ανοίγει σε 8 bit..Αλλά αφού χρειάζεσαι το action δεν υπάρχει άλλος τρόπος...

????

Το ACR εξάγει ότι του πείς και το Photoshop εισάγει ότι του δώσεις.

Χρωματικός χώρος (srgb/adobergb/prophoto....) και βάθος bit 8/16 ρυθμίζονται πατώντας κάτω στα μπλέ γράμματα. Απλά για 16 bit μόνο σε tiff, σε jpeg δεν υπάρχει δυνατότητα.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
.....

Αν ο επεξεργαστης μου ηταν πιο ...σπιντατος, θα το εκανα μεσω tiff και θα απεφευγα τα jpegs, αλλα...

...

Απότι ξέρω η μόνη διαφορά jpeg vs tif (οταν έχουν ίδιο βάθος bit) είναι στο άνοιγμα (διάβασμα απο δίσκο) λόγω μεγέθους του αρχείου. Ετσι και αλλιώς με το που ανοίγει μια εικόνα ένα πρόγραμμα την μετατρέπει σε εσωτερικό δικό του φορμάτ ασυμπίεστο και με βάθος bit ανάλογο των αναγκών-δυνατοτήτων του εκάστοτε προγράμματος. Μερικά (τα πιό πολλά) προγράμματα κρατάνε το βάθος bit μερικά όμως το μετατρέπουν σε αυτό που χρειάζονται-μπορούν να διαχειριστούν.

Βέβαια στα πιό πολλά προγράμματα το φορτίο διαφέρει απο 8 σε 16 bit και γιατί χρειάζεται περισσότερη μνήμη και επειδή ενεργοποιούνται και διαφορετικοί αλγόριθμοι ανάλογα.

Δεν έχω εμπειρία απο Photomatix αλλά κανονικά τα προγράμματα HDR δουλεύουν σε 32 bit.

Δοκίμασες 3 αρχεία 16bit vs 5 αρχεία 8 bit??. Πότε πάει πιό γρήγορα ??.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
@etsap

Ανέβασε αν μπορείς και ενδιάμεσα στάδια. Ειδικά θα ενδιέφερε η εικόνα αμέσως μετά το πείραγμα στο ACR πριν το action (με exif ακόμη καλύτερα).

Απότι καταλαβαίνω άρεσαν ιδιαιτερα τα χρώματα που βγήκαν τελικά και επειδή οι επεμβάσεις που εγιναν στο acr μπορεί να τα επηρρεάζουν γιαυτό στο ζητάω. Το tonemapping είναι καλύτερα να γίνεται σε ενα ουδέτερα επεξεργασμένο RAW ή σε πειραγμένο (προς την ζητούμενη κατεύθυνση).

Επίσης ενδιαφέρον είναι να φανεί η προσαρμοσμένη σε αυτή τη διαδικασία επεξεργασία του RAW. Δηλ. που βολεύει να μπαίνουν τα fill light, blacks, recovery, exposure.... .
Λογικά θα πρέπει να ρυθμίζονται όλα ώστε να μην κλιπάρονται μαύρα λευκά αλλά και η μέση στάθμη να είναι στη θέση της ή κοντά. Ισχύει αυτό ??. Εσύ τι κάνεις ??.


Πολυ καλα εκανες.


Αν βρεις τον χρονο βαλε και τα ενδιαμεσα σταδια συμπεριλαμβανοντας το τελικο και το αρχικο για να ειναι ολα μαζι.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Εκανα μια απόπειρα να βγάλω κοντινό αποτέλεσμα με του etsap χρησιμοποιώντας μόνο το ACR. Ετσι για να δώ τι κάνει ουσιαστικά το Photomatix. Σαν reverce engineering ένα πράμα.

Χρειάσθηκαν πολύ εξτρέμ ρυθμίσεις σε WB, blacks, clarity, .... και ιδιαίτερα σε Hue/Saturation/Luminance.

Ολες τις ρυθμίσεις στη συνημμένη εικόνα μπορεί να τις δεί κανείς με το exiftoolgui στο tab XMP.

attachment.php
 

Attachments

  • DSC_1795a1-riot.jpg
    DSC_1795a1-riot.jpg
    191 KB · Views: 98

etsap

Supreme Member
22 June 2008
5,861
Αθηνα-Ν.Ψυχικο
Εκανα μια απόπειρα να βγάλω κοντινό αποτέλεσμα με του etsap χρησιμοποιώντας μόνο το ACR. Ετσι για να δώ τι κάνει ουσιαστικά το Photomatix. Σαν reverce engineering ένα πράμα.

Χρειάσθηκαν πολύ εξτρέμ ρυθμίσεις σε WB, blacks, clarity, .... και ιδιαίτερα σε Hue/Saturation/Luminance.

Ολες τις ρυθμίσεις στη συνημμένη εικόνα μπορεί να τις δεί κανείς με το exiftoolgui στο tab XMP.

attachment.php

Μ'αρεσει πιο πολυ η δικη σου εκδοχη... :ADFADF1:
 

etsap

Supreme Member
22 June 2008
5,861
Αθηνα-Ν.Ψυχικο
@etsap

Ανέβασε αν μπορείς και ενδιάμεσα στάδια. Ειδικά θα ενδιέφερε η εικόνα αμέσως μετά το πείραγμα στο ACR πριν το action (με exif ακόμη καλύτερα).

Απότι καταλαβαίνω άρεσαν ιδιαιτερα τα χρώματα που βγήκαν τελικά και επειδή οι επεμβάσεις που εγιναν στο acr μπορεί να τα επηρρεάζουν γιαυτό στο ζητάω. Το tonemapping είναι καλύτερα να γίνεται σε ενα ουδέτερα επεξεργασμένο RAW ή σε πειραγμένο (προς την ζητούμενη κατεύθυνση).

Επίσης ενδιαφέρον είναι να φανεί η προσαρμοσμένη σε αυτή τη διαδικασία επεξεργασία του RAW. Δηλ. που βολεύει να μπαίνουν τα fill light, blacks, recovery, exposure.... .
Λογικά θα πρέπει να ρυθμίζονται όλα ώστε να μην κλιπάρονται μαύρα λευκά αλλά και η μέση στάθμη να είναι στη θέση της ή κοντά. Ισχύει αυτό ??. Εσύ τι κάνεις ??.

Με το ACR φερνω WB,λευκα, μαυρα στα ισα τους (επειδη κατα τη ληψη εχω Auto WB και τη φωτομετρηση σχεδον παντα στο matrix που δεν ειναι παντα το ενδεδειγμενο), τονιζω contrast & vibrance, και καποιες φορες πειραζω saturation & luminance αν κρινω οτι ειναι απαραιτητο.
Δεν ειναι τιποτα σταθερο, και καθε φορα τα κανω χειροκινητα.
Τα ενδιαμεσα σταδια που φτιαχνει το action μου δεν τα εχω κρατησει, σε καμμια απο τις φωτο μου.Βλεπεις καθε φορα, τους δινει το ιδιο ονομα και τα αποθηκευει στο ιδιο folder...
Θα προσπαθησω να τα ξανακανω, για τη συγκεκριμενη και θα τα ανεβασω.
Αληθεια μηπως ξερεις πως μπορω να "βγαλω" αυτο το action απο το PS και να το ανεβασω σαν .atn για να το δειτε και να το αξιολογησετε (και να το τελειοποιησετε) ???

ΠΑΝΤΩΣ 1000 ευχαριστω για το χρονο σου πανω σε αυτη μου την προσπαθεια !!!!!!!!!!!!!!!!
 
Last edited:
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
@etsap

Ανέβασε αν μπορείς και ενδιάμεσα στάδια. Ειδικά θα ενδιέφερε η εικόνα αμέσως μετά το πείραγμα στο ACR πριν το action (με exif ακόμη καλύτερα).

Απότι καταλαβαίνω άρεσαν ιδιαιτερα τα χρώματα που βγήκαν τελικά και επειδή οι επεμβάσεις που εγιναν στο acr μπορεί να τα επηρρεάζουν γιαυτό στο ζητάω. Το tonemapping είναι καλύτερα να γίνεται σε ενα ουδέτερα επεξεργασμένο RAW ή σε πειραγμένο (προς την ζητούμενη κατεύθυνση) ??.

Επίσης ενδιαφέρον είναι να φανεί η προσαρμοσμένη σε αυτή τη διαδικασία επεξεργασία του RAW. Δηλ. που βολεύει να μπαίνουν τα fill light, blacks, recovery, exposure.... .
Λογικά θα πρέπει να ρυθμίζονται όλα ώστε να μην κλιπάρονται μαύρα λευκά αλλά και η μέση στάθμη να είναι στη θέση της ή κοντά. Ισχύει αυτό ??. Εσύ τι κάνεις ??.

Λείπαν τα ερωτηματικά ...