LG LH3000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Nikfrance

Banned
27 January 2010
595
Dijon - Corfou
Καλημέρα, έψαξα δεν βρήκα άλλο topic με αυτό το μοντέλο. Σε 47" τέτοια τιμή και τέτοια ποιότητα εικόνας έπαθα πλακα,
είμαι υπέρ ευχαριστημένος αν και διστακτικός στην αρχή βάση με όλα αυτά που διάβαζα εδώ!
Είμαι κάτοικος Γαλλίας και το σήμα ούτος η άλλος είναι ψηφιακό σε όλα τα κανάλια και η τρομερή πλειοψηφία των films,
εκπομπών, ακόμα και η ειδήσεις είναι σε HD..!

Την προτείνω ανεπιφύλαχτα φανταστική εικόνα ειλικρινά δεν έχει σταματήσει να με εκπλήσσει θετικά!

Τώρα: ΑΝ στην Ελλάδα αγοράζοντας "καλύτερη" και σίγουρα ακριβότερη προκειμενου να "καλύψετε"...
το κακό σήμα των καναλιών αυτό είναι άλλη ιστορία, αν και ξέρω ότι και στην Ελλάδα πλέον μπορείτε να έχετε ψηφιακό σήμα μέσο ADSL..!

Φυσικά δεν έχω κολλήσει σε αυτό το μοντέλο υπάρχουν και αλλα εξίσου ενδιαφέρον και πιο "νεότερα" τεχνολογικά
στα ίδια σχεδόν χρήματα η λίγο πιο ακριβά κοντά στα 1000 .

Καταλήγω ότι δεν χρειάζεται σήμερα να δώσεις μια "περιουσια" ώστε να έχεις εικόνα φοβερή και μεγάλη!
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
...για οικονομική υγρών κρυστάλλων κάλή είναι...βέβαια με τα ίδια χρήματα παίρνει κανεις πλάσμα με πραγματικό μαύρο γιατι η συγκεκριμένη φτάνει σε ένα μπλεδίζον σκουρο-γκρί.
Είχαμε πάρει μια 42άρα στα 500 για μια φωτογράφηση και χρήση υπολογιστή οπού επιπλέον είναι απο τις πιό γρήγορές για παιχνίδια.
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Καλοριζικη βρε φιλε , αλλα αν επιτρεπεται , τι τηλεοραση ειχες πριν και σε ενθουσιασε τοσο η συγκεκριμενη ???
 

Nikfrance

Banned
27 January 2010
595
Dijon - Corfou
Ευχαριστώ παιδιά! :drummer:

Πριν είχα μια Thomson CRT 32" που έπαιζε εξίσου ΠΟΛΥ καλά με ψηφιακό σήμα πάντα.

Με κάλυπτε ΑΠΟΛΥΤΑ σε ποιότητα εικόνας αυτό που μου έλειπε ήταν πιο μεγάλη οθόνη ως λάτρης films κτλ!

Αυτό το βρήκα στην τηλεόραση που πήρα ΠΟΛΥ καλή εικόνα το μαύρο είναι μαύρο, εκτος και έχετε τόσο "γυμνασμένο" μάτι

που βλέπετε την διαφορα, εγώ στην δικη μου ΔΕΝ το βλέπω...!

Το ξέρω ότι δεν πήρα ότι πιο TOP υπάρχει, παράλληλα όμως σας εξηγώ ότι δεν βολεύομαι απλά... αλλα με καλύπτει ΑΠΟΛΥΤΑ!

Γι' αυτό το λόγο την προτείνω σε φίλους που διαβάζουν, εξήγησα όμως δεν ξέρω πως παίζει με αναλογικά κανάλια!

Εύκολα φαίνεται μια προκατάληψη προς τα LCD, ένα είδος "φανατισμού" για τις πλάσμα
πράγμα που δεν το κατάλαβα ποτε, πλέον σήμερα υπάρχουν εξαιρετικές τηλεοράσεις και από τις 2 τεχνολογίες...--- :Banane0:
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Φιλε μου σε ρωτησα γιατι ως κατοχος ΚΑΙ LCD , ειδα αρκετα τις LH 3000 εως 7000 οταν εψαχνα τηλεοραση και στα δικα μου ματια , ολες υστερουσαν διπλα σε μια samsung Β650 , σε ολους τους τομεις . Γι'αυτο αλλωστε και την πηρα...
Σιγουρα , στην οικονομικη κατηγορια τιμης ειναι μια αξιοπρεπης τηλεοραση και αφου εσενα σε ικανοποιει , ολα καλα !
Τα αλλα γραφονται ομως και σχολιαζονται , ωστε καποιος επομενος υποψηφιος αγοραστης τηλεορασης να εχει μια πιο σφαιρικη αποψη , χωρις να υπαρχει καμια διαθεση να απαξιωθει η επιλογη σου...
:ernaehrung004:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Τα αλλα γραφονται ομως και σχολιαζονται , ωστε καποιος επομενος υποψηφιος αγοραστης τηλεορασης να εχει μια πιο σφαιρικη αποψη , χωρις να υπαρχει καμια διαθεση να απαξιωθει η επιλογη σου...

Σωστο αυτο...

Δεν ειμαστε δικαστες...

Sylvester-Stallone_Judge_l.jpg


YΓ. Ενα καλο τεστ του μαυρου για καθε τηλεοραση...κλεισε τα φωτα και βαλε να δεις το Sin City...το 99% των LCD "γονατιζουν"...
 

Nikfrance

Banned
27 January 2010
595
Dijon - Corfou
παιδιά sorry δεν καταλάβατε δεν σας "έβαλα χέρι" συζήτηση κάνουμε ούτε σας είπα δικαστές κτλ...:ADFADF1:

Αλλα η προκατάληψη υπάρχει άφθονη στο forum γενικά κατά των LCD πως να το κάνουμε τώρα, δεν θέλετε να το πείτε προκατάληψη βρείτε μια άλλη λέξη...

Εγώ σε μαγαζιά που πήγα και είδα TV πιο πολύ μπερδεύτηκα παρα βρήκα λύσεις... η μια έτσι η άλλη ακριβή, πολύ φωτισμός στο μαγαζί κτλ και όπως έκανα την γύρα μου είδα την TV που πήρα τελικά έπαιζε ένα film HD μου άρεσε την πήρα και τελειώσαμε...

Μέρες μετά, ΝΑΙ ΝΑΙ ΚΑΙ ΝΑΙ μου αρέσει όλο και περισσότερο με καλύπτει 100% τι να κάνω ρε παιδιά να μην το πω??

Και φυσικά υπάρχουν καλύτερες τηλεοράσεις αλίμονο, η τεχνολογία τρέχει με 1000 αλλα βάση με τα χρήματα που έδωσα και την ποιότητα εικόνας που έχω την πρότεινα ανεπιφύλακτα δεν είναι κακό...:BDGBGDB55:

Ένα μονο με "χάλασε" είχα την συνήθεια να παίζω κοντά στην TV κονσόλα έχω πάρει μια ειδική πολυθρόνα, και έκανα το ίδιο όμως, όταν κάθεσαι κοντά στο 1 μετρο πχ η εικόνα δεν είναι και τόσο καλή.

Πιστεύω ότι θα είναι normal αυτό... τι λέτε??

Και όσο για το μαύρο είπαμε είναι μαύρο δεν θέλω να σας στεναχωρήσω αλλα είναι μαύρο!:coool:

Φιλικά Νίκος:music-smiley-005:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ένα μονο με "χάλασε" είχα την συνήθεια να παίζω κοντά στην TV κονσόλα έχω πάρει μια ειδική πολυθρόνα, και έκανα το ίδιο όμως, όταν κάθεσαι κοντά στο 1 μετρο πχ η εικόνα δεν είναι και τόσο καλή.

Ποια κονσολα εχεις?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: LG LH3000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δεν δικαιολογειται να μην δειχνει καλα...κοιτα στις επιλογες της κονσολας αν εχεις βαλει εξοδο 1080p επισης κοιταξε στις ρυθμισεις της τηλεορασης αν εχεις απενεργοποιησει το overscan (δεν ξερω ομως πως το ονομαζει η LG συνηθως σε αλλους κατασκευαστες λεγεται JUST-SCAN/EXACT SCAN) για να εχεις 1:1 pixel mapping που σημαινει καλυτερη ποιοτητα εικονας γιατι καθε pixel της πηγης αντιστοιχιζεται σε ενα pixel της τηλεορασης χωρις να εχουν την διαδικασια του scaling που μειωνει την ποιοτητα της εικονας...

Aν τιποτα δεν βοηθησει τοτε κοιτα τις παρακατω συμβουλες...

could be that you have:-
1. the sharpness just way to high
2. Edge sharpening on HIGH
3. bright and vivid colouring
4. contrasts high
all these together make 'noise' more noticeable... i have my shaprness at about 65 and edge sharpening on high with decent colorings and high contrast and mine doesnt produce any noise it shouldn't be when watching HD content... yeah some on SD content but thats normal

http://www.avforums.com/forums/lg-owners-forum/915414-official-lg-lh3000-lcd-thread-41.html
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,754
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Στην περιοχη μου πιανω τα ψηφιακα καναλια.
Ωστοσο μου κανει εντυπωση οτι η περιληψη των προγραμματων ειναι στην αγγλικη γλωσσα (εχω επιλεξει τα παντα σε ελληνικα)
 

Attachments

  • P27-04-10_11.16.jpg
    P27-04-10_11.16.jpg
    55.5 KB · Views: 42

Nikfrance

Banned
27 January 2010
595
Dijon - Corfou
Ευχαριστώ για την κονσόλα παιδιά, δεν το έχω ψάξει ακόμα θα σας ενημερώσω...

Φιλε μου tolisspi, χωρίς να είμαι σίγουρος το ότι έβαλες το menu της τηλεοράσεις στα ελληνικά

έως να σου τα βγάζει ελληνικά στην περίληψη λογικά είναι θέμα του καναλιού...

Εδώ σε μένα (γαλλία είμαι) η περίληψη βγαίνει φυσικά στην γαλλική γλώσσα!

P.S.
τα τυροπιτάκια της αργυρο ήταν καλά τουλάχιστον??
 
Last edited:

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,754
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Ολα ειναι στα Ελληνικα (μενου, γλωσσα, υποτιτλοι)
Το περιεργο ειναι οτι ο τιτλος της εκπομπης ειναι στα ελληνικα και η υποθεση στα αγγλικα!!!
Συμβαινει σε ολα τα ψηφιακα καναλια.
Δοκιμασα και εβαλα μενου->αγγλικα και απλα άλλαξε και ο τιλος στα αγγλικα.
 

Nikfrance

Banned
27 January 2010
595
Dijon - Corfou
Εμενα πάντως είναι στην γαλλική γλώσσα ο τίτλος στα γαλλικά, και η περίληψη κτλ όλα κανονικά...

Επιμένω! Ότι πρέπει να είναι θέμα καναλιών δεν εξηγείται διαφορετικά.

ΑΣ μας πει κανένας άλλος φίλος τη "παίζει" με τις δικες τους TV...!
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,754
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Εχω προβλημα στην κινηση με συνδεση pc. Συνδεση με rgb. Εχω το Unreal 2004, και ενω οταν "προχωρω" δεν κανει κολληματα, οταν παω να στριψω μου βγαζει τον παναγιωτη στα κολληματα. Στην οθονη του pc, παιζει μια χαρα.
Κατα την αναπαραγωγη βιντεο δεν υπαρχει κανενα προβλημα.