Μια διάλεξη που ίσως σας ενδιαφέρει....

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Θα ήθελα να ανακοινώσω στους συμφορουμίτες μια διάλεξη ποθ θα λάβει μέρος στις 8 & 19 Ιουνίου στην Αθήνα.

Ομιλητές είναι ο κος Jacque Fresco και η κα Roxanne Meadows, οι οποίοι "ηγούνται" ενός εναλλακτικού τρόπου οργάνωσης της κοινωνίας σε παγκόσμιο επίπεδο.

Όσοι έχουν δεί το ντοκυμαντέρ Zeitgeist ( βπου έγινε και ντόρος σε ιδιωτικό κανάλι) σίγουρα θα ξέρουν τους εν λόγω ομιλητές.

Πιστεύω ότι αξίζει να παρευρεθούμε. Εκτός των οικολογικών λύσεων που προτείνουν οι ομιλητές είναι και μια άλλη οπτική για το κοινωνικο-οικονομική οργάνωση των κοινωνιών.

Το link για το site των ομιλητών είναι : http://www.thevenusproject.com/ για όποιον ενδιαφέρεται να δεί και μια εναλλακτική προσέγγιση των παγκόσμιων προβλημάτων του σήμερα
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Θα ήθελα να ανακοινώσω στους συμφορουμίτες μια διάλεξη ποθ θα λάβει μέρος στις 8 & 19 Ιουνίου στην Αθήνα.

Ομιλητές είναι ο κος Jacque Fresco και η κα Roxanne Meadows, οι οποίοι "ηγούνται" ενός εναλλακτικού τρόπου οργάνωσης της κοινωνίας σε παγκόσμιο επίπεδο.

Όσοι έχουν δεί το ντοκυμαντέρ Zeitgeist ( βπου έγινε και ντόρος σε ιδιωτικό κανάλι) σίγουρα θα ξέρουν τους εν λόγω ομιλητές.

Πιστεύω ότι αξίζει να παρευρεθούμε. Εκτός των οικολογικών λύσεων που προτείνουν οι ομιλητές είναι και μια άλλη οπτική για το κοινωνικο-οικονομική οργάνωση των κοινωνιών.

Το link για το site των ομιλητών είναι : http://www.thevenusproject.com/ για όποιον ενδιαφέρεται να δεί και μια εναλλακτική προσέγγιση των παγκόσμιων προβλημάτων του σήμερα

Εννοείται!!!:ernaehrung004:

Υ.Γ Zeitgeist??Τι είναι αυτό??

Υ.Γ Γιάννη ετοιμάσου....
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Εννοείται!!!:ernaehrung004:

Υ.Γ Zeitgeist??Τι είναι αυτό??

Υ.Γ Γιάννη ετοιμάσου....

Zeitgeist = Σημεία των καιρών. Είναι δυο ντοκιμαντέρ που περιγραμματικά ασχολούνται με :

Το πρώτο με την χειραγώγηση της κοινωνίας μέσω των της θρησκείας, των κοινωνικών, οικονομικών, πολιτικών ιδρυμάτων καθώς και πώς χειραγωγείται η κοινή γνώμη μέσω των μίντια. Επίσης αναλύεται το ψέμα γύρω από την Al Queda και πώς χειραγωγήθηκε η αμερικανική κοινή γνώμη έτσι ώστε να ξεκινήσει πο περιβόητος πόλεμος εναντίων της τρομοκρατίας με σκοπό τρελά κέρδη στις πολεμικές βιομηχανίες. Τέλος γίνεται και αναφορά στον κος Jacque Fresco και την κα Roxanne Meadows και περιγράφεται όλο αυτό το κίνημα που διαβάζεται στι link που έδωσα.

Το δεύτερο εξιστωρεί τον τρόπο με τον οποίο πώς το χρήμα και όλος ο μηχανισμός παραγωγής του κρατά δέσμια όλοι την ανθρωπότητα και πώς μπορούμε να απαλλαγούμε από αυτό. Αναλύονται επίσης όλες οι εναλλακτικές μορφές παραγωγής ενέργειας πέραν της καύσης υδρογονανθράκων και αν είναι εφικτή η χρήση τους σήμερα.

Και τα δύο ντοκιμαντέρ μπορούν να κατεβαστούν δωρεάν από το ανωτέρω link και είναι πραγματικά αξίχει να τα δεί κανείς. Το κάθε ένα έχει διάρκεια περί της 3 ώρες....
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Με συγχωρειται για το λάθος. Ο δαίμων του τυπογραφείου βλέπεται.... Η διάλεξη θα λάβει μέρος 8 & 10 Ιουνίου και όχι 8 & 19 Ιουνίου όπως προανέφερα. Ζητώ συγνώμη....
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Μια διάλεξη που ίσως σας ενδιαφέρει....

Εννοείται!!!:ernaehrung004:

Υ.Γ Zeitgeist??Τι είναι αυτό??

Υ.Γ Γιάννη ετοιμάσου....

Zeitgeist?? Δεν είμαι σίγουρος, αλλά, δεν μ' αρέσει η γερμανική κουζίνα!!!:flipout::flipout::flipout:

Θα προσπαθήσω με τα χίλια ν' ανέβω, ελπίζω να τα καταφέρω...
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Μια διάλεξη που ίσως σας ενδιαφέρει....

Με συγχωρειται για το λάθος. Ο δαίμων του τυπογραφείου βλέπεται.... Η διάλεξη θα λάβει μέρος 8 & 10 Ιουνίου και όχι 8 & 19 Ιουνίου όπως προανέφερα. Ζητώ συγνώμη....

Κανένα πρόβλημα φίλε fragoulisnaval.

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση!!!!:ernaehrung004:
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Browse


THE COMPLETE VENUS PROJECT LIBRARY SET - NEW


This includes the book The Best That Money Can’t Buy, the 5 DVD set of The Venus Project Tour, and many others.
[Product Details...]

$295.00






THE VENUS PROJECT COMBO PACKAGE


This includes the book "The Best That Money Can’t Buy", the 5 DVD set of The Venus Project Tour, the DVD’s "Welcome to the Future", "Cities in the Sea", "Self-Erecting Structures", and "Future By Design". As a gift we are including Zeitgeist Addendum.
[Product Details...]

$170.00


THE VENUS PROJECT TOUR (5 disc DVD)


The Venus Project Tour is an informative and educational experience unlike any other. This package is a 5 disk DVD.
[Product Details...]

$65.00






Fresco’s Classic Lectures, ALL Series


This Audio CD set is classic archives of Jacque Fresco’s lectures from 1974-1980. This set contains ALL three series (15 CD set).
[Product Details...]

$125.00






Fresco’s Classic Lectures, Series 1


This 5 Audio CD set is classic archives of Jacque Fresco’s lectures from 1974-1980. This set is Series 1.
[Product Details...]

$45.00






Fresco's Classic Lectures, Series 2


This 5 Audio CD set is classic archives of Jacque Fresco’s lectures from 1974-1980. This set is Series 2.
[Product Details...]

$45.00






Fresco's Classic Lectures, Series 3


This 5 Audio CD set is classic archives of Jacque Fresco’s lectures from 1974-1980. This set is Series 3.
[Product Details...]

$45.00






The Best that Money Can't Buy (Book)


The Best that Money Can't Buy (Book) Fresco envisions a global civilization in which science and technology are applied with human and environmental concern to secure, protect, and encourage a more humane world for all people.
[Product Details...]

$24.95






Welcome to the Future (DVD)


Welcome to the Future (DVD or VHS) The Venus Project's video, Welcome To The Future, presents an attainable vision of what our world could be if we intelligently apply science and technology with environmental and human concern--a future where war, pov
[Product Details...]

$29.95






Future By Design (2 disc DVD)


A FILM ON JACQUE FRESCO, FOUNDER OF THE VENUS PROJECT BY ACADEMY AWARD NOMINATED DIRECTOR WILLIAM GAZECKI
[Product Details...]

$24.95






Autographed Photos


Four Autographed Photos of Jacque Fresco's Original Designs. You can choose from 12 or indicate another photo you see on the website. The photos are 8-1/2" X 11" in size.
[Product Details...]

$100.00






Self-Erecting Structures (DVD)


Self-Erecting Structures presents the fantastic future of the intelligent and humane use of AI and cybernation as they construct our cities, bridges, tunnels, factories, and more - while protecting the environment.
[Product Details...]

$15.00






Cities in the Sea (DVD)


Cities in the Sea (DVD) We are only now beginning to recognize the enormous potential and diversity of the relatively untapped resources of the world's oceans.
[Product Details...]

$15.00













Αμπελοφιλοσοφίες σε...τσουχτερή τιμή...

Γενικά προσωπικά δεν μου αρέσει μια τέτοια προβολή κερδοσκοπικών οργανώσεων εδώ μέσα...
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Αμπελοφιλοσοφίες σε...τσουχτερή τιμή...

Γενικά προσωπικά δεν μου αρέσει μια τέτοια προβολή κερδοσκοπικών οργανώσεων εδώ μέσα...

Η ίδια ιστορία με τα "διαμάντια" της Amway και τις Πυραμίδες του. Με διαφορετικό πακετάρισμα. Η όλη ιστορία είναι πως θα βγάλουν λεφτά μαζεύοντας μικροποσά από τους ενδιαφερόμενους.
Ρίξτε και ένα Zeitgeist Debunking στο Google για να διαλύθούν και κάποιοι μύθοι.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Και δωρεάν να είναι η συμμετοχή(άσε που θα ήταν πιό έξυπνο)...

Μετά τσιμπάνε τους αφελείς για να...βοηθήσουν(έτσι το λένε τώρα).Ηγουν να τους τα ακουμπήσουν και να διευρύνουν τον εδώ τον κύκλο τους.
 
19 June 2006
35,671
Και δωρεάν να είναι η συμμετοχή(άσε που θα ήταν πιό έξυπνο)...

Μετά τσιμπάνε τους αφελείς για να...βοηθήσουν(έτσι το λένε τώρα).Ηγουν να τους τα ακουμπήσουν και να διευρύνουν τον εδώ τον κύκλο τους.

Προσωπικά με ενδιαφέρει να τον ακούσω. Τον άνθρωπο δεν τον γνωρίζω, απλώς, μου έκαναν μεγάλη εντύπωση αυτά που έλεγε στο δεύτερο μέρος του Zeitgeist (φαντάζομαι το έχεις δει). Το σχέδιό του θα μπορούσε κάλλιστα να χαρακτηρισθεί μεγαλεπήβολο, ριζοσπαστικό έως και γραφικό για κάποιους. Οι απορίες που γεννώνται, σε κάποιον που τον άκουσε, άπειρες. Οπότε, δεν χάνουμε τίποτα να τον ξανακούσουμε...
 

dionisis

AVClub Enthusiast
23 February 2007
740
Θεσσαλονίκη
Η ίδια ιστορία με τα "διαμάντια" της Amway και τις Πυραμίδες του. Με διαφορετικό πακετάρισμα. Η όλη ιστορία είναι πως θα βγάλουν λεφτά μαζεύοντας μικροποσά από τους ενδιαφερόμενους.
Ρίξτε και ένα Zeitgeist Debunking στο Google για να διαλύθούν και κάποιοι μύθοι.

Ακολούθησα την προτροπή σου και αυτό ήταν το πρώτο αποτέλεσμα από το google

http://conspiracyscience.com/articles/zeitgeist/

καλογραμμένο και κατανοητό και φυσικά με πηγές. Το συνιστώ για έρευνα. Δεν συμφωνώ κυρίως με το πνεύμα του. Μάλλον γιατί δεν εκφέρει άποψη για τα θέματα με τα οποία καταπιάνεται το zeitgeist. Απλά αποδεικνύει ότι στο zeitgeist χρησιμοποιούν μπαρούφες για να δημιουργήσουν επιχειρήματα για την άποψη τους.

Έχω όμως και μία αποκάλυψη.
Στο faq του σάιτ του και σχετικά με τις πολιτικές του απόψεις (είναι Τεχνοκράτης, ενταγμένος αν κατάλαβα καλά στο Technocracy. Inc ) της ετεροκαθορίζει ως παραπλήσιες του venus project (έχει link) με μικρές διαφορές.:Banane0:

Δηλαδή έχει φτιάξει ένα σάιτ για να αποδομήσει το zeitgeist, η οποία είναι μία ταινία ουσιώδης για την επικοινωνία, την δημοσιοποίηση και την ανάπτυξη του Venus project, το οποίο χρησιμοποιεί ως θετική αναφορά για να κατανοήσουμε λίγο καλύτερα την δική του πολιτική θεωρία. Και μετά λέει να μην είμαστε συνωμοσιολόγοι.:worshippy:
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Πω πω, βλέπω απο αμπελοφιλοσοφίες σε αμπελοφιλοσοφίες το πάμε...

Είναι απλά τα πράγματα, όποιος ενδιαφέρεται ας έρθει...

Όποιος δεν είναι κοντόφθαλμος και με παρωπίδες ας δείξει την ελευθερία της σκέψης του, όποιος πάλι δεν....φίλος θα μείνει....

Λέφτα δεν έχω δώσει για κάτι ούτε μάλλον πρόκειται, εκτός αν πειστώ για το αντίθετο...

Μπορεί να ακουστούν και μπούρδες, you never know it, until you discover it...

Είδα και τα λεφτά που δίνουμε στα δικά μας φιντάνια που κατέληξαν...

Τεσπά....

Y.Γ Γιάννη δεν έχει αν κατέβεις, ΘΑ κατέβεις...
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Προς κους DIPIE και NSAMAR

Κύριοι ειλικρινά μένω κατάπληκτος με την αντιμετώπισή σας. Βέβαια έχετε δίκιο να είστε καχύποπτοι με τα όσα διαβάζει κανείς και ακούει αλλά ειλικρινά πείτε μου. Στο post που ανάρτησα πείτε πού βρήκατε μια διαφήμιση ή έστω μια παρακίνηση για την αγορά οτιδήποτε από την εκτενή λίστα που αναρτήσατε. Πουθενά. Πού βρίσκετε την προβολή παρακαλώ? Και γιατί δεν θεωρείται προβολή όλα τα links που κατά καιρούς έχουν αναρτηθεί σχετικά με εταιρείες οπτικοακουστικού υλικού? Και γιατί δεν έχετε και ανάλογη αντιμετώπιση για τα όσα post έχουν αναρτηθεί σχετικά με το ipod, iphone, ipad κλπ?

Και πώς λέτε ότι όλο αυτό είναι άλλη μια Amway εκδοχή? Γιατί οι κύριοι αυτοί έχουν δώσει παρών σε όλες τις μεγάλες αντικυβερνητικές διαδηλώσεις που έχουν πραγματοποιηθεί τα τελευταία δύο χρόνια σε όλο τον κόσμο. (G7 summits κλπ.)

Το link το έδωσα για ένα και μόνο λόγο. Όποιος θέλει να ψάξει λίγο παραπάνω να μπεί και να διαβάσει τί κάνουν αυτοί οι άνθρωποι που θα μιλήσουν, ποιοί είναι, τί περιμένει κανείς να ακούσει στην ομιλία που θα γίνει.

Αμπελοφιλοσοφίες μπορεί και να είναι. Αν αυτό πιστεύει κανείς τότε να μην πάει. Και εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι όλα αυτά που αναφέρονται θα γίνουν στα επόμενα 20~30 χρόνια.Το ενδιαφέρον μου κινήθηκε όταν είδα τα δυο ντοκυνμαντέρ που προανέφερα. Είμαι απλά περίεργος να τους ακούσω. Τίποτα άλλο. Και εγώ δεν ξέρω τί θα πούν ή πώς θα είναι. Είμαι απλά περίεργος.

Τα διάφορα μέλη έχουν δείξει επανηλλημένος ότι και κρίση έχουν και μπορούν να διακρίνουν τις διάφορες «κακοτοπιές». Και επειδή είναι κάτι εναλλακτικό και δεν θα το ακούσει κανείς ξανά, πιστεύω πως αξίζει να πάει κανείς.

Δεν θέλω να γίνω δικηγόρος των εν λόγω ομιλητών. Δεν θέλω όμως να με κατηγορεί κανείς που μπορεί και να μην γνωρίζει για διαφήμιση κάθε είδους. Και από τα όσα post έχω αναρτήσει ποτέ δεν έχω παρακινήσει κάποιον να αγοράσει κάτι αν δεν το έχει συμπεριλάβει στην λίστα του ο ίδιος ή αν δεν το έχω εγώ.

Σας ευχαριστώ πολύ για την κατανόησή σας και συγνώμη για το μακροσκελές της ανάρτησης