Επαφή Τέταρτου Τύπου — The Fourth Kind

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
avclube.jpg










ΕΠΑΦΗ ΤΕΤΑΡΤΟΥ ΤΥΠΟΥ
The Fourth Kind








» Παιζουν: Μιλα Γιοβοβιτς, Ιλίας Κοτέας, Κορει Τζονσον, Γουιλ Πατον.
» Σκηνοθέτης: Ονατούντε Οσουνσάνμι.
» Διάρκεια: 94' λεπτά
» κατηγορία: Θρίλερ
» Studio: Gold Circle
» Διανομή: Audio Visual
» Έτος: 2009
» Γλώσσα: Αγγλικά.
» Υπότιτλοι: Ελληνικά







Υπάρχουν τέσσερις τύποι επαφής με τους εξωγήινους.
Ο τέταρτος είναι η απαγωγή. Βασισμένη σε Πραγματικά Γεγονότα.



» Υπόθεση:
Το 1972 δημιουργήθηκε ένας κατάλογος βάσει του οποίου οι επαφές των ανθρώπων με UFO κατανέμονται σε τέσσερις τύπους. Όταν ένα UFO
γίνεται απλά φανερό με την όραση, έχουμε την επαφή Πρώτου Τύπου. Όταν καθίσταται δυνατή και η συλλογή αποδείξεων και πληροφοριών
έχουμε την επαφή Δευτέρου Τύπου. Στον Τρίτο Τύπο κατανέμονται περιπτώσεις κατά τις οποίες εμφανίζονται και εξωγήινα πλάσματα.
Τέλος στην τέταρτη και δυσκολότερη κατηγορία υπάγονται οι περιπτώσεις των απαγωγών. H ταινία λαμβάνει χώρα στην σημερινή Αλάσκα και
την πόλη Νομ, όπου ετησίως δυσανάλογος αριθμός του πληθυσμού αναφέρεται ως αγνοούμενος. Παρά τις πολλαπλές έρευνες του FBI η αλήθεια
δεν αποκαλύφθηκε ποτέ.






http://www.youtube.com/watch?v=2JFyvAhaIpo&feature=player_embedded
 
Last edited:

viper550

Senior Member
5 March 2008
594
Re: ΕΠΑΦΗ ΤΕΤΑΡΤΟΥ ΤΥΠΟΥ — The Fourth Kind

Πόλυ έξυπνοι οι παραγωγοί που προσπάθησαν να συνδιάσουν τις κινηματογραφικές λήψεις με υποτιθέμενο πραγματικό υλικό.Κρίμα μόνο που τελικά και το πραγματικό υλικό ήταν τελικά ψεύτικο.Απλά ένα τέχνασμα των παραγωγών αλά Blair Witch Project για να τραβήξουν το ενδιαφέρον του κόσμου.Κατά τα άλλα μου άρεσε πολύ πόσο μάλλον όταν παίζει και η Milla :2thumb22sup:
 

Λ.Μ.

Established Member
27 June 2006
181
Απάντηση: ΕΠΑΦΗ ΤΕΤΑΡΤΟΥ ΤΥΠΟΥ — The Fourth Kind

Ωραία ταινία, εφόσον βέβαια αποδεχτείς άνευ όρων το ντοκυμαντερίστικο μέρος χωρίς την ψυχρή λογική σκεψη που εύκολα ή δύσκολα θα το απορρίψει
 

SERGIOSK

AVClub Enthusiast
3 January 2008
825
Athens
Re: ΕΠΑΦΗ ΤΕΤΑΡΤΟΥ ΤΥΠΟΥ — The Fourth Kind

Πάντως οφείλω να παραδεκτώ οτι ήταν πειστική Μόνο οτι έπιασα τον εαυτό μου να googlαρω τα γεγονότα να δώ πόσο αληθινά ήταν άξιζε.
Αρκετά καλή. :ciao:
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,631
Απάντηση: ΕΠΑΦΗ ΤΕΤΑΡΤΟΥ ΤΥΠΟΥ — The Fourth Kind

Καλη - γκουγκλαρισα κι εγω!!!
 

Rm.Geko

Senior Member
28 August 2009
406
Θεσσαλονίκη
Re: ΕΠΑΦΗ ΤΕΤΑΡΤΟΥ ΤΥΠΟΥ — The Fourth Kind

Εχω περιεργια να τη ειναι ''ταινια'' η ειναι σε στυλ ντοκιμαντερ?
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Re: ΕΠΑΦΗ ΤΕΤΑΡΤΟΥ ΤΥΠΟΥ — The Fourth Kind

ωραία και τρομακτική... !
ειδικα τα ηχητικά ώρες ωρες μου κάνανε τα νεύρα τανάλιες :)

Η Μιλα ειναι απολαυσηηηηηηηηηη..........
 

greenpeace933

Established Member
11 March 2010
113
Re: ΕΠΑΦΗ ΤΕΤΑΡΤΟΥ ΤΥΠΟΥ — The Fourth Kind

Πόλυ έξυπνοι οι παραγωγοί που προσπάθησαν να συνδιάσουν τις κινηματογραφικές λήψεις με υποτιθέμενο πραγματικό υλικό.Κρίμα μόνο που τελικά και το πραγματικό υλικό ήταν τελικά ψεύτικο.Απλά ένα τέχνασμα των παραγωγών αλά Blair Witch Project για να τραβήξουν το ενδιαφέρον του κόσμου.Κατά τα άλλα μου άρεσε πολύ πόσο μάλλον όταν παίζει και η Milla :2thumb22sup:

Επ, αυτό είναι ψιλοspoiler φίλος...:bobby:
Θα το χαλάσεις για τους υποψήφιους θεατές.
Συμφωνώ πάντως, αν και το περιεχόμενο δεν είναι κάτι το τρομερό, η παρουσίαση της ταινίας έγινε με πολύ έξυπνο τρόπο.
Μην σας ξεγελά το τρέιλερ που δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο...
Η ταινία (τουλάχιστον κατα την γνώμη μου) αξίζει και μάλιστα με το παραπάνω!:firstprize:
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Re: ΕΠΑΦΗ ΤΕΤΑΡΤΟΥ ΤΥΠΟΥ — The Fourth Kind

με χει ζαλισει ενας κολλητος οτι θα παθω πλακα με αυτη τη ταινια!! μια δυο ας το καλο αφου ειδα κ το τρειλερ θα της δωσω μια ευκαιρια! :grinning-smiley-043

επανερχομαι .....