SONY KDL ΒX400 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

dean

New member
12 February 2010
33
Την έχω παραγγείλει και μέσα στη βδομάδα θα την έχω.

Θα έπαιρνα τη Samsung B530 (το Saturn Καλλιθέας την είχε προσφορά 499 ) αλλά είδα από κοντά τη BX400 και μου φάνηκε ανώτερη στην εικόνα.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Με το καλό να την παραλάβεις και περιμένουμε εντυπώσεις...

SONY ΒΧ400

82886


* Απολαύστε τηλεόραση, ταινίες & παιχνίδια σε λεπτομέρειες Full HD
* Απολαύστε μουσική και φωτογραφίες με HDMI® και USB
* Αποκτήστε απίστευτα καθαρά χρώματα και λεπτομέρειες εικόνας

SITE ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ

32BX400.... http://www.sony.gr/product/t32-bx-series/kdl-32bx400
40BX400.... http://www.sony.gr/product/t32-bx-series/kdl-40bx400

Δυνατότητες

# Full HD 1080 - παρακολουθήστε αθλητικά, ταινίες & παιχνίδια σε υψηλή ευκρίνεια, χάρη στην ανάλυση των 1920 x 1080 pixel

# USB Media Player – συνδέστε μια συσκευή USB και απολαύστε ταινίες, φωτογραφίες και μουσική στην τηλεόρασή σας, με αναπαραγωγή μέσω USB

# HDMI® - 2 είσοδοι (1 πίσω, 1 στο πλάι, όλες με CEC) διευκολύνουν τη σύνδεση σε πηγές υψηλής ανάλυσης, όπως Blu-ray Disc™ και PLAYSTATION®3

# Αισθ. φωτισμού – ρυθμίζει αυτόματα τη φωτεινότητα της οθόνης ώστε να ταιριάζει στα επίπεδα φωτισμού του χώρου για να απολαμβάνετε άριστη ποιότητα εικόνας με ελάχιστη κατανάλωση ενέργειας

# BRAVIA Sync – ελέγξτε ολόκληρο το σύστημα οικιακής ψυχαγωγίας με ένα τηλεχειριστήριο γενικής χρήσης, με το οποίο μπορείτε να αναπαράγετε ή να προσαρμόζετε ρυθμίσεις σε συμβατές συσκευές με το πάτημα ενός κουμπιού

# BRAVIA ENGINE 2 – απολαύστε το απίστευτα καθαρό χρώμα και τις λεπτομέρειες της εικόνας

# Live Colour™ – επιλέξτε από τέσσερις λειτουργίες, Off, Low, Mid και High, ώστε να ρυθμίσετε τις λειτουργίες χρώματος για ζωντανές εικόνες και βέλτιστη ποιότητα εικόνας

# Scene Select – με ένα πάτημα στο τηλεχειριστήριο μπορείτε εύκολα να απολαύσετε τις πιο ατμοσφαιρικές, δυναμικές και ρεαλιστικές ρυθμίσεις εικόνας και ήχου, οι οποίες προσαρμόζονται ανάλογα με το τι παρακολουθείτε

# 24p True Cinema™ – αναπαραγάγετε την αυθεντική κινηματογραφική εμπειρία και απολαύστε τις ταινίες ακριβώς όπως τις σχεδίαζε ο σκηνοθέτης, στα 24 καρέ το δευτερόλεπτο

# Cinema Mode – επιλέξτε μεταξύ δύο κινηματ. λειτουργιών, ώστε να αναπαραγάγετε στο σπίτι την αυθεντική κινημ. εμπειρία, με μοναδική υφή και προσαρμοσμένες ρυθμ. χρώματος και φωτεινότητας

Περισσότερα Χαρακτηριστικά

# Intelligent Picture Plus με Ενίσχυση σήματος – παρακολουθήστε ευκρινείς, καθαρές εικόνες αναλογικής τηλεόρασης που έχουν ενισχυθεί από πηγές αδύναμου σήματος για βελτιωμένη ποιότητα ομαλότερης προβολής

# Λειτουργία Picture Frame – μετατρέψτε την τηλεόραση BRAVIA σε έργο τέχνης προβάλλοντας προεγκατεστημένες εικόνες ή τις δικές σας φωτογραφίες και αξιοποιήστε το χώρο στον τοίχο σας ακόμα και όταν δεν παρακολουθείτε τηλεόραση

# Clear Voice – ενεργοποιήστε τη λειτουργία Clear Voice για να ενισχύσετε αυτόματα τη ζώνη συχνότητας ήχου και να μετατρέψετε τη χαμηλή ποιότητα ήχου σε καθαρούς, ευκρινείς και δυνατότερους διαλόγους

# i-Manual – αποκτήστε πρόσβαση στο προεγκ/μένο ψηφ. εγχειρ. μέσω της τηλεόρασης και δείτε τις πληροφορίες στην οθόνη όταν τις χρειαστείτε (χωρίς έντυπο εγχειρίδιο), συμπ. των συμβουλών BRAVIA για τη βελτιστοποίηση της τηλεθέασης

# Λειτ. Auto Photo – συνδέστε μια συμβατή φωτογρ. μηχανή ή βιντεοκάμερα μέσω HDMI™, USB ή DLNA και η τηλεόραση θα ενεργοποιήσει αυτόματα τις καλύτερες ρυθμίσεις για την προβολή φωτογρ. και θα τις αναπαραγάγει σε πλήρη, ρεαλιστική υφή και χρώμα

# Eco Settings - μεταβείτε γρήγορα σε διάφορες οικολογικές ρυθμίσεις που μειώνουν την κατανάλωση ενέργειας, εξοικονομούν χρήματα από τους λογαριασμούς και προσφέρουν μεγαλύτερη φιλικότητα προς το περιβάλλον

# My Sony – η εγγραφή της BRAVIA γίνεται ευκολότερη από ποτέ. Γίνετε μέλος στην υπηρεσία My Sony και αποκτήστε αποκλειστική πρόσβαση σε εκπαιδευτικές παρουσιάσεις, ειδικές προσφορές και άλλα πολλά

ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ - Γενικά - FAQ - Εγχειρίδια Χρήστη - Συνδεσιμότητα
http://support.sony-europe.com/tvhc...-40BX400&site=odw_el_GR&odw_model=KDL-40BX400

REVIEWS

ΔΟΚΙΜΗ MULTIMEDIA ΑΡΧΕΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ USB
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1193908&postcount=11

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΤΟΧΩΝ
dean........ http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1190656&postcount=6

ΛΙΣΤΑ ΚΑΤΟΧΩΝ
1.dean..........28/4/10
2.yuk!...........28/6/10
3.tonybsg......05/6/10 (σκιές περιγράμματα http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=63698 )
4.gbras.........06/7/10
5.sickboy.......18/9/10
 
Last edited:

dean

New member
12 February 2010
33
Καλα ολα αλλα 50HZ??
60Hz είναι, όπως και οι οθόνες PC.
Πάντως είναι παρεξηγημένο χαρακτηριστικό: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=27385
...και αφορά τη θέαση TV, διότι από τις ψηφιακές εισόδους η συχνότητα είναι στα 60Hz (αν δεις πχ το manual της 40NX800 που έχει Motionflow 200Hz το αναφέρει πως ισχύει μόνο για TV). Εξάλλου τα 100/200 δεν είναι πραγματικά frames αλλά "μαντεψιά" και, αναλόγως της υλοποίησης και του είδους της κίνησης, δύναται να υπάρχει και μειονέκτημα ανταλλάσσοντας μέρος του blur με artifacts.

Ποσο την πηρες αν επιτρεπεται?
600
 

Stelioskrete

AVClub Enthusiast
4 March 2010
841
60Hz είναι, όπως και οι οθόνες PC.
Πάντως είναι παρεξηγημένο χαρακτηριστικό: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=27385
...και αφορά τη θέαση TV, διότι από τις ψηφιακές εισόδους η συχνότητα είναι στα 60Hz (αν δεις πχ το manual της 40NX800 που έχει Motionflow 200Hz το αναφέρει πως ισχύει μόνο για TV). Εξάλλου τα 100/200 δεν είναι πραγματικά frames αλλά "μαντεψιά" και, αναλόγως της υλοποίησης και του είδους της κίνησης, δύναται να υπάρχει και μειονέκτημα ανταλλάσσοντας μέρος του blur με artifacts.


600
Τη ενοεις ψηφιακες εισοδους ?? Δλδ απο ΗDΜΙ σε fhd ταινια σε 60 ΗΖ παιζει??
 

dean

New member
12 February 2010
33
Τη ενοεις ψηφιακες εισοδους ?? Δλδ απο ΗDΜΙ σε fhd ταινια σε 60 ΗΖ παιζει??
Ναι!

__________
Λοιπόν παίδες χτες μου ήρθε η TV, όλα καλά την άνοιξα, βρήκα τραπεζάκι να τη βάλω, ευτυχώς δεν έχει κανένα ελάττωμα γι αρχή (πίξελ).

Δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ αρκετά, μόνο τηλεόραση βλέπω προς το παρόν (μέχρι να πάρω καλώδιο HDMI). Πρώτες εντυπώσεις:

- Δύο πρώτα τεχνικά στοιχεία, όχι κρίσιμα αλλά ενδιαφέροντα, είναι πως είναι πολύ ελαφριά, μόλις 15,6kgr με τη βάση (2kgr ζυγίζει η βάση) κι έχει αρκετά μικρή κατανάλωση (110W λέει και όντως δε ζεσταίνεται ιδιαίτερα).
- Αυτό που με ανακούφισε σε πρώτη φάση είναι ο δέκτης TV που φαίνεται πολύ ΟΚ (βέβαια, δε θα κάνει τα χάλια>καλά, αλλά κάνει τα μέτρια>λίγο καλύτερα και τα καλά>τέλεια).
- Το χειριστήριο είναι ΟΚ για μένα και μου έκανε εντύπωση που πιάνει "όπως νά'ναι" κι ας μην κοιτάει προς την τιβι, πράγμα βολικό.
- Τα μενού είναι αρκετά εύκολα, πολύ γρήγορα έμαθα τα πάντα και το μόνο που με δυσκόλεψε ήταν να βρω πού γίνεται χειροκίνητος συντονισμός (θέλει μερικά κλικ). Πάντως έχει ενσωματωμένο manual (σε άψογα Ελληνικά).
- Ένα ψιλοκουλό που με παίδεψε ήταν πως κατά το χειροκίνητο συντονισμό το HUD, αν και ψιλοδιαφανές στο κέντρο, πάνω και κάτω έχει δύο μαύρες μπάρες που δε σου επιτρέπουν να δεις από πίσω ποιό κανάλι έχεις πιάσει (δε βλέπεις το logo του καναλιού). Λίγο ανόητο από αυτούς που το σχεδίασαν.
- Σχετικά με το πλήθος ρυθμίσεων δε λείπει κάτι και όλα γίνονται αρκετά εύκολα. Κάτι, που δεν ξέρω αν αλλού δουλεύει καλά ή μόνο σε εμένα γίνεται, είναι πως ενώ επιλέγεις το aspect ratio στο αυτόματο (υποτίθεται διαβάζει το λόγο πλευρών από το σήμα), δε βλέπω τα κανάλια να τα βάζει μόνο του σε 4:3. Δεν ξέρω αν αυτό δε θα δουλεύει και στο ψηφιακό σήμα. Δεν είναι πρόβλημα αυτό τώρα, πάντως αν στο μέλλον σιγά σιγά τα κανάλια βάλουν 16:9 και είναι άλλα έτσι άλλα αλλιώς, θα πρέπει συνεχώς να παίζεις με τη ρύθμιση.
- Για την εικόνα εκτός των χρωμάτων κτλ έχει κι επιπλέον ρυθμίσεις (διόρθωση θορύβου τηλεοπτικού σήματος και διόρθωση πιξελιαρίσματος mpeg).
- Ο ήχος είναι πολύ καθαρός, δεν έχω πιέσει τα ηχεία για να δω πόσο καλά πάει, πάντως ακούγεται ΟΚ.
- Σχετικά με τις εισόδους-εξόδους, μπορείτε να τα δείτε και παραπάνω στα χαρακτηριστικά. Βρίσκονται αριστερά όπως κοιτάς την TV (ευτυχώς για μένα κατά τύχη) κι επίσης έχει 4 HDMI με τη μία στο πλάι. Σε αντίθεση με κάτι που διάβασα κάπου στο διαδίκτυο, διαθέτει έξοδο γι ακουστικά.
- Σχετικά με τη USB θύρα για σύνδεση δίσκου που διαθέτει. Αναπαράγει βίντεο/μουσική/εικόνες, πάντως σχετικά με τα βίντεο που δοκίμασα μάλλον έχει περιορισμό στα formats. Προς το παρόν έβαλα τυχαία ένα USB στικάκι που είχα και είχε μέσα μία ταινία σε Xvid, μία ματροσκα (mkv) και μία mp4. Την Xvid την έπαιξε (σε άψογη απεικόνιση), τη ματρόσκα δεν τη βγάζει καν στα διαθέσιμα και για την mp4 έγραψε "δεν υποστηρίζεται ανάλυση βίντεο". Περιορισμένα πράγματα δηλαδή όπως φαίνεται, εκτός αν μου διέφυγε κάτι.
- Για την ποιότητα της εικόνας/του πάνελ, δεν έχω πολλά στοιχεία ακόμα όπως είπα. Είναι ότι περιμένεις από μία TV 500-600 , σίγουρα καλύτερη από το να έπαιρνα μια LG και δεν ξέρω πόσο καλύτερη από μια αντίστοιχη Samsung αν δεν τις βάλω δίπλα δίπλα, πάντως είναι ΟΚ για τα λεφτά της και με καλή αντίθεση, πολύ ωραία χρώματα, όχι ξεθωριασμένα πράγματα. Τα κανάλια με καλό σήμα φαίνονται πολύ ωραία και κρυστάλλινα. Πλεονεκτήματα και μεινοεκτήματα απ'όσο θυμάμαι από τη μπάλα που είδα χτες (blur κίνησης, μαύρο) είναι τα αναμενόμενα από μια TFT-LCD της κλάσης της, δηλαδή λίγο θολούρα όταν σε καμιά διαφήμιση περνάνε πολύ γρήγορα κυλιόμενα μηνύματα (στα γράμματα δηλαδή η θολούρα) και φυσικά το μαύρο φαίνεται πως δεν είναι μαύρο, όπως συνήθως.
- "Made in" δεν πρόσεξα (τώρα έχω βάλει το κουτί στο πατάρι) πάντως ένα αυτοκόλλητο από πίσω γράφει "assembled in Spain".

Αγωνία έχω προς το παρόν να τη δοκιμάσω σε κανά παιχνίδι, για να ανακαλύψω τυχόν lag (ελπίζω όχι).

Σιγά σιγά μόλις βρω χρόνο κι έχω κάτι σημαντικό θα επανέρθω.
 
Last edited:

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Ευχαριστούμε για το χρόνο που διέθεσες, ώστε να μοιραστείς μαζί μας τις εντυπώσεις σου...:2thumb22sup:
 

Darkbeast

New member
29 April 2010
7
Dean, περιμένω και εγώ τα συμπεράσματα σου σε δοκιμή και στο θέμα παιχνιδιών και lag.. Ευχαριστούμε για την κατατόπιση σχεδόν σε κάθε άλλο κομμάτι της..
 

glou

New member
1 May 2010
3
Dean, επειδή σκέφτομαι και εγώ να την αγοράσω, θέλω αν μπορείς να μου πεις κάτι σχετικά με τη θύρα USB. Παίζει κανονικά DivX και υπότιτλους (.srt) στα ελληνικά; Φαντάζομαι πως ίσως το έχεις ψάξει το θέμα οπότε αν ξέρεις κάποια άλλη που υποστηρίζει κάτι τέτοιο θα με ενδιέφερε.
thanks.
 

satfoxy

Established Member
30 October 2008
125
Dean, επειδή σκέφτομαι και εγώ να την αγοράσω, θέλω αν μπορείς να μου πεις κάτι σχετικά με τη θύρα USB. Παίζει κανονικά DivX και υπότιτλους (.srt) στα ελληνικά; Φαντάζομαι πως ίσως το έχεις ψάξει το θέμα οπότε αν ξέρεις κάποια άλλη που υποστηρίζει κάτι τέτοιο θα με ενδιέφερε.
thanks.


Η LG 42PJ550 plasma κανει τα παντα.Περιμενω να την δω ζωντανα σε καποιο τοπικο μαγαζι.Δεν εχει αρχησει η μαζικη τροφοδοσια καταστηματων ακομη.Κατα το τελος αυτου του μηνα νομιζω.
 

dean

New member
12 February 2010
33
Έχει περιορισμένες δυνατότητες στα υποστηριζόμενα formats:
- εικόνα > jpg
- ήχος > mp3
- βίντεο > .mpg (mpeg) .mp4 (mp4 αλλά δεν παίζει όλες τις αναλύσεις) και DivX/Xvid όλα μου τα έπαιξε, αλλά υπότιτλους εγώ δεν είδα να βρίσκει, εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.


Προσωπικά τη σύνδεση με το PC και τα παίζω από εκεί όλα. Το πικάντικο στην ιστορία είναι πως για τη σύνδεση χρησιμοποίησα ένα φτηνό EQUIP καλώδιο HDMI Male/Male δέκα μέτρων παρακαλώ και με μετατροπή DVI>HDMI από την κάρτα γραφικών, σε ανάλυση Full HD (1080p). Η φάση είναι πως ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ η DVI σε αυτή την ανάλυση παίζει θεωρητικά εως τα 4,5 μέτρα κι επίσης ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πως υπάρχουν και καλώδια HDMI που αξίζουν 230 και όχι 30 . Παραταύτα, εμένα μου παίζει τέλεια, οπότε... :ADFADF1:
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Φίλε Sithassassin96 το post σου που αφορά Αγορά νέας τηλεόρασης μεταφέρθηκε εδώ.... http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=61453 ...για να συνεχιστεί η συζήτηση.

EDIT

Επίσης για δική σου βοήθεια διαγράφηκε και το ίδιο μήνυμα από τις ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ-ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ, ώστε να συζητηθούν στο παραπάνω νήμα οι προτάσεις αγοράς και να είναι συγκεντρωμένες σε ένα σημείο.

EDIT

Ομοίως και για τα υπόλοιπα ίδια διάσπαρτα μηνύματα.
 
Last edited:

yuk!

Senior Member
27 August 2009
461
Πήρα κι εγώ μια 32ΒΧ400 σήμερα. Είμαι πολύ ικανοποιημένος, αν και δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ ιδιαίτερα.
Θέλει κάποιες ψιλοαλλαγές για να αποδώσει καλύτερα. Την είδα δίπλα σε μια C530 και μου άρεσε περισσότερο.

Σημείωση: Δεν είμαι φαν των τηλεοράσεων, όποτε μη βασίζεστε σε αυτά που λέω, απλά σε σύγκριση με αυτές που έχω δει σε σπίτια και καταστήματα νομίζω ότι αποδίδει πολύ καλά για τα λεφτά της.
 

yuk!

Senior Member
27 August 2009
461
Μήπως ξέρει κανεις αν υπάρχει κάποιος τρόπος τα .avi βίντεο να πιάνουν όλη την οθόνη ή τουλάχιστον ένα μεγαλύτερο μέρος της γιατί τώρα προβάλλονται σε μικρό παράθυρο; Χωρίς μετατροπή τους εννοώ.
 

gbras

New member
1 December 2006
87
Ειμαι και εγω κατοχος της τηλεορασης αυτης. Λοιπον αποδιδει πολυ καλυτερα απο οτι περιμενα. Γενικα σε σχεση με την 40v2000 που ειχα και που ημουν γενικα ικανοποιημενος ειναι αρκετα μπροστα ειδικα στην αποδοση του μαυρου! Σε σχεση με αναλογες LG ειναι καλυτερη. Επισης καιει λιγο ρευμα και ειναι και ελαφρια. Εχει και αρκετα καλο μενου!
 

dean

New member
12 February 2010
33
Επισης καιει λιγο ρευμα και ειναι και ελαφρια.
Όντως, αν δεν κάνω λάθος είναι η ελαφρύτερη και ίσως και η οικονομικότερη σε κατανάλωση από τις CCFL 40άρες. :award:


(αν δούλευε και το "automatic" στο aspect ratio, καλά θα ήταν)
 
Last edited:

nikos487

New member
10 September 2010
5
ρε παιδια συγκρινω αυτην την sony με την LG LD550 που εχει ιδια χαρακτηριστικα αλλα δεν ξερω ποια να διαλεξω!πιστευω εχει καλυτερη εικονα η πρωτη αλλα η δευτερη εχει καλυτερη αντιθεση!αν εχει δει καποιοs και τιs δυο να με βοηθησει και να μοθ πει και τισ διαφορεs!ευχαριστω!
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
η LD550 εχει 100Hz ενω η BX400 δεν εχει.το αντιστοιχο sony μοντελο ειναι η ΕΧ500 που βεβαια ειναι πολυ ανωτερο της 550
 

nikos487

New member
10 September 2010
5
αυτη που λεσ εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη.γι αυτο συγκρινω αυτεσ τισ δυο!οσο για τα 100Ηz που λεσ γι αυτο ρωταω αν εχει μεγαλη διαφορα στην εικονα.αν καταλαβω οτι μιλαμε για λεπτομερειεσ θα παρω την sony!αλλα εμαθα οτι εχει πιο πολλεσ πωλησεισ η LG.