DM800 HD se & DM7020 HD!

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Δύο νέα μοντέλα δεκτών της DMM πρόκειται να παρουσιαστούν στην φετινή έκθεση ANGA Cable που θα πραγματοποιηθεί στην Κολωνία της Γερμανίας.

Πρόκειται για τον Dreambox 800HD se (second edition) o οποίος θα φοράει νέο DVB-S2 tuner, θα διαθέτει δύο card reader, έξοδο εικόνας HDMI, νέο OLE Display και μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ!

To πρωτότυπο του Dreambox 7020 HD θα έχει επίσης έξοδο HDMI, OLE Display, DVB-S2 tuner, θέση για δεύτερο tuner.

Περισσότερα δεν ανακοινώθηκαν..
 

vaskal

AVClub Addicted Member
19 June 2008
1,540
Καλά ρε και τι βιάζεστε , με τους ρυθμούς της DM , θα τα δούμε στα ράφια σε 2 -3 χρόνια :flipout::flipout::flipout:
Και καλύτερα δηλαδή γιατί αμέσως μπήκα στο τρυπάκι να αλλάξω τον 800αρι μου !!!!
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Θα ξαναφορέσει κελεμπία ο Larry ?????????????:flipout::flipout::flipout:
 
Dreambox 800HD se (second edition) δεν θα εχει καμια σχεση με τον παλιο 800, το θεμα ειναι οτι ο νεος 800 (second edition) και ο νεος 500HD θα κανουν παντρεμα δηλαδη 2 σε 1 με το αποτελεσμα του 800HD se (second edition).Και για πρωτη φορα θα δουμε απο μερια της εταιριας ενα κουτι λιγο μεγαλυτερο απο του παλιου 800 και 500.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Απάντηση: Re: DM800 HD se & DM7020 HD!

Οχι θα μεινη ως εχει, και θα συνεχιστει η υποστηριξη του κανονικα.

Καλά, δεν αμφέβαλλα ότι θα συνεχίσει να υποστηρίζεται, εδώ υποστηρίζονται ακόμα οι δέκτες με enigma1. Αλλά φαντάζομαι με την ύπαρξη DM500HD και DM800HDSE δε θα υπάρχει λόγος ύπαρξης και για τον DM800. Κάτι τέτοιο θα βοηθούσε και στην καταπολέμηση των κλώνων, αφού κάθε DM800 που θα συνέχιζε να πωλείται θα ήταν σίγουρα κλώνος.
 
Και σας λεω και το αλλο οτι 8000 HD PVR θα βγει και αυτος σε (second edition)
με την αλλαγη μονο σε πλακετα του δεκτη, για την ποιο γρηγορη ταχυτητα του.Τωρα και ευνοητο ειναι θα πουν οσει εχουν τον παλιο δεκτη θα τους δωθη δωρεαν η νεα πλακετα? ειδου μια απωρια τωρα.
Απο οτι καταλαβα καιρος ηταν να παρουν το μαθημα τους εκει στην DREAM, ας ειναι καλα καπια αλλα δεκτακια που αν και αργουν χτυπαν εκει που πονα παντα η DREAM.
 

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Με τον 8000 HD ...κλείσαμε τις αγορες δεκτών για κάποια χρόνια, τώρα μόνο με 3D se 2-3 χρόνια μπορούν να μας δελεάσουν! Η ταχύτητα σε τι θα μας ωφελήσει περισσότερο, το ζαππιγκ γίνεται ακαριαία και μόνο οι αλλαγές μεταξύ των ίματζ στο στικ αργούν, αλλά αυτό δεν το κάνουμε συνέχεια...
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,661
Μέση γη
Εγώ τρώγομαι για μια νέα πλακετίτσα στον 8000 μου (ιδίως αν δίνει και έξοδο hdmi) ;)
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: DM800 HD se & DM7020 HD!

Με τον 8000 HD ...κλείσαμε τις αγορες δεκτών για κάποια χρόνια, τώρα μόνο με 3D se 2-3 χρόνια μπορούν να μας δελεάσουν! Η ταχύτητα σε τι θα μας ωφελήσει περισσότερο, το ζαππιγκ γίνεται ακαριαία και μόνο οι αλλαγές μεταξύ των ίματζ στο στικ αργούν, αλλά αυτό δεν το κάνουμε συνέχεια...
Σύμφωνα με όσα γράφονται δε θα χρειαστούμε νέους δέκτες για την λήψη 3D δορυφορικών προγραμμάτων. Αλλού θα την φάμε. Στις τηλεοράσεις.. (και στα προβόλια)
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Απάντηση: Re: DM800 HD se & DM7020 HD!

Σύμφωνα με όσα γράφονται δε θα χρειαστούμε νέους δέκτες για την λήψη 3D δορυφορικών προγραμμάτων. Αλλού θα την φάμε. Στις τηλεοράσεις.. (και στα προβόλια)

Εγώ πάλι νομίζω πως η 3D tv σε μισή ανάλυση 1920*1080 (στην πραγματικότητα είναι 960*1080) είναι το πρώτο βήμα και αργότερα θα βγάλουν εκπομπές και δέκτες με διπλάσια τουλάχιστο ανάλυση. Οπότε δε βλέπω μακροπρόθεσμα να γλιτώνουμε τις αλλαγές και στους δέκτες.
 

technisat

AVClub Enthusiast
13 January 2010
869
Dreambox 800HD se (second edition) o οποίος θα φοράει νέο DVB-S2 tuner

Γνωρίζουμε μήπως αν βγάλουν τον καινούριο αυτό tuner για αγορά/αναβάθμιση στα υπάρχοντα μοντέλα (800/8000) ;
Και αν όχι, μπορεί κανένας να μου πει αν η alps βγάζει ακόμα DVB-S2 για DM
 
Last edited:

satfoxy

Established Member
30 October 2008
125
Αμαν.Τι νεα ειναι αυτα.
Ειμαι εδω και καιρο στο διλημμα ποιον δεκτη απο τους DM800 kai VU+ να παρω με τα συναισθηματα να λενε τον VU αλλα η λογικη μου τον DM800.Καθαρα απο θεμα υποστήριξης και μονο ειμαι ποιο κοντα στην αποκτηση του 800αρη.Αλλα μετα την αναγνωση των παραπανω ειδησεων τα πραματα εγιναν ποιο δυσκολα.Να περιμενω η οχι?Και αν ναι για ποσο?