Το Πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέι — Dorian Gray

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
avclub.jpg








ΤΟ ΠΟΡΤΡΑΙΤΟ ΤΟΥ ΝΤΟΡΙΑΝ ΓΚΡΕΙ
Dorian Gray







» Παιζουν: Μπεν Μπαρνς, Κολιν Φερθ, Ρεμπέκα Χολ, Μπεν Τσαπλιν.
» Σκηνοθέτης: Ολιβερ Παρκερ.
» Διάρκεια: 107' λεπτά
» κατηγορία: Κοινωνικό
» Studio: Audio Visual
» Έτος: 2009
» Γλώσσα: Αγγλικά.
» Υπότιτλοι: Ελληνικά






Στον πρωταγωνιστικό ρόλο βρίσκουμε τον ανερχόμενο ηθοποιό Μπεν Μπαρνς
(Το Χρονικό της Νάρνια: Ο Πρίγκηπας Κάσπιαν).


» Υπόθεση:
Όταν ένας εντυπωσιακά όμορφος αλλά αγαθός νέος, ο Ντόριαν Γκρέι, καταφθάνει στο βικτωριανό Λονδίνο, παρασύρεται από τον χαρισματικό
Χένρι Γουότον, που του παρουσιάζει τις ηδονιστικές απολαύσεις της πόλης. Ο φίλος του και καλλιτέχνης Μπάσιλ Χόλγουορντ ζωγραφίζει ένα
πορτραίτο του Ντόριαν, προκειμένου να αιχμαλωτίσει την ομορφιά της νιότης του. Μετά την ολοκλήρωση του πίνακα, ο Ντόριαν Γκρέι κάνει
επιπόλαια μια ευχή... θα έδινε τα πάντα, ακόμη και την ψυχή του, για να παραμείνει έτσι όπως είναι στο πορτραίτο, αιώνια νέος και όμορφος.






http://www.youtube.com/watch?v=oW47W0HotM4&feature=player_embedded
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Re: ΤΟ ΠΟΡΤΡΑΙΤΟ ΤΟΥ ΝΤΟΡΙΑΝ ΓΚΡΕΙ — Dorian Gray

Δεν μου άφησε κάτι special σε σχέση με τις προηγούμενες εκτελέσεις. Βασικά ο πρωτογωνιστής δεν έπειθε και κατα δεύτερο λόγο η ταινία δεν σου έδινε όλη τη διάσταση του δράματος του να μεγαλώνεις και όλα γύρω σου να πεθαίνουν (παλιές αγαπημένες κλπ).

Αδιάφορο.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,807
Αθήνα
Re: ΤΟ ΠΟΡΤΡΑΙΤΟ ΤΟΥ ΝΤΟΡΙΑΝ ΓΚΡΕΙ — Dorian Gray

Έχοντας δει τη βερσιόν του 1945 με τους Hurd Hatfield και George Sanders (η πιο ακαδημαϊκή όλων) και αυτή του 1970 με Helmut Berger και Herbert Lom (υποδεέστερη με "κράχτη" τον Berger που ήταν στα πάνω του μετά τις ταινίες που έκανε με τον Βισκόντι) μάλλον δεν θα την δώ, ειδικά μετά απ'όσα γράφουν οι συμφορουμίτες παραπάνω.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: ΤΟ ΠΟΡΤΡΑΙΤΟ ΤΟΥ ΝΤΟΡΙΑΝ ΓΚΡΕΙ — Dorian Gray

Ε,δεν θα το έλεγα αδιάφορο.

Τρία άτομα με διαφορετικά γούστα και κριτήρια το είδαμε και μας συνεπήρε και τους τρείς.

Δεν μιλάω για αριστούργημα,χάνει σε πολλά αλλά δεν "βαριέσαι" καμμια στιγμή στο έργο..
εχει καλή δομή,καλές ερμηνείες (ειδικά ο Colin Firth),καταπληκτικά σκηνικά και ατμόσφαιρα, μαζί με υπέροχα κοστούμια.
Δεν εμβαθύνει τόσο στο δράμα του, όσο στην πορεία του προς το εφήμερο,την παραδοχή του στο πάθος,στην λαγνεία και στην άγνοια του "αντίτιμου".
Και το κάνει πολύ ωραία και παραστατικά.
Ως προς αυτό το σκέλος είναι πολύ τίμια η ταινία.

Θα την ξανάβλεπα ευχαρίστως?
Χμ..ίσως όχι,τουλάχιστον σύντομα.

Μετάνοιωσα που την είδα?
Επουδενί...

Υ.Γ. Σε HD πετάει η ταινία..:ears:
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: ΤΟ ΠΟΡΤΡΑΙΤΟ ΤΟΥ ΝΤΟΡΙΑΝ ΓΚΡΕΙ — Dorian Gray

Καλή τη βρήκα....
Και μόνο για την αναπαράσταση της εποχής και την εικόνα, νομίζω πρέπει να της αποδώσουμε τα εύσημα, πόσο μάλλον που δεν στάθηκε μόνο εκεί.

Ο πρωταγωνιστής δεν μου είπε τίποτα, αλλά όντως ο Φερθ ήταν καλός. Στεναχωρήθηκε λιγάκι η σύζυγος που αρχίζουν και τον παρουσιάζουν ολίγον από τιμημένο γηρατειό, η ίδια φαίνεται θα τον θυμάται εσαεί σαν νέο Κύριο Ντάρσυ (να παντρεύτηκα τη Μπρίτζετ Τζόουνς; :p ). Γενικώς ως άριστο δείγμα αγγλικής φλεγματικότητας μάλλον του πηγαίνουν τα εποχής. Και στο περσινό Easy Virtue καλά νομίζω τα πήγε.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,807
Αθήνα
Re: ΤΟ ΠΟΡΤΡΑΙΤΟ ΤΟΥ ΝΤΟΡΙΑΝ ΓΚΡΕΙ — Dorian Gray

Ο Firth είναι ηθοποιός "who delivers". Δεν συγκρίνεται με άλλα "θηρία" του Αγγλικού σινεμά αλλά είναι αξιοπρεπής.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: ΤΟ ΠΟΡΤΡΑΙΤΟ ΤΟΥ ΝΤΟΡΙΑΝ ΓΚΡΕΙ — Dorian Gray

Κακή δεν είναι . Βλέπετε άνετα , έχει όμορφο πρωταγωνιστή κάτι που θ αρέσει στο ασθενές φύλο, Αρκετά πίστη μεταφορά εποχής κι ένα θέμα γνωστό μεν αλλά ενδιαφέρον δε . Μέχρι εκεί όμως γιατί από διαλόγους , ερμηνείες , σενάριο κλπ καλύτερα ας το αφήσουμε.
 

jimkar

Banned
21 April 2010
4
Re: ΤΟ ΠΟΡΤΡΑΙΤΟ ΤΟΥ ΝΤΟΡΙΑΝ ΓΚΡΕΙ — Dorian Gray

Με άριστα το 10 ενα 6 θα του έβαζα
 

sdrolito

Established Member
28 August 2009
243
Re: ΤΟ ΠΟΡΤΡΑΙΤΟ ΤΟΥ ΝΤΟΡΙΑΝ ΓΚΡΕΙ — Dorian Gray

Δεν μετάνιωσα που την είδα ,αλλά τελειώνοντας μου άφησε την αίσθηση ότι όλα παίζανε στο Fast forward!
Δεν έδωσε ο σκηνοθέτης πολύ βάθος στην έννοια του χρόνου(δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλιώς).
Π.χ. στο μέρος της ταινίας που θεωρητικά ο ήρωας έφυγε για κάμποσα χρόνια ,στην ταινία αυτή η απουσία είχε διάρκεια 1 λεπτού !!!! Δεν έδωσε την αίσθηση που έπρεπε.
Κατά τα άλλα θα ψήφιζα πολύ καλή.