Panasonic 42PV60: ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ?

PARALLAX

Established Member
27 June 2006
148
Παιδιά μετά απο μήνες άπειρου ψαξιματος μάλλον με βλέπω να καταλήγω σε αυτή τη tv..τα χαρακτηρηστικά της είναι τοπ όπως και οι κριτικές...δέν την έχω δεί όμως απο κοντά παρα μόνο το φθηνότερο μοντέλο (low def) που είχε προσφορά ο κωτσόβολος και η οποία είχε απίστευτη εικόνα (καμία σχέση θα μου πείτε αλλά αντιπροσώπευε την πανασονικ οσο ναναι).
Είμαι έτοιμος να την παραγγείλω..την έχει δεί κανείς απο κοντά? Απο εικόνα τί λέει? Απο ποιότητα κατασκευής (πλαστικά κτλ)?

Τί λέτε?
 

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
Όντως έχουν γραφεί πολύ καλές κριτικές. Παρόλα αυτά θα σου πρότεινα να μην την πάρεις αν δεν τη δεις προσωπικά. Επισής να μη βασιστείς αποκλειστικά στις εντυπώσεις άλλων. Το συγκεκριμένο θέμα είναι σε σημαντικό βαθμό υποκειμενικό...
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Θα συμφωνήσω με τον Θάνο. Αν δεν δεις ο ίδιος με τα μάτια σου από κοντά, να παίξεις αν είναι δυνατόν και με τις ρυθμίσεις αλλά και με όλες τις πηγές εισόδου εικόνας (HDMI,component,RGB-scart,...),να μην πάρεις καμιά απόφαση για αγορά.
 

Αντωνης Β

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,526
Φαίνεται πολύ καλή.
Ξέρει κανείς πότε θα κυκλοφορήσει η αντίστοιχη 42PV600;;;
 

shadowf

Senior Member
Απο Σεπτεμβριο μου ειχαν πει στην αντιπροσωπεια,ρωτησα σε ενα καταστημα ELECTRONET και μου την εδιναν την ιδια τιμη με την 42PV60 (2300 ευρω) στην αρχη νομιζα οτι εκαναν λαθος αλλα το επιβεβαιωσαν.
Βεβαια δεν εχω καταφερει να την δω γιατι ειναι νεο μοντελο και δεν την εχουν φερει ακομα,απο χαρακτηριστικα και αποδοση ειναι παρα πολυ καλη αλλα οπως λετε και εσεις πρεπει να την δεις να παιζει για να βγαλεις συμπερασμα.
 
Last edited:

PARALLAX

Established Member
27 June 2006
148
Σας ευχαριστω παιδια για τις απαντήσεις σας.

Σίγουρα πρωτου κάνω μια τέτοια αγορά θα φροντίσω να τη δω απο κοντά. Προς το παρών όμως το μόνο μέρος που γνωρίζω πως σίγουρα υπάρχει η συγκεκριμένη tv είναι το media markt στην Αθήνα οπότε κατα τα μέσα Ιουλίου που θα είμαι εκεί θα φροντίσω να τη δω...
Τώρα απο τιμές παίζουν διάφορες...στο technixx.gr την έχουν 1999 ευρώ και σε επικοινωνία μου με την ελληνική αντιπροσωπεία μου είπαν πως καλύπτεται κανονικά απο πανευρωπαϊκή εγγύηση (σε αντίθεση με την intersys της οποίας ο υπάλληλος ισχυρίστηκε πως δέν καλύπτουν τηλεοράσεις που αγοράστηκαν απο το εξωτερικό μέσω ιντερνετ). Στην expert στην πολη μου την εχουν 2290 ευρω το ιδιο με τον κωτσοβολο, μόνο που ο δέυτερος ξεκίνησε απο αυτή την τιμή και μόλις ο υπάλληλος άκουσε για μετρητά την κατέβασε στα 2100 (τελικά το παζαρεύουν στον κωτσοβολο οταν είναι για μετρητα και μάλιστα σε καλές τιμές)...

Την 600 την έχει 2550 στο technixx.gr δέν ξέρω όμως βάσει των χαρακτηριστηκών της άν αξίζει τη διαφορά χρημάτων...
 
18 June 2006
7,544
σίγουρα είναι καρα-best buy περίπτωση...
ο φίλος route 66 την απέκτησε πριν από μια βδομάδα περίπου και είναι πολύ ευχαριστημένος...
βλέπει ταινίες από το 989 με hdmi και όλα είναι πάρα πολύ καλά...
 

PARALLAX

Established Member
27 June 2006
148
Τέτοια ν'ακούω!!

Φίλε μητς εννοείται πως η συσκεκριμένη που ήτα νπροσφορά στον κωτσόβολο την είχαν σε ειδικό σταντ και ήταν η μοναδική που έπαιζε κατευθείαν απο dvd προφανώς με hdmi. Όλες οι άλλες άστα...άθλιο τηλεοπτικό σήμα με διακλαδωτή...να βλέπεις pioneer να παίζει σαν saba!
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,516
Land of Dystopia
Απάντηση: Re: Panasonic 42PV60: ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ?

Θάνος Φούντας said:
Όντως έχουν γραφεί πολύ καλές κριτικές. Παρόλα αυτά θα σου πρότεινα να μην την πάρεις αν δεν τη δεις προσωπικά. Επισής να μη βασιστείς αποκλειστικά στις εντυπώσεις άλλων. Το συγκεκριμένο θέμα είναι σε σημαντικό βαθμό υποκειμενικό...
Θάνο δίκιο έχεις αλλά που να δεί όταν όπου και να πάει οι τηλεοράσεις παίζουν όλες με κάτι διακλαδωτές σήματος της συμφοράς η μία δίπλα στην άλλη & το πιό πιθανό είναι να μπερδευτεί πολύ περισσότερο.
Δεν ξέρω τι πιστεύετε εσείς αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει πιάσει όλα τα περιοδικά του χώρου για την Panasonic και τις δίνουν πολύ υψηλές βαθμολογίες. Αυτό που με ανησυχεί ιδιαίτερα είναι το γεγονός ότι πρόσφατα άλλαξε αντιπροσώπευση πέρασε από την ΒΙΑΝΕ στην ΙΝΤΕΡΤΕΚΤ,αυτό μου είναι λιγάκι ύποπτο :confused: :confused:
 
18 June 2006
7,544
..καθόλου ύποπτο...οι Γιαπωνέζοι άλλαξαν την αντιπροσωπεία γιατί είχαν δυσαρεστηθεί πολύ από την ΒΙΑΝΕ που "έθαψε" την PANASONIC στην Ελληνική αγορά...
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Απάντηση: Panasonic 42PV60: ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ?

ΝΑΣΟΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ said:
..καθόλου ύποπτο...οι Γιαπωνέζοι άλλαξαν την αντιπροσωπεία γιατί είχαν δυσαρεστηθεί πολύ από την ΒΙΑΝΕ που "έθαψε" την PANASONIC στην Ελληνική αγορά...

Αυτο ειναι σιγουρο, το ξερω απο "πρώτο" χέρι απο την προηγούμενη αντιπροσωπεία. Μακαρι η Intertec να σταθει αντάξια των περιστάσεων γιατι η Panasonic εχει εξαιρετικές τηλεοράσεις (και οχι μόνο) - δειτε τα νεα DVD Recorders της :p :p
 

PARALLAX

Established Member
27 June 2006
148
Μήν ξεχνάτε πως και σε ξένα sites έχει πάρει φοβερές βαθμολογίες η συγκεκριμένη tv. 'Αρα δέν συμβαίνει μόνο στα ελληνικά περιοδικά ωστε να παίζει κάτι ύποπτο...
 

Αντωνης Β

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,526
Εγώ με βλέπω για την 42PX60 ή την 42PX600.
Την δεύτερη τη βρήκα στο internet στα 2600 περίπου.
Διαφορές της PX600 με την PX60 είναι:
Στον ήχο (η 600 έχει 2 woofer, 2 tweeter (13w+2.5w)x2,
ενώ η 60 δύο full range (10W x 2),
memory card slot,
pip, pop.
Αλλά και στην εμφάνιση η 600 μου φαίνεται πιο ωραία. (από φώτο πάντα)

Τι λέτε;; Αξίζει τα παραπάνω χρήματα;;;
 

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
Re: Απάντηση: Re: Panasonic 42PV60: ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ?

Eki_65 said:
Θάνο δίκιο έχεις αλλά που να δεί όταν όπου και να πάει οι τηλεοράσεις παίζουν όλες με κάτι διακλαδωτές σήματος της συμφοράς η μία δίπλα στην άλλη & το πιό πιθανό είναι να μπερδευτεί πολύ περισσότερο.
Δεν ξέρω τι πιστεύετε εσείς αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει πιάσει όλα τα περιοδικά του χώρου για την Panasonic και τις δίνουν πολύ υψηλές βαθμολογίες. Αυτό που με ανησυχεί ιδιαίτερα είναι το γεγονός ότι πρόσφατα άλλαξε αντιπροσώπευση πέρασε από την ΒΙΑΝΕ στην ΙΝΤΕΡΤΕΚΤ,αυτό μου είναι λιγάκι ύποπτο :confused: :confused:

Δεν έχεις και άδικο. Πρέπει να το "παλέψεις" λίγο για να δεις σε δράση αυτό που σε ενδιαφέρει. Γίνεται όμως...
Για την Panasonic αυτό που λες το θεωρώ απόλυτα φυσιολογική απόφαση. Ήταν θαμένη και εξαφανισμένη στην Ελλάδα - και σίγουρα άδικα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
PARALLAX said:
Μήν ξεχνάτε πως και σε ξένα sites έχει πάρει φοβερές βαθμολογίες η συγκεκριμένη tv. 'Αρα δέν συμβαίνει μόνο στα ελληνικά περιοδικά ωστε να παίζει κάτι ύποπτο...

Συμφωνω απολυτως.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,516
Land of Dystopia
ok!!! Αναθεωρώ την αρχική μου σκέψη ωστόσο όπως είπαν αρκετοί πριν με τις default ρυθμίσεις τα πράγματα είναι πολύ φλάτ πρέπει να παιδευτείς για πάρεις αυτό που θέλεις
 

Nikolas_T

Senior Member
19 June 2006
311
Αθήνα
Re: Απάντηση: Panasonic 42PV60: ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ?

Eki_65 said:
ok!!! Αναθεωρώ την αρχική μου σκέψη ωστόσο όπως είπαν αρκετοί πριν με τις default ρυθμίσεις τα πράγματα είναι πολύ φλάτ πρέπει να παιδευτείς για πάρεις αυτό που θέλεις

Ναι αλλά αυτό συμβαίνει με όλες τις τηλεοράσεις, και είναι πραγματικά ανεξήγητο γιατι οι εταιρείες πουλάν τα προϊόντα τους τόσο άσχημα ρυθμισμένα.

Νικόλας