Πολίτικη μουσική: προτάσεις

Ronin

Senior Member
27 February 2008
304
Far west...of Athens
Λοιπόν το ενδιαφέρον προέκυψε εντελώς τυχαία, πίνοντας καφε προημερών σε μια συνοικιακή καφετέρια την οποία έχω κατ'επανάληψη επισκεφθεί. Εκείνο το απόγευμα όμως το ρεπερτόριο είχε έντονο "άρωμα" Κωνσταντινούπολης, που πραγματικά με "ταξίδεψε".
ΠΡΟΣΟΧΗ: δεν αναφέρομαι σε αραβικο-τσιφτετελο-οριεντάλ γλίτσα. Μιλάμε για αιθέρια και μαγευτική μουσική, δυστυχώς δεν ξέρω πως αλλιώς να την περιγράψω.

Όσοι ίσως καταλάβατε τι εννοώ, έχετε να μου προτείνετε κάποιον δίσκο ή συλλογή με μουσική αυτού του είδους?
 

cane

Senior Member
13 June 2008
534
Κάποια από τα Buddha Bar έχουν παρόμοια θέματα. Σε πολλές lounge συλλογές θα βρεις τέτοιες μουσικές.
Ειδικά με τον Claude Challe όπως το flying carpet ή δες και από Natacha Atlas. Βέβαια αυτά είναι περισσότερο αράβικα αλλά είναι πιο ατμοσφαιρικά, αν αυτό είναι που ζητάς.
edit: Δεν είχα κάνει ανανέωση τη σελίδα, Emilot με πρόλαβες.
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
Last edited:

Ronin

Senior Member
27 February 2008
304
Far west...of Athens
Παιδιά τι να πω, ευχαριστώ για τις πραγματικά γρήγορες απαντήσεις-προτάσεις σας!
Βεβαίως ότι επιπλέον έχετε να προσθέσετε, ευπρόσδεκτο.
Φτιάχνω...τούρκικο καφέ και αρχίζω αναζήτηση!
 

Ronin

Senior Member
27 February 2008
304
Far west...of Athens
Λοιπόν:

1) βρήκα τα Buddha Bar του Claude Challe αλλά ήταν και πιο αραβικά (όπως
τονίσατε και εσείς) και πολύ ηλεκτρονικά-σύγχρονα.

2) έψαξα και βρήκα (πιο δύσκολα) κάποια λίγα κομμάτια από τους Tokcan
και Baktagir που πρότεινε ο φίλος DomieMic65....αυτό ακριβώς έψαχνα!
Παραδοσιακή, τουρκική(?) μουσική, με έγχορδα και κρουστά.
Δυστυχώς Kalan δεν βρήκα πουθενά.

Έχετε τίποτα παρόμοιο να προτείνετε τώρα που το προσδιορίσαμε?? :2thumb22sup:
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
13042008115926.jpg


Σωκράτης Σινόπουλος & Derya Turkan
"Γράμμα από την Πόλη"
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Αρκετούς τίτλους από την καταπληκτική δισκογραφική εταιρεία KALAN έφερνε κάποτε (και νομίζω εξακολουθεί να φέρνει) το δισκοπωλείο Music Corner (Αθήνα κέντρο- Πανεπιστημίου 56), αλλά κατά καιρούς και το Metropolis (της Αθήνας, όλα τα άλλα υποκαταστήματα, Κολωνάκι, Πειραιάς, Αεροδρόμιο κλπ είναι ελάχιστα ενημερωμένα)
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Με λιγότερο "Πολίτικο" χρώμα, αλλά με όλη την ονειρική διάθεση της Μουσικής που λούζει την Ανατολική Μεσόγειο:

Ross_Daly_-_Synavgia_-_Front.jpg


Ross Daly & Chemirani Trio - "Συναύγεια"
 
Last edited:

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698

Μιχάλη το DIVAN? Ακόμα το ψάχνω.
 

Ronin

Senior Member
27 February 2008
304
Far west...of Athens
Σας ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ για τις προτάσεις και τον χρόνο σας!
Έχω ήδη βρει και ακούω αρκετά από αυτά που μου προτείνατε τα οποία είναι εξαιρετικά.
Αλλά επειδή μου αρέσει και να γνωρίζω τι ακούω, βρίσκω επίσης πολύ ενδιαφέρουσα την ιστορία αυτής της μουσικής αλλά και των μουσικών ή συγκροτημάτων (π.χ. Βόσπορος) που την εκφράζουν, διαβάζοντας από διάφορες πηγές παράλληλα με την ακρόαση.
 

caerbannog

Established Member
7 May 2008
290
Εξαιρετικός δίσκος ο "Ζαχαρίας ο χανεδές" του συγκροτήματος Εν Χορδαίς.Συνεπικουρούνται από Τούρκους μουσικούς ειδικούς στο είδος.Υπέροχη μουσική του Ζαχαρία (μεγάλος σταρ πριν από 4 αιώνες στην Πόλη) σε πολύ καλή ηχογράφηση.Γεμάτο πληροφορίες το πολύ κατατοπιστικό βιβλιαράκι.
Αν θέλεις κάτι πιο λάιτ πολύ όμορφη είναι η δουλειά του Omar Farouk Tekbilek (μαζί με τον Brian Keane) στο soundtrack του Suleyman the Magnificent.Ακούγοντάς το και ειδικά το τρακ 4 (Ayasofya) θα καταλάβεις πόθεν οι μουσικές της Πολίτικης Κουζίνας.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
Οντως το κεντρικό μετρόπολις έχει κάποιους τιτλους απο KALAN. Περισσότερο παλιό αρχειακό υλικο βέβαια... Κατα καιρους έχω βρει πολυ ενδιαφέροντα πράγματα!
Ενημερωμένο δισκοπωλείο σε μουσικες της Ανατολής είναι και ο "Νικος Ξυλούρης" στην στοά Πεσμαζόγλου στην Πανεπιστημιου!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,692
Αθήνα
Εξαιρετικός δίσκος ο "Ζαχαρίας ο χανεδές" του συγκροτήματος Εν Χορδαίς.Συνεπικουρούνται από Τούρκους μουσικούς ειδικούς στο είδος.Υπέροχη μουσική του Ζαχαρία (μεγάλος σταρ πριν από 4 αιώνες στην Πόλη) σε πολύ καλή ηχογράφηση.Γεμάτο πληροφορίες το πολύ κατατοπιστικό βιβλιαράκι.
Αν θέλεις κάτι πιο λάιτ πολύ όμορφη είναι η δουλειά του Omar Farouk Tekbilek (μαζί με τον Brian Keane) στο soundtrack του Suleyman the Magnificent.Ακούγοντάς το και ειδικά το τρακ 4 (Ayasofya) θα καταλάβεις πόθεν οι μουσικές της Πολίτικης Κουζίνας.

+1
Εξαιρετικές είναι και η έκδόσεις του "Εν χορδές": "Μεγάλοι δεξιοτέχνες της μεσογείου" 6 cds και "Μεγάλοι συνθέτες της Μεσογείου" 6 cds.