Αντικαταστάτες — Surrogates

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
avcluba.jpg







ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ
Surrogates





» Παιζουν: Ροζαμουντ Παικ, Μπρους Γουιλις, Ραντα Μιτσελ.
» Σκηνοθέτης: Τζοναθαν Μοστοου.
» Διάρκεια: 85' λεπτά
» κατηγορία: Περιπέτεια
» Studio: Sony Pictures
» Έτος: 2009
» Γλώσσα: Αγγλικά.
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY και DVD.






Σε ένα όχι και τόσο μακρινό μέλλον, όπου οι άνθρωποι ζουν τις ζωές τους εξ αποστάσεως τηλεκατευθύνοντας
από το σπίτι ρομποτικούς αντικαταστάτες του εαυτού τους, η εγκληματικότητα έχει σχεδόν εκλείψει.


» Υπόθεση:
Όταν όμως δολοφονείται ο γιος του δημιουργού των ανθρωποειδών μηχανών, ένας πράκτορας του FΒΙ, Μπρους Γουίλις, πρέπει να βγει
από το σπίτι ως αληθινός άνθρωπος και να ρισκάρει τη ζωή του για να εξιχνιάσει το μυστήριο. Σε έναν κόσμο γεμάτο μάσκες, ποιος
είναι αληθινός και ποιον μπορείς να εμπιστευτείς… Ζήστε κάθε ανατριχιαστικό δευτερόλεπτο αυτής της εκρηκτικής ταινίας, που
βασίζεται σε μια πρωτότυπη ιστορία κόμικς..






http://www.youtube.com/watch?v=jwTJ7mCcFoY
 
Last edited:

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ — Surrogates

Μου έδωσε την εντύπωση, ότι με τέτοιο θέμα θα μπορούσε να εμβαθύνει στην κεντρική ιδέα των "αντικαταστατών", όμως προτίμησε να είναι άλλη μία σπιντάτη περιπέτεια όπως πολλές... Συνολικά μέτρια-καλούτσικη, αλλά όχι και κάτι το αξιομνημόνευτο...
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ — Surrogates

μπαρούφα ολικής αλέσεως . Μπερδέψανε τα μπούτια τους οι δημιουργοί τούτης εδώ της ταινίας . είχε λίγο από minority report , λίγο από I Robot , λίγο Matrix και και και … Ένα πολυειπωμένο θεματάκι χωρίς νεύρο , μ ένα Μπρους να κάνει αγγαρεία και το θεατή να προβλέπει την κάθε επόμενη σκηνή με μεγάλη ευκολία . Δεν μου είπε απολύτως τίποτα . Μια ακόμα ταινία από αυτές που βγαίνουν απ τη γραμμή παραγωγής των studio έτσι απλά για να μη σταματήσουν να παράγουν .
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ — Surrogates

Καταπληκτική σεναριακή ιδέα που όμως σαν ταινία τελικά έμεινε στη μετριότητα.
Στα χέρια ενός Σπήλμπεργκ, ίσως να είχαμε ένα άλλο μικρό minority Report.
Κρίμα!!
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ — Surrogates

Την ειχα δει πριν απο ενα μηνα και ουτε που θυμαμαι την υποθεση της, αν σας λεει κατι αυτο...
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,525
Land of Dystopia
Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ — Surrogates

Δεν την έχω δεί, ωστόσο καλύτερα να την δούμε για να εξάγουμε συμπεράσματα.
 

Johnson

AVClub Enthusiast
12 March 2009
913
Mainly:Andalucia/Europe
Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ — Surrogates

Εγώ πολύ καλή την βρίσκω,κυρίως για καινούρια.

Φυσικά βέβαια δεν συγκρινεται με ταινίες παρόμοιες παλιάς εποχής.

Σαν ταινία με ευχαρίστησε πολύ,αλλά έχει ένα απ'τα προβλήματα που έχουν σχεδόν όλες οι νέες ταινίες:
Έχουν καλό story,με μόνη διαφορά ότι το πως προχωράει σου δίνει μια αίσθηση ότι προσπαθούν να κάνουν όσο λιγότερη δουλειά γίνεται.:slapface:
 

johnyc

New member
13 March 2010
4
Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ — Surrogates

Αρκετά καλη... αν και δε το περίμενα!
 

SERGIOSK

AVClub Enthusiast
3 January 2008
825
Athens
Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ — Surrogates

Καλή σκέψη το σενάριο αλλα μέχρι εκεί ...
Κρίμα γιατί ο Μπρούς κάποτε μου άρεσε... :chinscratch:
 

Λ.Μ.

Established Member
27 June 2006
181
Απάντηση: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ — Surrogates

Καλή ήταν για τα δεδομένα της σημερινής κινηματογραφικής παραγωγής και τη γενικότερη ύφεση.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,844
Είμαι παντού
Απάντηση: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ — Surrogates

μετρια,τοσο που σχεδον την εχω ξεχασει,σαν ιδεα βεβαια φαινοταν καλη,αλλα η συνεχεια δεν ηταν αναλογη.
 

steliost

AVClub Enthusiast
13 January 2010
701
Athens
Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ — Surrogates

Μέτρια, η ταινία μου θύμισε κακέκτυπο του «avatar» σε σημερινή εποχή...

Αν δεν έπαιζε ο Μπρους δύσκολα θα βλεπόταν...
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ — Surrogates

Την είδα χθες . Την βαθμολόγησα με "κακή" , αν και ήταν απλώς μέτρια , κυρίως διότι δεν είχε αποφασίσει τι ήθελε να είναι . Μελλοντολογικό δράμα , σχόλιο για την χαμένη ανθρωπιά , ταινία δράσης , sci-fi .... ; Τι ; Εμ , αμα δεν έχει αποφασίσει ο σκηνπθέτης , εμείς που θα ξέρουμε ; . Και σιγά τον Bruce Wiilis ...Μας τρέλλανε με την ηθοποιϊα του ...χαμένος χωρίς να ξέρει τι θέλει να δείξει και τι να παίξει ... χωρίς να τον βοηθάει κανείς .
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ — Surrogates

Μετρια προς καλη ... σιγουρα το σεναριο που ειναι "μια απο τα ιδια" (με παραπομπες σε minority report , iRobot , A.I. κτλ) δεν βοηθαει στο να "απογειωθει" παρολα αυτα βλεπεται ευχαριστα μια φορα...για δευτερη ομως πολυ αμφιβαλλω...