Μάνος Χατζιδάκις - Πιανιστικά Εργα.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
62,722
Χολαργός
Ο Χατζιδάκις,εκτός από τούς ποικίλους κύκλους τραγουδιών,πού έγραψε,πού ο καθένας τους έχει λάβει την θέση πού τού ανήκει στην Ευρωπαϊκή μουσική Ιστορία,συνέθεσε και 4(τέσσερα)έργα γιά πιάνο,τά οποία είναι αρκούντως αξιόλογα ,διαφορετικά μεταξύ τους,και δείχνουν τίς επιδράσεις πού δέχτηκε ο Συνθέτης από διάφορες Σχολές,αλλά και το πώς κατόρθωσε να τίς συναρθρώσει σέ ένα προσωπικό μουσικό ιδίωμα.
Τά έργα γιά πιάνο, κατα σειράν σύνθεσης ειναι τα παρακάτω...
Α)Γιά μιά Μικρή Λευκή Αχιβάδα op.1(1948)
B)Eξι Λαϊκές Ζωγραφιές,op.4(1950)-Mπαλέτο βασισμένο σέ 6 ρεμπετικα τραγούδια.
Γ)Ιωνική Σουϊτα,Op.8(1953)
Δ)Ρυθμολογία,op.30(1971)

H Aχιβάδα αποτελείται απο 5 πρελούδια και χορούς,όπου πρίν απο κάθε χορό προηγείται ένα συνδετικό πρελούδιο..
Ετσι το έργο εκτός απο ολόκληρο,μπορεί να ακουστεί και κατά ζεύγη(Μαρς-Συρτός,Συνομιλία με τον Prokofiev-Τσάμικος,Μαντινάδα-Μπάλλος,Νυκτερινό-Καλαματιανός,Ποιμενικό-Μεγάλη Σούστα).
Ο Χατζιδάκης απο την μιά διασκευάζει ελληνικές παραδοσιακές μελωδίες και απο την άλλη ´εμφανίζει´τον Satie και τόν Prokofiev...
Eργο πού παραπέμπει στην σχολή τού Γιάννη Κωνσταντινίδη προσφέροντας λαμπρές μουσικές στιγμές.

Οι Εξι Λαϊκές Ζωγραφιές γράφονται την περίοδο που ο Χατζιδάκις έχει ξεσηκώσει ´αστικές´αντιδράσεις,μετά την διάλεξή του γιά το Ρεμπέτικο και τήν αξία του,και μεταγράφει γιά πιάνο(υπάρχει και η μεταγραφή γιά δυό πιάνα)άγνωστα ρεμπέτικα τής εποχής στο Αστικό κοινό, που τα θεωρούσε τραγούδια τών ´καταγωγίων´...
Συνθέσεις Τσιτσάνη,Χατζηχρήστου,Καλδάρα,οπως τά :Συννεφιασμένη Κυριακή,Κουράστηκα να σ´Αποκτήσω,Ψιλή Βροχούλα έπιασε,Τράβα την Αμαξα,Πάμε στο Μπαξέ Τσιφλίκι,Νύχτωσε χωρίς Φεγγάρι γίνονται αυστηρές και λιτές πιανιστικές εκδοχές,πού σέβονται απολύτως το πρωτόλειο υλικό.
Οι ´Εξι Λαϊκές Ζωγραφιές´γράφτηκαν ως μουσική μπαλέτου γιά το Ελληνικό Χορόδραμα τής Ραλλούς Μάνου,πού παρουσιάστηκε στο Θέατρο Κοτοπούλη,τον Μάρτιο τού 1951,σε σκηνικά και κοστούμια τού Γιάννη Μόραλη.

Η Ιωνική Σουϊτα περιέχει 5 πιανιστικά κομμάτια,πού δείχνουν πώς ο Χατζιδάκις βρίσκει πλέον τον προσωπικό του μουσικό δρόμο,πού στο παρόν έργο μοιάζει πολύ πιό αυτόφωτος,απο πρίν..
Μέσα απο αυτές τις μινιατούρες ακούγονται ´προάγγελοι´ιστορικών πλέον συνθέσεων του..
Εργο φωτεινό και ιριδίζον,σχεδόν παιχνιδιάρικο τελειώνει μέ ένα απολαυστικό Scherzo...

H Ρυθμολογία γραφτηκε το 1971 στην Νέα Υόρκη και ο Χατζιδάκις την αφιέρωσε στον Γιώργο Σεφέρη,πού είχε πεθάνει πρόσφατα το ίδιο έτος.
Εργο μετρικά ιδιόρρυθμο πού και πάλι χωρίζεται σέ ζευγη..(6 τον αριθμό)
Το πρώτο μέρος τού ζεύγους αποτελεί πρελούδιο σέ Χασάπικο ρυθμό,πού ο καθένας φέρει και το όνομα κάποιου αστερισμού.
Ο κάθε Χασάπικος αποτελεί τρόπον τινα,τήν μουσική ανέλιξη ή και ´επίλυση´τού σκοτεινού ιδιόρρυθμου πρώτου μέρους και είναι μελωδικότερος και πιό ´προσιτός´μουσικά.
Ο ιδιος ο Χατζιδάκις στο προλογικό σημείωμα τού έργου μεταξύ άλλων γράφει:'Θέλησα απ’ την αρχή να παίξω σοβαρά, με μονούς ρυθμούς και με χασάπικα ανάμεσά τους που να εξαρτώνται από αστερισμούς. Και προ παντός, να ξαναθυμηθώ πολύ παλιούς τρόπους – τους ορθόδοξους – του μπουζουκιού και των ρεμπέτικων τραγουδιών. Νομίζω πως ήμουν πια σε θέση να τ’ ακούω χωρίς συναισθηματικές υπερβολές, από μακριά, πιο τεχνικά και μ’ όλο το βαθύ ερωτικοθρησκευτικό τους περιεχόμενο.................................................

Η “Ρυθμολογία” είναι ένα παιχνίδι τρόπων και ρυθμών. Και η αναφορά μου στους αστερισμούς και αυτό παιχνίδι, χωρίς συμβολισμό ή επιρροή απ’ την αστρολογική τους σημασία. Κι όσο προχωρούσα στο σχεδίασμα του έργου, σκεφτόμουν τον ποιητή Σεφέρη. Γιατί αυτός πρώτος μας έκαμε να νιώσουμε τη σημασία ενός σοβαρού παιχνιδιού, με το “Τετράδιο Γυμνασμάτων” του π.χ., που το πρωτοδιάβασα νέος πολύ, ακριβώς σ’ αυτή την εποχή “της Μελισσάνθης”. Και υπήρξε αυθόρμητη η ανάγκη να του αφιερώσω την “Ρυθμολογία”. Μόνο που δεν φανταζόμουν πως αυτή τη στιγμή δε θα υπήρχε ανάμεσά μας.
Μα η “Ρυθμολογία” δε γράφτηκε για να τον θρηνήσει. Γράφτηκε για έναν ζωντανό Σεφέρη που εξακολουθεί να ζει ανάμεσά μας. Για τον ποιητή Σεφέρη που είχε τη δύναμη να μιλά, όταν μιλούσε, απλά, βαθιά και ελληνικά.
Μ.Χ.
Νέα Υόρκη, Δεκέμβριος 1971

Tά πιανιστικά έργα τού Χατζιδάκι έχουν μιά σημαντική θέση στην Μουσική τού τόπου μας,αλλά προσωπικά πιστεύω πώς υπερβαίνουν τον ελληνικό ορίζοντα και στέκονται άνετα μεταξύ συνθέσεων πού προέκυψαν απο φημισμένους συνθέτες τού δεύτερου μισού τού 20ού αιώνα.
Τα βρίσκει κανείς σέ διάφορες εκτελέσεις και σέ διαφορετικούς δίσκους,αλλά προσωπικά επιλέγω την εκδοχή τής Δανάης Καρρά απο την εταιρεία Naxos,πού έχει το προτέρημα νά τά συμπεριλαμβάνει όλα καί αποδίδονται μέ άρτια πιανιστική τεχνική και μέ την δέουσα απόσταση απο την εποχή πού πρωτοπαρουσιάστηκαν..

Hadjidakis_8570957.jpg



Γιά μένα επίσης ,εχει μεγαλη συναισθηματική αξία ο δίσκος τής Polygram,πού περιλαμβάνει τίς Εξι Λαϊκές Ζωγραφιές,με τον ίδιο τον Χατζιδάκι στο πιάνο,και την Αχιβάδα ,με τον Γιάννη Παπαδόπουλο..

6laikeszwgraf.jpg
 

Νότης

AVClub Enthusiast
14 October 2009
731
Αιγάλεω
Re: Μάνος Χατζιδάκις-Πιανιστικά Εργα.

Στα έργα αυτά, ο Μάνος καταθέτει την ψυχή του, μιάς και η δεξιοτεχνία
δέν ήταν στα ατού του. Ωστόσο η συνθετική τους δομή, φέρει τη γνώση
καί την αγάπη, γιά κάθε τί φρέσκο, αγνό καί πρωτοποριακό.
(Την Ιωνική σουίτα, δέν την έχω ακούσει)
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Μάνος Χατζιδάκις-Πιανιστικά Εργα.

γεια σου Σπυρο
αυτoi oi δισκοι ειναι απλα μαθηματα πολιτισμου
και εγω μαθαινω

.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Μάνος Χατζιδάκις-Πιανιστικά Εργα.

Η Ρυθμολογία είναι βαρύ μεν, αλλά εξαιρετικά ευαίσθητο έργο.
Θέλει τα ακούσματά του, αλλά ανταμείβει.

Με έχει σημαδέψει, μιά και ήταν ο πρώτος μου lp στην ηλικία των 14 ετών...
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Μάνος Χατζιδάκις-Πιανιστικά Εργα.

Η Ρυθμολογία είναι βαρύ μεν, αλλά εξαιρετικά ευαίσθητο έργο.
Θέλει τα ακούσματά του, αλλά ανταμείβει.

Με έχει σημαδέψει, μιά και ήταν ο πρώτος μου lp στην ηλικία των 14 ετών...

Το διάβασα στο Νήμα τού Μεγάλου Ερωτικού,πού τοχες γράψει (το χαζευα προχτές)και βρήκα την αφορμή να τά ξανακούσω..
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Απάντηση: Re: Μάνος Χατζιδάκις-Πιανιστικά Εργα.

Το διάβασα στο Νήμα τού Μεγάλου Ερωτικού,πού τοχες γράψει (το χαζευα προχτές)και βρήκα την αφορμή να τά ξανακούσω..

ειλικρινά, απορώ με το τί καταλάβαινα τότε από το έργο αυτό.
Το αγόρασα θεωρώντας ότι θα ακούσω τίποτα νέες Πασχαλιές, ή νέους Εσπερινούς...
Και όμως...το άκουγα και μου δημιουργούσε τόσο παράξενους συνειρμούς και μου γκρέμιζε μέσα μου, ό,τι ήξερα μέχρι τότε από Χατζηδάκι, αλλά ταυτόχρονα μου τον θύμιζε εδώ και εκεί...
Βέβαια, ευτυχώς είχαν προηγηθεί οι Reflections....
όπου είχα μιά άλλη μικροκρυάδα....
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Μάνος Χατζιδάκις-Πιανιστικά Εργα.

Γιατί, τι είχαν οι Αντικατοπτρισμοί; Οκ, ίσως η αρχική έκδοση με το NYRE να μην ήταν και η καλύτερη δυνατή, ούτε ίσως και η ελληνική εκδοχή, πολύ αργότερα, της Καγιαλόγλου, αλλά τουλάχιστον η επανεκτέλεση των Raining Pleasure βρίσκω πως δικαίωσε το έργο.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Re: Μάνος Χατζιδάκις-Πιανιστικά Εργα.

Εχω ακούσει μόνο την Αχιβάδα και τις Ζωγραφιές, μάλιστα έτυχε να διαβάσω κομμάτια από την Αχιβάδα όταν ακόμα μελετούσα πιάνο. Η Μεγάλη Σούστα θεωρείται ενα απο τα απαιτητικότερα κομμάτια του πιανιστικού ρεπερτορίου στον 20ο αιώνα, ενώ ολόκληρη η Αχιβαδα είναι γεμάτη ρυθμό. Στις πρώτες σελίδες του βιβλίου, ο Χατζηδάκις γράφει:

Σχετικά με το ύφος και την ερμηνεία του έργου

Με μια έμφυτη απέχθεια προς το αισθηματικό παίξιμο, που συνηθίζαν στον καιρό μου οι πιανίστες και τα Ωδεία(και που δυστυχώς συνεχίζουν μέχρι σήμερα), η ΑΧΙΒΑΔΑ γράφτηκε με μια διάθεση, θα 'λεγα, αντιδράσεως. Αντιδράσεως στην ταλαιπωρημένη "μουσική ευαισθησία", στο με χρωματιστό μολύβι "αίσθημα" που καθορίζει ο δάσκαλος, στη σοβαροφάνεια διδασκάλων και μουσουργών και τέλος, στην κάθε σκονισμένη αντίληψη, ευρωπαϊκής επαρχιακής καταβολής, γύρω από την Μουσική και την ερμηνεία της.

Γι' αυτό η ΑΧΙΒΑΔΑ πρέπει να παίζεται με αυστηρή ρυθμική αίσθηση και με το προσδιορισμένο από τη γραφή του αίσθημα. Τα περα από τα προβλεπόμενα όρια, είναι και άχρηστα κι επιβλαβή.

Η ΑΧΙΒΑΔΑ είναι ένα αντιρομαντικό έργο, τουλάχιστο με την έννοια που δίναν στη λέξη ο Κόπλαντ και ο Προκόφιεφ μεσ' απ' τη μουσική τους.
Κάθε ερμηνευτική υπερβολή και ρυθμική αυθαιρεσία, γελοιοποιεί τον ερμηνευτή και εξαφανίζει τη μουσική ουσία του έργου
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Μάνος Χατζιδάκις-Πιανιστικά Εργα.

ειλικρινά, απορώ με το τί καταλάβαινα τότε από το έργο αυτό.
Το αγόρασα θεωρώντας ότι θα ακούσω τίποτα νέες Πασχαλιές, ή νέους Εσπερινούς...
Και όμως...το άκουγα και μου δημιουργούσε τόσο παράξενους συνειρμούς και μου γκρέμιζε μέσα μου, ό,τι ήξερα μέχρι τότε από Χατζηδάκι, αλλά ταυτόχρονα μου τον θύμιζε εδώ και εκεί...
Βέβαια, ευτυχώς είχαν προηγηθεί οι Reflections....
όπου είχα μιά άλλη μικροκρυάδα
....

Ανάποδος άνθρωπος βρε παιδί μου...:grandpa::antlers:
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Μάνος Χατζιδάκις-Πιανιστικά Εργα.

Γιατί, τι είχαν οι Αντικατοπτρισμοί; Οκ, ίσως η αρχική έκδοση με το NYRE να μην ήταν και η καλύτερη δυνατή, ούτε ίσως και η ελληνική εκδοχή, πολύ αργότερα, της Καγιαλόγλου, αλλά τουλάχιστον η επανεκτέλεση των Raining Pleasure βρίσκω πως δικαίωσε το έργο.

Αυτό τώρα τι το θελες ?????????:BDGBDGB53:
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Μάνος Χατζιδάκις-Πιανιστικά Εργα.

Η Ιωνική Σουίτα δεν νομίζω να κυκλοφορεί στην Ελληνική Δισκογραφία του Μάνου.
Τουλάχιστον μέχρι πέρυσι που στοκάρισα τα άπαντά του (όσα μου έλειπαν σε cd).
Eξακολουθεί η ΕΜΙ να "αγνοεί" πολλά έργα του με τρανότερο το "Της Γης το Χρυσάφι",λες και το θεωρούν καταραμένο.
Ενώ η Λύρα στάθηκε πιο γενναιόδωρη μαζί του.
Οπότε η έκδοση της Naxos που προτείνει ο Σπύρος είναι μάλλον μονόδρομος.Και επόμενη αγορά..

Υ.Γ. Είναι όμως αξιοθρήνητη η κατάσταση στην Ελληνική Δισκογραφία, με την αδιαφορία που δείχνει σε Μεγάλα έργα Μεγάλων Μουσικών μας.Τόσο στα ολοκληρωμένα όσο και σε μεμονωμένα τραγούδια.
(αν μου βρείτε τον Κυρ-Αντώνη σε πρώτη εκτέλεση με την Μούσχουρη , το Βαλς των Χαμένων Ονείρων από την ταινία ή τον δίσκο "Χρώματα"του Ξαρχάκου,να με σύρετε γουλί στο Σύνταγμα..)
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Μάνος Χατζιδάκις-Πιανιστικά Εργα.

Η Ιωνική Σουίτα δεν νομίζω να κυκλοφορεί στην Ελληνική Δισκογραφία του Μάνου.
Τουλάχιστον μέχρι πέρυσι που στοκάρισα τα άπαντά του (όσα μου έλειπαν σε cd).
Eξακολουθεί η ΕΜΙ να "αγνοεί" πολλά έργα του με τρανότερο το "Της Γης το Χρυσάφι",λες και το θεωρούν καταραμένο.
Ενώ η Λύρα στάθηκε πιο γενναιόδωρη μαζί του.
Οπότε η έκδοση της Naxos που προτείνει ο Σπύρος είναι μάλλον μονόδρομος.Και επόμενη αγορά..

.
Υ.Γ. Είναι όμως αξιοθρήνητη η κατάσταση στην Ελληνική Δισκογραφία, με την αδιαφορία που δείχνει σε Μεγάλα έργα Μεγάλων Μουσικών μας.Τόσο στα ολοκληρωμένα όσο και σε μεμονωμένα τραγούδια.
(αν μου βρείτε τον Κυρ-Αντώνη σε πρώτη εκτέλεση με την Μούσχουρη , το Βαλς των Χαμένων Ονείρων από την ταινία ή τον δίσκο "Χρώματα"του Ξαρχάκου,να με σύρετε γουλί στο Σύνταγμα..)

Δημήτρη ,προσωπικά έχω δίσκο τής Δανάης Καρά απο την Ιταλική εταιρεία Agora (έκδοση τού 1996),ο οποιoς ηχογραφήθηκε τον Αυγουστο τού 1995 στο Μέγαρο Μουσικής.!!!!!!!!!!!!!!
Και υπάρχουν και τά 4 έργα.
Παρά ταύτα και ενώ έψαξα στο διαδίκτυο δέν βρήκα κάν το εξώφυλλο,παρά μονον στο προσωπικό site τής Καρά..

http://images.google.gr/imgres?imgu...jidakis+works+for+piano&hl=el&sa=X&tbs=isch:1

Διακρίνεται πάνω αριστερά,σε μιά μικρή εικόνα,αλλά άν κάνεις κλικ πάνω της σού βγάζει τον δίσκο τής Naxos.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Μάνος Χατζιδάκις-Πιανιστικά Εργα.

Ανάποδος άνθρωπος βρε παιδί μου...:grandpa::antlers:

έχοντας σαν πρώτα ακούσματα τους 15 εσπερινούς και τις Πασχαλιές σε ηλικίες 10-11 ετών, και το reflections ήταν κρυάδα (ούτε ροκ ήταν, ούτε ρεμπέτικα μεταφερμένα) η δε ρυθμολογία πέλαγος φουρτουνιασμένο...

Φυσικά αυτό δεν αναιρεί την μεγαλειότητα των έργων, απλά φανερώνει την τοτεινή μου μουσική άγνοια...

και προφανώς όχι αναποδιά...:a0210:

όχι ότι δεν είμαι ανάποδος...:flipout:
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Μάνος Χατζιδάκις-Πιανιστικά Εργα.

Γιατί, τι είχαν οι Αντικατοπτρισμοί; Οκ, ίσως η αρχική έκδοση με το NYRE να μην ήταν και η καλύτερη δυνατή, ούτε ίσως και η ελληνική εκδοχή, πολύ αργότερα, της Καγιαλόγλου, αλλά τουλάχιστον η επανεκτέλεση των Raining Pleasure βρίσκω πως δικαίωσε το έργο.

Εγώ πάλι νομίζω οτι η πρώτη εκτέλεση των N. York Rock&Roll Ensemble ήταν η καλύτερη...
Με τους R. Pleasure κάτι δεν μου κόλλησε απο την αρχή... θεωρώ οτι οι NYRRE έχουν πιο πολύ "αλήθεια" στον τρόπο τους!
Πάντως το έργο ουτως ή άλλως είναι εξαιρετικό... στην Αγγλόφωνη εκδοχή κυρίως!

Sorry για την "παρεμβολή"...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Μάνος Χατζιδάκις-Πιανιστικά Εργα.

εξαιρετικοί και ευαίσθητοι οι NYRE...
απλά μεταφέρω σήμερα την αίσθηση που είχα αποκομίσει τότε σχεδόν 40 χρόνια πριν...

και φυσικά ΗΤΑΝ και θα είναι η καλύτερη εκδοχή....
σήμερα την ακούω και μου σηκώνεται η τρίχα...
 

monad

AVClub Addicted Member
2 April 2008
1,541
Re: Μάνος Χατζιδάκις-Πιανιστικά Εργα.

:slapface:...παρεμπιπτόντως, πολύ κακή ηχογράφηση των raining pleasure.


Γιατί, τι είχαν οι Αντικατοπτρισμοί; Οκ, ίσως η αρχική έκδοση με το NYRE να μην ήταν και η καλύτερη δυνατή, ούτε ίσως και η ελληνική εκδοχή, πολύ αργότερα, της Καγιαλόγλου, αλλά τουλάχιστον η επανεκτέλεση των Raining Pleasure βρίσκω πως δικαίωσε το έργο.
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,022
Αιγάλεω
Απάντηση: Μάνος Χατζιδάκις-Πιανιστικά Εργα.

Hadjidakis_8570957.jpg


O δίσκος συνολικά είναι έξοχος, πράγματι! :a0210:

έχει και ενδιαφέρουσες πληροφορίες στο εξώφυλλο.
Recorded in Athens Concert Hall.
Engineer & Editor: Themis Zafeiropoulos
Piano: Steinway Model D
previously released in 1996 on Agora Musica AG 022
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,404
Land of Dystopia
Re: Μάνος Χατζιδάκις-Πιανιστικά Εργα.

Σπύρο, ευχαριστώ αληθινός θησαυρός ο Μάνος τελικά, μου ήταν άγνωστο το Γιά μιά Μικρή Λευκή Αχιβάδα, θα ήθελα πολύ να το ακούσω, υπάρχει περίπτωση να βρεθεί εύκολα Ελλάδα πάντα.
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Re: Μάνος Χατζιδάκις-Πιανιστικά Εργα.

Στη στοά Όπερα στην Ακαδημίας έχει ένα δισκάδικο που φέρνει τη NAXOS, θα βρεθεί εκεί πιστέυω.
 

ctriant

Established Member
24 October 2006
145
Αθήνα, Γλυφάδα
Απάντηση: Μάνος Χατζιδάκις-Πιανιστικά Εργα.

...Από το ηλεκτρονικό κατάστημα JPC (βλέπε το παρακάτω link) με 6,99 Euro, το έργο: ’HADJIDAKIS, M.: Piano Works (D. Kara) - For a Little White Seashell / Rhythmology / 6 Popular Pictures / Ionian Suite’

http://www.jpc.de/jpcng/SESSIONID/d...rt/Manos-Hadjidakis-Klavierwerke/hnum/6325573

..καμιά φορά καθηστερεί λίγο στις παραδώσεις του... -bye-