SONY KDL ΒX300 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

γιωργος 69

Senior Member
26 January 2010
349
Βριλήσσια
απο προχθες ειμαι κατοχος μιας SONY KDL ΒX300
και ειμαι πολυ ευχαριστημενος την πηρα 379 ευρο και χρησημοποιητε για sd και παιδικα dvd.
καλη εικονα - μετριος ηχος - πολλες δυνατοτιτες, με καλυτερη την ρυθμηση σε υψος της εικονας για πιο φυσικες αναλογιες αντικειμενων απο 4/3 σε 16/9 κατι που με ευχαριστισε ιδιαίτερα .

Σε σχεση με την φυσικοτιτα της πανασονικ υ10 η σονυ διχνει πιο ''ψηφιακη'' οπως ολες η LCD
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Καλορίζικη Γιώργο και μπράβο για την πρωτοβουλία ανοίγματος του νήματος κατόχων...:2thumb22sup:

SONY BX300

82886


* Μια κομψή σχεδιαστική πρόταση για κάθε δωμάτιο
* Παρακολουθήστε εικόνες υψηλής ευκρίνειας με εντυπωσιακή λεπτομέρεια
* Απολαύστε μουσική και φωτογραφίες μέσω των συνδέσεων HDMI® και USB

SITE ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ

KDL 32BX300 .... http://www.sony.gr/product/t32-bx-series/kdl-32bx300

Δυνατότητες

# HD Ready – απολαύστε τις αγαπημένες τηλεοπτικές σας εκπομπές και ταινίες σε λεπτομερή ψηφιακή υψηλής ανάλυσης ποιότητα

# USB Media Player – συνδέστε μια συσκευή USB και απολαύστε ταινίες, φωτογραφίες και μουσική στην τηλεόρασή σας, με αναπαραγωγή μέσω USB

# HDMI® - 2 είσοδοι (1 πίσω, 1 στο πλάι, όλες με CEC) διευκολύνουν τη σύνδεση σε πηγές υψηλής ανάλυσης, όπως Blu-ray Disc™ και PLAYSTATION®3

# Αισθ. φωτισμού – ρυθμίζει αυτόματα τη φωτεινότητα της οθόνης ώστε να ταιριάζει στα επίπεδα φωτισμού του χώρου για να απολαμβάνετε άριστη ποιότητα εικόνας με ελάχιστη κατανάλωση ενέργειας

# BRAVIA Sync – ελέγξτε ολόκληρο το σύστημα οικιακής ψυχαγωγίας με ένα τηλεχειριστήριο γενικής χρήσης, με το οποίο μπορείτε να αναπαράγετε ή να προσαρμόζετε ρυθμίσεις σε συμβατές συσκευές με το πάτημα ενός κουμπιού

# BRAVIA ENGINE 2 – απολαύστε το απίστευτα καθαρό χρώμα και τις λεπτομέρειες της εικόνας

# Live Colour™ – επιλέξτε από τέσσερις λειτουργίες, Off, Low, Mid και High, ώστε να ρυθμίσετε τις λειτουργίες χρώματος για ζωντανές εικόνες και βέλτιστη ποιότητα εικόνας

# Scene Select – με ένα πάτημα στο τηλεχειριστήριο μπορείτε εύκολα να απολαύσετε τις πιο ατμοσφαιρικές, δυναμικές και ρεαλιστικές ρυθμίσεις εικόνας και ήχου, οι οποίες προσαρμόζονται ανάλογα με το τι παρακολουθείτε

# 24p True Cinema™ – αναπαραγάγετε την αυθεντική κινηματογραφική εμπειρία και απολαύστε τις ταινίες ακριβώς όπως τις σχεδίαζε ο σκηνοθέτης, στα 24 καρέ το δευτερόλεπτο

# Cinema Mode – επιλέξτε μεταξύ δύο κινηματ. λειτουργιών, ώστε να αναπαραγάγετε στο σπίτι την αυθεντική κινημ. εμπειρία, με μοναδική υφή και προσαρμοσμένες ρυθμ. χρώματος και φωτεινότητας

Περισσότερα Χαρακτηριστικά

# Intelligent Picture Plus με Ενίσχυση σήματος – παρακολουθήστε ευκρινείς, καθαρές εικόνες αναλογικής τηλεόρασης που έχουν ενισχυθεί από πηγές αδύναμου σήματος για βελτιωμένη ποιότητα ομαλότερης προβολής

# Λειτουργία Picture Frame – μετατρέψτε την τηλεόραση BRAVIA σε έργο τέχνης προβάλλοντας προεγκατεστημένες εικόνες ή τις δικές σας φωτογραφίες και αξιοποιήστε το χώρο στον τοίχο σας ακόμα και όταν δεν παρακολουθείτε τηλεόραση

# Clear Voice – ενεργοποιήστε τη λειτουργία Clear Voice για να ενισχύσετε αυτόματα τη ζώνη συχνότητας ήχου και να μετατρέψετε τη χαμηλή ποιότητα ήχου σε καθαρούς, ευκρινείς και δυνατότερους διαλόγους

# Λειτ. Auto Photo – συνδέστε μια συμβατή φωτογρ. μηχανή ή βιντεοκάμερα μέσω HDMI™, USB ή DLNA και η τηλεόραση θα ενεργοποιήσει αυτόματα τις καλύτερες ρυθμίσεις για την προβολή φωτογρ. και θα τις αναπαραγάγει σε πλήρη, ρεαλιστική υφή και χρώμα

# Eco Settings - μεταβείτε γρήγορα σε διάφορες οικολογικές ρυθμίσεις που μειώνουν την κατανάλωση ενέργειας, εξοικονομούν χρήματα από τους λογαριασμούς και προσφέρουν μεγαλύτερη φιλικότητα προς το περιβάλλον

# My Sony – η εγγραφή της BRAVIA γίνεται ευκολότερη από ποτέ. Γίνετε μέλος στην υπηρεσία My Sony και αποκτήστε αποκλειστική πρόσβαση σε εκπαιδευτικές παρουσιάσεις, ειδικές προσφορές και άλλα πολλά


ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ - Γενικά - FAQ - Εγχειρίδια Χρήστη - Συνδεσιμότητα
http://support.sony-europe.com/tvhc...-32BX300&site=odw_el_GR&odw_model=KDL-32BX300

REVIEWS

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΤΟΧΩΝ
mioan... http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=59509&page=2

ΛΙΣΤΑ ΚΑΤΟΧΩΝ

1. γιωργος69....12/4/10
2. etien...........30/5/10
3. netagra........9/6/10
4. mioan...........25/6/10
 
Last edited:

pap83

New member
31 December 2007
57
καλησπέρα και από μένα
μια φίλη πήρε σήμερα KDL 32BX300 και πήγα να την ρυθμίσω όλα καλά και φυσικά για μεγάλη τύχει έπιασα και 4 κανάλια Digea που μετά από λίγο έμεινε το EPG αλλά χάθηκε η εικόνα ant1, Alpha, Alter, m.tv(Μακεδονία TV) γύρω στις 19:30

Το ερώτημα μου είναι, την έκλεισα από το control και στην οθόνη άναψε το πράσινο led, μετά 2 -3 ώρες πήγε να την ανάψει και το led δεν άναβε και την έβγαλε από το ρεύμα την ξανά έβαλε και πάλι δεν άναβε το led και δεν άνοιγε και από το control. πάτησε στα πλάγια το power και άναψε κανονικά η TV κατευθείαν.

είναι φυσιολογικό η να την ενημερώσω για κάνα προβληματάκι
σκέφτηκα μήπως έχει επιλογή να κλείνει εντελώς για εξοικονόμηση ενέργεια αλλά δεν είμαι και σίγουρος
 
Last edited:

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Λοιπόν, η 32ΒΧ300 στήθηκε στο δωματιο του πεθερού μου σε βαση τοιχου.
Από εμφάνιση ειναι πολύ όμορφη (χωρίς την επιτραπέζια βαση) και σιγουρα πολυ καλυτερη απο οτι περιμενετε για μια τηλεοραση των 350 ευρώ. Βρήκε ολα τα καναλια πολυ γρηγορα και ευκολα. Η εικονα της στο τηλεοπτικο (για το οποιο και αγοραστηκε) ειναι παρα πολυ καλη με φυσικα χρωματα, οχι παστελ, και καλη αντιθεση. Το μαυρο της ειναι ενα παρα (μα παρα) πολυ σκουρο μπλε, το οποιο ειναι απολύτως αποδεκτό στα μάτια μου για τηλεοραση υπνοδωματιου. Η κίνηση ειναι αρκετα καλη (ενταξει, οχι πλάσμα), και δεν υπαρχουν αντανακλασεις. Η συνδεσιμοτητα επισης δεν θυμίζει τηλεοραση 350 ευρω αν και δεν θα συνδεθεί ποτε και με τιποτα. Οι ρυθμίσεις εικόνας είναι επισης ικανοποιητικές, αν και οι default ρυθμίσεις ειναι πολυ καλες και σχεδόν αυτες που στο τέλος θα καταλήξεις.
Γενικα για καποιον που θέλει τηλεοραση δωματιου χωρις να ξοδέψει μια "περιουσια" τη συνιστω ανεπιφύλακτα.
 

nikosmoch

New member
5 June 2010
1
Γεια σας.Ενδιαφερομαι να αγορασω την συγκεκριμενη τηλεοραση και θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα.

1)Διαθετει ψηφιακο δεκτη ωστε να μπορει να αποκωδικοποιει το σημα της Digea;;
2)Διαβασα καπου οτι ο αναλογικος δεκτης της ειναι NTSC και οχι PAL οπως των περισσοτερων.Επειδη δεν εχω και παρα πολλες γνωσεις αυτο εχει κανενα προβλημα στο πως θα παιζει τα αναλογικα καναλια;;
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
1)βεβαια!
2)κανονικοτατα PAL.δεν κυκλοφορουν τηλεορασεις με NTSC στην ευρώπη...
 

mioan

New member
6 June 2010
7
Συγνωμη για την ξενερωτη ερωτηση, αλλα Ελληνικα srt παιζει?
Δε βλεπω πουθενα να το αναφερετε αυτο το θεμα, μαλλον εχει λυθει για ολες τις TV και εχω μεινει πισω?
Ειμαι σχεδον ετοιμος να την παρω απο Multirama 279 Euro (κατοπιν παραγγελιας)
 

xxxxx

New member
30 April 2008
10
Συγνωμη για την ξενερωτη ερωτηση, αλλα Ελληνικα srt παιζει?
Δε βλεπω πουθενα να το αναφερετε αυτο το θεμα, μαλλον εχει λυθει για ολες τις TV και εχω μεινει πισω?
Ειμαι σχεδον ετοιμος να την παρω απο Multirama 279 Euro (κατοπιν παραγγελιας)
Δεν νομιζω να μπορεσεις να την κλεισεις σε αυτη την τιμη, σε τηλ. επικοινωνια μου ειπαν πως δεν υπαρχει διαθεσιμη και ουτε θα την φερουν ξανα (επισης δεν μπαινει καν στο καλαθι για αγορα μεσω web)... μαλλον για κραχτης μου κανει η τιμη, αμφιβαλλω αν εστω και ενας την αγορασε στα 279.
 

netagra

AVClub Enthusiast
Την παρήγγειλα για δώρο το Σάββατο 5/6 το βράδυ και χθες με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη... Μπράβο τους. Την πήρα από την Ηλεκτρονική τελικά στα 319 ευρώ και μου έκαναν 30 ευρώ επιστροφή στην επόμενη αγορά μου! Σα να την πήρα 289 ευρώ. Πάντως το multirama θα έπρεπε να έχει στο site του δυνατότητα ελέγχου διαθεσιμότητας / stock για τις παραγγελίες. Ο Γερμανός για κάτι ανάλογο δεν έφαγε περί τις 100.000 ευρώ πρόστιμο;
Επειδή δεν είχα χρόνο να την στήσω πάρα πολύ στον φίλο μου, ξέρει κανείς πως ρυθμίζεται η σειρά και η ονομασία στα αναλογικά κανάλια; Δεν το βρήκα στον λίγο χρόνο που έψαξα.
 

netagra

AVClub Enthusiast
ΟΚ, τα βρήκαμε τελικά. Απλά να πει κάποιος του Γιαμαμότο που σκέφτηκε να βάλει το manual στο μενού της τηλεόρασης να τα έχει και λίγο πιο αναλυτικά... το hard copy είναι μόνο για την συναρμολόγηση της βάσης...
 

mioan

New member
6 June 2010
7
Εντυπώσεις
- Δεν ενθουσιαστηκα με τον ηχο. Ειναι καπως μουντος και οχι ξεκαθαρος
- Το μαυρο πλαισιο τριγυρω δεν ειναι ματ αλλα ειναι γυαλιστερο με αποτελεσμα να βλεπεις τον υπολοιπο φωτισμο του δωματιου να χτυπαει εκει.
Αμα ομως τη σβησεις φαινεται πιο εντυπωσιακη απο αν ηταν ματ! χα χα.
- Δε μπορεσα να δω υποτιτλους με srt. Δε τους δειχνει καν. Εβαλα το firmware 8.515 νομιζοντας οτι διορθωνεται, αλλα τιποτα
- H αρχικη ρυθμιση ειναι να δειχνει τα divx στις διαστασεις που εχουν. Δηλαδη τα δειχνει σα μικρο φιλμακι στο κεντρο της οθονης. Ποιο σαϊνι της sony σκεφτηκε να βαλει αυτο σα προεπιλογη? Απο καπου αλλαζει, το βρηκα την πρωτη φορα και τωρα το ψαχνω παλι γιατι με το νεο firmware το αλλαξε παλι στο ιδιοφυες default !!
- Το Home μενου ειναι ωραιο γιατι δειχνει σε αναπτυξη ολο το μενου.
- Για να πας απο τα ψηφιακα καναλια στα αναλογικα, πρεπει να πατησεις ενα αλλο κουμπι. Δηλαδη δε μπορεις με το Prog+ / Prog- να τα δεις ολα. Θα μου πειτε, σιγα το προβλημα ρε γκρινιαρη. Ε, δοκιμαστε το και θα δειτε οτι ειναι λιγο ενοχλητικο. Ιδιως το βραδυ που δε βλεπεις τα πληκτρα και πρεπει να μαθεις τυφλο συστημα για να βρεις που ειναι το "κουμπι".

Συμπερασμα: Δε ξετρελαθηκα. Σιγουρα περιμενα κατι καλυτερο απο SONY.
Αν δεν υπαρχει λυση στα srt, τοτε σιγουρα απογοητευομαι και μετανοιωνω που πηρα sony. Θα επρεπε να παω σε Samsoung.


Παιδια, τι να κανω με τα srt? Ειναι κατι που δε το καταλαβα και δε βρισκω που ειναι η ρυθμιση?

Μιχαλης
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Καλορίζικη Μιχάλη και ευχαριστούμε για τις εντυπώσεις που μοιράστηκες μαζί μας...:2thumb22sup:

Υ.Γ.: Για τους υπότιτλους ας μας πει και κάποιος άλλος κάτοχος που έχει δοκιμάσει.
 

mioan

New member
6 June 2010
7
Βλεπω οτι η ερωτηση μου για υπότιτλους SRT στη SONY KDL ΒX300 δε έχει απαντήσεις.
Ισως επειδη η Sony εχει δικαιωματα στις ταινιες και θελει να αποτρεπει την αντιγραφη τους, ετσι δε δειχνει και τα srt αφου μαλλον θα προερχονται απο ταινιες που βρισκονται παρανομα στο διαδικτυο.
 

mpetou

AVClub Enthusiast
22 May 2010
1,282
Βλεπω οτι η ερωτηση μου για υπότιτλους SRT στη SONY KDL ΒX300 δε έχει απαντήσεις.
Ισως επειδη η Sony εχει δικαιωματα στις ταινιες και θελει να αποτρεπει την αντιγραφη τους, ετσι δε δειχνει και τα srt αφου μαλλον θα προερχονται απο ταινιες που βρισκονται παρανομα στο διαδικτυο.
εμ αμα ηθελες srt και να παιζει τα παντα ο media player επρεπε να παρεις καποια καινουργια samsung που τα κανουνε αυτα
η σονυ ειναι και καλα κατα της πειρατιας και των κατεβασμενων ταινιων απο το νετ
 
Last edited:

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
υπαρχει και το aviaddxsubs που κανει απλη ενσωματωση των υποτιτλων σε 2 λεπτα και βγαζει divx
 

herc

New member
15 January 2007
6
Την εχω παρει και εγω.
Βασικα για την κρεββατοκαμαρα, για θεασεις καναλιων και μονο, αντε και γεια κανενα παιδικο απο DVD.
Αξιοπρεπεστατη σε εικονα και ηχο, αλλα με ενοχλει λιγο το πανο με τις πληροφοριες στην αλλαγη καναλιων.Υπαρχει μηπως καμια ρυθμιση για απενεργοποιηση.
 

violantos

Senior Member
24 January 2011
340
Εκτός από avi/mp4/mpeg1 παίζει και mkv σαν usb media player?
srt έχω την εντύπωση ότι παίζει εάν είναι σε format UTF-8 και να έχει ίδιο όνομα με το video.
 

violantos

Senior Member
24 January 2011
340
Παρέλαβα αυτό το μοντέλλο KDL-32ΒΧ320 με τα εξής αποτελέσματα αναπαραγωγής βίντεο usb (παραγωγή 04/2011).

1. FILE SYSTEM OF EXTERNAL USB SUPPORTED: NTFS & FAT32
2. TYPE USB VIDEO SUPPORTED:
MKV, AVI, WMV, ASF, MP4, MOV, 3GP, MPG, MPEG, VOB, TS, M2TS
3. Υποτίτλοι
Υποστηρίζονται υποτίτλοι .srt σε font ΑNSI και πατώντας το σύμβολο με τις 4 τελείες που βρίσκεται μέσα σε ένα τετραγωνάκι (δεξιά από το 0) και επιλέγοντας το font CP1253 (πατώντας το 3 φορές). Αρκετά μεγάλοι υποτίτλοι
4. Επίσης έχει επιλογή αλλαγής ήχου στο πλήκρο audio.
5. Δεν κάνει ηχογράφιση ψηφιακών καναλιών στο USB, ούτε μέσο του EPG Guide.
6. Δεν κάνε ζουμ στην αναπαραγωγή βίντεο και τα usb βίντεος φένονται σε πιο μικρή εικόνα.
 
Last edited:

BalDwin

New member
26 January 2008
3
Παρέλαβα αυτό το μοντέλλο KDL-32ΒΧ320 με τα εξής αποτελέσματα αναπαραγωγής βίντεο usb (παραγωγή 04/2011).

1. FILE SYSTEM OF EXTERNAL USB SUPPORTED: NTFS & FAT32
2. TYPE USB VIDEO SUPPORTED:
MKV, AVI, WMV, ASF, MP4, MOV, 3GP, MPG, MPEG, VOB, TS, M2TS
3. Υποτίτλοι
Υποστηρίζονται υποτίτλοι .srt σε font ΑNSI και πατώντας το σύμβολο με τις 4 τελείες που βρίσκεται μέσα σε ένα τετραγωνάκι (δεξιά από το 0) και επιλέγοντας το font CP1253 (πατώντας το 3 φορές). Αρκετά μεγάλοι υποτίτλοι
4. Επίσης έχει επιλογή αλλαγής ήχου στο πλήκρο audio.
5. Δεν κάνει ηχογράφιση ψηφιακών καναλιών στο USB, ούτε μέσο του EPG Guide.
6. Δεν κάνε ζουμ στην αναπαραγωγή βίντεο και τα usb βίντεος φένονται σε πιο μικρή εικόνα.

Πήρε χθες η κοπέλα μου την KDL-32ΒΧ300 και υπότιτλους srt δεν παίζει.Θα δούμε κ μετά από αναβάθμιση του λογισμικού,αλλά δεν έχω πολλές ελπίδες...Κρίμα.Πάντως ακόμα δεν δοκίμασα mkv,αν παίζει θα ενημερώσω.
 

violantos

Senior Member
24 January 2011
340
Αφού είπα ότι παίζει υποτίτλους .srt. To βιντεάκι και οι υποτίτλοι να έχουν το ίδιο όνομα. Παίζει όλα τα βιντεάκια όπως και mkv (matroska) Κάνε αυτό που είπα πιο πάνω για τους υποτίτλους.