Η Λευκή Κορδέλα — The White Ribbon

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
avclubw.jpg







Η ΛΕΥΚΗ ΚΟΡΔΕΛΑ
The White Ribbon





» Παιζουν: Ούλριχ Τουκούρ, Μπεργκαρντ Κλαουσνερ, Σουζάνε Λόταρ, Λεόνι Μπένες.
» Σκηνοθέτης: Μικαελ Χεγκνερ.
» Διάρκεια: 145' λεπτά
» κατηγορία: Κοινωνικό
» Studio: Rosebud
» Έτος: 2009
» Γλώσσα: Γερμανικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά






Τα παιδιά, οι οικογένειές τους, ο πάστορας, ο δάσκαλος, ο γιατρός βρίσκονται όλοι στο επίκεντρο.


» Υπόθεση:
Aνεξάρτητα περιστατικά συμβαίνουν, κάτι σαν μια απροσδίόριστη τιμωρία, αναστατώνοντας τη ροή της καθημερινότητας.
Ποιος βρίσκεται πίσω από όλα αυτά... Η ταινία αντιπροσωπεύει έναν ευφυή, σύνθετο στοχασμό πάνω στη γέννηση της βίας
και την παρακμιακή πορεία της κοινωνίας, στις παρυφές του πολέμου που άλλαξε τον γεωγραφικό και ανθρώπινο χάρτη.





— AvCLUB.gr // Audio & Video Fanatics Area —
 
Last edited:

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,807
Αθήνα
Re: Η ΛΕΥΚΗ ΚΟΡΔΕΛΑ — The White Ribbon

Άκη η επιλογή "πολύ καλή" δεν επαρκεί για να περιγράψει μια από τις καλύτερες ταινίες της παρελθούσης δεκαετίας. Όποιος δεν την είδε ας σπεύσει να νοικιάσει το DVD.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
Απάντηση: Re: Η ΛΕΥΚΗ ΚΟΡΔΕΛΑ — The White Ribbon

Όποιος δεν την είδε ας σπεύσει να νοικιάσει το DVD.

Πήγα να κάνω ενοικίαση αλλά τα είχαν πάρει όλα ρε γ..μότο :frown:



edit:
Άκη η επιλογή "πολύ καλή" δεν επαρκεί για να περιγράψει μια από τις καλύτερες ταινίες της παρελθούσης δεκαετίας.
Προστέθηκε και το «Εξαιρετική» :smile:
 
Last edited:

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,043
Κατερίνη, Ελλάδα
Re: Η ΛΕΥΚΗ ΚΟΡΔΕΛΑ — The White Ribbon

Διαβάζοντας τους επαίνους και εδώ αλλά και αλλού, έσπευσα να δω την ταινία προχτές. Απογοητεύτηκα λίγο, ίσως και λόγω υπερβολικά υψηλών προσδοκιών. Ήταν μια όντως καλή ταινία, αλλά όχι αυτό που περίμενα μετά από τοσους ύμνους. Ψήφισα καλή.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,807
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Η ΛΕΥΚΗ ΚΟΡΔΕΛΑ — The White Ribbon

Προστέθηκε και το «Εξαιρετική» :smile:

Τότε, αν γίνεται ας μετακινηθεί η ψήφος μου από το "πολύ καλή" που υπήρχε αρχικά στο "Εξαιρετική".
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Η ΛΕΥΚΗ ΚΟΡΔΕΛΑ — The White Ribbon

απ ότι ξέρω δεν μετακινούνται οι ψήφοι .
Πολύ καλά έκανες Σπύρο που έδωσες το link με το παλαιότερο θέμα .
Τώρα νομίζω πως αν τα ενώσουμε θα χαθεί λίγο η μπάλα οπότε ας παραμείνουν ως έχουν. άλλωστε μια δεύτερη συζήτησή για μια τόσο σημαντική ταινία επιβάλλεται.
Για τα της ταινίας θα επανέλθω σύντομα
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Re: Η ΛΕΥΚΗ ΚΟΡΔΕΛΑ — The White Ribbon

Eξαιρετικη απλα . Κριμα που δεν τετοιες ταινιες δεν προβαλλονται οσο πρεπει στα videoclubs αλλα περιμενουν καποιον να τις ανακαλυψει η καποιον τυχερο που ετυχε να διαβασει για αυτες.Ενα αντιτυπο ειδα στα ραφια (σε μερικα που πηγα ), τη στιγμη που αλλες εφετζιδικες (και μετριοτατες ) περιπετειες μετρουν πολλαπλασιο αριθμο , σε πρωτη θεα...:icon15:
 
17 June 2006
14,350
Re: Η ΛΕΥΚΗ ΚΟΡΔΕΛΑ — The White Ribbon

Eξαιρετικη απλα. Κριμα που δεν τετοιες ταινιες δεν προβαλλονται οσο πρεπει στα videoclubs αλλα περιμενουν καποιον να τις ανακαλυψει η καποιον τυχερο που ετυχε να διαβασει για αυτες.Ενα αντιτυπο ειδα στα ραφια (σε μερικα που πηγα ), τη στιγμη που αλλες εφετζιδικες (και μετριοτατες ) περιπετειες μετρουν πολλαπλασιο αριθμο , σε πρωτη θεα...:icon15:

ο πολύς κόσμος πάντα προτιμάει το εύκολο και το εύπεπτο. Τις 'τσίχλες' για τα μάτια και το μυαλό. Δεν συμβαίνει μόνο στο Σινεμά αυτό.
Και ούτε φταίνε γι αυτό τα videoclubs: αυτά είναι επιχειρήσεις και απλά συμμορφώνονται με τη ζήτηση.

Τώρα, αν με ρωτάς εμένα, η ανακάλυψη αυτών των ξεχωριστών φωνών, τόσο στο Σινεμά όσο και σε άλλα πεδία της καλλιτεχνικής έκφρασης γενικότερα, δεν είναι θέμα ...τύχης: πρέπει να 'τό'χει η κούτρα σου να κατεβάζει ψείρες' που λένε ;)
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,319
Re: Η ΛΕΥΚΗ ΚΟΡΔΕΛΑ — The White Ribbon

Τεράστια απογοήτευση .... μια κακή ταινία χωρίς αρχή και τέλος. Ανούσια,
φλύαρη και χωρίς να έχει να προσφέρει κάτι ουσιώδες στον θεατή. Σενάριο
με μεγάλες τρύπες και ερμηνείες απλά μέτριες που ούτε αυτές δεν κατάφεραν
να δώσουν το κάτι παραπάνω.
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,319
Re: Η ΛΕΥΚΗ ΚΟΡΔΕΛΑ — The White Ribbon

... και να έρθω να προσθέσω ότι το φλέγον θέμα "Η βία μέσα στη οικογένεια γεννάει βία"
δεν είναι κάτι νέο και ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάστηκε ούτε με άγγιξε, ούτε με σόκαρε.
 
17 June 2009
3,594
Re: Η ΛΕΥΚΗ ΚΟΡΔΕΛΑ — The White Ribbon

Τεράστια απογοήτευση .... μια κακή ταινία χωρίς αρχή και τέλος. Ανούσια,
φλύαρη και χωρίς να έχει να προσφέρει κάτι ουσιώδες στον θεατή. Σενάριο
με μεγάλες τρύπες και ερμηνείες απλά μέτριες που ούτε αυτές δεν κατάφεραν
να δώσουν το κάτι παραπάνω.

Aν μου επιτρέπετε, υπάρχει μια αντίφαση σε αυτό που λέτε. Πως γίνεται μια "φλύαρη" ταινία να έχει τεράστιες τρύπες;
και πως χαρακτηρίζετε φλύαρη μια ταινία που τα περισσότερα νοήματα κρύβονται στα βλέμματα και σε αυτά που δεν λέγονται;
Έχετε δει πολλά παιδιά να ερμηνεύουν τόσο καλά ώστε το "ερμηνεύουν" να χρειάζεται εισαγωγικά;
Η βία στην οικογένεια πιστεύετε εν κατακλείδι ότι ήταν αυτό που ήθελε να δείξει ο Χάνεκε στη Λευκή Κορδέλα;
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,319
Re: Η ΛΕΥΚΗ ΚΟΡΔΕΛΑ — The White Ribbon

Aν μου επιτρέπετε, υπάρχει μια αντίφαση σε αυτό που λέτε. Πως γίνεται μια "φλύαρη" ταινία να έχει τεράστιες τρύπες;
και πως χαρακτηρίζετε φλύαρη μια ταινία που τα περισσότερα νοήματα κρύβονται στα βλέμματα και σε αυτά που δεν λέγονται;
Έχετε δει πολλά παιδιά να ερμηνεύουν τόσο καλά ώστε το "ερμηνεύουν" να χρειάζεται εισαγωγικά;
Η βία στην οικογένεια πιστεύετε εν κατακλείδι ότι ήταν αυτό που ήθελε να δείξει ο Χάνεκε στη Λευκή Κορδέλα;

Καταρχήν, δεν τίθεται καν θέμα "αν σας επιτρέπω ή όχι". Σε δημόσιο forum είμαστε
και κάνουμε διάλογο (το αν συμφωνούμε ή όχι δεν έχει σημασία).
Προσπαθώ να σκεφτώ πως θα σας δώσω να καταλάβετε τον χαρακτηρισμό "φλύαρη".
Ένα μικρό παράδειγμα είναι η "ιστορία του έρωτα" του δασκάλου το οποίο δεν
έχει σχέση με την υπόλοιπη ταινία και κάλλιστα θα μπορούσε να μην υπάρχει
(ειδικά όταν μιλάμε για μια ταινία η οποία δεν στοχεύει να γίνει blockbuster
και δεν "ψάχνει" για σκηνές που θα γεμίσουν την ιστορία)
Οι ερμηνείες των παιδιών δεν ήταν κάτι το οποίο μου έμεινε και σίγουρα
έχω δει πολύ καλύτερες. Φωτεινή εξαίρεση ήταν ο μικρός "Gustav" που όμως
ο ρόλος του ήταν πολύ μικρός.

Κατά την γνώμη σας τί ήταν αυτό που ήθελε να δείξει ο Χάνεκε?
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,319
Re: Η ΛΕΥΚΗ ΚΟΡΔΕΛΑ — The White Ribbon

Να συμπληρώσω ότι "ίσως" η απογοήτευση και οι χαρακτηρισμοί μου να είναι
λίγο "αυστηροί" γιατί οι προσδοκίες μου για την συγκεκριμένη ταινία ήταν μεγάλες.
 
17 June 2006
14,350
Re: Η ΛΕΥΚΗ ΚΟΡΔΕΛΑ — The White Ribbon

Κατά την γνώμη σας τί ήταν αυτό που ήθελε να δείξει ο Χάνεκε?

'θα σας πώ την ιστορία του χωριού μου...ίσως αυτή με βοηθήσει κι εμένα να καταλάβω καλύτερα την ιστορία της πατρίδας μου'.

είναι η φράση - εναρκτήριο λάκτισμα της ταινίας.
και στη συνέχεια ο Χάνεκε κάνει ακριβώς αυτό.
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,319
Re: Η ΛΕΥΚΗ ΚΟΡΔΕΛΑ — The White Ribbon

'θα σας πώ την ιστορία του χωριού μου...ίσως αυτή με βοηθήσει κι εμένα να καταλάβω καλύτερη την ιστορία της πατρίδας μου'.

είναι η φράση - εναρκτήριο λάκτισμα της ταινίας.
και στη συνέχεια ο Χάνεκε κάνει ακριβώς αυτό.

Το πρόσεξα αυτό Κώστα, αλλά εμένα τουλάχιστον δεν κατάφερε να με πείσει.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,526
Land of Dystopia
Re: Η ΛΕΥΚΗ ΚΟΡΔΕΛΑ — The White Ribbon

Eξαιρετική ταινία, με έναν Χάνεκε να θυμίζει λίγο από Μπέργκμαν και σε τίποτε το προηγούμενο πόνημά οτυ Funny Games.
Eπίσης ένα respect, στον Στέλιο γαι την αρχική παρουσίαση!!
 
17 June 2009
3,594
Re: Η ΛΕΥΚΗ ΚΟΡΔΕΛΑ — The White Ribbon

Ένα μικρό παράδειγμα είναι η "ιστορία του έρωτα" του δασκάλου το οποίο δεν
έχει σχέση με την υπόλοιπη ταινία και κάλλιστα θα μπορούσε να μην υπάρχει
(ειδικά όταν μιλάμε για μια ταινία η οποία δεν στοχεύει να γίνει blockbuster
και δεν "ψάχνει" για σκηνές που θα γεμίσουν την ιστορία)


Κατά την γνώμη σας τί ήταν αυτό που ήθελε να δείξει ο Χάνεκε?

Κατά δεύτερον αυτό που είπε μόλις ο κύριος Λυμπερόπουλος, αλλά κυρίως, κατ' εμέ πάντοτε, τον ίδιο τον άνθρωπο, όταν κοιτάζοντας σε έναν καθρέφτη, βλέπει τον μεγαλύτερο εχθρό του. Και όλες τις αδυναμίες μας, που όμως δεν πρέπει να τις αρνηθούμε, ούτε να τις φοβηθούμε γιατί είναι μέρος της ανθρώπινης φύσης. Το αν αντέχουμε να μας θυμίζει ότι υπάρχουν, είναι άλλο θέμα.
Όσο για την ιστορία του έρωτα, ε, δεν νομίζω ότι γεμίζει απλά την ταινία. Γενικότερα, δεν νομίζω ότι υπάρχει ούτε μια σκηνή που να μην έχει λόγο ύπαρξης στη Λευκή Κορδέλα, και ανυπομονώ να την ξαναδώ σε DVD για να ανοίξω κι άλλες κρυμμένες πτυχές της, αν και όπως είπε ο Στέλιος, της ταιριάζει καλύτερα η μεγάλη οθόνη