LG INFINIA LX9500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

isspro

New member
24 August 2007
17
σκεφτομαι να παρω την LG 47" LX9500 (πρωην le9500) για χρηση δωματιου δλδ ps3, ταινιες hd, champions league και αποσταση 2m. ειναι καλη? το οικονομικο δε το σκεφτομαι (αλλα μεχρι εκει), γιατι θα τα δωσω τωρα και τελος για καμια 10ετια... (λεμε τωρα).

τιμη: 2.500

lg-lx9500.jpg
http://www.youtube.com/watch?v=amkya2bvAcw
χαρακτηριστικα/κα:

Picture :
BLU Type Full LED Slim
Resolution 1920 x 1080
TruMotion (100Hz / 200Hz / 400Hz) 400 Hz
Colors Reproduction (R/G/B) 10 Bit
3D active

Video :
XD Engine ΝΑΙ
Aspect Ratio Correction 16:9 / Just Scan / Original /4:3 / 14:9 / Zoom / Cinema Zoom / Full Wide
Color Temperature Control Cool /Medium / Warm
24p Real Cinema ΝΑΙ
Expert Mode / ISF Ready ΝΑΙ
AV Mode (Cinema/Game/Sport) ΝΑΙ
Picture Wizard II ΝΑΙ

Sound :
Speaker Invisible Speaker
Audio Output 10W + 10W + 5W (woofer)
Speaker System 2 Way 5 Speakers
Infinite Sound ΝΑΙ
Bass / Treble / Balance ΝΑΙ
Auto Volume ΝΑΙ
Sound Mode Standard / Music / Cinema / Sport / Game
Clear Voice II ΝΑΙ

Feature :

Wireless AV Link ΝΑΙ
NetCast ΝΑΙ
Video Call ΝΑΙ
DLNA / CIFS ΝΑΙ
Smart Energy Saving Plus
DivX ΝΑΙ (HD)
Intelligent Sensor ΝΑΙ
Simplink (HDMI CEC) ΝΑΙ
USB (MP3 / JPEG) ΝΑΙ / ΝΑΙ
USB Multimedia Files DivX3.11, DivX4.12, DivX5.x, DivX6, Xvid1.00, Xvide1.01, Xvid1.02, Xvid1.03, Xvid1.10-beta-1/beta-2, Mpeg-1, Mpeg-2, Mpeg-4, H.264, AVC, AC3(Dolby Digital), EAC3, AAC, Mpeg, MP3, PCM, smi/*.srt/*.sub(MicroDVD, SubViewer1.0/2.0)/*.ass/*.ssa/*.txt(TMPlayer)/*.psb(PowerDivx)

Interface :
Set Side AV In, Component In (Y/Pb/Pr) + Audio, USB 2.0 (x2), HDMI In, Headphone Out, CI Slot
Set Rear RF In, AV In, HDMI In (x3), RGB In (D-Sub 15 pin) - PC, PC Audio Input, RS-232C (Control / SVC) ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ (ΠxΥxΒ)mm : 1085,9x710,6x255 με επιτραπέζια βάση

ΕΓΓΥΗΣΗ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ

REVIEWS
flatpanels............ http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1255161&postcount=19

3D COMPARISON Samsung C8000 vs LG LX9500
flatpanels............ http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1273708&postcount=41

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΤΟΧΩΝ
WolfRathmA....... http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1263418&postcount=27

ΛΙΣΤΑ ΚΑΤΟΧΩΝ
1. WolfRathmA....... 25/6/10
2. mikros elian....... 17/7/10
3. zanat0s............ 22/9/10
 
Last edited by a moderator:

SPIROS NTOUTSIS

AVClub Enthusiast
23 November 2006
747
Re: LG INFINIA 47LX9500 47" η κατι αλλο? (ταινιες-μπαλα-PS3)

Nομιζω ειναι πολυ ακριβη για 47αρα ...(εστω και 3D)!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: LG INFINIA 47LX9500 47" η κατι αλλο? (ταινιες-μπαλα-PS3)

Τα πρωτα μοντελα 3D (οπως ειναι τα φετινα) σιγουρα θα εχουν προβληματα που θα λυθουν αργοτερα...
 

TerI

AVClub Enthusiast
29 April 2008
1,157
Χίος
Re: LG INFINIA 47LX9500 47" η κατι αλλο? (ταινιες-μπαλα-PS3)

Τα πρωτα μοντελα 3D (οπως ειναι τα φετινα) σιγουρα θα εχουν προβληματα που θα λυθουν αργοτερα...
Πέρα απο τα τεχνολογικά..
Όποιος πάρει 50-52άρα 3D τώρα θα την "φάει" πολύ άσχημα. Περιμένει να δει 3D με αυτές τις ίντσες? Εδώ BluRay και αυτό οριακά το καταφέρνεις.

Όταν οι 55άρες 3D φτάσουν στο 1500άρικο τότε το ξανασυζητάμε...
 
Last edited:

kemmotar

Established Member
7 January 2010
155
Re: LG INFINIA 47LX9500 47" η κατι αλλο? (ταινιες-μπαλα-PS3)

συμφωνω με τον φιλο TerI... θες χωρο και Inchesssss για να αποδωσει...
πχ ενας ολοκληρος τοιχος me projector θα ειναι σιγουρα πιο καθηλωτικος απο μια 50αρα 3D
 

isspro

New member
24 August 2007
17
Re: LG INFINIA 47LX9500 47" η κατι αλλο? (ταινιες-μπαλα-PS3)

καλα η αληθεια ειναι οτι δεν καιγομαι και τοσο πολυ για το 3d αλλα την θεωρω πολυ καλη. εχουμε αλλη με παραπλησια χαρακτηριστικα να προτεινουμε? σε lg θα ηταν καλυτερα
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
692
Νίκαια
Re: LG INFINIA 47LX9500 47" η κατι αλλο? (ταινιες-μπαλα-PS3)

Ακυρωσα τη Samsung 3D και τελικα παραρηγγειλα την LG 47LX9500. Στην CES2010 ακουστηκαν τα καλυτερα λογια και βραβευτικε κιολας. Την περιμενω μεσα στις επομενες μερες :)

Γνωριζει κανεις αν υποστηρίζει mkv αρχεια μεσο usb;
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: LG INFINIA 47LX9500 47" η κατι αλλο? (ταινιες-μπαλα-PS3)

Το νήμα μεταφέρθηκε αυτούσιο στην κατηγορία των LCD-LED LCD και θα χρησιμοποιείται πλέον ως νήμα κατόχων, οτιδήποτε πληροφορία συζητιέται θα γίνεται edit στο 1ο post...

...με το καλό να την παραλάβεις...:2thumb22sup:
 
Last edited:

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
692
Νίκαια
Re: Απάντηση: LG INFINIA 47LX9500 47" η κατι αλλο? (ταινιες-μπαλα-PS3)

Το νήμα μεταφέρθηκε αυτούσιο στην κατηγορία των LCD-LED LCD και θα χρησιμοποιείται πλέον ως νήμα κατόχων, οτιδήποτε πληροφορία συζητιέται θα γίνεται edit στο 1ο post...

...με το καλό να την παραλάβεις...:2thumb22sup:


Σε ευχαριστω πολυ φιλε! Περιμενω πως και πως να τη παραλαβω! Ισως παρει 1 με 2 εβδομαδες απο οτι μου ειπαν.

Τα καλα νεα ειναι οτι μου τη κανανε δωρο οι γονεις μου. Και η αδερφη μου, μου πήρε και 4 ζευγαρια γυαλια :p Επισης εβαλα μεσα και επεκταση εγγυησης (+400 ευρω) για 5 χρονια μην τυχων παθει και τιποτα. Η εγγυηση μεσα εχει αμεση αντικατασταση με καινουρια σε περιπτωση μη επισκευης και αν δεν υπαρχει το ιδιο μοντελο η γινεται πιστωση και παω και αγοραζω αλλη τηλεοραση η μου δινουν νεοτερο μοντελο :)
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
692
Νίκαια
Θα ηθελα να ρωτησω και το εξης:

Ενας φιλος μου που εχει μια Samsung, εχει συνδεσει το PS3, Xbox με HDMI απο πισω και επειτα εχει βαλει οπτικη ινα στη τηλεοραση και συνδεεται με τον αποδικωποιητη και ετσι η τηλεοραση αντιλαμβανη το σημα που ερχεται απο το PS3 ή το Xbox και παιζει κανονικα απο τον ενισχυτη (Dolby Digital, DTS κτλ).
Γνωριζει κανεις αν γινεται και με αυτη τη τηλεοραση; Γιατι τωρα σε αυτη που εχω για παραδειγμα (Toshiba Regza Z series) η εξωδος που εχει για την οπτικη ινα ειναι μονο για τα ψηφιακα καναλια.

Ευχαριστω!
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: LG INFINIA LX9500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Θα ηθελα να ρωτησω και το εξης:

Ενας φιλος μου που εχει μια Samsung, εχει συνδεσει το PS3, Xbox με HDMI απο πισω και επειτα εχει βαλει οπτικη ινα στη τηλεοραση και συνδεεται με τον αποδικωποιητη και ετσι η τηλεοραση αντιλαμβανη το σημα που ερχεται απο το PS3 ή το Xbox και παιζει κανονικα απο τον ενισχυτη (Dolby Digital, DTS κτλ).
Γνωριζει κανεις αν γινεται και με αυτη τη τηλεοραση; Γιατι τωρα σε αυτη που εχω για παραδειγμα (Toshiba Regza Z series) η εξωδος που εχει για την οπτικη ινα ειναι μονο για τα ψηφιακα καναλια.

Ευχαριστω!

Θα κάνεις δοκιμή όταν την παραλάβεις με το καλό και θα μας ενημερώσεις και μας..;)
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
692
Νίκαια
OK! Σε ευχαριστω! Sorry αν σας κουρασα! Θα ειστε οι πρωτοι που θα ενημερωσω :)

Μεσα στο μηνα θα την παραλαβω... το ποτε ακριβως δε ξερω. Οποτε κανω προς ωρας υπομονη.
 

mikros_elian

New member
7 January 2010
7
Re: Απάντηση: LG INFINIA 47LX9500 47" η κατι αλλο? (ταινιες-μπαλα-PS3)

Σε ευχαριστω πολυ φιλε! Περιμενω πως και πως να τη παραλαβω! Ισως παρει 1 με 2 εβδομαδες απο οτι μου ειπαν.

Τα καλα νεα ειναι οτι μου τη κανανε δωρο οι γονεις μου. Και η αδερφη μου, μου πήρε και 4 ζευγαρια γυαλια :p Επισης εβαλα μεσα και επεκταση εγγυησης (+400 ευρω) για 5 χρονια μην τυχων παθει και τιποτα. Η εγγυηση μεσα εχει αμεση αντικατασταση με καινουρια σε περιπτωση μη επισκευης και αν δεν υπαρχει το ιδιο μοντελο η γινεται πιστωση και παω και αγοραζω αλλη τηλεοραση η μου δινουν νεοτερο μοντελο :)

Να σε ρωτήσω κάτι επ' αυτού. Επειδή ψήνομαι τρελά για τη συγκεκριμένη τηλεόραση και για επέκταση εγγύησης, αυτό για την άμεση αντικατάσταση με καινούργια που λες ή την πίστωση για άλλη τηλεόραση αν δεν υπάρχει πλέον το συγκεκριμένο μοντέλο το ζήτησες εσύ ή ήταν έτσι κι αλλιώς μέσα στην επέκταση;
 

gzoun

AVClub Addicted Member
8 March 2008
1,958
Αθήνα-Μενίδι
LG 47LX9500 Review:

lglx9500_small2.jpg


Standard picture out-of-box:

lglx9500-foer-1.jpg



THX picture mode
out-of-box:

lglx9500-efter-1.jpg


THX picture mode RGB calibration.

lglx9500-efter-2.jpg


Conclusion

LG LX9500 is a very minimalistic TV. The bezel around the panel is reduced to a minimum and the cabinet is very slim. LG has still found room for a direct LED system with local dimming and this is impressive. We are less impressed with the position of the inputs/outputs, though. They’re all pointing towards the back wall.

LX9500 has pretty much the same picture characteristics as the LE8500 that we tested some time ago. This means fast response time because of the scanning backlight system, inky blacks because of the local dimming system and accurate colors because of the THX mode. But it also has the cons such as halos and horizontal bands from the local dimming system.

The DLNA system is fair but the Internet system is not convincing. The glass front of the TV also reflects a lot of light and in the 3D mode this can be a problem during daytime. The 3D picture quality has a lot of depth and the 3D glasses are good in my opinion. But LX9500 also suffers from more 3D crosstalk than Panasonic VT20 and it is too visible for my taste.

All in all LX9500 is pretty much a LE8500 with added 3D support. This means very good picture characteristics in the 2D mode and one of the best pictures from a LCD-TV today but the 3D picture quality is not on par with our PANASONIC VT20 3D reference.

http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1276847037

Τιμές Skroutz;
http://www.skroutz.gr/s/264606/LG-INFINIA-47LX9500-47.html?keyphrase=47lx9500
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Τι πίνουν εκεί στο hitech; 2ο review που χαντακώνει το 3Δ για το οποίο εκείνοι έγραψαν διθυράμβους...