Avatar

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    225

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
Avatar2009.jpg




Παίζουν: Σαμ Ουόρθινγκτον, Τζοβανι Ριμπιζι, Σιγκουρνι Γουιβερ, Ζοι Σαλντανα, Μισελ Ροντριγκεζ.

Σκηνοθέτης: Τζειμς Καμερον.

Διάρκεια: 162' λεπτά

Κυκλοφορεί σε: DIGITAL, BLU-RAY και DVD.

Imdb | Disney+




Το Avatar, η απόλυτη ταινία φαντασίας που έσπασε όλα τα εισπρακτικά ρεκόρ παγκοσμίως,
μας μεταφέρει σε έναν θεαματικό κόσμο πέρα από κάθε φαντασία!



Υπόθεση:
Ο ήρωας της ταινίας είναι ο Τζέικ Σάλι, ένας πρώην ναυτικός, που είναι πλέον καθηλωμένος σε αναπηρικό καροτσάκι.
Αυτό που ήθελε πάντα ο Τζέικ είναι να βρει κάτι για το οποίο να αξίζει να αγωνιστεί, και το βρίσκει σε ένα μέρος που
δεν μπορούσε να φανταστεί: σε έναν μακρινό κόσμο. Ο Τζέικ έχει στρατολογηθεί για μια αποστολή στον πλανήτη
Πανδώρα, ο οποίος έχει τραβήξει το ενδιαφέρον εταιρειών ανά τον κόσμο, λόγω της εκμετάλλευσης ενός ορυκτού,
που αξίζει 20 εκατομμύρια δολάρια το κιλό στη Γη.






 
Last edited:

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
Re: AVATAR

το εχεις δει και αν ναι μπορεις να μας πεις λιγο για την ποιοτητα της εικονας του,αξιζει η αγορα του?
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: AVATAR

εγώ λέω να περιμένω να την δω και σαν απλή "2D" στο σπίτι μου, και μετά να ψηφίσω... είμαι περίεργος να δω, αν δεν υπάρχει το εφέ του 3D, θα λέει τίποτα σε σχέση με τις δεκάδες άλλες παρόμοιες?
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: AVATAR

εγώ λέω να περιμένω να την δω και σαν απλή "2D" στο σπίτι μου, και μετά να ψηφίσω... είμαι περίεργος να δω, αν δεν υπάρχει το εφέ του 3D, θα λέει τίποτα σε σχέση με τις δεκάδες άλλες παρόμοιες?

+1.

Το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ!

Και τι ακριβώς θα ψηφίσουμε αυτό που είδαμε 3D στην μεγάλη οθόνη ή την 2D έκδοση...

Eνδέχεται η αίσθηση να είναι εντελώς διαφορετική γι' αυτό ρωτάω...

-bye-
 

jimkar

Banned
21 April 2010
4
Re: AVATAR

Δεν είναι όπως το 3d αλλά αν έχεις ενα καλό σύστημα σπίτι θα το ευχαριστηθείς πάνω απο μια φορά.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: AVATAR

+1.

Το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ!

Και τι ακριβώς θα ψηφίσουμε αυτό που είδαμε 3D στην μεγάλη οθόνη ή την 2D έκδοση...

Eνδέχεται η αίσθηση να είναι εντελώς διαφορετική γι' αυτό ρωτάω...

-bye-

(Προσωπικά) θα περιμένω για να ψηφίσω αν σαν ταινία αξίζει... (όπως δλδ όλες οι ταινίες που βλέπω σπίτι μου). Αφού δεν θα υπάρχει η αβάντα του 3D εντυπωσιασμού...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,479
Μεταμορφωση
Re: AVATAR

Αυτο φοβομουν... Ειδα ενα dvdrip και ασχετως ποιοτητας, εμοιαζε πολυ με cartoon, αισθηση η οποια απεχει μακραν απο αυτη του σινεμα (3d) ...
Oταν την δω σε blu ray θα βγαλω πιο σωστα συμπερασματα...
 

Nikfrance

Banned
27 January 2010
595
Dijon - Corfou
Απάντηση: AVATAR

Καλημέρα, κάναμε ένα "test" το avatar σε DVD και σε blu ray η διαφορα ειλικρινά αν δεν ήξερες πιο έπαιζε

ΔΕΝ καταλάβαινες, απειροελάχιστες οι διαφορες έως μην ευκρινές!

Τι τιμές παίζουν στην ελλάδα??

Εδώ έχει το DVD 13 και το blu ray 20

Γαλλικές φωνές και τίτλους στο menu αγγλικά γαλλικά.

Καλο σε 2D πάντως αν και το έχω φάει στην μάπα...

οποιος φίλος έρχεται σπίτι avatar βλέπω ούτε τιμωρία να ήμουν!:hanged:
 

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
Re: AVATAR

εγω εκανα μια βολτα χθες το απογευμα απο το fnac στο μοναστηρακι και η εικονα που ειδα στην 60" kuro ηταν συγκλονιστικη,τα χρωματα απιστευτα και ο ηχος απλα τα σπαει.
φυσικα και το αγορασα(30 ευρω).το μονο κακο σ´αυτη την εκδοση ειναι οτι δεν εχει καθολου εξτρα.αυτα ισως να περιεχονται στο 3d blue ray που θα κυκλοφορησει αργοτερα.